Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 5/10: Αγώνες 5 και 10 χλμ στο Ψυχικό

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
ALEXANDRA Δημοσιευτηκε - 10/09/2014 : 16:04:13
Save the date, σύντομα νεότερα.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Savvas Posted - 06/10/2014 : 16:59:32
Νικο συγχαρητηρια και απο μενα, ευχομαι να σε αφησει εντελως το ποδι, γιατι ηδη εχεις ανεβει επιπεδο σαν δρομεας και η συνεχεια πιστευω θα ειναι ακομα καλυτερη!
tazi Posted - 06/10/2014 : 16:51:21
Ελα βρε zakis, καλώς ήρθες στο φορουμ γιατί οπως βλέπω εισαι ακομα νέος...., η διαδρομή είναι μετρημένη απο τον Γ.Δ. , τον μοναδικο Ελληνα με πιστοποίηση σε μετρήσεις αγώνων δρόμου, τυχαινει να τον ξέρω πολύ καλά γιατί ειναι και προπονητής μου!!
Μη σε απασχολέι εάν το gps γράφει παραπάνω η λίγότερα από όσο ειναι η μετρημένη διαδρομή, αποκλίσεις του 1ή 2% είναι περα για πέρα αποδεκτές.
Τα σχέδια της Μαρίας δε τα ξέρω, εκτιμώ όμως πως όταν μια διαδρομή πιστοποιείται, κάποιος λόγος θα υπάρχει, σίγουρα καλός για τους δρομείς!!!

Σε ότι αφορά τα καλά λόγια όλων σας, ευχαριστώ πολύ.
Αυτό που τελικά για μία ακόμη φορά επιβεβαιώθηκε είναι ότι αν έχεις καλή αερόβια βάση, κατι που αποτελεί το θεμέλιο λίθο της προπόνησης μου, η φυσική κατάσταση εχει γερά θεμέλια και δε χάνεται γρήγορα. Η ταχύτητα χτίζεται μετά, σκεφτείτε οτι τρέχω σχεδόν 4 χρόνια και κανονική διαλλειματή είδα νομίζω από το τρίτο έτος.





quote:
Originally posted by zakis

Γεια σας φίλτατοι. Ο αγώνας ωραίος, ο καιρός ιδανικός. Άψογη διοργάνωση από Runner Magazine, Νίκο Πολλιά και την ομάδα του, πολύ καλή και η φιλοξενία από το Κολέγιο (congrats Alexandra) . Πολύ βολικό να ξεκινάς και να τερματίζεις σε στάδιο όπου έχεις χώρο για ζέσταμα, διατάσεις, άραγμα, κλπ.

Ένα μπράβο και στους μαθητές και στις μαθήτριες που ήταν διάσπαρτοι/ες στην διαδρομή όπου επευφημούσαν τους δρομείς και κρατούσαν και μακρυά τα αυτοκίνητα (αν και προσωπικά βρέθηκα αντιμέτωπος με 2-3). Παρούσα και η τροχαία και το ΕΚΑΒ σε 2 σημεία.

Ο κόσμος λίγος σχετικά που έκανε το τρέξιμο κάπως μοναχικό, ειδικά στον 2ο γύρο που είχαμε αραιώσει.

Έτρεξα σχετικά συντηρητικά στο 10άρι και είμαι γενικά ευχαριστημένος από τον χρόνο μου (54.09 - που για τα δεδομένα του φόρουμ είναι πενιχρός αλλά για μένα μια χαρά ...). Η διαδρομή είχε 2-3 ανηφορικά σημεία (τα οποία στον 2ο γύρο κάπως σαν να ίσιωσαν ένα πράμα!)

Πιο πολύ όμως χάρηκα για την 2η θέση του Tazi στα 5Κ και που ανακάλυψα ότι είμαστε γνωστοί (Νίκο, 3OAN Running Team speaking.... - πολλά συγχαρητήρια και γρήγορα περαστικά με τον τραυματισμό σου) Τελικά ο κόσμος είναι μικρός!

Ένας φίλος μου είπε ότι η Μαρία Πολύζου ετοιμάζει να επαναλάβει τον αγώνα (5Κ και 10K) το 2015 και να τον εντάξει σε κάποιο διεθνές σιρκουί. Για αυτό και η επίσημη μέτρηση της διαδρομής από τους διοργανωτές(παρόλο που το GPS έγραψε 9.86Κ) . Αν ξέρει κάποιος περισσότερα ας μας διαφωτίσει.

Συνέχεια τώρα με Spetses Mini Marathon και για τον πρώτο μου Μαραθώνιο (το άγχος του πρωτάρη κτυπάει κόκκινα)

Philippos Posted - 06/10/2014 : 13:00:45
Καλημέρα, γνωρίζει κανείς κάποιον τρόπο επικοινωνίας με τους οργανωτές του College Run (5 Οκτωβρίου στο Ψυχικό-Φιλοθέη);
zakis Posted - 06/10/2014 : 12:39:20
Γεια σας φίλτατοι. Ο αγώνας ωραίος, ο καιρός ιδανικός. Άψογη διοργάνωση από Runner Magazine, Νίκο Πολλιά και την ομάδα του, πολύ καλή και η φιλοξενία από το Κολέγιο (congrats Alexandra) . Πολύ βολικό να ξεκινάς και να τερματίζεις σε στάδιο όπου έχεις χώρο για ζέσταμα, διατάσεις, άραγμα, κλπ.

Ένα μπράβο και στους μαθητές και στις μαθήτριες που ήταν διάσπαρτοι/ες στην διαδρομή όπου επευφημούσαν τους δρομείς και κρατούσαν και μακρυά τα αυτοκίνητα (αν και προσωπικά βρέθηκα αντιμέτωπος με 2-3). Παρούσα και η τροχαία και το ΕΚΑΒ σε 2 σημεία.

Ο κόσμος λίγος σχετικά που έκανε το τρέξιμο κάπως μοναχικό, ειδικά στον 2ο γύρο που είχαμε αραιώσει.

Έτρεξα σχετικά συντηρητικά στο 10άρι και είμαι γενικά ευχαριστημένος από τον χρόνο μου (54.09 - που για τα δεδομένα του φόρουμ είναι πενιχρός αλλά για μένα μια χαρά ...). Η διαδρομή είχε 2-3 ανηφορικά σημεία (τα οποία στον 2ο γύρο κάπως σαν να ίσιωσαν ένα πράμα!)

Πιο πολύ όμως χάρηκα για την 2η θέση του Tazi στα 5Κ και που ανακάλυψα ότι είμαστε γνωστοί (Νίκο, 3OAN Running Team speaking.... - πολλά συγχαρητήρια και γρήγορα περαστικά με τον τραυματισμό σου) Τελικά ο κόσμος είναι μικρός!

Ένας φίλος μου είπε ότι η Μαρία Πολύζου ετοιμάζει να επαναλάβει τον αγώνα (5Κ και 10K) το 2015 και να τον εντάξει σε κάποιο διεθνές σιρκουί. Για αυτό και η επίσημη μέτρηση της διαδρομής από τους διοργανωτές(παρόλο που το GPS έγραψε 9.86Κ) . Αν ξέρει κάποιος περισσότερα ας μας διαφωτίσει.

Συνέχεια τώρα με Spetses Mini Marathon και για τον πρώτο μου Μαραθώνιο (το άγχος του πρωτάρη κτυπάει κόκκινα)
Trexalitsa78 Posted - 06/10/2014 : 11:10:43
Συγχαρητήρια Tazi!!! Άντε να γίνεις και εντελώς καλά τώρα να σπάσεις όλα τα κοντέρ!!! Μεγάλο ψυχολογικό boost πάντως δεν είναι που όχι μόνο κατάφερες να τρέξεις, αλλά να τρέξεις και πολύ καλά και χωρίς μεγάλες ενοχλήσεις!!
spy Posted - 06/10/2014 : 00:18:42
quote:
Originally posted by tazi

Ευχαριστώ πολύ Νίκο, ήταν πραγματικά απροσμενο το αποτέλεσμα. παρ'ολη τη γενική απραξία των τελευταίων 5 εβδομάδων, 3 τελείως off αλλά με ποδήλατο και τις δύο τελευταίες χαλαρες, εισαγωγικές θα έλεγα με το πόδι να με ενοχλεί όποτε εβαζα λίγη ένταση, περίμενα σαφώς χειρότερα αποτελέσματα. Οπως φαίνεται η προπόνηση του μαραθωνίου κρατάει ακόμα και με τη βοήθεια του ποδήλάτου, αερόβια είμαι καλά.
Το πιο ευχάριστο είναι ότι το πόδι μου παρόλξη την ένταση με ενόχλησε ελάχιστα, μετά πολύ ορεξάτος και με ανεβασμένο το ηθικό έκανα και 100χλμ ποδήλατο σε πραγματικά γρήγορο ρυθμό, 29 μέση. Τελικά ρε παιδί μου η ψυχολογία παίζει πολύ βασικό παράγοντα.
Θελω να ελπίζω ότι οι ενοχλήσεις που είχα σιγά σιγά θα υποχωρήσουν, και ότι αργά αλλά σταθερά θα επανέλθω.
Η διαδρομή μου φάνηκε δύσκολη.
Το πρώτο μισό περίπου ειναι κατά βάση ήπια κατηφορικό ανώ το υπόλοιπο οπως φαντάζεσται το ανάποδο. Είχε νοιμίζω τρεις αρκετά εντονες ανηφόρες που πραγματικά σε έκοβαν πολύ.
Γενικά ωραίος αγώνας, με όχι πολύ κόσμο, γι΄άυτό άλλωστε και η δεύτερη θέση!!
Την εκκίνηση έδωσε ο γιος του Στέλιου Κυριακίδη, του οποίου δυστυχώς δε θυμάμαι το όνομα.




ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!Ακομα και με πατεριτσες...τρεχεις πολυ ταχυτερα απο μενα (κι οχι μονο)!!!Δυστυχως, προτιμησα το Ακραιφνιο...και τον 4ο Πτωιο Αγωνα 26 χλμ...για προπονητικους κυριως λογους, και ετσι δεν γνωριστηκαμε σημερα απο κοντα, αλλα ολοψυχα ευχομαι τα οποια "θεματακια" να ξεπερασθουν γρηγορα...και φυσικα να χαρεις,διοτι ΤΟ ΑΞΙΖΕΙΣ, μια επιδοση μαραθωνιου κατω απο 3 ωρες!!!
gligoros Posted - 05/10/2014 : 23:32:05
quote:
Originally posted by Thgor

Ωραίος καιρός σήμερα για τρέξιμο. Δεν ήταν όμως αθώα η διαδρομή, είχε μερικές όμορφες ανηφορούλες που σε έκοβαν αρκετά. Γενικά, ικανοποιημένος για πρώτο αγώνα του φθινοπώρου.

Πολύ τσιγκούνηδες όμως ρε παιδί μου οι χλιδάτοι στο κολλέγιο. Οι σύλλογοι ερασιτεχνών δρομέων έχουν περισσότερες παροχές, και πολλές φορές χωρίς αντίτιμο. Σήμερα συγκεκριμένα δεν είχα τίποτα ανάγκη, έτσι κ αλλιώς τόσα χρόνια στα δεκάρια και νερό μόνο να πιω δεν έχω πρόβλημα. Όμως δεν θα μπορούσα να μην κάνω αυτή τη σύγκριση, κάπου χτυπάει άσχημα.

Run! It's free!



Έτσι έτσι..!!!! Μέλι μέλι κι' απο τηγανίτα τίποτα..


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>
Thgor Posted - 05/10/2014 : 22:57:35
Ωραίος καιρός σήμερα για τρέξιμο. Δεν ήταν όμως αθώα η διαδρομή, είχε μερικές όμορφες ανηφορούλες που σε έκοβαν αρκετά. Γενικά, ικανοποιημένος για πρώτο αγώνα του φθινοπώρου.

Πολύ τσιγκούνηδες όμως ρε παιδί μου οι χλιδάτοι στο κολλέγιο. Οι σύλλογοι ερασιτεχνών δρομέων έχουν περισσότερες παροχές, και πολλές φορές χωρίς αντίτιμο. Σήμερα συγκεκριμένα δεν είχα τίποτα ανάγκη, έτσι κ αλλιώς τόσα χρόνια στα δεκάρια και νερό μόνο να πιω δεν έχω πρόβλημα. Όμως δεν θα μπορούσα να μην κάνω αυτή τη σύγκριση, κάπου χτυπάει άσχημα.

Run! It's free!
tazi Posted - 05/10/2014 : 22:20:48
Γιώργο δεκάρι έχω χαμηλό 38, φαντάζομαι ότι αντίστοιχα το πεντάρι θα είναι της τάξης του χαμηλού 18 ίσως και οριακά λιγότερο.

quote:
Originally posted by Deorum

αν σκεφτείς ότι έχει 10ρι 37-38 λεπτά, αν ενθυμούμαι καλώς... υπολόγιζε. <17'30"

:P

tazi Posted - 05/10/2014 : 22:18:50
Ευχαριστώ πολύ, αλλη μία φορά εχω τρέξιε πεντάρι, πέρσι στο Double race 3 εβδομάδες μετά τη κλασσική, τότε είχα κάνει PB στο δεκάρι, ψηλό 38 και 3905 πεντάρι που όπως καταλαβαίνεις δεν είναι ενδεικτικό, πάντως πιο φλατ δε θα μπορούσε να είναι!!!!!


quote:
Originally posted by Gypaetos

Tazi συγχαρητήρια κι από μένα και μια απορία: χωρίς τραυματισμό και σε φλατ διαδρομή πόσο κάνεις το πεντάρι δηλαδή;

Deorum Posted - 05/10/2014 : 22:18:07
αν σκεφτείς ότι έχει 10ρι 37-38 λεπτά, αν ενθυμούμαι καλώς... υπολόγιζε. <17'30"

:P
Gypaetos Posted - 05/10/2014 : 21:47:48
Tazi συγχαρητήρια κι από μένα και μια απορία: χωρίς τραυματισμό και σε φλατ διαδρομή πόσο κάνεις το πεντάρι δηλαδή;
tazi Posted - 05/10/2014 : 21:18:42
Ευχαριστώ πολύ Νίκο, ήταν πραγματικά απροσμενο το αποτέλεσμα. παρ'ολη τη γενική απραξία των τελευταίων 5 εβδομάδων, 3 τελείως off αλλά με ποδήλατο και τις δύο τελευταίες χαλαρες, εισαγωγικές θα έλεγα με το πόδι να με ενοχλεί όποτε εβαζα λίγη ένταση, περίμενα σαφώς χειρότερα αποτελέσματα. Οπως φαίνεται η προπόνηση του μαραθωνίου κρατάει ακόμα και με τη βοήθεια του ποδήλάτου, αερόβια είμαι καλά.
Το πιο ευχάριστο είναι ότι το πόδι μου παρόλξη την ένταση με ενόχλησε ελάχιστα, μετά πολύ ορεξάτος και με ανεβασμένο το ηθικό έκανα και 100χλμ ποδήλατο σε πραγματικά γρήγορο ρυθμό, 29 μέση. Τελικά ρε παιδί μου η ψυχολογία παίζει πολύ βασικό παράγοντα.
Θελω να ελπίζω ότι οι ενοχλήσεις που είχα σιγά σιγά θα υποχωρήσουν, και ότι αργά αλλά σταθερά θα επανέλθω.
Η διαδρομή μου φάνηκε δύσκολη.
Το πρώτο μισό περίπου ειναι κατά βάση ήπια κατηφορικό ανώ το υπόλοιπο οπως φαντάζεσται το ανάποδο. Είχε νοιμίζω τρεις αρκετά εντονες ανηφόρες που πραγματικά σε έκοβαν πολύ.
Γενικά ωραίος αγώνας, με όχι πολύ κόσμο, γι΄άυτό άλλωστε και η δεύτερη θέση!!
Την εκκίνηση έδωσε ο γιος του Στέλιου Κυριακίδη, του οποίου δυστυχώς δε θυμάμαι το όνομα.
gligoros Posted - 05/10/2014 : 20:56:17
quote:
Originally posted by Gypaetos

Λίγο τσιμπημένο το 10ευρω για πεντάρι μόνο με νερό και μετάλλιο, αλλά ο αγώνας ήταν κοντά μου και το έδωσα.



Κολέγιο γαρ..!!!!


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>
echetlos Posted - 05/10/2014 : 20:54:42
Μπράβο στον Tazi για το 19:00 και την 2η γενικής στο 5άρι, αν και τραυματίας!!!


"My sport is your sport's punishment"

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000