Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Προπονηση με μακροχρονιο στοχο 40 λεπτα τα 10χλμ

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
blofas Δημοσιευτηκε - 15/10/2014 : 09:14:47
Καλημέρα σας όλους!
Νέος στο forum και πρώτο μήνυμα.

Διαβάζω αρκετο καιρο εδω μεσα και εφτασε η στιγμη που καθως ασχολεισαι γενιούνται οι πρώτες απορίες και ποιοι θα σου τις λύσουν ? φυσικά οι πιο εμπειροι και πιο ειδικοι απο σένα (οι περισσότεροι δηλαδη εδω μέσα, μην πω όλοι)

Αρχικα λιγα για μενα ...
Ασχολουμαι με το τρεξιμο λιγο καιρο μολις 2 μηνες είμαι 29 ετων 170 υψος και 66 κιλα ποτε ομως δεν αφησα τον αθλητισμο , εκανα sprint , ποδοσφαιρο , διαφορα αθληματα,

Οσον αφορα το τρεξιμο απειρος 1-2 αγωνες εχω, με επιδοση προσφατα 45 λεπτα στα 10χλμ

Διαλλειματικες κανω 10με12 400αρια στο 1,20-1,22 με διαλλειμα 1,10λεπτων
Τα long run μου ειναι στο 5,20-5,30/χλμ

Η ερωτηση ειναι αυτη που διατειπωνεται και στον τιτλο,
Με ενα μακροχρονιο πλανο 2 ετων, προπονησεων 4-5 την εβδομαδα (inteval , long run , tempo και 1-2 easy runs)
ειναι εφικτό να πετυχω ενα χρονο κοντα στα 40 λεπτα στα 10χλμ?

ευχαριστω για το χρονο σας και ελπιζω να μην σας κουρασα
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
dkoukou Posted - 16/10/2014 : 20:20:47
Αν και μόνο έμπειρος ή καλός δρομέας δεν μπορώ να χαρακτηριστω, δυο πραγματάκια που έχω διαπιστώσει στον εαυτό μου ειναι ότι όταν δεν υπάρχει προπονητική καθοδήγηση, χρειάζεται σύνεση και τροποποίηση των διαφόρων προγραμμάτων πάνω στα δικά μας ατομικά δεδομένα, σωματικά αλλα και λόγω καθημερινότητας.
Να είμαστε τίμιοι με τον εαυτό μας καθώς και να μην φοβόμαστε να δουλέψουμε τις αδυναμίες μας (αντοχή, ταχύτητα, απόδοση σε έντονες κλίσεις) βήμα-βήμα.
Και φυσικά στον αγωνα αποδοτικός δρομέας ειναι ο ξεκούραστος δρομέας.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
yiannis444 Posted - 16/10/2014 : 15:41:48
Γεια χαρά , νομιζω πως η βαση εχει σημασια.Αρα αεροβιο( 70-80% της Μεγιστης Καρδιακής Συχνότητας σου)αρα παιρνεις ενα ρολοι με παλμογραφο και βλεπεις...η ταχυτητα μετά , δρομεις υγειας ειμαστε , τρεχουμε επειδη μας αρεσει...χωρια που οι διαλειμματικες γεννανε και τραυματισμους(μεγαλυτερες καταπονησεις σημαινουν και μεγαλυτερη πιθανοτητα τραυματισμου)...καλη διασκεδαση με το τρεξιμο!!!
blofas Posted - 16/10/2014 : 15:22:09
>germanos μονος μου βαδιζω προς το παρον οτι προγραμματα απο ντερνετ και αρθρα

> tazi οταν λες αεροβια δηλαδη τα Long μου να γινουν πιο γρηγορα λες? τελος να κανω και ενδυναμωσεις ποδιων και ναι ποσες τι εβδομαδα?

ευχαριστω
LEON T Posted - 16/10/2014 : 14:17:02
Μετα απο ενα χρονο το εκανα το 43:44,αλλα οχι συστηματικης προπονησης μια εκανα μετα δεν εκανα κλπ.....
Κανω και προπονησεις ποδοσφαιρου..
Ενα 10αρι αν δε πιεστω το κανω 45-46
GERMANOS Posted - 16/10/2014 : 12:26:58
+10
Deorum Posted - 16/10/2014 : 12:08:49
quote:
Originally posted by LEON T

Παιδια εγω απ το 43:44 ποσο γρηγορα μπορει να ερθει το 40:00;!



Εξαρτάται τι έχεις ήδη κάνει μέχρι τώρα για το 43'44" για να ξέρουμε.
Δλδ αν πρωτοξεκίνησες, και με το καλημέρα έκανες 43'44" προφανώς το 40.00 και το 38.00 θα έλεγα, και το 37.00 είναι πολύ εύκολα.

Αν το 43'44" το έκανες μετά από 1χρόνο επίμονης και σταθερής προπόνησης, τότε τα περιθώρια στενεύουν. Γίνεται απλά πιο δύσκολα.
LEON T Posted - 16/10/2014 : 12:01:46
Παιδια εγω απ το 43:44 ποσο γρηγορα μπορει να ερθει το 40:00;!
GERMANOS Posted - 15/10/2014 : 23:40:59
Θα έχει
ή έχει ήδη προπονητή...
... οπότε... σιωπούμε!!!
tazi Posted - 15/10/2014 : 23:16:23
Συμφωνώ και εγώ απόλυτα με όσα σου είπαν οι προλαλησαντες, το 40- το έχεις εύκολα, μη βιαστείς μόνο, ατο να έρθει απο μόπνο του. Ρίξε βάρος στο αερόβιο κομματι της προπόνησης, την ταχύτητα 'οπως φαινεται την έχεις και με το παραπάνω.
blofas Posted - 15/10/2014 : 21:41:48
xipolitos > χαχα, καλο οχι σε αυτο παιζω τιμια δεν μπλοφαρω , σε ευχαριστω για την απαντηση, καλα τρεξιμα επισης

dkoukou> ετσι ναι θα κινηθω με εμπειρο προπονητη και προγραμμα , σε ευχαριστω για την απαντηση σου ,
dkoukou Posted - 15/10/2014 : 17:57:47
Προσωπικά φίλε μου πιστεύω ότι και σε λιγότερο απο χρόνο το έχεις το 40λεπτο. Είσαι και γρήγορος και αρκετά νέος ακόμα και με χρόνια ενασχόληση με άσκηση. Το θέμα ειναι ωστόσο (αν τελικά δεν ακολουθήσεις προγραμμα με προπονητή) να μην το πιέσεις παρά πολύ γιατί η επίδοση μπορεί να σου έχει βγει ήδη μέχρι το καλοκαίρι αλλα μετά να αρχίσουν και οι μικροτραυματισμοι. Καλύτερα να το πας όπως λες πιο σταδιακά και να μείνεις εντός στόχου παρά να δεις εντυπωσιακή βελτίωση σε λίγους μήνες πιέζοντας παρά πολύ και μετά να κουτσαινεις κάθε τρεις και λίγο (μακριά απο εμάς).

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
xipolitos Posted - 15/10/2014 : 17:18:13
Καλωσήλθες blofas δεν πιστεύω να α blofa-reis; για το διάστημα που τρέχεις οι χρόνοι σου είναι είναι πολύ καλοί, και φαντάζομαι οτι με σωστή προπόνηση θα καταφέρεις το στόχο σου. Εύχομαι καλά τρεξίματα.
blofas Posted - 15/10/2014 : 11:16:58
> germanos < ναι εχω τουλαχιστον 1 διαλλειματικη καθε εβδομαδα , και σταδιακα να ανεβασω ρυθμους και της διαλλειματικης , σε ευχαριστω για την απαντηση,


>than< εχεις απολυτο δικιο , και ετσι θα κινηθω ωστε να "ανεβω" σωστα και υπομονετικα , ευχαριστω για την απαντηση και για το καλωςορισμα!
than Posted - 15/10/2014 : 09:54:55
Καλωσήρθες! Σίγουρα το έχεις.
Αλλά: αν θέλεις πραγματική, σταθερή και ασφαλή (χωρίς τραυματισμούς και πισωγυρίσματα) βελτίωση, απευθύνσου σε κάποιον προπονητή ή σύλλογο δρομέων (με προπονητή). Μην κάνεις του κεφαλιού σου και, κυρίως, μην ακούς τις συμβουλές πολλών "έμπειρων" ακόμα κι αν έχουν σούπερ επιδόσεις. Μόνο ένας προπονητής μπορεί να ασχοληθεί προσωπικά μαζί σου και να σου δώσει εξειδικευμένο πρόγραμμα, βασισμένος στα ατομικά χαρακτηριστικά σου, τις έως τώρα επιδόσεις σου και τους στόχους σου. Διάβασε και κανά βιβλίο ή άρθρο στο ίντερνετ για τα βασικά στοιχεία της προπόνησης και ΥΠΟΜΟΝΗ. ΠΟΛΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ.
Καλή συνέχεια φίλε!
GERMANOS Posted - 15/10/2014 : 09:33:47
Αρκεί να έχεις πρόγραμμα στα χέρια σου για δεκάρι

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000