Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 NB 870V3

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
echetlos Δημοσιευτηκε - 17/10/2013 : 15:34:44
Θεωρητικά είναι για ελαφρύ υπερπρηνισμό αλλά αν δεν το ξέρεις νομίζεις ότι είναι ουδέτερα. Καλό αυτό.
8mm drop, 280γρ.

Το υλικό του επάνω μέρους είναι πάρα πολύ λεπτό, σχεδόν ίδιο με του Kinvara 3 (καμία σχέση με του 870V2). Καθόλου ραφές, πολύ εύκαμπτο, διαπνέον και άνετο.
Η εφαρμογή είναι αφιχτή (όχι στενή), σχεδόν performance παπουτσιού, ακόμη και με χαλαρό δέσιμο. Κάποιοι με λιιιιγο φαρδύτερο του κανονικού πέλμα, ίσως βολευτούν καλύτερα στο 2Ε. Εγώ έπαιξα λίγο με το δέσιμο και βρήκα το ιδανικό.

Η σόλα είναι όλα τα λεφτά! Έχοντας σχεδιασμό περίπου σαν των minimus, είναι απίστευτα εύκαμπτη για παπούτσι της κατηγορίας αυτής και όχι μόνο. Και κατά μήκος και εγκάρσια. Αν δεν υπήρχε και το κομμάτι με τον σκληρότερο αφρό στην καμάρα, θα ήταν ακόμη περισσότερο.
Για να καταλάβετε, μέχρι το μεσαίο κομμάτι είναι πιο εύκαμπτα κι από τα Kinvara, ένα αρκετά unstructured και stripped down παπούτσι, εντελώς άλλης κατηγορίας. Γενικότερα, το πόδι είναι αρκετά ελεύθερο να κινηθεί όπως θέλει.
Όσο χρειάζεται μαλακά, νοιώθεις προστατευμένος μεν χωρίς όμως να τα αισθάνεσαι "αργά". Όποτε ήθελα να ανοίξω ρυθμό, ακολουθούσαν εύκολα.

Το επίπεδο στήριξης είναι πολύ μικρό. Τα 870V3 φοριούνται άνετα κι από ουδέτερο δρομέα.
Το medial post (το σκούρο, σκληρότερο κομμάτι αφρού στην περιοχή της καμάρας) δεν είναι ιδιαίτερα σκληρό, καλύπτει μικρό μέρος της σόλας και έχει και ένα κενό στην μέση του για θέμα ευκαμψίας που λέγαμε.
Εν ολίγοις, κάποιος που θεωρεί ότι χρειάζεται μεγάλη στήριξη για τον υπερπρηνισμό του, ας κοιτάξει αλλού.
Η σόλα είναι εντελώς επίπεδη, κάτι που του δίνει ωραίο transition, είτε προσγειώνεσαι με την φτέρνα, είτε με το μέσο (εγώ λόγω αχιλλείου έκανα και τα δύο).

Επειδή εδώ και πολλούς μήνες τρέχω με πιο ελαφριά παπούτσια (Pure, Kinvara, Fastwitch), τα ΝΒ μου φάνηκαν λίγο ογκώδη, λίγο "μπόλικα" που λέμε.
Θα προτιμούσα λιγότερο μαξιλαράκι γύρω από τον αστράγαλο και την γλώσσα, χαμηλότερο κολάρο και χαμηλότερο συνολικά ύψος σόλας (αν και στα χαρτιά οι αριθμοί δείχνουν άλλα).
Επίσης, είχα την αίσθηση ότι το drop ήταν ίσως μεγαλύτερο αλλά και πάλι μπορεί να είναι που έω συνηθίσει τα 4mm. Δεν πειράζει όμως, μιας και τα πήρα ως εναλλακτική για τον μαραθώνιο σε περίπτωση που ο αχίλλειος συνεχίζει να έχει θέμα.

Καταλήγοντας, ενώ θεωρητικά στέκεται απέναντι από μοντέλα σαν το Guide, Ds Trainer, Ravenna κτλ, πολύ άνετα φοριέται και από κάποιον που δεν υπερπρηνίζει. Θα μου πείτε, γιατί αυτός να μην πάρει το 890; Είτε διότι μπορεί να θέλει κάτι λιγότερο μαλακό, είτε διότι για μεγάλες αποστάσεις, όπου κάποια στιγμή το πάτημα χαλάει λόγω κούρασης, να προτιμάει λίγη stability.
Επίσης, θεωρώ ότι το 870 μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί και για πιο γρήγορες προπονήσεις (tempo) από έναν μέσο δρομέα, σαν τους περισσοτέρους από εμάς.

Φυσικά, όλα τα παραπάνω είναι υποκειμενική αντίληψη του παπουτσιού, συμφωνα με τις δικές μου ανάγκες και προτιμήσεις. Για την ιστορία, υπερπρηνίζω άνω του μετρίου.


"My sport is your sport's punishment"
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
dimitrissss Posted - 28/07/2014 : 16:16:52
Δε ξέρω τι αποστάσεις έχεις κάνει. Είμαι 1,86 93 κιλά πριν 10 χρόνια ήμουν 130. Προσωπικά θα σου πρότεινα να μην κάνεις 42 χιλιόμετρα στην άσφαλτο. Είναι μεγάλη η επιβάρυνση για τα γόνατα. Εγώ δε θα το έκανα. Απλά αυτή είναι η γνώμη μου.
almanous Posted - 28/07/2014 : 14:59:20
182 εκ
dimitrissss Posted - 28/07/2014 : 14:44:40
Καλημέρα. 120 κιλά αλλά με τι ύψος;
almanous Posted - 28/07/2014 : 13:32:21
Καλημέρα σε όλους ,
γαργαλιέμαι και εγώ για τα συγκεκριμένα παπούτσια NB 870V3 . Ενεκα του ρωμαλαίου σωματότυπου μου (120kg) και επειδή διαβάζω ότι είναι αρκετά ελαφρύ παπούτσι , η ερώτηση είναι θα αντέξει ; Η χρήση που προορίζεται είναι για τα μεγάλα τρεξίματα και τον ΚΜΑ 2014 .
echetlos Posted - 19/07/2014 : 16:40:48
Κάνα χρόνο πρέπει να έχουν στην πλάτη τους...
Στην Αμερική δεν διατίθενται πλέον, το 2 βγήκε μόνο για την Ευρώπη. Γενικότερα, δεν πρέπει να την πολυενδιέφερε την εταιρεία η κατηγορία αυτή, απλά έβγαλε δύο μοντέλα μπας κι αρπάξει κάτι από την πίτα του minimalism.

Δεν τα έχω δοκιμάσει τα Drift αλλά είναι hardcore μοντέλο. Καθόλου cushioning και structure, κατηγορία minimus της NB.
Το Lyte είναι φοβερό παπούτσι. Είχα τρέξει δύο φορές με το V2 και μου άρεσε πολύ. Αλλά δεν υπήρχε χώρος στο rotation και γι' άλλλο ζευγάρι. Πάρ' τα!
Τα J33 δεν τα έχω καν φορέσει αλλά έχω διαβάσει καλές κριτικές.



"My sport is your sport's punishment"
notaSOL Posted - 19/07/2014 : 16:01:40
...πότε βγήκαν για πρώτη φορά τα cursoris; ...με μια απλή αναζήτηση βλέπω και 2η έκδοση...μήπως σιγά-σιγά τα μάθει κι ο κόσμος...και μιας και είσαι ειδικός στα brooks, τα puredrift, τα έχεις δοκιμάσει; ...εγώ έχω μπει σε πειρασμό για τα lyte33 ή τα j33...για αυτά τι λες;
echetlos Posted - 19/07/2014 : 15:25:14
Ποιος μιλάει για ταχύτητα...

Θέμα λόξας είναι μωρέ, όχι αναγκαιότητας. Και δύο ζευγάρια θα αρκούσαν.
Τα Cursoris είναι πολύ ωραία παπούτσια, πραγματικά κάνω κέφι να τρέχω με αυτά! Απλά θέλουν εγκράτεια στην αρχή. Αλλά επειδή εγώ ήδη έτρεχα καιρό με 4mm, δεν είχα ιδιαίτερο θέμα.
Όντως τα βρίσκεις πολύ φθηνά εδώ και καιρό. Δεν έπιασαν στην αγορά, ούτε κι η Mizuno τα προώθησε...

"My sport is your sport's punishment"
notaSOL Posted - 19/07/2014 : 14:17:30
χμμμ...μου φαίνεται σε αυτό οφείλεται η ταχύτητα σου...σε ότι τρέχεις με πολλά παπούτσια! ...μήπως να το ακολουθήσουμε κι εμείς;..όσο για αυτά τα cursoris, τι να πω ;;;; (...με αυτά θα κάνεις κάτι γάμπες σαν του χούλκ! ...είτε του ποδοσφαιριστή, είτε του υπερήρωα.) ...κάπου τα είχα δει πρόσφατα 55Ε! ...αλλά εγώ, μάλλον μόνο για βόλτα θα τα έβαζα!
echetlos Posted - 19/07/2014 : 14:06:48
Ναι... πολύ μεγάλα ρεκόρ, ακατάρριπτα!

Διάφορα φίλε... Βασικά με 1400V2 και V1, Purecadence, Fastwitch και Pureflow. Αναλόγως και την προπόνηση αλλά τα 1400 έχουν μάλλον την πιο συχνή χρήση.
Αν είμαι κουρασμένος θα βάλω τα 870.
Αν νοιώθω δυνατός και ορεξάτος, τα Cursoris.
Καμιά φορά θυμάμαι και κάτι Kinvara και Free.

"My sport is your sport's punishment"
notaSOL Posted - 19/07/2014 : 13:49:13
εσύ, ρε Nick, με τι παπούτσια τρέχεις αυτή την εποχή; ...εκτός από τα fastwitch, με τα οποία γράφεις τα μεγάλα ρεκόρ σου!...δεν ξαναπήρες τα 870;
echetlos Posted - 19/07/2014 : 09:38:37
Η γνώμη μου σχετικά με τον συσχετισμό βάρους δρομέα και είδους παπουτσιού είναι γνωστή...

"My sport is your sport's punishment"
dimitrissss Posted - 19/07/2014 : 09:05:14
Το θέμα της υποστήριξης με ψιλομπερδεύει. Στα καταστήματα που έχω πάει (Pulse 100, Runner's Corner) μου λένε ότι είμαι σχεδόν ουδέτερος αλλά μου δίνουν με υποστήριξη λόγω βάρους. Τώρα πιστεύω ότι όλα είναι και υποκειμενικά. Πάντως το παπούτσι μου δίνει μια φανταστική αίσθηση. Θα το δοκιμάσω σε 10ρια και ημιμαραθώνιο σίγουρα. Για 42 μάλλον θα δείξει στο 26αρι του Ακραιφνίου 1 μήνα πριν τον ΚΜΑ!
echetlos Posted - 18/07/2014 : 21:26:32
Είναι πολύ ωραίο παπούτσι το 870. Απλά δεν έχει καμία σχέση με αυτά που φοράς όσον αφορά την υποστήριξη. ;Όχι βέβαια πως αυτό σημαίνει κάτι αλλά αυτή είναι μια άλλη κουβέντα...
Φυσικά και κάνει για μαραθώνιο, κλασσικό trainer είναι.
Μην μπαίνεις στο σκεπτικό "είμαι Χ κιλά άρα θέλω Ψ παπούτσι", δεν στέκει...

"My sport is your sport's punishment"
notaSOL Posted - 18/07/2014 : 20:24:09
...αφού υπέγραψε και η Mirinda "Rinny" Carfrae με την New Balance,κάτι παραπάνω θα ξέρει!...όχι 870 αλλά και 1870 θα βάλουμε, για το χατήρι της και μόνο!
http://triathlon.competitor.com/2014/05/news/new-balance-signs-mirinda-carfrae_99668
dimitrissss Posted - 18/07/2014 : 18:24:17
Μέχρι τώρα έτρεχα με Ravenna 5 και Kayano 19 τα οποία μόλις αντικαταστάθηκαν από GT-2000 2. Και ενώ νόμιζα ότι είχα τελειώσει με ψώνια για το καλοκαίρι σκέφτηκα να πεταχτώ να δοκιμάσω τα και τα 870v3. Φανταστικό παπούτσι δεν άντεξα να μην το πάρω έστω και για διαλειμματικές και τέμπο στο στάδιο. Η ευκαμψία του μπροστά είναι απολαυστική. Ο πωλητής είπε ότι είναι και μαραθώνιο αλλά λόγω βάρους (1,86 93 κιλά) δε το νομίζω.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000