Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 New Balance 1400V2

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
echetlos Δημοσιευτηκε - 13/02/2014 : 14:12:19
Ένα 12άρι easy (4:55'/Km) σήμερα το πρωί. Δεν είναι η προπόνηση που τους ταιριάζει αλλά δεν πειράζει.

Κατ' αρχάς να πω ότι αν δεν τα φορούσα για πρώτη φορά και δεν ήθελα να τα τεστάρω, πραγματικά δεν θα είχα τίποτα να θυμηθώ και να γράψω. Θέλω να πω ότι τα παπούτσια κυριολεκτικά εξαφανίζονται στο πόδι κι ούτε ασχολείσαι μαζί τους. Αυτός πιστεύω είναι κι ο πιο κολακευτικός σχολιασμός για ένα παπούτσι.

Επειδή όμως ο φίλος μου ο γιατρός περιμένει, ας δούμε πώς μου φάνηκαν...
Το επάνω μέρος είναι κυριολεκτικά γάντι, από εμπρός μέχρι πίσω, ασχέτως πόσο σφιχτά ή όχι θα τα δέσεις. Το toebox είναι σχετικά στενό αλλά τουλάχιστον μέχρι τα χλμ που έτρεξα δεν ενόχλησε ούτε στο ελάχιστο. Αυτό προφανώς οφείλεται στο ότι το διχτυωτό είναι πάρα πολύ ελαστικό και δεν περιορίζει καθόλου τις κινήσεις του πέλματος. Συν το ότι είναι ιδιαίτερα λεπτό και διαπνέον (βλέπεις ξεκάθαρα την κάλτσα σου). Επίσης, το καλούπι του παπουτσιού ακολουθεί το σχήμα του πέλματος (στρίβει προς τα μέσα, όπως στα minimal μοντέλα), κάτι που βρήκα εξαιρετικά βολικό.
Υπάρχουν περισσότερα κομμάτια (overlays) στο επάνω μέρος απ' όσα θα περίμενε κανείς αλλά προφανώς είναι απαραίτητα για να υπάρξει κάποια "δομή" στο πολύ εύκαμπτο διχτυωτό.
Μακράν η καλύτερη εφαρμογή σε μοντέλο που έχω δοκιμάσει.
Όσες φορές χρειάστηκε να κάνω αναστροφή, ούτε που κουνήθηκε το πόδι μέσα στο παπούτσι.
Το πήρα μισό νούμερο μεγαλύτερο.

Είναι πολύ ελαφριά στα χαρτιά (175γρ.), κι ακόμη περισσότερο σαν αίσθηση. Σε σχέση με τα Fastwitch που φοράω πολύ συχνά, τα ένοιωθα εμφανώς ελαφρύτερα, αν και η διαφορά τους είναι μόλις 20γρ. Ίσως είναι θέμα εφαρμογής.

Το drop τους είναι στα 9-10mm. Σαφώς θα το προτιμούσα χαμηλότερο αλλά όπως έχει γραφτεί και σε αρκετές κριτικές, το αισθάνεσαι μικρότερο.

Το κάτω μέρος της σόλας είναι εντελώς επίπεδο, κάτι που εμένα μου αρέσει.
Ο αφρός στην φτέρνα είναι σχετικά μαλακός (για την κατηγορία πάντα). Απορροφητικότερος από τα adios αλλά σκληρότερος από τα adios boost, για να έχετε ένα μέτρο σύγκρισης.
Μπροστά, το cushioning είναι κλασσικά υποτυπώδες, όπως σε όλα τα racing flat, αλλά και πάλι μου φάνηκε μια ιδέα μαλακότερο από τα adios ή τα sayonara. Ίσως σε γρηγορότερους ρυθμούς το πάτημα να έσφιγγε περισσότερο.
Σε γενικές γραμμές, η αντικραδασμικότητα ήταν επαρκής παρ' όλο που η προπόνηση ήταν αργό συνεχόμενο τρέξιμο και δεν ταίριαζε ιδιαίτερα στο 1400.
Η σόλα κατά μήκος είναι λίγο πολύ άκαμπτη αλλά και πάλι όχι τόσο όσο σε άλλα ανάλογα μοντέλα. Εγκάρσια, είναι ακόμη πιο εύκαμπτη.

Επανερχόμενος στην δεύτερη παράγραφο, το σημαντικότερο είναι πως το 1400 ξεχνάς ότι το φοράς. Δεν ξέρω αν σε μεγαλύτερες αποστάσεις θα βγάλει σημεία τριβής ή ενοχλήσεις αλλά αυτό είναι συνήθως και θέμα χημείας μεταξύ παπουτσιού και ποδιού.
Εντύπωση μου έκανε και η απλότητα του σαν σχεδιασμό. Αν δεν ήταν αυτά τα κιτσάτα χρώματα, το παπούτσι μοιάζει με μοντέλο της δεκαετίας του 80. Απλές γραμμές, χωρίς τεχνολογίες και κόλπα.

Για το επίπεδο και τα γούστα μου, θα φορεθεί για τις γρήγορες προπονήσεις και αγωνιστικά μέχρι ημί.
Για ικανούς δρομείς, είναι ξεκάθαρα παπούτσι μαραθωνίου.

"My sport is your sport's punishment"
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
panos81 Posted - 01/03/2017 : 20:41:50
τελίκα τα πηγα πισω ,δεν θα το ρισκαρω .
νομιζω οτι ιδανικά ειμαι στο 10,5 us
κριμα και μου αρεσαν πολυ σαν πατημα

5-12-05
geor Posted - 01/03/2017 : 08:30:10
Φίλε μου καλημέρα!
Και εγώ που έιχα το ίδιο πρόβλημα και τελικά τα πήρα σε μεγαλύτερο νούμερο τελικά δεν τα ευχαριστιέμαι...
Κακή επιλογή και το μετάνιωσα...
Τωρα το έχω μονο για τα πολύ χαλαρά μου και για έξω..
panos81 Posted - 28/02/2017 : 22:41:35
μια ερωτηση και απο εμενα ..
στα saucony φοραω 10 us ή 44 νουμερο ,
εχω βρει να παρω τα 1400 v4 τα δοκιμασα σε 10us αλλα τα ενιωσα πολυ στενα ,το επομενι νουμερο εινβαι το 11us ή 45 νουμερο .
καλα σαν εφαρμογη αλλα νιωθω οτι ειναι μεγαλα στο μηκος ,οχι τραγικά πραγματα ομως ...
μηπως ειναι υπερβολη να παω σε 11 us ?

5-12-05
kalogeridis Posted - 14/03/2016 : 11:19:20
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by Savvas

Ενδιαφερον....μιας και τα Ρονιν5 που τα φορεσα τις προαλλες δεν μου αρεσαν καθολου και μαλλον θα τα στειλω για βρουβες, θα τα εχω στο νου μου.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ



Σιγά μην βρεις παπούτσι εσύ που να σ´ αρέσει...
Το ένα είναι πολύ μαλακό, το άλλο πολύ στενό, το τρίτο σε χτυπάει μετά το 41ο, το τετάρτο δεν έχει παιχνίδι με πλάτη στο καλάθι και παει λέγοντας...

"My sport is your sport's punishment"

καιρό έχω να γελάσω τόσο! Να σαι καλά Νίκο!

Knock knock knocking on suzi's door...
echetlos Posted - 19/03/2015 : 22:55:53
Στα ST5 εγώ την καταλάβαινα, όχι ότι με ενοχλούσε βέβαια.
Στο Elixir 6, ήταν ούτως ή άλλως τόσο σκληρη η σόλα που το plate δεν έκανε και καμμιά διαφορά.

"My sport is your sport's punishment"
VTRunner Posted - 19/03/2015 : 22:19:49
Το Fastwitch δεν το έχω δοκιμάσει αλλά στο racer st5 και στο elixir8 δεν με έχει ενοχλήσει καθόλου που νομίζω έχουν την ίδια στήριξη.

Μιχάλης-VTRunner
echetlos Posted - 19/03/2015 : 21:40:14
Στο Fastwitch πάντως, ούτε που το καταλαβαίνεις.

"My sport is your sport's punishment"
VTRunner Posted - 19/03/2015 : 21:32:44
Τα έχω βλεφαριάσει απο καιρό αλλά έχω αρκετά τώρα οπότε θα μπουν στη συλλογή πιο μετά.
Αυτό το ανεπαίσθητο support και το 6αρι drop περιμένω.
Οπότε αναμένουμε.


Μιχάλης-VTRunner
echetlos Posted - 19/03/2015 : 17:21:03
Ε ναι...
Ίδιο πάτημα πρέπει να έχουν με τα 1400, με λίγο πιο train-y εφαρμογή.
Η στήριξη στην καμάρα πρέπει να είναι ανεπαίσθητη, φαντάζομαι (κι ελπίζω).

"My sport is your sport's punishment"
VTRunner Posted - 19/03/2015 : 16:43:07
quote:
Originally posted by echetlos

Υπομονή, από στιγμή σε στιγμή μού έρχονται...

"My sport is your sport's punishment"



Ήμουν σίγουρος.. απο εξωτερικό να φανταστώ ε?

Μιχάλης-VTRunner
echetlos Posted - 19/03/2015 : 16:40:56
Υπομονή, από στιγμή σε στιγμή μού έρχονται...

"My sport is your sport's punishment"
VTRunner Posted - 19/03/2015 : 16:28:52
Μιας και το έφερες στην επιφάνεια, έχεις καμιά εικόνα για τα 1500v1 τα οποία πρέπει να είναι ίδιας φιλοσοφίας με τα 1400 με ολίγον support??

Μιχάλης-VTRunner
echetlos Posted - 19/03/2015 : 15:43:49
Έκανα κάτι κομμάτια σήμερα με τα 1400V1.
Είχα καιρό να τα φορέσω κι είχα ξεχάσει τι παπουτσάρες είναι. Ίσως καλύτερα κι από τα V2!
Hoka και μαλακίες...

"My sport is your sport's punishment"
Vicky Posted - 25/11/2014 : 08:41:11
Ευχαριστω Νικο.
quote:
Originally posted by echetlos

Adidas, Mizuno, PI και μερικές άλλες στέλνουν.
Αλλά δεν συμφέρουν ιδιαίτερα τα μεταφορικά, 50$ νομίζω.

"My sport is your sport's punishment"

echetlos Posted - 24/11/2014 : 21:45:21
Adidas, Mizuno, PI και μερικές άλλες στέλνουν.
Αλλά δεν συμφέρουν ιδιαίτερα τα μεταφορικά, 50$ νομίζω.

"My sport is your sport's punishment"

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000