Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Όχι άλλο Τζάκι

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Stefanos Δημοσιευτηκε - 14/12/2013 : 20:08:49
Οι ρύποι θέρμανσης έχουν κάνει αποπνυκτική την ατμόσφαιρα του λεκανοπεδίου Αττικής. Όποιος τρέχει κατά τις απογευματινές ώρες και λίγο προς βράδυ καταλαβαίνει μια "ξυνίλα" στα πνευμόνια. Βρωμάει ο τόπος κάπνα.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
ANASTASIOS Posted - 18/11/2014 : 21:07:33
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by GLOU GLOU

Πάντως έχω απορία, χτες το βράδυ μερικοί ανάψανε το τζάκι τους, εκτός της ρύπανσης, βρομάει και σε πιάνει ο λαιμός, είχε και πάνω από 20 το μεσημέρι, δηλαδή θα κάψουνε το σπίτι τους όταν θα πιάνει 5 η θερμοκρασία?



...για να μυρίσει λίγο "χωριό" το κάνουνε

Free your feet...free your senses!




Και λίγο απο φθινόπωρο ίσως

Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

Fidelio Posted - 18/11/2014 : 21:02:40
Ελα εντάξει τώρα.

Να σε ρωτήσω, ΕΣΥ έχει γειτονα σε διπλανό μπαλκόνι που μαγιρεύει στο μπαλκόνι του; Ε; και μάλιστα πολλές φορές στα κάρβουνα; Χύμα τελείως με την τσικνα να έρχεται στο δικο μου μπαλκόνι και μέσα στο σπιτι...


Μην παραπονιέσαι λοιπον...

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
GLOU GLOU Posted - 18/11/2014 : 20:19:27
quote:
Originally posted by Fidelio

χαχαχαχα, και όντως μυρίζει χωριό! και εδώ που τα λέμε είναι ωραια. :D

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



σε σενα μπορει να μυριζει "το χωριο μου" σε μενα οχι
Fidelio Posted - 18/11/2014 : 17:58:22
χαχαχαχα, και όντως μυρίζει χωριό! και εδώ που τα λέμε είναι ωραια. :D

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
trexantiris Posted - 18/11/2014 : 17:02:59
quote:
Originally posted by GLOU GLOU

Πάντως έχω απορία, χτες το βράδυ μερικοί ανάψανε το τζάκι τους, εκτός της ρύπανσης, βρομάει και σε πιάνει ο λαιμός, είχε και πάνω από 20 το μεσημέρι, δηλαδή θα κάψουνε το σπίτι τους όταν θα πιάνει 5 η θερμοκρασία?



...για να μυρίσει λίγο "χωριό" το κάνουνε

Free your feet...free your senses!
GLOU GLOU Posted - 18/11/2014 : 16:25:05
Πάντως έχω απορία, χτες το βράδυ μερικοί ανάψανε το τζάκι τους, εκτός της ρύπανσης, βρομάει και σε πιάνει ο λαιμός, είχε και πάνω από 20 το μεσημέρι, δηλαδή θα κάψουνε το σπίτι τους όταν θα πιάνει 5 η θερμοκρασία?
Deorum Posted - 18/11/2014 : 16:02:16
Η σύντηξη σε επίπεδο μαζικής παραγωγής θα αργήσει πολύ πολύ ακόμα, ίσως δλδ δεν την προλάβουμε καν όσο ζούμε μην πω και τα παιδιά μας.
Δεν θυμάμαι το συμπέρασμα αυτό από που ήταν η πηγή, θυμαμαι όμως ότι ήταν από σοβαρό επιστήμονα.
big-blue Posted - 18/11/2014 : 15:36:02
μου αρκούσε το ''σύντηξη''. Ευχαριστώ:)
stratus Posted - 18/11/2014 : 14:47:09
Εγω δεν φερω καμια ευθυνη για τα κορδονια
Απλως ο kampog ουπς george34 ηθελα να γραψω, μαζι με την ηλεκτρικη ενεργεια διαφημιζει και κορδονια.
ΥΓ Κανονικα το προφιλ του george34 επρεπε να διαγραφτει,αφου διπλοεγγραφες δεν επιτρεπονται.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Fidelio Posted - 18/11/2014 : 14:12:26
Είναι απλώς ένα δημιουργικό τρολάρισμα. :p

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
trexantiris Posted - 18/11/2014 : 13:46:40
...αυτό μου αρέσει στο φόρουμ...ξεκινάμε από τους θερμοπομπούς τα τζάκια και τα...κορδόνια, και καταλήγουμε στον ITER!

Free your feet...free your senses!
trexantiris Posted - 18/11/2014 : 13:37:11
@big-blue:

ITER = "International Thermonuclear Experimental Reactor".
Μέχρι στιγμής, μάλλον η πιο ολοκληρωμένη και σοβαρή προσπάθεια της ανθρωπότητας (κυριολεκτικά όμως) στην ρεαλιστική αξιοποίηση της "Πυρηνικής Σύντηξης" ως μέσου παραγωγής ενέργειας. Προσοχή, άλλο "Πυρηνική Σύντηξη" που είναι ο τρόπος που τα αστέρια παράγουν την ενέργειά τους (χρησιμοποιείται και στις πυρηνικές βόμβες Υδρογόνου), και άλλο η "Πυρηνική Σχάση" που αυτή τη στιγμή χρησιμοποιείται σε όλους του πυρηνικούς σταθμούς παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας (αλλά και στις "κλασικές" ατομικές βόμβες).

Πάρε και ένα σύνδεσμο:
https://www.iter.org/

Υ.Γ. Γιατί η παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας μέσω των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας είναι και θεμιτή αλλά και αποτελεσματική, αλλά η ανθρωπότητα στα χρόνια που έρχονται θα χρειαστεί κάτι πιο "πιασάρικο" και αποτελεσματικό (και ισχυρό)...

Free your feet...free your senses!
Fidelio Posted - 18/11/2014 : 13:36:51
O iter σε πέντε λεπτά:
http://youtu.be/cCkp2SEsfao

το προβλημα είναι μέχρι σήμερα για να παραχθεί μια Α ποσότητας ενέργειας από την διαδικασία της σύντηξης θα πρέπει να καταναλωθεί μια ποσότητα ενέργειας Α + Α + Α ... Ωστόσο υπο συνθήκες έχουν νομίζω αντιστρέψει το ισοζύγιο - δεν είμαι της κατευθυνησης για περισσότερα.

Ενα συνθετικό άστρο στο μέγεθος ενός μπουκαλιου !!!! (πιστεύω οτι μπορουν να το καταφέρουν)

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Rigelian Posted - 18/11/2014 : 13:30:05
Μιλάμε για αυτό: http://en.wikipedia.org/wiki/ITER ?
Fidelio Posted - 18/11/2014 : 13:27:42
Το πιστεύω οτι θα γίνει Μανώλη!!! Ο νέος πειραματικός σταθμός που φτιάχνουν νομίζω θα είναι έτοιμος το 2020!

Επισης πιστεύω οτι δεν το έχουν κάνει μέχρι σήμερα λόγω πολιτικών "κολημάτων" και σίγουρα το ενεργειακό αυτής της απόδοσης όπως και να το κάνεις θα φέρει κάποιες απροβλεπτες αναταραχές στα γεωπολιτική-οικονιμικά ...



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000