Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 ανανεωση παπουτσιων

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
kalogeridis Δημοσιευτηκε - 26/02/2014 : 09:33:47
ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα , μιας και δε βρηκα κατι αναλογο. εδω θα ηθελα να γραφουμε για παπουτσια που φορεσαμε για καποιο χρονικο διαστημα και ογκο χιλιομετρων και μετα δεν... θα ειναι χρησιμη ενοτητα για ενδιαφερομενους αγοραστες μιας και η αντοχη στα χιλιομετρα ενος παπουτσιου ειναι ενα μεγαλο κρητηριο για την αγορα του. καλο θα ειναι να γραφουμε, τα κιλα μας (μιας και παιζει σημαντικο ρολο στην καταπονηση της μεσοσολας), το εδαφος που τα τρεξαμε αλλα και τη φθορα που μας εκανε να προβουμε σε αντικατασταση.
Θα κανω την αρχη με μονο ενα ζευγαρι που εχω τερματισει...
asics gel kayano 17
τα πηρα απο τον αδερφο μου με 407χλμ σε χωμα κατα κυριο λογο. εγω του εδωσα 254 ακομα ασφαλτινα (και λιγο ταρταν) χλμ και στα 661χλμ παροπλιστηκανε. ο λογος ειναι οτι ενιωθα ενοχλησεις στα γονατα και υπεθεσα οτι μαλλον η απορροφηση δε τραβουσε. επισης απο λαθος του αδερφου που τα ειχε πλυνει σε πλυντηριο, ειχε ξεκολλησει στο υψος της καμαρας η σολα αλλα με πολυ καλη κολληση το ειχα σωσει. απο οτι διαβαζω για τη συγκεκριμενη σειρα , ειναι για πολλα χλμ. ισως το χωμα της προηγουμενης χρησης, ισως τα παραπανω κιλα του αδερφου μου (90 αντι για 75 εγω, τοτε...) να φεραν πιο νωρις το τελος. ισως να ηταν και το οτι τα φορουσε και οταν εκανε βαρη (σηκωνει πολλα η αληθεια ειναι).
η τελικη αισθηση μετα την αποχωρηση ομως ηταν πολυ γλυκια αφου φορεσα ενα αληθινο δρομικο παπουτσι που με συντροφευσε στην περσινη προετοιμασια του ΜΑ (10χλμ) και δεν με απασχολησε παρα μονο οταν εχριζε αντικαταστασης!
προσεχως θα γραψω για τα mizuno wave prophecy...
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
xipolitakos Posted - 23/07/2014 : 00:45:23
Ναι Huaraches Sandals για αγωνιστικό.

___________________
Run Natural... run Bare
trexantiris Posted - 22/07/2014 : 11:26:04
quote:
Originally posted by DaedraLord

Οπότε φτιάχνεις μια λίστα με τα παππούτσια που βρίσκονται στο drop zone :P που θες και μετά ψάχνεις να βρεις παππούτσι να δοκιμάσεις?

----------
http://www.movescount.com/members/DaedraLord



...είναι και αυτό μια λύση... Πρέπει να παρακολουθείς τι κυκλοφορεί στην αγορά, πως μπορείς να το προμηθευτείς και σε τι τιμές. Αν τυχόν δουλειές σε φέρνουν και από Αθήνα, τότε έχεις τη δυνατότητα να δοκιμάσεις αρκετά παπούτσια πριν προβείς στην αγορά τους. Αλλιώς ψάχνεις στο δίκτυο, διαβάζεις, αποφασίζεις, παραγγέλνεις και...ρισκάρεις. Σίγουρα κάποια χρήματα θα τα "πετάξεις" σε μοντέλα που τελικά θα αποδειχθούν ακατάλληλα για το πέλμα σου και τα γούστα σου...αλλά είναι κάτι που δεν μπορείς να αποφύγεις εύκολα.

Μια άλλη λύση αν ενδιαφέρεσαι για υπόδημα πολύ χαμηλού (ή μηδενικού drop) είναι το τρεξιματικό σανδάλι. Προσωπικά με έχει ικανοποιήσει περισσότερο από από οποιαδήποτα άλλο παπούτσι, όσο το έδαφος που τρέχω είναι ομαλό (άσφαλτος, ταρτάν, πολύ καλός χωματόδρομος)...

Free your feet...free your senses!
DaedraLord Posted - 21/07/2014 : 22:20:53
Οπότε φτιάχνεις μια λίστα με τα παππούτσια που βρίσκονται στο drop zone :P που θες και μετά ψάχνεις να βρεις παππούτσι να δοκιμάσεις?

----------
http://www.movescount.com/members/DaedraLord
trexantiris Posted - 16/07/2014 : 13:34:14
...επίσης και η "inov-8" το γράφει ξεκάθαρα πάνω στη σόλα!

...για τις υπόλοιπες εταιρίες...μόνο ψάχνοντας στο δίκτυο και στις επίσημες ιστοσελίδες τους...

Free your feet...free your senses!
echetlos Posted - 16/07/2014 : 13:21:55
Μόνο η Saucony το αναφέρει, στην εσωτερική σόλα.

"My sport is your sport's punishment"
DaedraLord Posted - 16/07/2014 : 12:10:55
Αν είναι zero drop που αναγράφετε πουθενά επάνω στο παππούτσι?

----------
http://www.movescount.com/members/DaedraLord
echetlos Posted - 19/06/2014 : 14:28:42
Το ότι είναι πιο σκληρά τα Rider δεν σημαίνει ότι δεν έχουν επαρκή απορρόφηση των κραδασμών. Θέμα γούστου είναι.
Ρίξε μια ματιά και στα Triumph.

"My sport is your sport's punishment"
Nek2000 Posted - 19/06/2014 : 14:23:44
Έχω Στενό πόδι. Τα energy 2 (45+1/3) και glide 6(44+2/3) τα έχω δοκιμάσει. Στα energy 2 θέλω ενα νούμερα μεγαλύτερο. Φοράω Glide 4 (44) και Pegasus 29(45). Με τα pegasus έτρεξα τον μαραθώνιο πέρυσι χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά τα glide μου κάθονται πιο καλά στο πόδι.
Τα Mizuno θυμάμαι ότι είχα δοκιμάσει το 15 κάποτε και μου άρεσαν. Αλλά αν είναι σκληρά και άκαμπτα όπως λες ίσως δεν κάνουν για να βγάλω προετοιμασία και αγώνα μαραθωνίου.
Τα energy 1 έχουν κάποια διαφορά από τα 2; Γιατί τα βρίσκεις αρκετά πιο φθηνά
echetlos Posted - 19/06/2014 : 13:58:44
Διαφορετικά παπούτσια Νεκτάριε.
Τα Boost είναι πολύ μαλακά ενώ τα Mizuno σκληρά και σχετικά άκαμπτα.
Τα Energy έχουν πολύ σφιχτή φόρμα, αν δεν έχεις στενό πόδι.
Τα Glide είναι πιο άνετα.
Τι φορούσες έως τώρα;

"My sport is your sport's punishment"
Nek2000 Posted - 19/06/2014 : 13:50:24
Ψάχνω παπούτσια για μαραθώνιο. Είμαι μεταξύ των Adidas energy boost 1 ή 2, Adidas boost Glide 6 και Mizuno Ride 17. Καμμιά βοήθεια από το κοινό;
Pheidias Posted - 19/06/2014 : 12:20:28
Adidas Adios Boost, αγωνιστικό παπούτσι για ελαφρείς και γρήγορους δρομείς, το τελευταίο αγαπημένο μου... Βλέπω τώρα ότι βγήκε και Adios Boost 2 (δεν έχει φτάσει στην Ελλάδα).

Το πρόβλημά μου είναι πάντοτε το νούμερο!
Δηλαδή, μερικοί πόδια έχετε ή κουπιά;!
Εγώ παίρνω US 8 αθλητικά (41-41,5) και 40 πολιτικά, και μού είναι και άνετα. Φτύνω αίμα κάθε φορά για να βρω μικρό νούμερο!
McManaman Posted - 19/06/2014 : 11:22:58
καλημερα
το sayonara της mizuno κορυφαιο για γρηγορες προπονησεις και για αγωνες
απιστευτο παπουτσι
για προπονητικο (περισσοτερα χλμ) το ψαχνω ακομη
επομενη δοκιμη θα ειναι το nimbus
;)


Βασίλης
DaedraLord Posted - 19/05/2014 : 16:51:22
Τα βρήκα και στο skroutz. Και για τα 2 μοντέλα θα πάω να τα δοκιμάσω πρώτα και μετά λογικά από εξωτερικό θα κάνω εισαγωγή.

----------
http://www.movescount.com/members/DaedraLord
Vicky Posted - 18/05/2014 : 17:42:47
Θα σου προτεινα να δοκιμασεις τα saucony kinvara 3. Μπορεις να τα βρεις στα αγγλικα site σε πολυ καλη τιμη.

uote]Originally posted by DaedraLord

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, έχει κάποιος υπόψην κάποιο παπούτσι που τείνει σε μινιμαλιστικό αλλά δεν είναι? Γιατί πρώτον καταρχάς το θέλω και για έξω μιας και το καλοκαίρι με τις αρβύλες κυκλοφορώ πιο σπάνια λόγω ζέστης. Και επίσης τα μινιμαλιστικά θα ήταν ότι πρέπει για μένα που τρέχω από τη μέση και μπροστά και όχι heelstrike αλλά δεν πλησιάζονται από τιμή. Σκεφτόμουνα τα adizero αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα αθλητικά και τώρα που άρχισα και τρέχω σχεδόν κάθε μέρα και ε΄δια ότι τελικά δεν είναι όλα παπούτσια αλλά το κάθε ένα έχει κάποιον σκοπό είπα να το ψάξω σε κάτι που θα με βοελεύει. Με λ΄για λόγια να προσαρμώσω το παούτσι πάνω μου και όχ εγώ στο παπούτσι.

----------
http://www.movescount.com/members/DaedraLord
[/quote]
echetlos Posted - 18/05/2014 : 10:58:49
Ψάξε στο θέμα για το barefoot.

"My sport is your sport's punishment"

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000