Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνος στην περιοχη του ισχιου

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
sta8is Δημοσιευτηκε - 01/12/2014 : 19:35:09
Κατα την διάρκεια τις διαλειματικης με πιάνει ένας πόνος στο ισχίο. Τον ένιωθα μεταξύ μπροστινής επιφανειας και του κόκαλου. Πήγα σε έναν γιατρό , κάναμε ακτινογραφία αφού δεν φαινόταν τίποτα κάναμε και μια μαγνητική, ούτε εκεί φαινότανε και μου λέει τετρακέφαλος είναι.

Επειδή δεν τον πολυπίστεψα, πάω σε έναν άλλον ειδικό για την λεκάνη , και εκείνος καθαρές μου είπε ότι είναι και βγάλαμε άλλη μια ακτινογραφία αλλα το πόδι τελείως λυγισμένο και προς τα έξω και μου βρήκε ένα εξογκοματάκι στο μπροστινό μέρος του κόκαλου ψηλά και όταν το σηκώνω το πόδι εμπρος ψηλά (π.χ. σαν να ανεβαίνω μεγάλες σκάλες) το εξογκοματάκι βρίσκει στην λεκάνη και έχω το πρόβλημα μου είπε,τον ρωτάω αυτή η προεξοχή είναι ξένο σώμα επάνω στο κόκκαλο ή κόκαλο και αυτό, και πώς έγινε ;
Kόκαλο μου απαντάει,όταν υπάρχει συχνά τριβή γίνετε αυτό.

Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο να ισχύει; κάποιος ειδικός αν ξέρει να απαντήσει θα με υποχρέωνε κυριολεκτικά.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
KONOSAL Posted - 08/12/2014 : 15:51:54
Στους 3 μήνες κάνω περπάτημα 3-4 χιλιόμετρα, όχι γρήγορο, με μικρές ενοχλήσεις (ακόμη και ο υγρός καιρός συνωμοτεί), πάω και στο γυμναστήριο (τετρακέφαλοι κλπ.), ενώ οι γιατροί μου δε μου συστήνουν ακόμα τρέξιμο, ούτε καν jogging. Φυσικά κάνω και φυσικοθεραπείες, μέχρι τώρα έχω κάνει 15 περίπου. Η πλήρης αποκατάσταση όπως μου λένε θέλει ένα ολόκληρο χρόνο. Σκέπτομαι να αρχίσω ποδήλατο (όχι στατικό) και κολύμβηση. Με δυό λόγια, έχω δεί βελτίωση, αλλά αργή. Βέβαια, εν σχέσει με πριν, είμαι ευχαριστημένο από την πορεία μου, αν και θα περίμενα τη βελτίωση πιο γρήγορα. Ο,τι απορίες υπάρχουν και μπορώ να βοηθήσω, ευχαρίστως.
NIKOS T. Posted - 07/12/2014 : 13:39:53
quote:
Originally posted by KONOSAL

Είχα παρόμοιο πρόβλημα στο αριστερό ισχίο και έκανα αρθροσκόπηση. Τώρα είμαι στον τρίτο μήνα, αλλά απ' ότι βλέπω θέλει καιρό ακόμα. Πρόσεξέ το και περαστικά


Πονάς ακόμη;Tι οδηγίες έχεις πάρει από το γιατρό σου,όσον αφορά την αποκατάσταση;

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
NIKOS T. Posted - 07/12/2014 : 13:15:17
H αρθροσκοπική αποκατάσταση της βλάβης(οστεοπλαστική) είναι απαιτητική επέμβαση και απαιτεί την ανάλογη εμπειρία και επιδεξιότητα .Μετράει πάρα πολύ στην αποκατάσταση το ποιος χειρούργησε.
Αδρά θα αναφέρω το πρωτόκολλο αποκατάστασης μετεγχειρητικά.
Πατερίτσες από 1 μέχρι 3 εβδομάδες,ανάλογα με την περίπτωση(όλες οι βλάβες δεν έχουν την ίδια βαρύτητα).
Ασκήσεις ξεκινάνε σχεδόν άμεσα,παθητικές και ενεργητικές αργότερα.
Μετά τις 7-8 εβδομάδες ξεκινάμε εντατικότερα ασκήσεις ενδυνάμωσης και απο τη 10η εβδομάδα jogging.
Υπάρχουν όμως και οι περιπτώσεις(σοβαρότερες)όπου δεν επιτρέπεται η φόρτιση για 4-6 εβδομάδες.
Στους 6 μήνες μπορούμε να κάνουμε οτιδήποτε χωρίς περιορισμούς.
sta8is Posted - 07/12/2014 : 12:45:43
quote:
Originally posted by George313

Γεια σου Στάθη. Ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ είμαι στο Λονδίνο. Θα πάω στον GP και θα του πω να με κάνει refer και βλέπουμε. Εύχομαι να πάνε όλα καλά με εσένα και αν έρθεις για κανέναν αγώνα προς Λονδίνο let me know.



Ευχαριστώ george, περαστικά μας. Για αγώνες το βλέπω για κοντά χρόνο μήνες να είμαι εκτος έτσι όπως ειναι η κατάσταση :(

quote:
Originally posted by KONOSAL

Είχα παρόμοιο πρόβλημα στο αριστερό ισχίο και έκανα αρθροσκόπηση. Τώρα είμαι στον τρίτο μήνα, αλλά απ' ότι βλέπω θέλει καιρό ακόμα. Πρόσεξέ το και περαστικά



Tρίτο μηνα και ακόμα θέλει; Πληροφοριακά σε ποια βδομάδα μπορούσες να περπατήσεις με ανεκτό πόνο ;

Καλή ανάρρωση.
KONOSAL Posted - 06/12/2014 : 16:40:04
Είχα παρόμοιο πρόβλημα στο αριστερό ισχίο και έκανα αρθροσκόπηση. Τώρα είμαι στον τρίτο μήνα, αλλά απ' ότι βλέπω θέλει καιρό ακόμα. Πρόσεξέ το και περαστικά
Hiroshima Posted - 06/12/2014 : 11:42:40
Ευχαριστώ πολύ Νίκο,

Αυτο που ακολουθω ειναι φυσικοθεραπειες και 2μηνη αποχη. Μετα τα Χριστ. θα ξεκινησω να το δοκιμαζω μαζι με καποιες ασκησεις για τα συγκεκριμενα σημεια.

quote:
Originally posted by NIKOS T.

H "θλάση" στο δικέφαλο ίσως είναι αντανακλαστικός πόνος της μέσης,από το ισχιακό νεύρο,ίσως χρειαστείς ειδικές ασκήσεις,χειρισμούς κλπ,κοίταξε το αν δεν υποχωρήσει σύντομα.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

NIKOS T. Posted - 06/12/2014 : 09:32:37
H "θλάση" στο δικέφαλο ίσως είναι αντανακλαστικός πόνος της μέσης,από το ισχιακό νεύρο,ίσως χρειαστείς ειδικές ασκήσεις,χειρισμούς κλπ,κοίταξε το αν δεν υποχωρήσει σύντομα.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Hiroshima Posted - 06/12/2014 : 07:30:07
Μαγνητική για την μέση & ακτινογραφια λεκάνης. Την μαγνητικη την είχα απο παλαιότερο τραυματισμό όπου ανακαλύψαμε 2 κοίλες.
Απο 4 Νοεμβρίου παίρνω Movatec και μετά τον ΑΜΑ δεν έχω τρέξει καθόλου.



quote:
Originally posted by NIKOS T.

quote:
Originally posted by Hiroshima

Καλησπέρα Νίκο,

Θλάση ψηλά στον δικέφαλο μπορεί να επηρεάση τροχαντηρίτιδα ή είναι δυο ανεξάρτητα γεγονότα/τραμαυτισμοί?

Έχω πάει στον φυσικοθεραπευτή και δεν ξερω τη θεραπεια να ακολουθησω (ο γιατρός μου που έκανε την διάγνωση μου είπε ο φυσικοθεραπευτής θα σου πει για την θεραπεία, και ο φυσικοθ. με ρωταει τι προτεινε ο γιατρός).



quote:
Originally posted by NIKOS T.

quote:
Originally posted by sta8is

Νικο δεν ξέρω αν παρέλαβες το τελευταίο mail μου ,δεν έχω πάρει την απάντηση σου στο mail που σου έστειλα αλλα ούτε κίολας ξέρω αν έχεις παραλάβει ένα άλλο mail από μένα, έχω περάσει το όριο αποθήκευσης του mail μου κατά πολύ, διέγραψα ότι δεν ήθελα και ακόμα είναι 103% . Σου ξαναστέλνω το γράμμα από άλλο mail.


Το έλαβα Στάθη.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"




Μπορει και να ναι το ιδιο πρόβλημα,δυο ανεξαρτητοι τραυματισμοί είναι εξαιρετικά σπάνιο,τι εξετάσεις έχεις κάνει?

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

NIKOS T. Posted - 05/12/2014 : 21:33:11
quote:
Originally posted by Hiroshima

Καλησπέρα Νίκο,

Θλάση ψηλά στον δικέφαλο μπορεί να επηρεάση τροχαντηρίτιδα ή είναι δυο ανεξάρτητα γεγονότα/τραμαυτισμοί?

Έχω πάει στον φυσικοθεραπευτή και δεν ξερω τη θεραπεια να ακολουθησω (ο γιατρός μου που έκανε την διάγνωση μου είπε ο φυσικοθεραπευτής θα σου πει για την θεραπεία, και ο φυσικοθ. με ρωταει τι προτεινε ο γιατρός).



quote:
Originally posted by NIKOS T.

quote:
Originally posted by sta8is

Νικο δεν ξέρω αν παρέλαβες το τελευταίο mail μου ,δεν έχω πάρει την απάντηση σου στο mail που σου έστειλα αλλα ούτε κίολας ξέρω αν έχεις παραλάβει ένα άλλο mail από μένα, έχω περάσει το όριο αποθήκευσης του mail μου κατά πολύ, διέγραψα ότι δεν ήθελα και ακόμα είναι 103% . Σου ξαναστέλνω το γράμμα από άλλο mail.


Το έλαβα Στάθη.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"




Μπορει και να ναι το ιδιο πρόβλημα,δυο ανεξαρτητοι τραυματισμοί είναι εξαιρετικά σπάνιο,τι εξετάσεις έχεις κάνει?

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Hiroshima Posted - 05/12/2014 : 21:27:54
Καλησπέρα Νίκο,

Θλάση ψηλά στον δικέφαλο μπορεί να επηρεάση τροχαντηρίτιδα ή είναι δυο ανεξάρτητα γεγονότα/τραμαυτισμοί?

Έχω πάει στον φυσικοθεραπευτή και δεν ξερω τη θεραπεια να ακολουθησω (ο γιατρός μου που έκανε την διάγνωση μου είπε ο φυσικοθεραπευτής θα σου πει για την θεραπεία, και ο φυσικοθ. με ρωταει τι προτεινε ο γιατρός).



quote:
Originally posted by NIKOS T.

quote:
Originally posted by sta8is

Νικο δεν ξέρω αν παρέλαβες το τελευταίο mail μου ,δεν έχω πάρει την απάντηση σου στο mail που σου έστειλα αλλα ούτε κίολας ξέρω αν έχεις παραλάβει ένα άλλο mail από μένα, έχω περάσει το όριο αποθήκευσης του mail μου κατά πολύ, διέγραψα ότι δεν ήθελα και ακόμα είναι 103% . Σου ξαναστέλνω το γράμμα από άλλο mail.


Το έλαβα Στάθη.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

George313 Posted - 05/12/2014 : 00:51:20
Γεια σου Στάθη. Ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ είμαι στο Λονδίνο. Θα πάω στον GP και θα του πω να με κάνει refer και βλέπουμε. Εύχομαι να πάνε όλα καλά με εσένα και αν έρθεις για κανέναν αγώνα προς Λονδίνο let me know.
sta8is Posted - 03/12/2014 : 19:21:37
quote:
Originally posted by George313

Γεια σου Στάθη,
Σε ποια πόλη στην Αγγλία είσαι? Έχω παρόμοιο πόνο και έλεγα αν έχεις κανενα γιατρό να μοu προτείνεις.
Ευχαριστώ, Γιώργος




Γεια σου george.Στο plymouth είμαι, εσύ που είσαι; τον βρήκα ρωτοντας σε ένα φυσιοθεραπευτήριο τις γειτονιάς μου και μου σύστησε 2 κληνικές. Πήρα στη μια και ζήτησα κάποιον ειδικό για εκείνο το σημείο.

Kαλα μην νομίζεις οτι ξέρω σε κάθε πόλη τις κληνικές ή τους ειδηκούς. Ρωτόντας πας στην πόλη.
George313 Posted - 03/12/2014 : 12:49:42
Γεια σου Στάθη,
Σε ποια πόλη στην Αγγλία είσαι? Έχω παρόμοιο πόνο και έλεγα αν έχεις κανενα γιατρό να μοu προτείνεις.
Ευχαριστώ, Γιώργος
NIKOS T. Posted - 02/12/2014 : 19:03:25
quote:
Originally posted by sta8is

Νικο δεν ξέρω αν παρέλαβες το τελευταίο mail μου ,δεν έχω πάρει την απάντηση σου στο mail που σου έστειλα αλλα ούτε κίολας ξέρω αν έχεις παραλάβει ένα άλλο mail από μένα, έχω περάσει το όριο αποθήκευσης του mail μου κατά πολύ, διέγραψα ότι δεν ήθελα και ακόμα είναι 103% . Σου ξαναστέλνω το γράμμα από άλλο mail.


Το έλαβα Στάθη.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
sta8is Posted - 02/12/2014 : 18:29:05
Νικο δεν ξέρω αν παρέλαβες το τελευταίο mail μου ,δεν έχω πάρει την απάντηση σου στο mail που σου έστειλα αλλα ούτε κίολας ξέρω αν έχεις παραλάβει ένα άλλο mail από μένα, έχω περάσει το όριο αποθήκευσης του mail μου κατά πολύ, διέγραψα ότι δεν ήθελα και ακόμα είναι 103% . Σου ξαναστέλνω το γράμμα από άλλο mail.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000