Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Παπουτσια για trail running

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
alhatzik Δημοσιευτηκε - 26/05/2014 : 00:47:31
Γεια σας

Θα ήθελα τη γνώμη και τις προτάσεις σας για παπούτσια κατάλληλα για trail τρέξιμο. Στις διαδρομές που έχω υπόψη να κάνω περισσότερο συναντώ σκληρό χωματόδρομο και κατά τόπους ψιλό χαλίκι-μικρές πέτρες.
Οι διαδρομές δεν ξεπερνούν τα 5-10Km η κάθε μια. Επίσης είμαι σχετικά βαρύς αθλητής, 97kg - 180cm .
Υ.Γ Μου έχουν τραβήξει την προσοχή τα Mizuno Wave ascend 8.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
sotos-marathon Posted - 05/05/2015 : 15:38:22
Επειδη εχω σκοπο να τρεξω την Κυριακη σε αγωνα βουνου, ο πρωτος μου,στον αγωνα της Βαρυμπομπης, ψαχνομαι για παπουτσι λοιπον trail χωρις βεβαια να ματωσω οικονομικα κ βρηκα της mizuno το kazan σε τιμη προσφορας 78ευρω...
Πρεπει να πω οτι απο τα mizuno wave rider 17 που φοραω για ασφαλτο(2 ζευγαρια) ειμαι πολυ ευχαριστημενος !
Θα ηθελα την γνωμη καποιου-καποιας που μπορει να εχει στην κατοχη του το συγκεκριμενο μοντελο..
Ευχαριστω.

''Run Smart..Run For Life''
cranfield Posted - 02/02/2015 : 10:55:48
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας!!!

Thanasis μάλλον επειδή είμαι αργός νομίζω ότι τα raptor θα παραμείνε η πρώτη μου επιλογή ... σε ευχαριστώ πολύ.
Nick F Posted - 01/02/2015 : 22:03:53
quote:
Originally posted by salomon

Φιλε μου το τηλεφωνο του Φανη του Αρκουμανη στην πατρα που ειναι και ο ιδιος χρηστης και αντιπροσωπος της tecnika ειναι 6983521275 κορυφαιος αθλητης και ανθρωπος θα σου λυσει ολες τις αποριες και θα σε βοηθησει


+1

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
salomon Posted - 01/02/2015 : 20:35:46
Φιλε μου το τηλεφωνο του Φανη του Αρκουμανη στην πατρα που ειναι και ο ιδιος χρηστης και αντιπροσωπος της tecnika ειναι 6983521275 κορυφαιος αθλητης και ανθρωπος θα σου λυσει ολες τις αποριες και θα σε βοηθησει
Thanasis Posted - 01/02/2015 : 20:28:29
Καλησπέρα Γιάννη
Τα feline superlight είναι παρα πολύ καλά παπούτσια , γρήγορα και με εντυπωσιακό κράτημα στις κατηφόρες. Αν είσαι σχετικά γρήγορος τότε μπορείς να τα χρησημοποιήσεις και στον Όλυμπο ή στο Ζαγόρι.
Το Panthera είναι αντίστοιχο του ultra raptor (κατά την γνώμη μου το ultra raptor είναι μάλλον καλύτερο για μεγάλους αγώνες).
Για αγώνες έως 6-7 ώρες προτιμώ το feline , για τα πολύ μεγάλα μάλλον το raptor χωρίς όμως να θεωρώ οτι το pathera είναι κακό.΄(Τον τελευταίο χρόνο χρησημοποιώ και τα τρία καθώς και ένα speedcross 3

www.gaiorama.net
cranfield Posted - 01/02/2015 : 19:51:45
Καλησπέρα, εχω τα ultra raptor και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, αλλά σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποιο από τα dynafit feline superlight ή dynafit pantera (τα δίνει για ultra η dynafit)καθώς υπάρχουν καλές κρητικές (advendure). Υπάρχει κάποιος που τα έχει δοκιμάσει σε πραγματικές συνθήκες - βασικά τα θέλω για τερρέν όπως του Ολυμπου, Ζαγόρι. Ευχαριστώ πολύ, Γιάννης
dtziouvaras Posted - 04/08/2014 : 16:58:32
εχει κανεις εμπειρια απο παπουτσια της TECNICA?
Orestis Posted - 28/07/2014 : 17:56:15
Trail παπούτσια για υποπρηνισμό και όσο γίνετε αντικραδασμικά ? καμια ιδέα ? ααααα και με πολύ ψηλή ποδική καμάρα....
dimitrissss Posted - 21/07/2014 : 15:27:01
La Sportiva φέρνει και το Pulse 100 στη Νέα Ερυθραία, Λεωφορος Τατοϊου 102. Από ότι μου έχουν πει τα προτιμούν και οι ίδιοι!
doctorinjury Posted - 21/07/2014 : 14:58:32
quote:
Originally posted by petransfhp

44.5 η 45 , τοσο μικρη φορμα εχει η la sportiva ;
Διοτι στις αλλες εταιριες φοραω 46 με 47 !

Και εγω προτιμαω τα ελληνικα καταστηματα παντα,
για να μενει το χρημα εδω.
Εχετε να προτεινετε καποιο συγκεκριμενο καταστημα;

Βασικα θα τα χρησιμοποιω κυριως στους αγωνες (βουνου)
και θα κανω προπονηση με τα salomon speedcross3,
Θα δω διαφορα;



Mε συγχωρείς, δικό μου το λάθος. Είχα μείνει με την εντύπωση ότι φοράς μικρότερο. Σε σχέση με το speedcross, θα έλεγα μισό νούμερο μεγαλύτερο για άνετη αλλά και όχι πολύ σφιχτή εφαρμογή. Πάντως, μία δοκιμή σε φυσικό κατάστημα επιβάλλεται . Καλοφόρετα όταν τα πάρεις, είναι απολαυστικά.

edit: Καταστήματα που τα φέρνουν στην Ελλάδα είναι το AlpamayoPro (Aθήνα), Γεωργιάδης (Ελασσόνα), Fifth Element(Ιωάννινα), V15 (Κομοτηνή) κ.ά. Όσοι φίλοι θέλουν ας γράψουν κάποια ακόμη που εγώ δεν τα γνωρίζω.
petransfhp Posted - 21/07/2014 : 14:44:19
44.5 η 45 , τοσο μικρη φορμα εχει η la sportiva ;
Διοτι στις αλλες εταιριες φοραω 46 με 47 !

Και εγω προτιμαω τα ελληνικα καταστηματα παντα,
για να μενει το χρημα εδω.
Εχετε να προτεινετε καποιο συγκεκριμενο καταστημα;

Βασικα θα τα χρησιμοποιω κυριως στους αγωνες (βουνου)
και θα κανω προπονηση με τα salomon speedcross3,
Θα δω διαφορα;
doctorinjury Posted - 21/07/2014 : 11:01:18
Καλημέρα.

Θα έλεγα 44.5 ή ίσως και 45 (τρέχετε πολλές ώρες στο βουνό; είναι θεμελιώδης η ερώτηση). Αλλά, καλό είναι να το δοκιμάσετε πρώτα και, ει δυνατόν, να το αγοράσετε από ελληνικό κατάστημα. Σας διαβεβαιώ ότι και καλύτερη τιμή αλλά και μεγαλύτερη ποικιλία θα βρείτε στη συγκεκριμένη εταιρεία εάν τα αποκτήσετε από την Ελλάδα.

quote:
Originally posted by petransfhp

Πολυ ωραια οποτε με βλεπω για ultra raptor
Εαν βρω νουμερο .
Δηλαδη εγω με 28.3cm μηκος ποδιου τι πρεπει να παρω για +1-1.5cm ;


quote:
Originally posted by doctorinjury



Εξαιρετικά και τα δύο μοντέλα, από μία κορυφαία εταιρεία.
Το bushido είναι πολύ γρήγορο παπούτσι και ενδείκνυται για καλούς αθλητές μεσαίων αποστάσεων, π.χ. ΟΜ ή το πάλαι ποτέ ΖΜR 50Km. Θα το προτιμούσα με λίγη περισσότερη πλευρική σταθερότητα αλλά you can't tick all the boxes.
To ultra raptor είναι φτιαγμένο για να "σιδερώνει" τα δύσκολα τεχνικά εδάφη και να παραμένει απόλυτα αξιόπιστο για πολύωρους και απαιτητικούς τεχνικά αγώνες. Το παπούτσι ενδείκνυται για π.χ. το ΤΕRA.
Εάν έχετε την οικονομική δυνατότητα να πάρετε μόνο το ένα ζευγάρι, θα πρότεινα το ultra raptor. Το bushido είναι πιο δύσκολο και ταιριάζει σε λιγότερους (και ελαφρύτερους) δρομείς.
Σχετικά με το μέγεθος, να αναφέρω ενδεικτικά ότι φορώ ΕU42.542.67/UK8.5 σε s-lab (που είναι σχετικά στενή γραμμή) αλλά για το bushido αγόρασα το ΕU43 για να έχω την ίδια αίσθηση. Προσωπικά, αγοράζω παπούτσια βουνού με μήκος περίπου 1.5cm μεγαλύτερο του (αριστερού) ποδιού μου για να είμαι βέβαιος.

quote:
Originally posted by petransfhp

Ποια είναι η διαφορά του Ultra Raptor με το Bushido ;

Ψάχνω στο size chart της La sportiva για να βρω το νούμερό μου και μπερδεύτηκα!
Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Αυτό εδώ ισχύει; Γιατί βγάζει πολύ μικρό νούμερο! Αν λάβουμε υπ'οψην το μήκος του ποδιού σε εκατοστά!

EU 42 42,5 43 43,5 44 44,5 45 45,5 46 46,5 47
cm 27,7 28,1 28,4 28,7 29,0 29,4 29,7 30,0 30,4 30,7 31,0





petransfhp Posted - 21/07/2014 : 09:03:10
Πολυ ωραια οποτε με βλεπω για ultra raptor
Εαν βρω νουμερο .
Δηλαδη εγω με 28.3cm μηκος ποδιου τι πρεπει να παρω για +1-1.5cm ;


quote:
Originally posted by doctorinjury



Εξαιρετικά και τα δύο μοντέλα, από μία κορυφαία εταιρεία.
Το bushido είναι πολύ γρήγορο παπούτσι και ενδείκνυται για καλούς αθλητές μεσαίων αποστάσεων, π.χ. ΟΜ ή το πάλαι ποτέ ΖΜR 50Km. Θα το προτιμούσα με λίγη περισσότερη πλευρική σταθερότητα αλλά you can't tick all the boxes.
To ultra raptor είναι φτιαγμένο για να "σιδερώνει" τα δύσκολα τεχνικά εδάφη και να παραμένει απόλυτα αξιόπιστο για πολύωρους και απαιτητικούς τεχνικά αγώνες. Το παπούτσι ενδείκνυται για π.χ. το ΤΕRA.
Εάν έχετε την οικονομική δυνατότητα να πάρετε μόνο το ένα ζευγάρι, θα πρότεινα το ultra raptor. Το bushido είναι πιο δύσκολο και ταιριάζει σε λιγότερους (και ελαφρύτερους) δρομείς.
Σχετικά με το μέγεθος, να αναφέρω ενδεικτικά ότι φορώ ΕU42.542.67/UK8.5 σε s-lab (που είναι σχετικά στενή γραμμή) αλλά για το bushido αγόρασα το ΕU43 για να έχω την ίδια αίσθηση. Προσωπικά, αγοράζω παπούτσια βουνού με μήκος περίπου 1.5cm μεγαλύτερο του (αριστερού) ποδιού μου για να είμαι βέβαιος.

quote:
Originally posted by petransfhp

Ποια είναι η διαφορά του Ultra Raptor με το Bushido ;

Ψάχνω στο size chart της La sportiva για να βρω το νούμερό μου και μπερδεύτηκα!
Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Αυτό εδώ ισχύει; Γιατί βγάζει πολύ μικρό νούμερο! Αν λάβουμε υπ'οψην το μήκος του ποδιού σε εκατοστά!

EU 42 42,5 43 43,5 44 44,5 45 45,5 46 46,5 47
cm 27,7 28,1 28,4 28,7 29,0 29,4 29,7 30,0 30,4 30,7 31,0



doctorinjury Posted - 20/07/2014 : 22:12:18
Εξαιρετικά και τα δύο μοντέλα, από μία κορυφαία εταιρεία.
Το bushido είναι πολύ γρήγορο παπούτσι και ενδείκνυται για καλούς αθλητές μεσαίων αποστάσεων, π.χ. ΟΜ ή το πάλαι ποτέ ΖΜR 50Km. Θα το προτιμούσα με λίγη περισσότερη πλευρική σταθερότητα αλλά you can't tick all the boxes.
To ultra raptor είναι φτιαγμένο για να "σιδερώνει" τα δύσκολα τεχνικά εδάφη και να παραμένει απόλυτα αξιόπιστο για πολύωρους και απαιτητικούς τεχνικά αγώνες. Το παπούτσι ενδείκνυται για π.χ. το ΤΕRA.
Εάν έχετε την οικονομική δυνατότητα να πάρετε μόνο το ένα ζευγάρι, θα πρότεινα το ultra raptor. Το bushido είναι πιο δύσκολο και ταιριάζει σε λιγότερους (και ελαφρύτερους) δρομείς.
Σχετικά με το μέγεθος, να αναφέρω ενδεικτικά ότι φορώ ΕU42.542.67/UK8.5 σε s-lab (που είναι σχετικά στενή γραμμή) αλλά για το bushido αγόρασα το ΕU43 για να έχω την ίδια αίσθηση. Προσωπικά, αγοράζω παπούτσια βουνού με μήκος περίπου 1.5cm μεγαλύτερο του (αριστερού) ποδιού μου για να είμαι βέβαιος.

quote:
Originally posted by petransfhp

Ποια είναι η διαφορά του Ultra Raptor με το Bushido ;

Ψάχνω στο size chart της La sportiva για να βρω το νούμερό μου και μπερδεύτηκα!
Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Αυτό εδώ ισχύει; Γιατί βγάζει πολύ μικρό νούμερο! Αν λάβουμε υπ'οψην το μήκος του ποδιού σε εκατοστά!

EU 42 42,5 43 43,5 44 44,5 45 45,5 46 46,5 47
cm 27,7 28,1 28,4 28,7 29,0 29,4 29,7 30,0 30,4 30,7 31,0

thesalos Posted - 20/07/2014 : 17:12:27
την λα σπορτιβα την ξερω απο τα ορειβατικα και αναριχητικα πολλη καλα παππουτσια της

εδω και καιρο εχω 2 σαλομον ενα χωκ και ενα χτ

μολις δοκιμασα το ραπτορ με κερδισε αμεσως . το βρηκα στα 100ε

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000