Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Μαραθωνιος Ναυπλιου 2015

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
sitapothikarios Δημοσιευτηκε - 06/12/2014 : 23:31:17
ευχομαι τα τραγικα(ελπιζω οχι εσκεμενα) οργανωτικα λαθη και παραληψεις του πρωτου αγωνα να μην τα ξαναδουμε και φετος.Επισης ας βγει επιτελους μια προκηρηξη που να αναφερει ξεκαθαρα το αριθμητικο οριο δηλωσεων σε καθε αγωνισμα αντι να διαρρεουν διαφορα νουμερα.Σε τηλεφωνικη επικοινωνια μου ειπαν οτι φετος διπλασιαστηκε ο επιτρεπτος αριθμος δηλωσεων δηλαδη 6000 και οταν ρωτησα ποσους για το μαραθωνιο μου ειπαν 300-350 δηλαδη οσους και περισυ.Ας μας πουν λοιπον οτι τους μαραθωνοδρομους τους θελουν κομπαρσουςκαι για να παρει ο αγωνας την ονομασια "μαραθωνιος" για ευνοητους λογους!!
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Rigelian Posted - 03/04/2015 : 19:24:08
Κάτι που έγραψα για το Ναύπλιο!

www.andro.gr/apopsi/nafplio/
dim stam Posted - 27/03/2015 : 16:38:00
Ευχαριστούμε τους διοργανωτες για την εξαιρετική πρωτοβουλία τους να μας δώσουν δωρεάν τις φωτογραφίες και τον georgespyros για το υλικό του.

dim stam
UnHaCkAbLe Posted - 27/03/2015 : 11:47:50
Για μια ακόμα φορά, ένα μεγάλο ευχαριστώ για τον georgespyros και τις υπέροχες φωτογραφίες του!
cranfield Posted - 25/03/2015 : 19:12:43
Φωτογραφίες
http://www.georgespyros.com/Races/Nafplio2015
Spyretos Posted - 24/03/2015 : 14:53:15
Συμφωνώ και γω πως το βίντεο είναι πολύ συμπαθητικό και καλό αναμνηστικό. Χαίρομαι που μπόρεσα να βοηθήσω
Aroulio Posted - 24/03/2015 : 14:28:02
quote:
Originally posted by zakis
Αναγράφει και την ταχύτητά μου ως 10KMH που είναι εντελώς ανακριβής! Άκου 10KMH! Έφτυσα αίμα για ρυθμό 5.30 και αυτός πάει και τα στρογγυλεύει σε 6.00. Τα λεφτά μας πίσω...



Γι' αυτό δε φόρτσαρα κι εγώ
zakis Posted - 24/03/2015 : 13:14:47
@spyretos ευχαριστούμε για την πληροφορία. Το έκανα και εγώ (είχα πληρώσει τα 8 ευρώ πριν 5 ημέρες) και ο κύριος Vlad Mihalachioiu μου απάντησε σε 5 λεπτά ρωτώντας το BIB. Σε 10 λεπτά είχα το link με το video. Θα το λάβω (λέγει ο Βλαδίμηρος) και επισήμως από την διοργάνωση.

Το video δεν είναι κακό πάντως. Έχει εικόνες από το Ναύπλιο, κλιπάκι από την εκκίνηση, τα περάσματά μου στις 2 αναστροφές και 2 κλιπάκια από το τερματισμό μου. Αναγράφει και την ταχύτητά μου ως 10KMH που είναι εντελώς ανακριβής! Άκου 10KMH! Έφτυσα αίμα για ρυθμό 5.30 και αυτός πάει και τα στρογγυλεύει σε 6.00. Τα λεφτά μας πίσω...
sitapothikarios Posted - 24/03/2015 : 12:54:52
οκ spyretos μόλις το έλαβα
να σαι καλα
Spyretos Posted - 24/03/2015 : 10:45:56
@ sitapothikarios: Και μένα μου είχαν αργήσει το βιντεάκι, αλλά τους έστειλα ένα mail στο video@irewind.com με συνημμένη την απόδειξη των 8 € (και το BiB number) και μου το στειλαν σε μια ώρα. Κάνε αν θες μια προσπάθεια :)
sitapothikarios Posted - 24/03/2015 : 00:16:26
Η διοργάνωση θα βγάλει κάποια στιγμή διπλώματα η να τα σχεδιάσουμε μόνοι μας
Επίσης πόσες μέρες θέλει η συνεργαζόμενη εταιρία να ετοιμάσει τα βιντεάκια
Το δικό μου το χω παραγγείλει εδώ και 6 μέρες ενώ λέει ότι εντός 2-3 μέρες θα τα χει έτοιμα
zakis Posted - 23/03/2015 : 14:57:14
@Aroulio σε ευχαριστούμε πάρα πολύ που μοιράστηκες μαζί μας, τόσο την προετοιμασία/πλάνο σου όσο και τον αγώνα. Ειδικά σε μερικούς από εμάς που είμαστε του ίδιου επιπέδου και εμπειρίας, μας είναι πολύ χρήσιμα. Προσωπικά μου άρεσε πολύ και ο ανάγλυφος τρόπος που περιγράφεις την εναλλαγή συναισθημάτων. Θερμά συγχαρητήρια για τον αγώνα σου.
trickster Posted - 23/03/2015 : 10:39:27
Γιώργο (deorum) τελικά τι γίνεται με τις φωτό; Είδα στο site σου να γράφεις οτι υπάρχει συννενόηση με την διοργάνωση. Άρα περιμένουμε την διοργάνωση να βγάλει κάποια ανακοίνωση;
big-blue Posted - 22/03/2015 : 18:59:45
Επειδή εισαι οργανωτικός κ τυπικός θα σε αποζημιώσει. Επίσης τα πολλά χλμ της προετοιμασίας ειναι μια πολύ καλή βάση.
Για gel εγώ παίρνω τα energy up, ειναι τόσο αραιά όσο κ τα high5 αλλα με 25gr. Εγώ ήπια 8+ 1 μπανάνα στο φετινό ΑΜΑ + μέγιστη υδανανθρακωση τις δυο προηγούμενες μέρες. Νομίζω πως θα σου χρειαστούν. Τα saltsticks γιατί να σε πειράξουν. Αλάτι ειναι.
Ριλαξ τώρα, τέλειο αίσθημα ειναι αυτό μετά από τέτοια προετοιμασία κ σχέδια για τα επόμενα :)
ALEXANDRA Posted - 22/03/2015 : 16:48:54
Άρη μπράβο σου που δεν απογοητεύεσαι!

Αυτό είναι το ωραίο του μαραθωνίου: κάνεις "θυσίες", προγραμματισμούς, όλα by the book, και επειδή τα 42χλμ είναι μεγάλη απόσταση, δεν ξέρεις τι θα σου βγάλει.
Aroulio Posted - 22/03/2015 : 14:05:52
Ευχαριστώ όλους για τα σχόλια σας

@tzatzikis90
42km είναι πάρα πολλά. Όχι για να τα βγάλει κάποιος, αλλά για να τα βγάλει όπως ακριβώς θέλει. Και επειδή τα πάντα μπορέι να συμβούν, έχε πάντα ένα plan b στο μυαλό σου. Καλή επιτυχία λοιπόν και μη μασάς. Προσωπικά πιστεύω ότι την 1η φορά ο στόχος πρέπει να είναι μόνο ο τερματισμός και προτείνω να τρέξει κάποιος χωρίς να βλέπει το ρολόι. Απλά πρέπει να αγνοήσει τον ενθουσιασμό της εκκίνησησης και να πάει πραγματικά αργά τα πρώτα km, συντηριτικά μέχρι το 30-32 και μετά που αρχίζει ο πραγματικός αγώνας βλέπεις τι δυνάμεις σου έχουν μείνει.

@kalogeridis
Δεν τα είπα για να ψαρώσει κάποιος. Και γω σχετικά νέο θεωρώ τον εαυτό μου στο τρέξιμο. Τα γράφω για να τα θυμάμαι εγώ, με όσες περισσότερες λεπτομέρειες μπορώ. Οι δύσκολες σκέψεις είναι σε 2 σημεία 1)στο σημείο που βλέπεις ότι χάνεις κάποιους, ή όλους τους στόχους, οπότε ο αγώνας μπορεί να γίνει μαρτύριο κι οι μόνες επιλογές που μένουν είναι η εγκατάλειψη κι ο «απλός» τερματισμός 2)στο σημείο που είσαι τελείως άδειος ενεργειακά και το μυαλό δε μπορεί να δώσει εντολή να προχωρήσει το σώμα.

@big-blue
Ευχαριστώ για την κριτική.
1)Είχα σας max επιτρεπτό LR τις 3:30 ώρες. Και 32 και στο 6:40 δεν γινότανε. Τα 3 30άρια έγιναν σε 3.13(6:26), 3:19(6:38 σε δρόμους με κυκλοφορία) και 3:09(6:18). Δεν αποκλείεται να ήμουν κουρασμένος λόγω των 12 σερί LR. Εκεί που έχει δίκιο ο μασερ για τους μηρούς, είναι ότι έχω κόψει σχεδόν τελείως τις διατάσεις
2)Αποφάσισα μετά από πολύ σκέψη αυτή τη στρατηγική και μετά τον αγώνα-τεστ 23km που είχα μπολικες δυνάμεις και έκανα το τελευταίο τρίτο του στο 5:14 ενώ τα τελευταία 2km στο 5:00 υπο καταρρακτώδη βροχή. Βέβαια, άλλο να επιτεθείς στο 16ο κι άλλο στο 30ο.
3)Το τέλειο σενάριο για sub 4 είχε ημι 2:04 και 2o 1:56
4)Το ενεργειακό είναι κομβικό. Τα zipvit, gu, και τα μικρά της high5 μου πέφτουν πολύ πηχτά και βαριά. Οπότε κατέληξα στα αραιωμένα isogel.Ο κατασκευαστής κι ο εισαγωγέας τους, προτείνουν ένα ανά 25-30 λεπτά. Στον ΚΜΑ με πείραξε το 1 ανά 45 λεπτά με max τα 3. Το τελευταίο 30άρι μου το έβγαλα για πρώτη φορά μόνο με νερό και υποτονικό. Και γενικά έπαιρνα μόνο ένα gel στα μεγάλα μου. Την επόμενη φορά θα πάρω μόνο ένα gel πχ στο 18-20
Κάνω βέβαια και μια σκέψη μήπως με πείραξαν τα 5-6 saltsticks καθώς στην προετοιμασία αυτή δεν τα χρησιμοποιούσα.
5)Το ρεκόρ στο 30άρι μου ήταν 3:09 γιατί δεν είχα αγωνιστικό 30άρι, παρά μόνο LR. Οι σφιγμοί μου είναι έτσι κι αλλιώς πολύ ψηλοί και 200αρίζω σχετικά εύκολα.
6)Έφτιαξα το μαλλί, γιατί μετά από ταλαιπωρία 5 σχεδόν ωρών, αυτό που μένει είναι η φωτό στον τερματισμό. Να είναι τουλάχιστον αυτή καλή.


Επιπλέον συμπέρασμα, δεν ξαναπάω σε μαραθώνιο 2 γύρων, ή 200 δρομέων.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000