Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Μαύρο νυχι

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
rowergr Δημοσιευτηκε - 21/04/2014 : 03:29:14
Χρονια πολλα σε Όλους με υγεία !
Συγγνώμη που ανοίγω τέτοιο θέμα ξανα απλα στην αναζητηση δε μου βγαλε κάτι
Ίσως να έκανα εγω κάτι λάθος

Στο θέμα μας: Κληρονομιά του Μεγαλεκου ένα μαύρο νυχι
Άρχισε με μικρη μελανια και πόνο και μετα απο 2 βδομάδες μαυρισω όλο ,απουσία πόνου τουλάχιστον.Οπως το περιεργαζομαι, υπαρχει και μια φουσκαλα με αίμα κάτω απο αυτο! Δεν ξερω αν ειναι σύνηθες πάντως εγω κουφαθηκα
Πώς τα κατάφερα;
Τι κάνουμε;



ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
asxetos Posted - 22/07/2022 : 00:55:03
κλεισε ραντεβου με δερματολογο. Θα εκτiμησει τη κατασταση και ισως χρειαστει να γλιτωσεις την επεμβαση (με ισχυρα φαρμακα). Διαφορετικα θα σε παραπεμψει σε χειρουργο εντος νοσοκομειου ή σε αλλο. Δεν εχεις να χασεις κατι (εκτος απο το χρονο). Εχουν ειδικα οργανα και μηχανηματα για τα νυχια (δεν ειναι σα τους δερματολογους ...γενικης φυσεως)
onera Posted - 19/07/2022 : 12:01:17
quote:
Originally posted by asxetos

τα εχω γραψει σε αλλο θεμα: νοσοκομειο Α.Συγγρος που ειναι εξιδικευμενο σε αυτα τα θεματα. Δωρεαν ραντεβου (πρωι) ή μικρη χρεωση (για απογευμα)και θα βρεις την υγεια σου. Το μονο που θελουν ειναι το ΑΜΚΑ


Ευχαριστώ.. Θα τους καλέσω από σταθερό μάλλον γιατί στον τετραψήφιο που έχει το αυτόματο σύστημα για κλείσιμο ραντεβού αναφέρει ότι δεν υπάρχει ειδικότητα ποδιατρου.
asxetos Posted - 19/07/2022 : 10:38:19
τα εχω γραψει σε αλλο θεμα: νοσοκομειο Α.Συγγρος που ειναι εξιδικευμενο σε αυτα τα θεματα. Δωρεαν ραντεβου (πρωι) ή μικρη χρεωση (για απογευμα)και θα βρεις την υγεια σου. Το μονο που θελουν ειναι το ΑΜΚΑ
onera Posted - 19/07/2022 : 00:28:56
Γνωρίζει κάποιος κάποιον καλό ποδιατρο για αφαίρεση νυχιου;
ALEXANDROSG Posted - 07/05/2014 : 21:05:49
Η εγχείριση γίνεται στα πέλματα, κάτω από το μετατάρσιο. Πρώτα στο ένα πόδι (1ο χειρουργείο) και μετά στο δεύτερο πόδι (2ο χειρουργείο)!!! Αν γίνει ταυτόχρονα δεν μπορείς να είσαι μετά την επέμβαση περιπατητικός. Η βαλίτσα λοιπόν "πάει πολύ μακριά" και σε χρόνο και σε χρήμα. Οπότε, φίλε, μαθαίνουμε να ζούμε με τους σεισμούς και τη γαμψοδαχτυλία μας!!!
quote:
Originally posted by dpkouk

quote:
Originally posted by ALEXANDROSG

Το πρόβλημα με τις φουσκάλες και τις τριβές το έλυσα χρησιμοποιώντας το bodyglide από το Λεονάρδο. Ίσως βοήθησαν και οι τεχνικές κάλτσες της xcode. To πρόβλημα με τα μαύρα νύχια δε λύθηκε ποτέ, ούτε με τα compeed. Οι ορθοπεδικοί πάντα μου έλεγαν πως η κατάσταση διορθώνεται μόνο με εγχείρηση.


σοβαρα;;; αυτο ειναι η συμβουλη της χρονιας!!! με σωνεις αλεξ

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...

dpkouk Posted - 07/05/2014 : 20:43:52
quote:
Originally posted by ALEXANDROSG

Το πρόβλημα με τις φουσκάλες και τις τριβές το έλυσα χρησιμοποιώντας το bodyglide από το Λεονάρδο. Ίσως βοήθησαν και οι τεχνικές κάλτσες της xcode. To πρόβλημα με τα μαύρα νύχια δε λύθηκε ποτέ, ούτε με τα compeed. Οι ορθοπεδικοί πάντα μου έλεγαν πως η κατάσταση διορθώνεται μόνο με εγχείρηση.


σοβαρα;;; αυτο ειναι η συμβουλη της χρονιας!!! με σωνεις αλεξ

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
ANASTASIOS Posted - 07/05/2014 : 20:22:24
Τhanks παιδιά...

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

echetlos Posted - 07/05/2014 : 20:11:40
http://new-life.com.gr/

"My sport is your sport's punishment"
ALEXANDROSG Posted - 07/05/2014 : 20:11:36
new-life.com.gr
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

quote:
Originally posted by ALEXANDROSG

Το πρόβλημα με τις φουσκάλες και τις τριβές το έλυσα χρησιμοποιώντας το bodyglide από το Λεονάρδο. Ίσως βοήθησαν και οι τεχνικές κάλτσες της xcode. To πρόβλημα με τα μαύρα νύχια δε λύθηκε ποτέ, ούτε με τα compeed. Οι ορθοπεδικοί πάντα μου έλεγαν πως η κατάσταση διορθώνεται μόνο με εγχείρηση.




Ο οποίος έχει και ζώνες υδροδοσίας νομίζω...
Που τον βρίσκει κανείς τον Λεονάρδο?

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.



ANASTASIOS Posted - 07/05/2014 : 20:03:55
quote:
Originally posted by ALEXANDROSG

Το πρόβλημα με τις φουσκάλες και τις τριβές το έλυσα χρησιμοποιώντας το bodyglide από το Λεονάρδο. Ίσως βοήθησαν και οι τεχνικές κάλτσες της xcode. To πρόβλημα με τα μαύρα νύχια δε λύθηκε ποτέ, ούτε με τα compeed. Οι ορθοπεδικοί πάντα μου έλεγαν πως η κατάσταση διορθώνεται μόνο με εγχείρηση.




Ο οποίος έχει και ζώνες υδροδοσίας νομίζω...
Που τον βρίσκει κανείς τον Λεονάρδο?

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

ALEXANDROSG Posted - 07/05/2014 : 12:47:22
Το πρόβλημα με τις φουσκάλες και τις τριβές το έλυσα χρησιμοποιώντας το bodyglide από το Λεονάρδο. Ίσως βοήθησαν και οι τεχνικές κάλτσες της xcode. To πρόβλημα με τα μαύρα νύχια δε λύθηκε ποτέ, ούτε με τα compeed. Οι ορθοπεδικοί πάντα μου έλεγαν πως η κατάσταση διορθώνεται μόνο με εγχείρηση.
dpkouk Posted - 07/05/2014 : 12:28:09
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

@ aroulio : και δεν υπάρχουν τριβές σωστά?
@ dpouk : ποιό ακριβώς? δεν το βρίσκω στο site http://www.compeed.co.uk/compeed-footcare. Για να πάρω το σωστό.
Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για τις συμβουλές. θα δοκιμάσω τις λύσεις που προτείνετε και θα δω ποια δουλεύει καλύτερα σε μένα. Εκεί που δεν είχα λύση, τώρα έχω τρεις εναλλακτικές


στο φαρμακειο εχει 2 τυπους, για δαχτυλα κ για πιο εκτεταμενη περιοχη, πχ πατουσα..

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
mina007 Posted - 07/05/2014 : 11:35:37
εγώ πάντως τα δένω με λεπτές κολλητικές ταινίες, σαν αυτές που δένουν τα δάχτυλά τους οι παίκτες του βόλευ.βέβαια καμιά φορά φεύγουν αλλά νομίζω βοηθάνε
Trexalitsa78 Posted - 07/05/2014 : 11:21:56
@ aroulio : και δεν υπάρχουν τριβές σωστά?
@ dpouk : ποιό ακριβώς? δεν το βρίσκω στο site http://www.compeed.co.uk/compeed-footcare. Για να πάρω το σωστό.
Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για τις συμβουλές. θα δοκιμάσω τις λύσεις που προτείνετε και θα δω ποια δουλεύει καλύτερα σε μένα. Εκεί που δεν είχα λύση, τώρα έχω τρεις εναλλακτικές
Aroulio Posted - 07/05/2014 : 10:58:08
Κάποια στιγμή μετά από LR, είχα υγρό κάτω από τα 2 μεγάλα νύχια. Για να αποφύγω να σκάσω τη φουσκάλα και να τα χάσω και για να μην έχω ενοχλήσεις στο τρέξιμο, δοκίμασα να τα δέσω.
Ενώ το hansaplast έφευγε την ώρα του τρεξίματος, δοκίμασα μεταξωτή (silk) αυτοκόλλητη γάζα νοσοκομείου (2 ευρώ από φαρμακείο στην πράσινη συσκευασία), η οποία ήταν σωτήρια, καθώς δεν ξεκόλαγε ούτε με το νερό.
Απλά, αν τη φοράς συνέχεια μπορεί να μουλιάζει το δάχτυλο.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000