Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Νουμερα παπουτσιων

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
jim1969 Δημοσιευτηκε - 17/06/2014 : 09:25:04
Χαίρεται . Η απορία μου και ο προβληματισμός όταν θέλησω νδιδιαλέξω ένα αθλητικό παπούτσι από το διαδυκτιο λόγω ευκαιρίας τι νούμερο να πάρω ! Το νούμερο που φοράω σε πολιτικό παπούτσι είναι 46 . Τα 2 τελευταία ζευγάρια της adidas ήταν νούμερο 50 !! Γνωρίζοντας ότι κάθε εταιρεία έχει τα δικ ά της νούμερα υπάρχει τρόπος να βγάλουμε μια άκρη ? Το πέλμα μου είναι 30.5 εκ. υπάρχει κανένα πινακακι που να λέει στις πραγματικές διαστάσεις των ποδιών τι νούμερο αναλογεί σε κάθε εταιρεία ?
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
disqualified Posted - 26/01/2015 : 01:07:59
δε θα σου συνιστουσα να αγορασεις παπουτσι χωρις να το εχεις δοκιμασει και θα σου δωσω ενα παραδειγμα. Δοκιμασα σε μαγαζι παπουτσια ιδιο μοντελο αλλα αλλο χρωμα και μου φανηκαν ως διαφορετικα παπουτσια. Μια εξηγηση ισως ειναι ότι το ένα ειναι πιο καινουρια εκδοση και τα υλικα της σολας να ηταν σε καλυτερη κατασταση. Μπορει να ηταν και η ιδεα μου... Εχω διαβασει και για διαφορες σε ιδιο νουμερο επειδη ηταν απο διαφορετικο εργοστασιο. Γι αυτο σε καμια περιπτωση δε θα συνιστουσα αγορά έτσι στον αερα χωρις καν να το εχεις δοκιμασει
giannis_1988 Posted - 19/01/2015 : 23:01:46
quote:
Originally posted by giannis_1988

Καλησπέρα η αναζήτηση παπουτσιού για τον πρώτο μου μαραθώνιο συνεχίζεται χωρίς ακόμη να έχω αποφασίσει ...
Επειδή βλέπω κάποια Brooks αρκετά καλά Ghost 6,7 και Glykerin αλλα η δυνατότητα δοκιμής δυστηχώς δεν υπάρχει...
Θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει .. ?

giannis_1988 Posted - 19/01/2015 : 16:20:50
Καλησπέρα η αναζήτηση παπουτσιού για τον πρώτο μου μαραθώνιο συνεχίζεται χωρίς ακόμη να έχω αποφασίσει ...
Επειδή βλέπω κάποια Brooks αρκετά καλά Ghost 6,7 και Glykerin αλλα η δυνατότητα δοκιμής δυστηχώς δεν υπάρχει...
Θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει .. ?
dargyropoulos Posted - 16/01/2015 : 15:21:09
quote:
Originally posted by sonik

http://www.runningwarehouse.com/CustService/sizing.html

Αλλαγές στον ιστότοπο προσφάτως

..



giakos Posted - 15/01/2015 : 22:25:54
εγω σε παπουτσια πολιτικα δερματινα φοραω 42 και σε αθλητικο 44...για την ακριβεια 10US....Σε ADIDAS και asics 10US=44EU=28CM...εγω εχω βρει το νουμερο σε συγκεκριμενο παπουτσι και αγοραζω μονο αυτο.....οταν αποφασισω να αλλαξω μαρκα θα ξαναδοκιμασω....παντως το μετρημα του ποδιου βοηθαει...οπως και η φορμα του καθε παπουτσιου...πχ new balance πολυ φαρδυ κουτουπιε...αρα ολα ειναι σχετικα

Δεν προλαβαίνω.......
sonik Posted - 15/01/2015 : 22:20:45
http://www.runningwarehouse.com/CustService/sizing.html

Αλλαγές στον ιστότοπο προσφάτως

..
dargyropoulos Posted - 15/01/2015 : 21:57:56
quote:
Originally posted by MasBass

πχ εδώ http://www.runningwarehouse.com/learningcenter/shoesizing.html έχει πολλές μάρκες παπουτσιών τρεξίματος οπότε άν μετρήσεις σωστά το μήκος σε cm έχεις μία βάση να επιλέξεις.



δεν μου ανοίγει το link... είναι σωστό;

και εγώ έχω παιδευτεί πολύ με τα νούμερα παπουτσιών, νομίζω πως το καλύτερο μέτρο είναι τα cm...
giannis_1988 Posted - 12/01/2015 : 21:18:34
ότι έχες επιλέξει ίδιο UK νούμερο βοηθάει λίγο ... Αλλά το ΕU που αντιστοιχεί σε μισό μκρότερο στα Glide με προβληματίζει και μόνο στη ιδέα ότι τα θέλω για LR και απο 44.5 πηγαίνω σε 44. Μάλλον πρέπει να κοιτάζω μόνο τα UK πλέον
Nek2000 Posted - 12/01/2015 : 21:06:26
Έχω Pegasus+29 UK 10 και Glide 6 UK 10. Τα Pegasus μου είναι πιο μεγάλα. Νομίζω ότι το UK 9.5 και των δυο μου ήταν το ίδιο στενά (ίσως λίγο πιο στενό το Pegasus). Θα μπορούσα να τα φορέσω δηλαδή αλλά όχι για LR και μαραθώνιο που τα θέλω λίγο πιο μεγάλα. Ελπίζω να βοήθησα
giannis_1988 Posted - 12/01/2015 : 20:51:24
Καλησπέρα στο forum ... Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος για το adidas Glide 6 . Σε Pegasus που τα νοιώθω αρκετά καλά και έχω κάνει και LR φοράω UK... 9.5 ή 44.5 . Τώρα δοκιμάζω το Glide σε 44 2/3 (UK...10) και μου φαίνεται κάπως μεγάλο ενώ το 44 (UK..9.5) κάπως πιο κοντά στα νούμερα που προτιμώ μέχρι τώρα. Το πρόβλημα μου νομίζω είναι κυρίως "ψυχολογικό" καθώς το παπούτσι το θέλω για προετοιμασία μαραθωνίου και είναι κάπως ανάποδο να πηγαίνεις σε μικρότερο νούμερο. Κανένας που να έχει και τα 2 παπούτσια να μπορέσει να βοηθήσει ... ?
yianclout Posted - 19/06/2014 : 02:51:27
Μπορώ να ανεβάσω και φωτό αν θέλετε.brooks Launch 8,5 UK και το αντίστοιχο Adidas που φορώ εδώ και 27-28 χρόνια είναι UK 9.
Αν έτυχε θα λυπηθώ πολύ γιατί τα πρώτα είναι απ τα καλύτερα που δοκίμασα,οπότε θα έχω 'επιστροφές' στην τρίτη αγορά που πραγματοποιώ..
Μάλιστα να τονίσω ότι και το 8,5 των Lunch ,είναι αρκετά ευρύχωρο ,λόγω της γνωστής στενής γραμμής που συνήθως εφαρμόζει η Adidas.

ΓΚ
supergomar Posted - 18/06/2014 : 20:04:28
quote:
Originally posted by dimitrissss

Καλημέρα, εγώ πήρα Brooks μισό νούμερο μεγαλύτερο από Asics. Δηλαδή για Adidas θέλω 1 νούμερο μεγαλύτερο από Asics; Μου ακούγετε λάθος. Άλλωστε δε συμφωνεί και ο πίνακας από το runningwarehouse.
http://www.runningwarehouse.com/learningcenter/shoesizing.html



Έχω φορέσει και Asics (kayano 15- nimbus12) και Adidas(response 17). Κι όμως της Adidas ήταν ένα νούμερο μεγαλύτερο(46,5-47,5).

'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .
dimitrissss Posted - 18/06/2014 : 09:24:45
Καλημέρα, εγώ πήρα Brooks μισό νούμερο μεγαλύτερο από Asics. Δηλαδή για Adidas θέλω 1 νούμερο μεγαλύτερο από Asics; Μου ακούγετε λάθος. Άλλωστε δε συμφωνεί και ο πίνακας από το runningwarehouse.
http://www.runningwarehouse.com/learningcenter/shoesizing.html
yianclout Posted - 18/06/2014 : 03:53:26
Τσεκαρισμένο σε δύο ζεύγη ,τα Brooks θέλουν μισό μικρότερο από Adidas.

ΓΚ
jim1969 Posted - 17/06/2014 : 10:50:54
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000