Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Απαραιτητες Ιατρικες Εξετασεις

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Nasos777 Δημοσιευτηκε - 21/10/2013 : 07:27:47
Δεν ξερω αν υπαρχει κατι αντιστοιχο απλα ανοιγω αυτο θεμα ωστε να ενημερωθουμε κ εμεις που ειμαστε σχετικα νεοι στο τρεξιμο
Μετα το θανατο του συναθλητη μας απο καρδιακη προσβολη στον νυχτερινο ημιμαραθωνιο της Θεσσαλονικης θα ηθελα να μαθω τι εξετασεις πρεπει να κανουμε.
Λοιπον εγω παιζω ποδοσφαιρο κ εχω κανει μονο καρδιογραφημα κ υπερηχογραφημα,θα ηθελα να μαθω τι εξετασεις πρεπει να κανω κ πως θα τις κανω κ σε τι χρειαζεται η καθε εξεταση.
Ειμαι ασφαλισμενος στο Ικα

Run Forrest Run
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
DAFY Posted - 29/10/2014 : 10:54:41
Υπαρχει και η αξονικη στεφανιογραφια που ειναι αναίμακτη εξέταση χωρίς καμια παρενέργειες.
Δυστυχως ομως ειδικά για τη καρδιά δεν υπαρχει καμια εξέταση που να δείχνει το 100% της κατάστασης της.


Keep it Simple
ANASTASIOS Posted - 29/10/2014 : 10:31:12
quote:
Originally posted by huskarl

quote:
Originally posted by GERMANOS

Το στεφανιογράφημα τα λέει όλα!


Ναι αλλά δεν το κάνεις προληπτικά.Μόνο όταν υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις ότι κάτι δεν πάει καλά.
Το ποσοστό θνησιμότητας, εγκεφαλικού, αιμοραγίας, ακτινοβολίας κτλ λόγω της εξέτασης είναι σχετικά μεγάλο...




Σαφέστατα...

Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

huskarl Posted - 28/10/2014 : 18:57:17
quote:
Originally posted by GERMANOS

Το στεφανιογράφημα τα λέει όλα!


Ναι αλλά δεν το κάνεις προληπτικά.
Μόνο όταν υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις ότι κάτι δεν πάει καλά.
Το ποσοστό θνησιμότητας, εγκεφαλικού, αιμοραγίας, ακτινοβολίας κτλ λόγω της εξέτασης είναι σχετικά μεγάλο...
GERMANOS Posted - 27/10/2014 : 23:40:52
Το στεφανιογράφημα τα λέει όλα!
Deorum Posted - 27/10/2014 : 22:43:59
Μα τι συζητάμε τώρα?
Οκ, να το θέσω αλλιώς.
Αν υπάρχει μια καραμπινάτη περίπτωση προβλήματος, (καραμπινάτη με την έννοια του εμφανούς) τότε ίσως στην εργομέτρηση (και σε συνδυασμό με την κουβέντα) ίσως κάποιος κάτι ψιλιαστεί.
Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση.
Και εγώ αν με πιάσει σκοτοδίνη, σταματήσω, και η καρδιά συνεχίσει να ανεβαίνει στον θεό, και με πιάσει μαρμαριγή πως λέγεται, τότε θα σου πεί έχεις πρόβλημα, τρέχα στον γιατρό.
Αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα, για όλους τους άλλους που τελειώνουν "επιτυχώς" το τέστ.
Εδώ κάνεις ECG +Triplex και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, και πάλι ΔΕΝ ξέρουν.
KostasPVol Posted - 27/10/2014 : 21:48:52
Πριν 10+ χρόνια, δυο μέρες μετά από λογκ ραν που κάναμε 5-6 φίλοι, ένας από τους αθλητές που κάναμε τη προπόνηση που αποδείχτηκε μια από τις τελευταίες του (όχι με τη μακάβρια έννοια, ζει ο άνθρωπος και περπατάει ή και μετέχει περιπατητικά σε μικρούς αγώνες, απλά τέρμα οι αθλητικές καταχρήσεις), ανέφερε ενοχλήσεις στη καρδιά του. Πήγε σε καρδιολόγο, δεν του βρήκαν κάτι οι εξετάσεις. Αυτός συνέχισε να ανησυχεί, αλλά ό,τι εξετάσεις και να έκανε σε άλλους γιατρούς, δεν του βρίσκανε τίποτα. Μάλλον θα τον θεωρούσαν κατά φαντασίαν ασθενή. Αυτός από διαίσθηση ήταν σίγουρος πως κάτι συμβαίνει, το έψαξε και πήγε στα καλύτερα καρδιολογικά κέντρα, ώσπου βρέθηκε πως χρειαζόταν να κάνει μπάι πας, κάτι που έκανε εντός μιας βδομάδας από τη διάγνωση (μετά από λίγα χρόνια έκανε και 2ο μπάι πας). Μπορεί να φαίνονται λίγο τραβηγμένα όσα λέω ότι δεν έβρισκαν τίποτα σε υπαρκτό πρόβλημα αρκετά σοβαρό μάλιστα, αλλά είναι βέβαιο ότι έτσι είναι, μια και γνωριζόμαστε με τον φίλο και μάθαινα τότε τις εξελίξεις όταν γίνονταν, 'λάιβ'.

Ακομη και με καρδιολογικές εξετάσεις δεν μπορεί να είμαστε βέβαιοι, εκτός αν είναι οι πλεόν σχολαστικές και προηγμένες.

Φανταστείτε όταν τα ίδια τα μηχανήματα δεν βρίσκουν κάτι, να επαναπαύεται κάποιος από την ......... εργομέτρηση. Να του πούνε, πας με 20χλμ την ώρα, ή με 130 σφυγμούς πας με 4'00 το χιλιόμετρο, άρα είσαι άπαιχτος. Κι ο παραπάνω αν έκανε εργομέτρηση, θα του λέγανε πετάς, βάζεις κάτω 18ρηδες. Δεν θα του βρίσκανε ΤΙΠΟΤΑ. Κι αυτός θα επαναπαυόταν αν θεωρούσε ότι ο εργομέτρης κάνει και για καρδιολόγος.

Σωστός εργομέτρης είναι αυτός που κάνει σωστές εργομετρικές εξετάσεις. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. Μη ζητάμε από αυτόν να κάνει ωραίο παστίτσιο, ή να υποκαθιστά τον Γιακούμπ. Κι αν κάνει ωραίο παστίτσιο, δεν πάει να πει ότι οπωσδήποτε είναι και καλός εργομέτρης.
ANASTASIOS Posted - 27/10/2014 : 20:07:54
quote:
Originally posted by Mikewithbike

Επαναφέρω το θέμα δυστυχώς αιτία κακών ειδήσεων...
Σήμερα με το που ήρθα στο γραφείο, έμαθα για ένα συνάδελφο 42 ετών, που έτρεχε κι
αυτός τον τελευταίο καιρό, ότι "έσβησε" πάνω την προπόνηση...
Δεν μπορώ να πω πολλά, είμαι σοκαρισμένος πραγματικά...
Ελαφρύ να είναι το χώμα που θα τον σκεπάσει.

Να προσέχετε παιδιά και να κάνετε σχολαστικές εξετάσεις, το τρίπλεξ δεν λέει τίποτα
φοβερό, μόνο με τεστ κοπώσεως μπορεί να είμαστε λίγο πιο σίγουροι.
Το http://www.ekkan.med.uoa.gr/ είναι ένα πολύ καλό κέντρο (υπάρχουν και άλλα παρόμοια
κέντρα για αθλητές) αλλά έχει μεγάλη λίστα αναμονής (εκτός κι αν έχεις πρόβλημα που σου
δίνουν προτεραιότητα). Όπως και να έχει πρέπει όλοι να κάνουμε τακτικά εξετάσεις σε
αξιόπιστα κέντρα...

Υ.Γ. Οι υπεραποστάσεις καταπονούν πραγματικά τον οργανισμό (και την καρδιά) πολύ περισσότερο
από ότι μπορούν να δείξουν οι εξετάσεις, κανείς δεν μπορεί να σου πει πόσο μεγάλη
θα είναι η καταπόνηση που θα έχει η καρδιά και κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί 100% ότι όλα
θα πάνε καλά.

You know that thing in your head that says 'you really shouldn't be doing this'?....... Well we don't have that. Mark Cavendish




Και ο δικος μου καρδιολόγος απο την πρώτη φορά που πήγα και του είπα πώς τρέχω και θέλω να κάνω τεστάρισμα καρδιάς,μου είπε πως πρέπει να γίνεται πακέτο,τρίπλεξ και τέστ κόπωσης.

Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

Rigelian Posted - 27/10/2014 : 18:28:39
To καταλαβαίνω. Είπαμε, έκανα λάθος. Αν οι διαχειριστές θεωρούν ότι κάποια από αυτά που έχω γράψει είναι απαράδεκτα ή επικίνδυνα, ας το σβήσουν.
Deorum Posted - 27/10/2014 : 18:23:02
Μπορεί να μην δουλεύει καλά η καρδιά και να ΜΗΝ φανεί στην εργομέτρηση.
Τι δεν καταλαβαίνεις σε αυτό το σκέλος?


Το ότι όλοι οι εργομέτρες, φίλοι, γνωστοί θα σου πουν, πήγαινε και για εξετάσεις (ποιος θα παρει το βάρος της ευθύνης...), είναι άσχετο.
Το τι πρέπει να κάνουν όλοι έτσι και αλλιώς, είναι ελαφρώς άσχετο επίσης. Από την πόρτα σου περνώ και τηγανίζεις ψάρια, πέτα μου έναν κεφτέ.

Η καρδιά μπορεί να μην δουλεύει καλά, και να ΜΗΝ φανεί στην εργομέτρηση. Βασικά πιο σωστά:
Η καρδιά ΑΝ δεν δουλεύει σωστά, ΔΕΝ θα φανεί στην εργομέτρηση.
Και δεν είναι καν ότι σου δείχνει, ένα 10%, αλλά για το υπόλοιπο 90%, για καλό και κακό πήγαινε και στον καρδιολόγο.
Όχι ούτε αυτό, ούτε τίποτα.
Όσο μαύρα μεσάνυχτα είχες πριν, τόσο μαύρα μεσάνυχτα έχεις και μετά.
ALEXANDRA Posted - 27/10/2014 : 18:18:29
Εξήγησέ μου πως η εργομέτρηση βρίσκει ότι η καρδιά έχει πρόβλημα. Σου βάζει ηλεκτρόδια ο εργετρητής; Εμένα δεν μου βάζει πάντως. Ούτε έχει monitor καρδιάς. Με βάζει κ τρέχω κ βλέπει τι οξυγόνο καταναλώνω. Τίποτα παραπάνω. Εσένα τι σου κάνει;
Rigelian Posted - 27/10/2014 : 18:14:50
Ε, αφού το λένε όλοι, είναι σωστή η πλειονότητα κι εγώ κάνω λάθος.
Το παραδέχομαι.
ALEXANDRA Posted - 27/10/2014 : 18:13:08
Rigelian, καταλαβαίνω τι λες. Απλά στο 2 η πρώτη πρόταση είναι λάθος.
sam Posted - 27/10/2014 : 18:04:22
(Ρίγκο έχω την βασιμη υποψία ότι "σε ένα τόσο σοβαρό θέμα" η δική μου συνεισφορά στον συγκεκριμένο διάλογο είναι πολύ πιο γόνιμη)

αααα... και στο test που έβαλες "βρείτε το λάθος".

Το λάθος ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 2. ....Στη πρώτη πρόταση σου. ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΝΕ. Ότι γράφεις απο εκεί και πέρα είναι άσχετο με το λάθος που ήδη κάνεις. Ούτε ο μπακάλης υποκαθιστά τις καρδιολογικές εξετάσεις, ούτε ο καλουπατζής. Thank you for that. Αλλα αυτό δεν σημαίνει τιποτα σχετικά με το ότι η μπακαλική, η "καλουπιτζική" και δεν ξέρω εγώ τι άλλο: ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΑΝ Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ.

(ωραία βάλε με τώρα και εμένα στους παράξενους που πάνε ανάποδα στην εθνική οδό)


p.s. Καλό είναι για ότι λέμε, ειδικά σε σοβαρά θέματα που λες και εσύ, να βάζουμε και μια πηγή. Όχι ότι πάντα είναι αξιόπιστες (εχω διαβασει λαλακιες για λαλακιες) αλλα απλά για να ξέρουν και οι άλλοι πως σου έχει κολλήσει αυτό που σου έχει κολλήσει...
Rigelian Posted - 27/10/2014 : 17:49:37
Ας προσπαθήσω να το κάνω 50ράκια:

1. Οι καρδιολογικές εξετάσεις είναι απαραίτητες, έχεις/δεν έχεις κάτι, τρέχεις δεν τρέχεις. Λέγεται πρόληψη.
2. Η εργομέτρηση σου δείχνει αν η καρδιά δουλεύει καλά. Σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά ή υποκαθιστά με οποιονδήποτε τρόπο τις καρδιολογικές εξετάσεις. Το βάζω με τεράστια fonts διότι για κάποιον λόγο αν το γράψω με νορμάλ φοντς δεν διαβάζεται/δεν το διαβάζετε. Μέχρι εκεί. Δεν δείχνει η εργομέτρηση αν η καρδιά έχει άλλα προβλήματα. Γίνομαι κατανοητός ή να το ξαναγράψω διαφορετικά;
3. Αν η εργομέτρηση δείξει ότι η καρδιά δεν δουλεύει καλά, (από τα αποτελέσματα της εργομέτρησης προκύπτει αυτό) σταματάς ό,τι κάνεις και πας στον καρδιολόγο. Το συντομότερο δυνατόν.
4. Σε καμία περίπτωση η εργομέτρηση δεν αντικαθιστά ή υποκαθιστά με οποιονδήποτε τρόπο τις καρδιολογικές εξετάσεις.
5. Οι καρδιολογικές εξετάσεις σε καμία περίπτωση δεν αντικαθίστανται ή υποκαθίστανται με οποιονδήποτε τρόπο από την εργομέτρηση.
6. Δεν αντικαθίστανται ή υποκαθίστανται με οποιονδήποτε τρόπο από την εργομέτρηση, σε καμία περίπτωση, οι καρδιολογικές εξετάσεις.

Τι από όλα αυτά είναι λανθασμένο;

(Sam, ευχαριστώ για την συνεισφορά σου στον γόνιμο διάλογο σε ένα τόσο σοβαρό θέμα! )
sam Posted - 27/10/2014 : 17:29:48
"Τι ενας? Όλοι πάνε ανάποδα εδώ..."

...απο το γνωστο ανέκδοτο και τον οδηγό που πάει ανάποδα στην Εθνική οδό.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000