Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 USPS - Με έπιασε το τελωνείο για το ρολόι suunto

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
roberto4carlos Δημοσιευτηκε - 03/10/2014 : 10:59:09
Καλημέρα σας,

Είπα να μοιραστώ μαζί σας το παρακάτω.

05/09 Παράγγειλα απο clevertraining (USA) το suunto Ambit2 με συνολικό κόστος 256ε, μέσω USPS (γιατί σπάνια μπλοκάρει στο τελωνείο)

16/09 Το πακέτο έφτασε τελωνείο

02/10 έλαβα επιστολή από ΕΛΤΑ για ειδοποίηση από τελωνείο που ζητά προσκόμηση παραστατικών για την αγορά αυτή

ΛΟΙΠΟΝ , ένα μήνα μετά τη παραγγελία και πρέπει να τρέχω στα τελωνεία για να πληρώσω ένα κάρο λεφτά για εκτελωνισμό τρώγοντας και μια μέρα.

Και όλα αυτά για ένα ρολόι που τόσο είχα λαχταρήσει ώστε να το έχω στον πρώτο μου αγώνα μεθαύριο.

Δεν ξέρω τι να κάνω. Πρώτον με τα διαδικαστικά και δεύτερον με το ποσό που πρέπει να πληρώσω.

Έχει κανείς να με συμβουλέψει και να με καθοδηγήσει σχετικά με τις διαδικασίες?

Υ.Γ Είμαι απογοητευμένος!!!!
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
kalogeridis Posted - 16/10/2014 : 01:06:56
δεν εχω ακομα εικονα αυτων που κυκλοφορουν Ελλαδα . ειναι καινουργιο. οταν θα ερθει θα το τσεκαρω αν και δε νομιζω γιατι τα παντα φαινονταν σωστα. αν ειναι μουφες νομιζω οτι το paypal θα σε καλυψει και ή θα τα στειλεις πισω και θα λαβεις τα λεφτα σου ή στην καλυτερη δε θα στειλεις τιποτα πισω και θα λαβεις τα λεφτα σου και σου μενει και η μαιμου να την ταιζεις μπανανες!
zoro Posted - 15/10/2014 : 15:30:39
quote:
Originally posted by kalogeridis

προσφατα εκανα μεσω ενος φιλου , την αγορα των παπουτσιων μου απο ταιβαν. δεν ηξερα ουτε για τελωνεια. μαρκαραμε το gift και η τιμη μεσω ελτα (κρατικα ταχυδρομεια)ηταν 90ε... ημ/νια παραδοσης ηταν το αργοτερο 6/10. τελικα το ειδοποιητηριο το λαβαμε στις 9/10 αν θυμαμαι καλα. μεσω του τρακ ναμπερ παρατηρησα οτι εμεινε στο τελωνειο της αθηνας μια εβδομαδα και αλλο τοσο στης θεσνικης. εκει με ζωσαν τα φιδια αφου ειδα το παρον θεμα και αρχισα να ανησυχω για το τι θα κληθω να πληρωσω αφου δεν ειχα τη χρονικη πολυτελεια να ακυρωσω και να ξαναπαραγγειλω απο ευρωπη. τελικα το παραλαβαμε χωρις καμμια επιβαρρυνση. στα συν της συναλλαγης με τον ταιβανεζο ειναι πως στα παπουτσια μεσα ειχε καλουπακια απο χαρτονι για το toe box που στην Ελλαδα τα στουμπωνουν στην εφημεριδα, και μου εστειλε και ενα ζευγαρι δρομικες καλτσες της asics δωρο (μας ειχε ενημερωσει απο νωριτερα μεσω email στον φιλο μου οτι θα μας εβαζε μεσα extra gift)!!! οταν ο φιλος πηγε να παραλαβει το δεμα ο υπαλληλος του εξηγησε πως η επιλογη των δεματων για ελεγχο-εκτελωνισμο γινεται RANDOM....!!!!! τα συμπερασματα δικα σας!!!!


απο ταϊβάν;;
ξέρεις τι μαϊμούδες έχουν δεί τα μάτια μου στην Ασία...
stratus Posted - 15/10/2014 : 12:30:36
quote:
Originally posted by kalogeridis

προσφατα εκανα μεσω ενος φιλου , την αγορα των παπουτσιων μου απο ταιβαν. δεν ηξερα ουτε για τελωνεια. μαρκαραμε το gift και η τιμη μεσω ελτα (κρατικα ταχυδρομεια)ηταν 90ε... ημ/νια παραδοσης ηταν το αργοτερο 6/10. τελικα το ειδοποιητηριο το λαβαμε στις 9/10 αν θυμαμαι καλα. μεσω του τρακ ναμπερ παρατηρησα οτι εμεινε στο τελωνειο της αθηνας μια εβδομαδα και αλλο τοσο στης θεσνικης. εκει με ζωσαν τα φιδια αφου ειδα το παρον θεμα και αρχισα να ανησυχω για το τι θα κληθω να πληρωσω αφου δεν ειχα τη χρονικη πολυτελεια να ακυρωσω και να ξαναπαραγγειλω απο ευρωπη. τελικα το παραλαβαμε χωρις καμμια επιβαρρυνση. στα συν της συναλλαγης με τον ταιβανεζο ειναι πως στα παπουτσια μεσα ειχε καλουπακια απο χαρτονι για το toe box που στην Ελλαδα τα στουμπωνουν στην εφημεριδα, και μου εστειλε και ενα ζευγαρι δρομικες καλτσες της asics δωρο (μας ειχε ενημερωσει απο νωριτερα μεσω email στον φιλο μου οτι θα μας εβαζε μεσα extra gift)!!! οταν ο φιλος πηγε να παραλαβει το δεμα ο υπαλληλος του εξηγησε πως η επιλογη των δεματων για ελεγχο-εκτελωνισμο γινεται RANDOM....!!!!! τα συμπερασματα δικα σας!!!!


Ποια συμπερασματα να βγαλουμε,αφου το εχουμε γραψει οτι ο ελεγχος ειναι τυχαιος στα ΕΛΤΑ.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
kalogeridis Posted - 15/10/2014 : 12:08:05
προσφατα εκανα μεσω ενος φιλου , την αγορα των παπουτσιων μου απο ταιβαν. δεν ηξερα ουτε για τελωνεια. μαρκαραμε το gift και η τιμη μεσω ελτα (κρατικα ταχυδρομεια)ηταν 90ε... ημ/νια παραδοσης ηταν το αργοτερο 6/10. τελικα το ειδοποιητηριο το λαβαμε στις 9/10 αν θυμαμαι καλα. μεσω του τρακ ναμπερ παρατηρησα οτι εμεινε στο τελωνειο της αθηνας μια εβδομαδα και αλλο τοσο στης θεσνικης. εκει με ζωσαν τα φιδια αφου ειδα το παρον θεμα και αρχισα να ανησυχω για το τι θα κληθω να πληρωσω αφου δεν ειχα τη χρονικη πολυτελεια να ακυρωσω και να ξαναπαραγγειλω απο ευρωπη. τελικα το παραλαβαμε χωρις καμμια επιβαρρυνση. στα συν της συναλλαγης με τον ταιβανεζο ειναι πως στα παπουτσια μεσα ειχε καλουπακια απο χαρτονι για το toe box που στην Ελλαδα τα στουμπωνουν στην εφημεριδα, και μου εστειλε και ενα ζευγαρι δρομικες καλτσες της asics δωρο (μας ειχε ενημερωσει απο νωριτερα μεσω email στον φιλο μου οτι θα μας εβαζε μεσα extra gift)!!! οταν ο φιλος πηγε να παραλαβει το δεμα ο υπαλληλος του εξηγησε πως η επιλογη των δεματων για ελεγχο-εκτελωνισμο γινεται RANDOM....!!!!! τα συμπερασματα δικα σας!!!!
roberto4carlos Posted - 15/10/2014 : 11:17:48
Λοιπόν λοιπόν, επιτέλους το suunto μου ήρθε στα χέρια μου. Τον εκτελωνισμό τον κάνουν τα ΕΛΤΑ, οπότε το μόνο που έκανα είναι να στείλω με φαξ στο τελωνείο αντίγραφο της κίνησης paypal και του order. Από δασμούς πλήρωσα 23%φπα και 10 ευρώ επιπλέον, που πραγματικά δεν φαίνεται πως προκύπτει. Αρα το τελωνείο μου κράτησε 73ε και τα ΕΛΤΑ άλλα 12 για εξοδα εκτελωνισμού. Σύνολο 83, τα οποία τα έδωσα στο υποκατάστημα των ΕΛΤΑ.

Αυτά!

inershado Posted - 04/10/2014 : 17:53:59
Κοίταξε να δεις. Είναι ακριβός αυτό που είπε ένα παλικάρι ποιο πάνω. Είναι το θέμα κατά πόσο είσαι διατεθειμένος να ρισκάρεις σε σχέση με το κέρδος που έχεις. Εγώ τα έβαλα κάτω και είπα, από το να το πάρω 450 Ε, προτιμώ να το πάρω 330 Ε, και να κερδίσω 120 Ε ρισκάροντας. Τώρα αν πάθει τίποτα, στην χειρότερη το φτιάχνω με δικά μου έξοδα και στην καλύτερη απευθύνεσαι στο site που το πήρες και αναλαμβάνεις το κόστος αποστολής του πίσω.

Πρόσφατα είχα αγοράσει και το Fenix 2 από ebay και κατάστημα στο Ισραήλ, μου ήρθε χωρίς τελωνείο και το πλήρωσα μαζί με το HR monitor 350 Ε. Τώρα ετοιμάζομαι να το πουλήσω. Τελικά δεν μου έκανε αφού με δυσκολεύει η χρήση του και πήρα το Polar το οποίο για αυτούς που κάνουν απλά τρέξιμο και ίσος ποδήλατο ή κολύμπι, είναι απλά τέλειο.
Πάντος άμα φέρνει γύρες συχνά αυτά τα site που σου έδωσα, σίγουρα θα βρεις πολλές ευκαιρίες.
petransfhp Posted - 04/10/2014 : 16:06:20
quote:
Originally posted by inershado

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται πλέων να ψάχνεις σε site εκτός ευρωπαϊκής ένωσης για να βρεις οποιονδήποτε αθλητικό εξοπλισμό τουλάχιστον (για άλλου είδους αγορές μπορεί. Δεν έχω ψάξει για να ξέρω). Τα τελευταία 2-3 χρόνια που ψάχνω εντατικά για εξοπλισμό τύπου παπούτσια ή ρούχα ή ρολόι κτλ, έχω βρει πάρα πολλά site τα οποία και γυρνάω ανά περιόδους και μπορώ να πω ότι έχω πετύχει πάρα πολλές ευκαιρίες.

Το μόνο που χρειάζεται είναι ΥΠΟΜΟΝΗ και συχνό τσεκάρισμα. Για να σου δώσω να καταλάβεις, η τελευταία μου αγορά είναι το POLAR V800 HR το οποίο και πέτυχα στο simplyrun.co.uk στα 325 ευρώ. Έψαξα λίγο και βρήκα ότι είναι αξιόπιστο site οπότε και το παρήγγειλα. Σε μια εβδομάδα μου ήρθε και περιττό να πω ότι μετα από 4-5 μέρες που κοίταξα πάλι, το είχαν εξαφανίσει από το site.

Ενδεικτικά θα σου έλεγα ότι μπορείς να κοιτάς τα.
Ποιο γνωστά:
www.startfitness.co.uk
www.sportsshoes.com

και τα λιγότερο γνωστά αλλά θαυματουργά:
www.21run.com
www.simplyrun.co.uk
www.wiggle.co.uk
www.bike-discount.de
www.bike24.com




Όντως έχει εξαφανιστεί!
Αλλά και να το έβρισκα σε αυτήν την τιμή, δεν ξέρω εάν θα το αγόραζα.
Δεν είναι λίγο ρίσκο; τι γίνεται με την εγγύηση εάν γίνει η στραβή;
Γιατί ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα μου είπε ότι δεν ασχολείται με ρολόγια που έχουν αγοραστεί από έξω!
Εσύ πως το σκέφτηκες;

Βασικά μεγάλη η βοήθεια σου διότι το μόνο που βρήκα να αξίζει είναι το suunto ambit 2s, kai έψαχνα κάποιο site από Ευρώπη να το παραγγείλω λόγω υποστήριξης της Suunto στο θέμα εγγύησης ανεξαρτήτου τρόπου αγοράς.

Αλλά αυτό το V800 ρε παιδί μου είναι πολύ όμορφο, στα 400μεHR να το πάρω από Ελλάδα; τα διπλά λεφτά ρε γαμώτο...

Σόρυ για το off topic.
denvas Posted - 04/10/2014 : 08:21:40
οσες φορές αγόρασα αντικείμενα κάτω των 200$, ήρθαν χωρίς πρόβλημα στα Ελτα
inershado Posted - 04/10/2014 : 00:44:36
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται πλέων να ψάχνεις σε site εκτός ευρωπαϊκής ένωσης για να βρεις οποιονδήποτε αθλητικό εξοπλισμό τουλάχιστον (για άλλου είδους αγορές μπορεί. Δεν έχω ψάξει για να ξέρω). Τα τελευταία 2-3 χρόνια που ψάχνω εντατικά για εξοπλισμό τύπου παπούτσια ή ρούχα ή ρολόι κτλ, έχω βρει πάρα πολλά site τα οποία και γυρνάω ανά περιόδους και μπορώ να πω ότι έχω πετύχει πάρα πολλές ευκαιρίες.

Το μόνο που χρειάζεται είναι ΥΠΟΜΟΝΗ και συχνό τσεκάρισμα. Για να σου δώσω να καταλάβεις, η τελευταία μου αγορά είναι το POLAR V800 HR το οποίο και πέτυχα στο simplyrun.co.uk στα 325 ευρώ. Έψαξα λίγο και βρήκα ότι είναι αξιόπιστο site οπότε και το παρήγγειλα. Σε μια εβδομάδα μου ήρθε και περιττό να πω ότι μετα από 4-5 μέρες που κοίταξα πάλι, το είχαν εξαφανίσει από το site.

Ενδεικτικά θα σου έλεγα ότι μπορείς να κοιτάς τα.
Ποιο γνωστά:
www.startfitness.co.uk
www.sportsshoes.com

και τα λιγότερο γνωστά αλλά θαυματουργά:
www.21run.com
www.simplyrun.co.uk
www.wiggle.co.uk
www.bike-discount.de
www.bike24.com
Deorum Posted - 03/10/2014 : 19:18:07
Μεγάλη κουβέντα τώρα για την εγγύηση.
Οι φακοί που με ενδιαφέρουν εμένα, των 3-4χιλιάδων (εχμμμ), σπάνια παθαίνουν κάτι, και όταν το πάθουν ή θα φταίς εσύ ή θα έχουν περάσει αρκετά χρόνια, άρα θα είσαι εκτός εγγύησης.
Το πρόβλημα συνήθως αν υπάρχει είναι με το καλημέρα, οπότε το επιστρέφεις. Και αν γίνει η στραβή της στραβής ω στραβη, θα δώσω και αυτά που γλίτωσα στο σέρβις εδώ στην Ελλάδα να μου την φτιάξουν.
Ξαναλέω, εγώ πήρα συνειδητά το ρίσκο, λέω θα ρισκάρω 50ευρώ χοντρικά να γλιτώσω 500. Αλλιώς δεν αξίζει, και συνήθως δεν θα βρείς κάτι με τόσο μεγάλη διαφορά τιμής USA - Ε.Ε. - China εκτός από πολύ εξειδικευμένα πράγματα.
Κάποτε κάναμε πλάκα σε μια παρέα, ότι αξίζει να πληρώσουμε σε έναν φίλο ένα τριήμερο να πάει μέχρι αμερική, να ψωνίσει, να μας φέρει τα πράγματα, και θα μας βγεί και φθηνότερα...
xipolitakos Posted - 03/10/2014 : 18:25:33
quote:
Originally posted by Deorum

Δεν αξίζει το ρίσκο να μπλέξεις στο τελωνείο για να γλιτώσεις 20-30-40ευρώ.
Εγώ μια φορά το έκανα συνειδητά, γνωρίζοντας ότι αν μου κάτσει στραβή, θα το επιστρέψω χάνοντας 40ευρώ τα μεταφορικά, αλλά ήταν κάτι των 2500ευρώ, και θα γλίτωνα 500-600 από την αγορά εντός Ε.Ε.





Ναι αλλά εγγύηση για τη φωτ. μηχανή; Δε σε νοιάζει; Ρωτάω γιατί θέλω να αγοράσω και εγώ.

___________________
Run Natural... run Bare
thestria Posted - 03/10/2014 : 17:32:21
Εδώ θα βρεις αρκετές πληροφορίες
http://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-r409



Γηράσκω αεί διδασκόμενος
stratus Posted - 03/10/2014 : 17:18:17
Τα gift ,τα επισκευασμενα,αποδειξεις με μικροτερο ποσο και αλλα κολπα δεν περνανε στο τελωνειο τα τελευταια χρονια.Εχουν σταματησει δεμα γνωστου μου που εγραφε gift.Εμενα μου ζητησαν αποδειξη για δεμα που εγραφε 45$.Επειδη βεβαια ηταν αληθεια δεν πληρωσα οταν ειδαν την αποδειξη.Ειναι θεμα τυχης να σε πιασουν,αλλα τα ηλεκτονικα προιοντα οπως gps του κανουν παντα κλικ

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
MasBass Posted - 03/10/2014 : 14:54:06
πιθανοτατα στο δεμα απ εξω δεν εγραψαν gift ή χαμηλη αξια αλλά ολοκληρα τα 256 ευρω οποτε εκει εγινε το καρφωμα. Ελαχιστοι Αμερικανοι γραφουν χαμηλοτερη αξια ή gift οπότε αν παραγγελνετε απο Αμερικη να ξερετε οτι σχεδον σιγουρα θα γραψουν απ εξω την full αξια. Εξαιρεση ιδιωτες μεσω ebay ή κανενας πωλητης απ τον οποιο εχετε παρει πολλες φορες και ισως σας κανει τη χαρη.
tsiggogeo Posted - 03/10/2014 : 13:16:21
quote:
Originally posted by vfalcon

Η USPS δεν περνά τελωνείο εάν η παραγγελία είναι κάτω από 200€.



Αγορα απο footlocker 600++ usd πριν 20 μέρες παρέλαβα μέσω usps χωρίς τελωνείο ή έξτρα χρεώσεις. Στην Ελλάδα μου ήρθαν με πόρτα-πόρτα. Και δεν το χα δηλώσει ως gift.

Δεν μπορώ να καταλάβω με ποια κριτήρια κρατάνε τα δέματα. Δειγματοληπτικά, στη τύχη ? πάντως αν σου τύχει, όσα γλίτωσες απο τη διαφορά νομίσματος καταλήγεις να τα πληρώνεις κανονικά..

αστο να επιστρέψει, να σου κάνουν refund και το παίρνεις απο Ευρώπη.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000