Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Καταλήψεις - Παιδεία

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
gargadua Δημοσιευτηκε - 22/10/2014 : 10:43:56
Τι γνώμη έχετε πέραν άρθρων δημοσιεύσεων και λοιπών εγγράφων;

Στην πολυκατοικία μου έχουμε παιδιά του δημοτικού τα οποία διαβάζουν αρκετά Παιδιά του γυμνασίου που διαβάζουν πολύ, 1 του λυκείου που πληρώνουν 400 € μηνιαίως για φροντιστήρια και 1 υπερτυχερό, μαθητή του 19,6, φοιτητή στο Πολυτεχνείο Αθηνών που αισθάνεται τρομερά κουρασμένος και απογοητευμένος γιατί τα μαθήματα δεν γίνονται. Ομοίως απογοητευμένος και ο μαθητής του 1ου ΕΠΑΛ που είχαν κατάληψη, όχι για συγκεκριμένους λόγους και όχι από μαθητές αποκλειστικά. Οι ζημιές στο ΕΠΑΛ αρκετές από θρανία και τζάμια διαλυμένα μέχρι κλοπή Η/Υ.

Προσωπικά πιστεύω ότι δίνοντας βάση σε αυτό που λέμε την "δημιουργία" του πολίτη έχουμε ξεφύγει από τα πλαίσια της παιδείας και γινόμαστε χειρότεροι αμόρφωτοι από όσο πιστεύουμε ότι είμαστε. Ήδη αρκετά παιδιά εδώ πέρα μαζεύουν τις βαλίτσες τους για Βουλγαρία που είναι φτηνότερα και χωρίς καταλήψεις.
Μήπως με την μέθοδο των καταλήψεων τελικά εμείς οδηγούμε την παιδεία στην υποχρεωτική ιδιωτικοποίησή της;
Επίσης γιατί θα πρέπει να επιβαρύνομαι οικονομικά για τις ζημιές που προκαλούνται από τους μαθητές/φοιτητές κατά την διάρκεια των καταλήψεων; Είναι στα πλαίσια της διαπαιδαγώγησης 'η μήπως τροφοδοτεί την ανευθυνότητα;

Πολλά ερωτηματικά, όπου θέλετε απαντήστε.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Rigelian Posted - 28/11/2014 : 16:11:32
quote:
Originally posted by Fidelio

Θα σου βάλω ένα τραγουδάκι με πολύ ελαφρύ νόημα , γιατί τα δύσκολα δεν τα καταλαβαίνεις...


Τα χείλη σου στάζουν φαρμάκι και απειλές,
η ζήλεια σε κάνει να λες κουβέντες τρελές.
Δεν υπάρχει άλλη, δεν υπάρχει άλλη,
εσύ `σαι η αγάπη μου η μεγάλη.

Λέγε ό,τι θες, λέγε
λέγε ό,τι θες, λέγε
λέγε ό,τι θες, λέγε
εγώ θα σ’ αγαπώ.

http://youtu.be/TiYK7vbxF-k




People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



Καληνύχτα και καλή τύχη!
Rigelian Posted - 28/11/2014 : 15:00:11
quote:
Originally posted by Fidelio

Εσύ λοιπον είσαι ο συνεπής σε αρχές συνομιλητής. Πόσο πιο χαμηλά ακόμα θα πέσεις;

Και ποιος σου είπε οτι ΔΕΝ γνωρίζω πως είσαι κατα των διαμαρτυριών; Μα αυτό δεν σου αποδεικνύω τόση ώρα;..

(βασικά εσυ μόνος σου το εκφράζεις αλλά πλεον δεν μπορείς να το κρύψεις μεσιε...)

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



Απάντηση δεν βλέπω, για πολλοστή φορά. Τάμα έχεις κάνει;

Ε, τώρα μάθαμε και ότι όταν είσαι συνεπής συνομιλητής πέφτεις χαμηλά!
Έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε! (δεν είναι δικό μου αυτό, του Πιραντέλο είναι!)
Fidelio Posted - 28/11/2014 : 14:55:44
Θα σου βάλω ένα τραγουδάκι με πολύ ελαφρύ νόημα , γιατί τα δύσκολα δεν τα καταλαβαίνεις...


Τα χείλη σου στάζουν φαρμάκι και απειλές,
η ζήλεια σε κάνει να λες κουβέντες τρελές.
Δεν υπάρχει άλλη, δεν υπάρχει άλλη,
εσύ `σαι η αγάπη μου η μεγάλη.

Λέγε ό,τι θες, λέγε
λέγε ό,τι θες, λέγε
λέγε ό,τι θες, λέγε
εγώ θα σ’ αγαπώ.

http://youtu.be/TiYK7vbxF-k




People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Rigelian Posted - 28/11/2014 : 14:50:12
Ας το ξαναπώ για τα παιδάκια:

Το να προσπαθω να δώσω σε κάποιον να καταλάβει αυτό που λέω δεν σημαίνει ότι προσπαθώ να τον πείσω.

Ούτε αυτό γίνεται κατανοητό;
Fidelio Posted - 28/11/2014 : 14:50:10
Εσύ λοιπον είσαι ο συνεπής σε αρχές συνομιλητής. Πόσο πιο χαμηλά ακόμα θα πέσεις;

Και ποιος σου είπε οτι ΔΕΝ γνωρίζω πως είσαι κατα των διαμαρτυριών; Μα αυτό δεν σου αποδεικνύω τόση ώρα;..

(βασικά εσυ μόνος σου το εκφράζεις αλλά πλεον δεν μπορείς να το κρύψεις μεσιε...)

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Rigelian Posted - 28/11/2014 : 14:47:05
Άλλο πράγμα να καταλαβαίνεις αυτό που λέω, άλλο να συμφωνείς μαζί του, ίσως γίνεται κατανοητό αυτό.
Ίσως πάλι όχι, καλή καρδιά!
Rigelian Posted - 28/11/2014 : 14:45:17
quote:
Originally posted by Fidelio

Γίνεται όλο και πιο διασκεδαστικό....

quote:
Originally posted by Rigelian
Επίσης έχω δηλώσει άπειρες φορές (σε αντίθεση με σένα που δεν το έχεις κάνει ποτέ) ότι δεν θέλω να επιβάλλω τις απόψεις μου και δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν.(...)... Εκφράζω απλά απόψεις, υποκειμενικά, υποκειμενικότατα, χωρίς να θέλω να πείσω κανέναν για την ορθότητά τους.


και μετά

quote:
Originally posted by Rigelian
Όχι, δεν κατάλαβες για πολλοστή φορά! (δεν μπορείς ή δεν θέλεις να δεις κάτω από την επιφάνεια; )(....)...





Πόση ανακολουθία να αντέξει κανείς με έναν άνθρωπο που κρυφο-φασίζει πίσω από το πέπλο του.
Φτάνει , όχι άλλο νεο-φιλελευθερο γκεμπελισμό. Μας επνιξες!!

Οσο για το άλλο:

quote:
Άρα τα πανεπιστήμια στις ΗΠΑ είναι πολύ καλύτερα από τα δικά μας. Να δούμε τι κάνουν καλύτερα να το κάνουμε κι εμείς;


Αρα μήπως το παράδειγμα που παρέθεσε ο Διαμαντής δείχνει πως το δικαίωμα για διαμαρτυρία, για κατάληψη, για απεργία , για ΦΩΝΗ είναι προνόμιο διαχρονικό, παγκοσμιο και αέναο μέσα στην ιστορία;

Κάνε μας την χάρη ρε συ άδωνι... χαχαχα

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



Άρμεγε λαγούς και κούρευε χελώνες no3!
Ο αχταρμάς, του αχταρμά, ω αχταρμά!

τα δυό πρώτα που παράθεσες είναι άσχετα μεταξύ τους, το συμπέρασμά σου άσχετο επίσης και απάντηση μηδέν. Μπορείς να εξηγήσεις ή θα το αποφύγεις πάλι;

Θαυμάζω την εφευρετικότητά σου να μην απαντάς! Έτσι κάνεις και στους μαθητές σου; Φάρος γνώσης ο ..."εκπαιδευτικός" Fidelio!

Αλήθεια, ποιος σου είπε ότι είμαι υπέρ των διαμαρτυριών στα αμερικάνικα πανεπιστήμια;
Πάλι φαντάσματα είδες;
KostasPVol Posted - 28/11/2014 : 14:44:41
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by KostasPVol

quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by Wolf

Για πείτε μας τώρα και πόσες καταλήψεις έγιναν σε πανεπιστήμια στην Αμερική τα τελευταία χρόνια και πόσες στην Ελλάδα τον τελευταίο χρόνο!

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!



Ακόμα περιμένεις απάντηση;


Πάρα πολύ λιγότερες, επειδή στις ΗΠΑ δεν υπάρχουν λόγοι για να χρειάζονται εκτός από σπάνιες φορές, ενώ στην Ελλάδα υπάρχουν λόγοι που οδηγούν σε αυτές. Κανένα περίεργο λοιπόν.



Άρα τα πανεπιστήμια στις ΗΠΑ είναι πολύ καλύτερα από τα δικά μας. Να δούμε τι κάνουν καλύτερα να το κάνουμε κι εμείς;

Φυσικά.

Το ίδιο φυσικά, αυτοί που θα το κάνουν θα πρέπει να είναι ειδικοί με το αντικείμενο και όχι άσχετοι υπουργοί που αλλάζουν υπουργεία ανάλογα με τις αλλαξομπαλιές κάθε ανασχηματισμού. Τις αποφάσεις να τις πάρουν για το καλό της Παιδείας και όχι για το καλό ιδιωτών. Και βέβαια, να μην είναι εντολείς της κάθε τρόικας.
Koukouvagia Posted - 28/11/2014 : 14:41:28
Πώς είσαι Γιάννη; Κουκιά σπέρνω....

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Fidelio Posted - 28/11/2014 : 14:35:27
Γίνεται όλο και πιο διασκεδαστικό....

quote:
Originally posted by Rigelian
Επίσης έχω δηλώσει άπειρες φορές (σε αντίθεση με σένα που δεν το έχεις κάνει ποτέ) ότι δεν θέλω να επιβάλλω τις απόψεις μου και δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν.(...)... Εκφράζω απλά απόψεις, υποκειμενικά, υποκειμενικότατα, χωρίς να θέλω να πείσω κανέναν για την ορθότητά τους.


και μετά

quote:
Originally posted by Rigelian
Όχι, δεν κατάλαβες για πολλοστή φορά! (δεν μπορείς ή δεν θέλεις να δεις κάτω από την επιφάνεια; )(....)...





Πόση ανακολουθία να αντέξει κανείς με έναν άνθρωπο που κρυφο-φασίζει πίσω από το πέπλο του.
Φτάνει , όχι άλλο νεο-φιλελευθερο γκεμπελισμό. Μας επνιξες!!

Οσο για το άλλο:

quote:
Άρα τα πανεπιστήμια στις ΗΠΑ είναι πολύ καλύτερα από τα δικά μας. Να δούμε τι κάνουν καλύτερα να το κάνουμε κι εμείς;


Αρα μήπως το παράδειγμα που παρέθεσε ο Διαμαντής δείχνει πως το δικαίωμα για διαμαρτυρία, για κατάληψη, για απεργία , για ΦΩΝΗ είναι προνόμιο διαχρονικό, παγκοσμιο και αέναο μέσα στην ιστορία;

Κάνε μας την χάρη ρε συ άδωνι... χαχαχα

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Rigelian Posted - 28/11/2014 : 13:41:12
quote:
Originally posted by KostasPVol

quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by Wolf

Για πείτε μας τώρα και πόσες καταλήψεις έγιναν σε πανεπιστήμια στην Αμερική τα τελευταία χρόνια και πόσες στην Ελλάδα τον τελευταίο χρόνο!

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!



Ακόμα περιμένεις απάντηση;


Πάρα πολύ λιγότερες, επειδή στις ΗΠΑ δεν υπάρχουν λόγοι για να χρειάζονται εκτός από σπάνιες φορές, ενώ στην Ελλάδα υπάρχουν λόγοι που οδηγούν σε αυτές. Κανένα περίεργο λοιπόν.



Άρα τα πανεπιστήμια στις ΗΠΑ είναι πολύ καλύτερα από τα δικά μας. Να δούμε τι κάνουν καλύτερα να το κάνουμε κι εμείς;
Rigelian Posted - 28/11/2014 : 13:31:47
Όχι, δεν κατάλαβες για πολλοστή φορά! (δεν μπορείς ή δεν θέλεις να δεις κάτω από την επιφάνεια; )

Πάμε λοιπόν να στο κάνω 50ράκια για να μην μπερδεύεσαι:

Μπορείς να πεις ότι οι απόψεις σου είναι υποκειμενικές;

Ή μάλλον όχι, να στο κάνω πιο απλά, να πάμε στράτα στρατούλα:

Οι απόψεις σου είναι υποκειμενικές;
Θεωρείς ότι κατέχεις την αλήθεια;

Fidelio Posted - 28/11/2014 : 13:20:20
quote:
Originally posted by Rigelian

Δεν θέλω να επαναλάβεις τίποτα, μια ερώτηση έκανα απάντηση δεν πήρα, όπως πάντα.
Εγώ απαντώ, εσύ όχι!


χαχα, είναι φοβερό. Επιμένεις.

Θέλεις να σου απαντήσω σε μια ερώτηση της οποίας την απάντηση έχεις θέσει εσύ; :

"Μπορείς να πεις αυτό που λέω εγώ; "



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
KostasPVol Posted - 28/11/2014 : 13:17:33
quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by Wolf

Για πείτε μας τώρα και πόσες καταλήψεις έγιναν σε πανεπιστήμια στην Αμερική τα τελευταία χρόνια και πόσες στην Ελλάδα τον τελευταίο χρόνο!

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!



Ακόμα περιμένεις απάντηση;


Πάρα πολύ λιγότερες, επειδή στις ΗΠΑ δεν υπάρχουν λόγοι για να χρειάζονται εκτός από σπάνιες φορές, ενώ στην Ελλάδα υπάρχουν λόγοι που οδηγούν σε αυτές. Κανένα περίεργο λοιπόν.
Rigelian Posted - 28/11/2014 : 12:54:01
Δεν θέλω να επαναλάβεις τίποτα, μια ερώτηση έκανα απάντηση δεν πήρα, όπως πάντα.
Εγώ απαντώ, εσύ όχι!

(είναι τρομακτικό για έναν άνθρωπο να μην μπορεί να παραδεχτεί ότι οι απόψεις του είναι υποκειμενικές και να θέλει να κάνει προπαγάνδα και προσηλυτισμό!!!!!!)

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000