Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μαραθώνιος Αθηνών: Τακτική, Περάσματα;

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
big-blue Δημοσιευτηκε - 11/11/2014 : 21:12:16
Όπως το έχω γράψει κανά 2-3 φορές και μιας και το έχουμε ζεστό λέω να το συζητήσουμε εδώ.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
big-blue Posted - 18/11/2014 : 10:52:24
quote:
Originally posted by Savvas


Οκ σωστος, διευκρινηση, πεφτει μεσα οσον αφορα την τακτικη αγωνα μονο σε φλατ Μαραθωνιο και με καλες συνθηκες, δηλαδη οχι για Κλασικη.
Αλλα οι παλμοι ειναι παλμοι, ειτε τρεχεις σε ανηφορα, ειτε σε κατηφορα βασιζεσαι σε αυτους, εφοσον ομως γνωριζεις το μαξ παλμων σου.
Οσον αφορα αυτο πο ειπες Γιωργο για την αντιστοιχια με μικροτερους αγωνες, ειναι το πλεον απαισιοδοξο, που εχω δει να κυκλοφορει, τουλαχιστον με βαση το 10αρι που ειχα ψαξει εγω.
Το πλεον αισιοδοξο και πιστευω δυσκολα πεφτει μεσα, ειναι του Ντανιελς(τουλαχιστον σε μενα), αλλα πιστευω και γενικοτερα.[/quote]

Σάββα δώσε μου αν θες επίδοση ημιμαραθωνιου και δεκαριου (προφανώς είναι καλύτερα ο ημι) και υπολόγισε μου ποσο θεωρείς πως χρεώνει παραπάνω ο κμα λόγω ανηφορας. Εμένα ο πίνακας του ντανιελς έπεσε μέσα με κάποιες παραδοχές...
big-blue Posted - 18/11/2014 : 10:39:44
quote:
Originally posted by kalogeridis

ρε παιδια , 90% της ΜΚΣ σε μεση τιμη σε μαραθωνιο? το θεωρω εξωπραγματικο... κανατε εργομετρηση ή απο τον εμπειρικο κανονα 220-ηλικια κλπ... γιατι ο κανονος δεν εχει ακριβεια σε αθλουμενους.


Η δική μου μέγιστη καρδιακή συχνότητα (181) μετρήθηκε σε εργομετρικό και έτυχε να συμπίπτει κ με το 220- ηλικία.
kalogeridis Posted - 18/11/2014 : 07:01:06
ρε παιδια , 90% της ΜΚΣ σε μεση τιμη σε μαραθωνιο? το θεωρω εξωπραγματικο... κανατε εργομετρηση ή απο τον εμπειρικο κανονα 220-ηλικια κλπ... γιατι ο κανονος δεν εχει ακριβεια σε αθλουμενους.
Savvas Posted - 18/11/2014 : 06:30:36
quote:
Originally posted by Deorum

Βασικά αυτά τα calculator (όπως φυσικά και το πιο απλό που βγάζει εκτιμήσεις βάσει χρόνου 10ριου για ημίμαραθώνιο ας πούμε που για εμένα έχει πέσει σπαστικά μέσα) αφορούν τους δρομείς που έχουν προσαρμογές, και έχουν φτάσει σε ένα Χ επίπεδο.
Σε όλους τους άλλους είναι εκτός τόπου και χρόνου, πόσο μάλλον για μαραθώνιο πόσο μάλλον (στο τετράγωνο) για την κλασσική. Και θεωρώ λίγοι (εμού συμπεριλαμβανομένου) ξέρουν ακριβώς τις δυνάμεις του, τα οριά τους, έχουν μερικά χρόνια προσαρμογών από πίσω, ώστε να έχουν ακρίβεια.
Αν δεν σε κρατάνε τα πόδια σου, τι να λέμε μετά. Και διασωληνωμένος να είσαι με ζάχαρη + ηλεκτρολύτες.
Αν η προσπάθεια είναι υπομέγιστη, πάλι δεν έχει νόημα.
Μόνο μια εργομέτρηση θα σας πει, αλλά το καλύτερο είναι κάμποση πείρα, για να δείτε τι δουλεύει με εσάς. Σε άλλους ο παλμός, σε άλλος ο ρυθμός, σε άλλους η αίσθηση κτλ. Μικρά τεστ, σε 5ρι σε 10ρι, σε ημί, θα δείτε τις αποκλίσεις και θα κάνετε μόνοι σας τις ανάλογες διορθώσεις.






Οκ σωστος, διευκρινηση, πεφτει μεσα οσον αφορα την τακτικη αγωνα μονο σε φλατ Μαραθωνιο και με καλες συνθηκες, δηλαδη οχι για Κλασικη.
Αλλα οι παλμοι ειναι παλμοι, ειτε τρεχεις σε ανηφορα, ειτε σε κατηφορα βασιζεσαι σε αυτους, εφοσον ομως γνωριζεις το μαξ παλμων σου.
Οσον αφορα αυτο πο ειπες Γιωργο για την αντιστοιχια με μικροτερους αγωνες, ειναι το πλεον απαισιοδοξο, που εχω δει να κυκλοφορει, τουλαχιστον με βαση το 10αρι που ειχα ψαξει εγω.
Το πλεον αισιοδοξο και πιστευω δυσκολα πεφτει μεσα, ειναι του Ντανιελς(τουλαχιστον σε μενα), αλλα πιστευω και γενικοτερα.


Deorum Posted - 18/11/2014 : 00:27:33
Βασικά αυτά τα calculator (όπως φυσικά και το πιο απλό που βγάζει εκτιμήσεις βάσει χρόνου 10ριου για ημίμαραθώνιο ας πούμε που για εμένα έχει πέσει σπαστικά μέσα) αφορούν τους δρομείς που έχουν προσαρμογές, και έχουν φτάσει σε ένα Χ επίπεδο.
Σε όλους τους άλλους είναι εκτός τόπου και χρόνου, πόσο μάλλον για μαραθώνιο πόσο μάλλον (στο τετράγωνο) για την κλασσική. Και θεωρώ λίγοι (εμού συμπεριλαμβανομένου) ξέρουν ακριβώς τις δυνάμεις του, τα οριά τους, έχουν μερικά χρόνια προσαρμογών από πίσω, ώστε να έχουν ακρίβεια.
Αν δεν σε κρατάνε τα πόδια σου, τι να λέμε μετά. Και διασωληνωμένος να είσαι με ζάχαρη + ηλεκτρολύτες.
Αν η προσπάθεια είναι υπομέγιστη, πάλι δεν έχει νόημα.
Μόνο μια εργομέτρηση θα σας πει, αλλά το καλύτερο είναι κάμποση πείρα, για να δείτε τι δουλεύει με εσάς. Σε άλλους ο παλμός, σε άλλος ο ρυθμός, σε άλλους η αίσθηση κτλ. Μικρά τεστ, σε 5ρι σε 10ρι, σε ημί, θα δείτε τις αποκλίσεις και θα κάνετε μόνοι σας τις ανάλογες διορθώσεις.
big-blue Posted - 18/11/2014 : 00:09:34
Και οι 3 πήγαμε από 85-90% επί της hrmax. Εμένα μου βγήκε negative 1,5λεπτο. Να τον ξανά τρέξω στο 90 κ κάτι μπας κ καταφέρω κάτι καλύτερο; :)
Koukouvagia Posted - 17/11/2014 : 22:57:54
quote:
Originally posted by pappaki

quote:
Originally posted by Koukouvagia

Μέση 167 (με μαξ 193), δηλαδή στο 86.5% της μέγιστης. Ακριβώς όπως και πέρσι που πάλι είχε βγει ίβεν σπλιτ.
Σαν μπούσουλα για τους παλμούς, είχα το marco calculator που είχαμε σχολιάσει σε άλλο θρεντ.

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...



Δεν το γνωρίζω το macro calculator, αλλά πάντα στους μεγάλους αγώνες (ημί- και πάνω) τρέχω με παλμούς. Σύμφωνα με το ρολόι μου, είχα μέσο HR 164, max 182, ενώ η μέγιστή μου είναι -νομίζω- περίπου 187.
Στις ανηφόρες προσπάθησα και δεν ανέβηκα πάνω από 170, αναγκασμένη να ρίξω πολύ το pace μου.
Πληροφοριακά, έκανα χρόνο 3:42' με σχεδόν even split, 1:51:15, 1:51:02.



Αυτό είναι το Marco Calculator:
https://feelrace.com/fr.pl?th=_Marco

Εμένα με έχει βγάλει "ασπροπρόσωπο" 2 φορές στις 2!!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Koukouvagia Posted - 17/11/2014 : 22:54:58
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by Koukouvagia

Μέση 167 (με μαξ 193), δηλαδή στο 86.5% της μέγιστης. Ακριβώς όπως και πέρσι που πάλι είχε βγει ίβεν σπλιτ.
Σαν μπούσουλα για τους παλμούς, είχα το marco calculator που είχαμε σχολιάσει σε άλλο θρεντ.

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...




Εγω εκτος των παλμων παρατηρω οτι πεφτει μεσα και στον ρυθμο του αγωνα, τακτικη που δουλευει οντως.



Τον ρυθμό δεν μου τον πέτυχε, ενδεχομένως να έπαιξαν ρόλο διάφοροι παράγοντες, γιατί σε προπονήσεις με τους ίδιους παλμούς είχα μεγάλη διαφορά στον ρυθμό.
Αλλά ευτυχώς τελικά που πήγα βάσει παλμών και όχι ρυθμού, γιατί θα είχε γίνει μεγάλο "μπαμ" στο 2ο μισό!!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
pappaki Posted - 17/11/2014 : 21:04:08
quote:
Originally posted by Koukouvagia

Μέση 167 (με μαξ 193), δηλαδή στο 86.5% της μέγιστης. Ακριβώς όπως και πέρσι που πάλι είχε βγει ίβεν σπλιτ.
Σαν μπούσουλα για τους παλμούς, είχα το marco calculator που είχαμε σχολιάσει σε άλλο θρεντ.

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...



Δεν το γνωρίζω το macro calculator, αλλά πάντα στους μεγάλους αγώνες (ημί- και πάνω) τρέχω με παλμούς. Σύμφωνα με το ρολόι μου, είχα μέσο HR 164, max 182, ενώ η μέγιστή μου είναι -νομίζω- περίπου 187.
Στις ανηφόρες προσπάθησα και δεν ανέβηκα πάνω από 170, αναγκασμένη να ρίξω πολύ το pace μου.
Πληροφοριακά, έκανα χρόνο 3:42' με σχεδόν even split, 1:51:15, 1:51:02.
Savvas Posted - 17/11/2014 : 20:55:12
quote:
Originally posted by Koukouvagia

Μέση 167 (με μαξ 193), δηλαδή στο 86.5% της μέγιστης. Ακριβώς όπως και πέρσι που πάλι είχε βγει ίβεν σπλιτ.
Σαν μπούσουλα για τους παλμούς, είχα το marco calculator που είχαμε σχολιάσει σε άλλο θρεντ.

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...




Εγω εκτος των παλμων παρατηρω οτι πεφτει μεσα και στον ρυθμο του αγωνα, τακτικη που δουλευει οντως.
Koukouvagia Posted - 17/11/2014 : 20:38:47
Μέση 167 (με μαξ 193), δηλαδή στο 86.5% της μέγιστης. Ακριβώς όπως και πέρσι που πάλι είχε βγει ίβεν σπλιτ.
Σαν μπούσουλα για τους παλμούς, είχα το marco calculator που είχαμε σχολιάσει σε άλλο θρεντ.

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
big-blue Posted - 17/11/2014 : 18:20:54
Ερώτηση - Γκάλοπ για όσους έτρεξαν φέτος την Κλασσική με παλμούς:
Σε τι εύρος % επί της μέγιστης HR τον τρέξατε και πόσο σας βγήκαν τελικά οι μέσοι παλμοί;
Savvas Posted - 14/11/2014 : 14:39:55
Αν εχει ιδανικο καιρο παντως δεν ειναι ασχημη ιδεα το positive, αλλα στην Κλασικη που εχει μια φορα στα 100 χρονια καλο καιρο, πιστευω οτι καλυτερα να πας στα σιγουρα με negative.
Savvas Posted - 14/11/2014 : 13:19:36
quote:
Originally posted by big-blue

quote:
Originally posted by Savvas

Δεν ξερω για Κλασικη, μια φορα την εχω τρεξει και παλια, αλλα γενικα ειμαι του negative split και ειδικα στην αρχη πιστευω οτι πρεπει να ξεκινας λιγο πιο αργα για να μην καψεις πολυ γλυκογονο, μεχρι να ζεσταθει καλα το σωμα και φυσικα να καταναλωσεις οτι μπορεις περισσοτερο απο τζελακια κτλ(μεχρι το 30οχλμ).
Πιστευω το καλυτερο ειναι Negative με 1-2' διαφορα για φλατ παντα.


Ακριβώς αυτό έκανα...
Σάββα μάλλον πρέπει να την ξανατρέξεις για να μας πεις τη γνώμη σου αναλυτικότερα:)






Μπαααααα δεν το βλεπω.
big-blue Posted - 14/11/2014 : 11:02:25
quote:
Originally posted by Savvas

Δεν ξερω για Κλασικη, μια φορα την εχω τρεξει και παλια, αλλα γενικα ειμαι του negative split και ειδικα στην αρχη πιστευω οτι πρεπει να ξεκινας λιγο πιο αργα για να μην καψεις πολυ γλυκογονο, μεχρι να ζεσταθει καλα το σωμα και φυσικα να καταναλωσεις οτι μπορεις περισσοτερο απο τζελακια κτλ(μεχρι το 30οχλμ).
Πιστευω το καλυτερο ειναι Negative με 1-2' διαφορα για φλατ παντα.


Ακριβώς αυτό έκανα...
Σάββα μάλλον πρέπει να την ξανατρέξεις για να μας πεις τη γνώμη σου αναλυτικότερα:)

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000