Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 πώς τρέχει κανείς τα χαράματα;

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
kouninia Δημοσιευτηκε - 01/08/2014 : 10:03:26
Καλημέρα και καλό μήνα!
Σήμερα δοκίμασα πρώτη φορά να τρέξω στις 6 το πρωι. Συνήθως τρέχω απόγευμα ή -καλύτερα- βράδυ. Οι συνθήκες οι εξής: έτρεξα 15 λεπτά αφού ξύπνησα,χωρίς καφέ, έχοντας φάει μια μπανανα. Αποτέλεσμα: πρώτη φορά τρεξιμο χωρίς την παραμικρή ευφορία, κούραση σε μισή ώρα ίση με κούραση ημιμαραθωνίου και εγκατάλειψη προσπάθειας.
Απορίες προς τους πρωινούς δρομείς λοιπόν: Πώς τρέχετε πρωί; Φαγωμένοι; Με καφέ; Μόλις ξυπνάτε; Γιατί προτιμάτε πρωί κι όχι βράδυ; Υπάρχουν οι πρωινοί κι οι βραδυνοί δρομείς ή το πρωινό τρέξιμο είναι εξ ορισμού καλύτερο για τον οργανισμό και θέλει απλώς λίγο υπομονή στην προσαρμογή;
υ.γ 1 πρωινός τύπος είμαι γενικά, 7 ξυπνάω κάθε μέρα.
υ.γ 2 μη με μαλώσετε που είπα χαράματα τις 6, το ξέρω ότι άλλοι τρέχουν απ τις 5 :-)
Κωνσταντίνα
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Hiroshima Posted - 23/09/2014 : 16:44:41
Το 70% της προπόνησης το έκανα μεσάνυχτα (χειμώνα, καλοκαίρι κλπ). Ειναι πια καιρός να αναφωνήσω, ΤΕΛΟΣ!!!Τον τελευταίο μήνα τον αφιερώνω στις πρωινές διαδρομές.
trexantiris Posted - 15/09/2014 : 12:40:49
quote:
Originally posted by Hiroshima

Συμφωνώ απόλυτα με την προσαρμόγη στις καιρικές συνθήκες, έλα όμως που αναγκαστικά πρέπει να τρέχω στις "νεκρές ώρες". Πάντως τα δυο τελευταία 30αρια θα τα κάνω σε ώρες "ανθρωπίνες" και όσο πιο κοντά γίνεται στις συνθήκες που πρόκειται να αντιμετωπίσουμε.



...ακριβώς αυτό!!!

Free your feet...free your senses!
Hiroshima Posted - 15/09/2014 : 11:08:30
Συμφωνώ απόλυτα με την προσαρμόγη στις καιρικές συνθήκες, έλα όμως που αναγκαστικά πρέπει να τρέχω στις "νεκρές ώρες". Πάντως τα δυο τελευταία 30αρια θα τα κάνω σε ώρες "ανθρωπίνες" και όσο πιο κοντά γίνεται στις συνθήκες που πρόκειται να αντιμετωπίσουμε.
Koukouvagia Posted - 15/09/2014 : 10:45:49
quote:
Originally posted by gargadua

Είμαι λατρης του πρωινού τρεξίματος ΑΛΛΑ όταν οι αγώνες ξεκινάνε μετά τις 9 και τρώω την ζέστη κατακούτελα, τότε βλέπω ότι κάποιο μέρος της προπόνησης το παρέλειψα!
Και αυτό είναι η προσαρμογή στις καιρικές συνθήκες!!!!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Ακριβώς έτσι το βλέπω και εγώ!! Εχθές μετά από πολύυυυυ καιρό ξεκίνησα λονγκ κατά τις 6 (ενώ συνήθως τελευταία ξεκινώ 8-8:30) και ενώ η προπόνηση βγήκε μια χαρά, σκεφτόμουν ότι ίσως κάποιο βασικό "συστατικό" να έλειπε τελικά...

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
gargadua Posted - 15/09/2014 : 09:38:00
Είμαι λατρης του πρωινού τρεξίματος ΑΛΛΑ όταν οι αγώνες ξεκινάνε μετά τις 9 και τρώω την ζέστη κατακούτελα, τότε βλέπω ότι κάποιο μέρος της προπόνησης το παρέλειψα!
Και αυτό είναι η προσαρμογή στις καιρικές συνθήκες!!!!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Hiroshima Posted - 14/09/2014 : 22:29:28
Τουλάχιστον τώρα που πλησιάζει ο μαραθώνιος βλέπω περισσότερο κόσμο να τρέχει απο νωρίς.

Παρηγοριά
winarg Posted - 01/09/2014 : 16:22:54
quote:
Originally posted by Hiroshima

Πόσα ξενύχτια ακομη??Δεν πάει άλλο!!Υπομονή 70 μερες για να επανέλθουμε σε φυσιολογικό ωράριο


Φυσιολογικό ωράριο για 1 μήνα και μετά ξαναμανά τα ίδια :-)

Σήμερα πάντως στις 6:30 έβαλα κοντομάνικο γιατί φοβόμουν πως με το αμάνικο θα κρύωνα παραπάνω
trexantiris Posted - 01/09/2014 : 15:52:30
quote:
Originally posted by Hiroshima

Πόσα ξενύχτια ακομη??Δεν πάει άλλο!!Υπομονή 70 μερες για να επανέλθουμε σε φυσιολογικό ωράριο



...όπως το είπες: υπομονή!

Free your feet...free your senses!
Hiroshima Posted - 31/08/2014 : 09:58:37
Πόσα ξενύχτια ακομη??Δεν πάει άλλο!!Υπομονή 70 μερες για να επανέλθουμε σε φυσιολογικό ωράριο
alikikor Posted - 17/08/2014 : 21:08:37
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Nek2000

http://penteli.meteo.gr/stations/athens/OutsideTempHistory.gif



...αποκαλυπτικότατο!!!

@alikikor: ρίξε μια ματιά στο παραπάνω για να πάρεις μια ιδέα

Free your feet...free your senses!



Εντάξει........εχει διαφορα!!! Σας ευχαριστω πολυ!!!

Ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό!
DaDi Posted - 17/08/2014 : 20:12:43
Τρέχω ΠΑΝΤΑ πρωί, γιατί τα απογεύματα με την κούραση και την βαρεμάρα δεν μπορώ να το πάρω απόφαση...
Όταν έχω την άνεση 6.20 είμαι στον δρόμο, διαφορετικά στις 8.15 λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων :)

IT NEVER GETS EASIER
YOU JUST GET STRONGER!
trexantiris Posted - 14/08/2014 : 16:06:21
quote:
Originally posted by Nek2000

http://penteli.meteo.gr/stations/athens/OutsideTempHistory.gif



...αποκαλυπτικότατο!!!

@alikikor: ρίξε μια ματιά στο παραπάνω για να πάρεις μια ιδέα

Free your feet...free your senses!
Nek2000 Posted - 14/08/2014 : 15:00:29
http://penteli.meteo.gr/stations/athens/OutsideTempHistory.gif
alikikor Posted - 14/08/2014 : 14:46:52
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by alikikor

Και εγω απο τον Μαρτιο ετρεχα πρωινες ωρες περιπου στις 7:00. Τωρα ομως με την ζεστη δεν την παλευω και το εχω γυρισει σε βραδινες ωρες.

Τβρα βεβαια με τα μεγαλα long runs λεω να ξεκινησω νωρις και εγω κατα τις 5:00 και βλεπουμε.

Με την πρωινη προπονηση δεν ειχα ποτε θεμα. Ολα καλα. Ηθελα ενα τεταρτο για να ξυπνησω και οταν εφτανα στο παρκο ημουν μια χαρα.

Για πρωινο 1 ποτηρι νερο και 1 φετα μαυρο ψωμι με μελι.

Το καλο με το πρωινο τρεξιμο οπως ειπαν και παραπανω ειναι οτι ξεμπερδευεις και εχεις ολη την μερα μπροστα σου. Και ετσι δεν χανεις προπονησεις γιατι ειναι πιο ευκολο να χασεις προπονηση το βραδυ λογω υποχρεωσεων. Αν και οταν τρεχεις βραδυ εχεις αλλη δυναμη στα ποδια σου. Εγω προσωπικα ετσι το νιωθω!!!

Ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό!



...πάντως οι θερμοκρασίες το βράδι (ακόμα και αργά) είναι πάντα πιο αυξημένες από ότι νωρίς το πρωί... Απλά το πρωί, ο ήλιος μπορεί να γίνει γρήγορα ενοχλητικός ειδικά αν η προπόνηση αρχίζει και σε "βάζει" μέσα στο χρονικό παράθυρο πέρα τις 8:00...

Free your feet...free your senses!



ναι ε???ειχα την εντυπωση οτι θα ηταν το ιδιο με αργα το βραδυ. σημερα το πρωι εβαλα ξυπνητηρι στις 5 για να κανω το long run μου, αλλα για να ειμαι ειλικρινης επειδη ετρεξα χτες αργα το βραδυ(23:00) και ποναγε το γονατο ειπα να μην το ζωρισω στο καπακι κ ετσι θα τρεξω το βραδυ.αλλα το επομενο long run θα το κανω πρωι.

Ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό!
Pheidias Posted - 14/08/2014 : 13:03:26
3:30, 4:30 ακούω... Συγγνώμη, αυτό είναι βραδυνό, νυχτερινό τρέξιμο, όχι πρωινό! Εγώ τότε πέφτω για ύπνο δηλαδή!
Τα κυριακάτικα long run το καλοκαίρι τα κάνω και εγώ πρωί βέβαια, ξυπνώ κατά τις 6 και ξεκινώ στις 7 παρά... βέβαια πιάνω 10 με ήλιο, αλλά και πάλι καλύτερα. Ενώ το απόγευμα και 7 να ξεκινήσει κανείς έχει ήλιο ντάλα.
Πολλοί συνιστούν το πρωινό τρέξιμο, ωραίο είναι (μετά τουλάχιστον, νιώθεις καλά όλη την ημέρα - το δύσκολο είναι στην αρχή εάν είσαι άυπνος) αλλά δύσκολα κοιμάμαι πριν τις 2 το πρωί...
Long run το πρωί, επομένως, και τα καθημερινά base runs, tempo ή διαλειμματικά το απόγευμα.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000