Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διαδρομές
 Διάφορες διαδρομές στην Αθήνα

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
maravich Δημοσιευτηκε - 21/03/2013 : 21:23:24
http://www.oneman.gr/keimena/men_s_only/body/o-xarths-treksimatos-ths-athhnas.2177490.html
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
KostasVer Posted - 07/08/2015 : 17:40:16
απο Πανορμου μπορεις να ερθεις και Αγια Παρασκευη και να τρεξεις πανω στον Υμηττο.
aristotelisA Posted - 06/08/2015 : 15:57:46
quote:
Originally posted by technologyfan

Καλησπέρα,

Πρόσφατα μετακόμισα απο την Θεσσαλονίκη στην Αθήνα για δουλειά. Στην Θεσσαλονίκη ήξερα που να παω για μεγάλες διαδρομές, όμως εδώ οι προτεινόμενες διαδρομές είναι πολύ μικρές σε απόσταση. Είναι 2 βδομάδες τώρα που τρέχω γύρω-γύρω απο το Λυκαβυττό, δεν λέω πολύ ωραία διαδρομή, αυτές οι ανηφόρες είναι ότι πρέπει για προπόνηση για τον κλασικό αλλά που και που θέλω μια ήρεμη προπόνηση μεγάλης απόστασης.

Και για να απαντήσω για την απόσταση του Λυκαβυττού είναι περίπου 2.9 χιλιόμετρα

Ευχαριστώ


Αν δεν σε πειράζουν πολύ τα αυτοκίνητα και μπορείς να πας ώρες χωρίς πολύ κίνηση, π.χ., βραδινές καθημερινές ή πρωί ΣΚ, ωραία διαδρομή που σε βολεύει είναι Αλεξάνδρας, Βας. Σοφίας μέχρι Χίλτον, Βας. Κωνσταντίνου μέχρι Ζάππειο, Βας. Όλγας, Βας. Αμαλίας (πολλοί βασιλιάδες μαζεύτηκαν), πεζόδρομος Διον. Αρεοπαγίτου μέχρι Ακρόπολη και πίσω. Αυτή η διαδρομή με αρχή και τέλος το ΙΚΑ στην Αλεξάνδρας είναι 10 χλμ. Αν θες να συνεχίσεις από Ακρόπολη και πεζόδρομο Αποστόλου Παύλου μέχρι σταθμό Θησείου και πίσω, βάζεις άλλα 2 χλμ. Επίσης μπορείς από Θησείο, πριν το σταθμό, εκεί ακριβώς που είναι οι καφετέριες, να κάνεις αριστερά και να κάνεις περιφερειακό Φιλοπάππου που σε βγάζει πάλι πίσω στην είσοδο της Ακρόπολης (αυτός είναι γύρω στα 3 χλμ.). Φυσικά το καλύτερο είναι ότι μπορείς να το συνδυάσεις με τον Εθνικό κήπο (πρώην βασιλικός κι αυτός χαχαχα) που είναι γύρω στο 1,5 χλμ. ο γύρος και έτσι μπορείς να προσθέσεις όσα χλμ. θέλεις. Και έχει και σκιά, σχετική δροσιά, καλό χώμα, βρυσούλες για ανεφοδιασμό.
Άλλη καλή κοντινή εναλλακτική είναι η λεγόμενη πίστα στον Υμηττό πάνω από το νεκροταφείο Παπάγου. Αν πας προς τα εκεί απόγευμα καθημερινής ή πρωί ΣΚ σίγουρα θα δεις δρομείς. Είναι μέσα στο πράσινο, καλή άσφαλτος, καλές ανηφοροκατηφόρες, ησυχία από αυτοκίνητα, ωραία θέα. Και είναι και μετρημένη με σημάδια (4 ή 8 χλμ ο γύρος). Δεν είναι μακριά από κέντρο αλλά δεν έχει συγκοινωνία οπότε χρειάζεται αυτοκίνητο.
Θα σου έλεγα και το Πεδίο του Άρεως αλλά για να μην το προτείνει ούτε ο Deorun σημαίνει ότι είναι πολύ χάλια πλέον η κατάσταση εκεί. Επίσης αρκετοί πάνε και στο Γαλάτσι στο πάρκο και πέριξ αυτού αλλά προσωπικά δεν εμπνέομαι.
smoked Posted - 06/08/2015 : 14:41:27
Φάληρο-Βουλιαγμένη είναι επίπεδη διαδρομή ιδανική για long run (προσοχή στο ΤΡΑΜ και σε τρελαμένους οδηγούς). Επίσης κοντά σου να πας μια βόλτα Πανεπιστημιούπολη - πολυτ/πολη (όχι φλατ). Δυστυχώς μια πολύ ωραία διαδρομή 6 χλμ ήταν στον Καρέα στον Υμηττό, εκεί που έχασε την ζωή του ο άτυχος δρομέας, και που τώρα είναι καμμένη, ίσως να πηγαίνει ακόμη κόσμος για τρέξιμο, δεν ξέρω, έχει πολύ ωραία θέα στην Αττικη.
technologyfan Posted - 06/08/2015 : 14:20:39
Πολύ σωστά, στην πανόρμου μένω, για αυτό και με βολεύει η διαδρομή του Λυκαβηττού επειδή πηγαίνω κατευθείαν απο το σπίτι. Δεν θα με πείραζε να πάω πρώτα κάπου με ποδήλατο όμως. Δεν ξέρω στον Πειραιά-Αλιμο αν τρέχει κανείς, στο χάρτη ευθεία φαίνεται (αλλά δεν ξέρω πως είναι στα αλήθεια..)
Deorum Posted - 06/08/2015 : 13:29:29
Φαντάζομαι μένεις στο κέντρο της Αθήνας έτσι?
technologyfan Posted - 06/08/2015 : 13:23:33
Καλησπέρα,

Πρόσφατα μετακόμισα απο την Θεσσαλονίκη στην Αθήνα για δουλειά. Στην Θεσσαλονίκη ήξερα που να παω για μεγάλες διαδρομές, όμως εδώ οι προτεινόμενες διαδρομές είναι πολύ μικρές σε απόσταση. Είναι 2 βδομάδες τώρα που τρέχω γύρω-γύρω απο το Λυκαβυττό, δεν λέω πολύ ωραία διαδρομή, αυτές οι ανηφόρες είναι ότι πρέπει για προπόνηση για τον κλασικό αλλά που και που θέλω μια ήρεμη προπόνηση μεγάλης απόστασης.

Και για να απαντήσω για την απόσταση του Λυκαβυττού είναι περίπου 2.9 χιλιόμετρα

Ευχαριστώ
lenin67 Posted - 30/12/2014 : 13:06:32
Πάρκο σκοπευτηρίου Καισαριανής.
Πήρε το μάτι μου μια καταχώρηση στο runner, με δύο εναλλακτικές διαδρομές, αν δεν κάνω λάθος...
Έχει πάει κανείς να μας μεταφέρει εντυπώσεις ?
dimitris_newbie Posted - 27/02/2014 : 15:56:17
ξέρει κανείς την ακριβή απόσταση του περιφερειακού λυκαβηττού?
πόσο είναι ένας γύρος..?
altas Posted - 31/03/2013 : 11:04:48
Βούλα (Ειρηνικός) -Νότος Cafe-Καβούρι(μονοπάτι παραθαλλάσιο)-Ωκεανίδα-Λαιμός Βουλιαγμένης και επιστροφή.
Σύνολο: 14.780μ. περίπου.

Παρκάρουμε το αυτοκίνητό μας στο ελεύθερο παρκινγκ μπροστά απο τα clubs και δεξιά απο το περίπτερο.
Τρέχουμε δίπλα στην θάλασσα σε όλη την διαδρομή και πιστεύω πως πρέπει να ειναι η πιο όμορφη διαδρομή για να τρέξει κάποιος παραλιακά στην Αθήνα.Ενα πολύ ωραίο micro-LongRun και ειδικά αν εχει καλό καιρό και λίγο μελτεμάκι να σε δροσίζει οτι το καλύτερο.

Tip: Στα κομμάτια απο Καβούρι μέχρι Λαιμό που εχει αυτοκίνητα τρέχουμε ανάποδα στην ροή των αυτοκινήτων για να ελέγχουμε την κατάσταση και να ειμαστε ασφαλείς.

SKOTEINOS Posted - 26/03/2013 : 11:47:13
quote:
Originally posted by chriscross

οκ αν και πιστευω να τα καταφερω να περασω μια βολτα απο το pasta rarty το σαββατο να τα πουμε και απο κοντα.




Α εντάξει τότε.

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2013-ΣΤΗΝ ΓΗ ΤΟΥ ΚΡΟΚΕΑΤΗ ΛΙΘΟΥ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 2-3/8/2013
chriscross Posted - 26/03/2013 : 11:34:06
οκ αν και πιστευω να τα καταφερω να περασω μια βολτα απο το pasta rarty το σαββατο να τα πουμε και απο κοντα.
SKOTEINOS Posted - 26/03/2013 : 11:25:01
quote:
Originally posted by chriscross

εγω να δεις πως ψηνομαιπλακα πλακα απο εσενα την ειχα διαβασει τη διαδρομη αλλα μονος μου πρωτη φορα δεν την παω-σιγουρα ομως την κανονιζουμε αλλα ειμαι πολυ πρωινος τυπος(μαυρα χαραματα που λεμε)αν ξυπνας πουρνο-πουρνο




θα το βάλω πρόγραμμα.Στείλε μου μηνυμα στο 6936853165-το κινητό σου για να μιλησουμε.
Ευχαριστώ.

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2013-ΣΤΗΝ ΓΗ ΤΟΥ ΚΡΟΚΕΑΤΗ ΛΙΘΟΥ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 2-3/8/2013
chriscross Posted - 26/03/2013 : 11:20:37
εγω να δεις πως ψηνομαιπλακα πλακα απο εσενα την ειχα διαβασει τη διαδρομη αλλα μονος μου πρωτη φορα δεν την παω-σιγουρα ομως την κανονιζουμε αλλα ειμαι πολυ πρωινος τυπος(μαυρα χαραματα που λεμε)αν ξυπνας πουρνο-πουρνο
SKOTEINOS Posted - 26/03/2013 : 11:14:28
quote:
Originally posted by chriscross

Μενω και εκει(εχω εξοχικο)και εκτος καλοκαιριου που ειμαι σχεδον ολα τα σκ και τον Αυγουστο πηγαινω και καποια σκ τον υπολοιπο χρονο οπως και σε καποιες αλλες αργιες αμα κατσουν βολικα οι μερες




Ρε συ,πρέπει να τα σπάει η διαδρομή από το Αυλάκι προς τα πάνω στο ΄΄Εξορκιστοχώρι΄΄(Κουβαράς).

Πότε λες να βρεθούμε να την κάνουμε την διαδρομή;;;
Ψήνομαι τρελλά.

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2013-ΣΤΗΝ ΓΗ ΤΟΥ ΚΡΟΚΕΑΤΗ ΛΙΘΟΥ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 2-3/8/2013
chriscross Posted - 26/03/2013 : 11:11:54
Μενω και εκει(εχω εξοχικο)και εκτος καλοκαιριου που ειμαι σχεδον ολα τα σκ και τον Αυγουστο πηγαινω και καποια σκ τον υπολοιπο χρονο οπως και σε καποιες αλλες αργιες αμα κατσουν βολικα οι μερες

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000