Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Και άλλοι θάνατοι

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
ALEXANDRA Δημοσιευτηκε - 20/03/2014 : 00:39:49
Μα τι συμβαίνει;;;

http://www.runningnews.gr/item.php?id=17022


Για προσοχή την Κυριακή στο Ναύπλιο και στο Αίγιο που θα έχει ζέστη.....




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Kimkal Posted - 22/03/2014 : 19:18:03
Πραγματικά +1
quote:
Originally posted by Elda

Πολυ καλο:
http://www.runningnews.gr/item.php?id=17047

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις



Gypaetos Posted - 21/03/2014 : 20:41:00
http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=9650&whichpage=2&SearchTerms=Στεφανιογραφία
stavzzz Posted - 21/03/2014 : 20:20:04
quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by stavzzz

Ναι,το ξέρω ότι πονάει αλλά αν είναι να βγει ένα αξιόπιστο συμπέρασμα τότε το προσπερνάμε...
Ευχαριστώ cardiorun για τις συμβουλές σου.
Καλύτερα να ξέρουμε αν τρέχει κάτι παρά να τρέχουμε και να μην φτάνουμε!



Το θέμα δεν είναι αν πονάει, αλλά ότι έχει η ίδια η εξέταση κίνδυνο για τον ασθενή... Κάπου έχουν ξαναγραφτεί αυτά, σε άλλο νήμα.



Μήπως μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;
Gypaetos Posted - 21/03/2014 : 18:06:18
quote:
Originally posted by stavzzz

Ναι,το ξέρω ότι πονάει αλλά αν είναι να βγει ένα αξιόπιστο συμπέρασμα τότε το προσπερνάμε...
Ευχαριστώ cardiorun για τις συμβουλές σου.
Καλύτερα να ξέρουμε αν τρέχει κάτι παρά να τρέχουμε και να μην φτάνουμε!



Το θέμα δεν είναι αν πονάει, αλλά ότι έχει η ίδια η εξέταση κίνδυνο για τον ασθενή... Κάπου έχουν ξαναγραφτεί αυτά, σε άλλο νήμα.
Elda Posted - 21/03/2014 : 10:45:50
Πολυ καλο:
http://www.runningnews.gr/item.php?id=17047

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

stavzzz Posted - 21/03/2014 : 10:30:55
Ναι,το ξέρω ότι πονάει αλλά αν είναι να βγει ένα αξιόπιστο συμπέρασμα τότε το προσπερνάμε...
Ευχαριστώ cardiorun για τις συμβουλές σου.
Καλύτερα να ξέρουμε αν τρέχει κάτι παρά να τρέχουμε και να μην φτάνουμε!
cardiorun Posted - 21/03/2014 : 09:51:50
Η σωστή σειρά είναι κλινικη εξέταση με λήψη αναλυτικού ιστορικού-ατομικού και οικογενειακού-Ηλεκτροκαρδιογράφημα ,τριπλεξ, τεστ κόπωσης.Αν δείξουν κάτι ύποπτο ή αν έχουμε υποπτα συμπτώματα στην ασκηση ή είμαστε πολύ υψηλού κινδύνου(έχουμς δηλαδη αρκετους επιβαρυντικούς παράγοντες όπως π.χ υπέρταση ,υπερλιπιδαιμια,σακχ διαβητη,κάπνισμα ή βεβαρυμενο κληρονομικό)τότε πιθανότατα θα χρειαστεί και περαιτέρω έλεγχος!
THANOS_KTM Posted - 21/03/2014 : 09:41:08
quote:
Originally posted by stavzzz

quote:
Originally posted by cardiorun

Πολύ σωστά :με τη στεφανιογραφία αξιόπιστα βλέπουμε το ποσοστό στένωσης των αρτηριών και μπορεί να προχωρήσουμε σε αγγειοπλαστική με τοποθέστηση stent το λεγόμενο "μπαλονάκι" ή σε εγχείρηση Bypass.Βέβαια επαναλαμβάνω η στεφανιογραφία δεν είναι προληπτική εξέταση και τις περισσότερες φορές πρέπει να έχει προηγηθεί μια λειτουργική δοκιμασία π.χ τεστ κόπωσης ή σπινθηρογραφημα για να ξέρουμε αν οι ενδεχόμενες στενώσεις χρήζουν παρέμβασης!



Αρα λοιπόν προχωράμε σε test κοπώσεως και triplex και αν τα αποτελέσματα βγουν θετικά τότε μπορούμε να συνεχίσουμε με στεφανιογραφία;
Ρωτάω γιατί θέλω αυτή την εποχή να κάνω τα απαραίτητα check up λόγω του ότι έχω κι εγώ θορυβηθεί από τα νέα...



H κλασική στεφανιογραφία δεν είναι κάτι απλό,ΠΟΝΑΕΙ.
stavzzz Posted - 21/03/2014 : 09:34:34
quote:
Originally posted by cardiorun

Πολύ σωστά :με τη στεφανιογραφία αξιόπιστα βλέπουμε το ποσοστό στένωσης των αρτηριών και μπορεί να προχωρήσουμε σε αγγειοπλαστική με τοποθέστηση stent το λεγόμενο "μπαλονάκι" ή σε εγχείρηση Bypass.Βέβαια επαναλαμβάνω η στεφανιογραφία δεν είναι προληπτική εξέταση και τις περισσότερες φορές πρέπει να έχει προηγηθεί μια λειτουργική δοκιμασία π.χ τεστ κόπωσης ή σπινθηρογραφημα για να ξέρουμε αν οι ενδεχόμενες στενώσεις χρήζουν παρέμβασης!



Αρα λοιπόν προχωράμε σε test κοπώσεως και triplex και αν τα αποτελέσματα βγουν θετικά τότε μπορούμε να συνεχίσουμε με στεφανιογραφία;
Ρωτάω γιατί θέλω αυτή την εποχή να κάνω τα απαραίτητα check up λόγω του ότι έχω κι εγώ θορυβηθεί από τα νέα...
cardiorun Posted - 21/03/2014 : 08:57:10
Πολύ σωστά :με τη στεφανιογραφία αξιόπιστα βλέπουμε το ποσοστό στένωσης των αρτηριών και μπορεί να προχωρήσουμε σε αγγειοπλαστική με τοποθέστηση stent το λεγόμενο "μπαλονάκι" ή σε εγχείρηση Bypass.Βέβαια επαναλαμβάνω η στεφανιογραφία δεν είναι προληπτική εξέταση και τις περισσότερες φορές πρέπει να έχει προηγηθεί μια λειτουργική δοκιμασία π.χ τεστ κόπωσης ή σπινθηρογραφημα για να ξέρουμε αν οι ενδεχόμενες στενώσεις χρήζουν παρέμβασης!
stavzzz Posted - 21/03/2014 : 07:38:59
Σε ηλικίες >35 ετών η συχνότερη αιτία είναι η στεφανιαία νόσος(δηλαδή η σημαντική στένωση ή και ολική απόφραξη των αγγείων που αιματώνουν την καρδιά)Δυστυχώς όταν απουσιάζουν τα συμπτώματα (π.χ στηθάγχη,δύσπνοια)δεν είναι εύκολο να γίνει διάγνωση !Το ηλεκτροκαρδιογράφημα και το τρίπλεξ σπάνια θα δείξουν κάτι σε αυτές τις περιπτώσεις.Το τεστ κόπωσης αυξάνει τις πιθανότητες διάγνωσης με την προϋπόθεση να υπάρχουν επιβαρυντικοί παράγοντες.Μόνο η στεφανιογραφία (κλασσική ή αξονική)δείχνει τα ίδια τα αγγεία αλλά ειδικά η κλασσική στεφανιογραφία δεν είναι προληπτική εξέταση!Επομένως προσέχουμε την υγεία μας,ελέγχουμε όσο μπορούμε τους επιβαρυντικούς παράγοντες και ακούμε προσεχτικά το σώμα μας !

Δηλαδή απ`οτι καταλαβαίνω παραλείποντας τις υπόλοιπες εξετάσεις και κάνοντας μια στεφανιογραφία μπορούμε να έχουμε μια αξιόπιστη απάντηση για την κατάσταση μας.
Εχω ακούσει κάποιους που κάνοντας κάποια εξέταση μαθαίνουν πως για παράδειγμα έχουν 80% ή 85% φραγμένες τις αρτηρίες τους οπότε προχωρούν σε bypass ή κάνω λάθος;Αν μιλάω σωστά πρόκειται για την ίδια εξέταση;
Mastrolefteris Posted - 21/03/2014 : 06:23:35
Ανεξάρτητα από τα αίτια, καλά θα κάνουμε οι δρομείς να μην το παρακάνουμε...
Ποτέ δεν ξέρεις απόλυτα.

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
cardiorun Posted - 20/03/2014 : 14:16:21
Σε ηλικίες >35 ετών η συχνότερη αιτία είναι η στεφανιαία νόσος(δηλαδή η σημαντική στένωση ή και ολική απόφραξη των αγγείων που αιματώνουν την καρδιά)Δυστυχώς όταν απουσιάζουν τα συμπτώματα (π.χ στηθάγχη,δύσπνοια)δεν είναι εύκολο να γίνει διάγνωση !Το ηλεκτροκαρδιογράφημα και το τρίπλεξ σπάνια θα δείξουν κάτι σε αυτές τις περιπτώσεις.Το τεστ κόπωσης αυξάνει τις πιθανότητες διάγνωσης με την προϋπόθεση να υπάρχουν επιβαρυντικοί παράγοντες.Μόνο η στεφανιογραφία (κλασσική ή αξονική)δείχνει τα ίδια τα αγγεία αλλά ειδικά η κλασσική στεφανιογραφία δεν είναι προληπτική εξέταση!Επομένως προσέχουμε την υγεία μας,ελέγχουμε όσο μπορούμε τους επιβαρυντικούς παράγοντες και ακούμε προσεχτικά το σώμα μας !
THANOS_KTM Posted - 20/03/2014 : 13:43:56
quote:
Originally posted by Rigelian

Πάντως είναι πιθανό να υπήρχε πρόβλημα στην καρδιά.

Κάποτε εδώ, στο φόρουμ είχε δημοσιευτεί μια πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση που έλεγε ότι το 98% των αιφνίδιων θανάτων σε αγώνες αφορούσε σε ανθρώπους πού είχαν ΗΔΗ (διαπιστωμένο ή μη) πρόβλημα. Δεν θυμάμαι, όμως, καν πού μπορεί να είναι...



Το πρόβλημα είναι ότι μπορεί να έχεις κάνει εξετάσεις και να μην βρείς το πρόβλημα.

Επειδή το έχω πρόσφατο,ο πατέρας μου παρότι έκανε σχεδόν κάθε χρόνο triplex έπαθε έμφραγμα.
Εκ τον υστέρων μας είπαν οι γιατροί,ότι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στις αρτηρίες,φαίνεται μόνο με την στεφανιογράφημα.Κατά τα αλλα η καρδιά λειτουργούσε μια χαρά.
Rigelian Posted - 20/03/2014 : 13:13:18
Πάντως είναι πιθανό να υπήρχε πρόβλημα στην καρδιά.

Κάποτε εδώ, στο φόρουμ είχε δημοσιευτεί μια πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση που έλεγε ότι το 98% των αιφνίδιων θανάτων σε αγώνες αφορούσε σε ανθρώπους πού είχαν ΗΔΗ (διαπιστωμένο ή μη) πρόβλημα. Δεν θυμάμαι, όμως, καν πού μπορεί να είναι...

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000