Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Μαραθώνιος Μεσσήνης 2015

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Constantine S. Δημοσιευτηκε - 22/11/2014 : 18:35:51
Γειά σας φίλοι και συντρέχτες! Γνωρίζει κανείς αν θα διεξαχθεί την προσεχή άνοιξη ο μαραθώνιος της Μεσσήνης; Θα έχουμε ως μονόδρομο το Ναύπλιο για εμάς που δυσκολευόμαστε να ανέβουμε στον Μεγαλέξανδρο;
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
kaphlias Posted - 01/04/2015 : 22:14:03
Διαβάζοντας όλες τις παρατηρήσεις έχω να δηλώσω ότι ήταν μια απο τις καλύτερες διοργανώσεις που έχω συμμετάσχει. Να θυμήσω τα καλούδια,γλυκάκια και δίπλες απο τις κυρίες στην πλατεία τόσο το Σαββατο όσο και την Κυριακή.Όσο για την ''δεξίωση'' του Pasta Party δεν νομίζω σε κανένα αλλο αγώνα να υπήρχε καλύτερο.Δεν το συζητάμε για τους αγώνες business της Αθήνας.....Τεχνικό μπλουζάκι ανεφοδιασμός με μπουκαλάκια νερό και όχι ποτηράκια, τζελάκια , λουκουμάκια κλπ.Όσο για την φύλαξη του αγώνα όπου χρειαζόταν η αστυνομία ήταν παρούσα.Να θυμήσω σε ορισμένους πχ το 10 αρι και 20 αρι του ΣΔΥΑ...εκεί κλεινουν οι δρόμοι και δεν κινδυνευεις καθόλου στην παραλιακή...
Τα μονα αρνητικά που καταλογίζω είναι:
α. Δεν είναι πρέπον την ώρα που τερματίζουν οι πρώτοι μαραθονορδόμοι να τερματίζουν τα παιδάκια και ο ΄αμαχος πλυθησμός'' των 10 και 3 χιλιομέτρων, λιγο περισότερο σεβασμό στην προσπάθεια τους.
β.Δεν είναι δυνατόν η απονομή των μεταλλίων στο μαραθώνιο και στις επιμέρους κατηγορίες να γίνεται μετά απο τις απονομές των δημοτικών -γυμνασίων και μιας κυρίας που ήρθε απο το εξωτερικό και έπρεπε να την τιμήσουμε....τους Ελληνες που τρέχουν στο εξωτερικό τους κάνουν κάτι ανάλογο;
γ.Οσο αφορά στα τελικά αποτελέσματα δεν γίνεται να βλέπεις απο τον υπολογιστή του χρονομέτρη ότι είσαι 6ος και στα τελικά που αναρτήθηκαν να είσαι 7ος....
Συνοψίζοντας η διοργάνωση ήταν παρα πολυ καλή απλώς λέμε κάτι για να γκρινιάξουμε λίγο.
Και του χρόνου με υγεία και κάτω απο 3h.....
big-blue Posted - 01/04/2015 : 17:30:31
quote:
Originally posted by Skyrunner

Μην μασάς !! όταν έρθει η ώρα θα τον τρέξεις και αυτών !!
καλό είναι να μαθαίνουμε να τρέχουμε και εκτός αστικού ιστού, είναι εμπειρία !!!
quote:
Originally posted by big-blue

quote:
Originally posted by Skyrunner

Ίσως δεν έχεις τρέξει στον μαραθώνιο του Μέγα Αλέξανδρου !!! έχεις αρκετές χημικές τουαλέτες στην εκκίνηση του μαραθωνίου !!!
quote:
Originally posted by big-blue

Μακάρι να με βοηθήσει ο καιρός του χρόνου να τον τρέξω.
Σκέφτομαι το συννονόματο διοργανωτή να έρχεται δίπλα με κανά σκουτεράκι κ να μου τη λέει για τα κιλά, την προετοιμασία κτλ:)

Υγ. Το θέμα με τις τουαλέτες ειναι μεγάλο κ δείχνει έλλειψη σεβασμού προς τους δρομείς. Ούτε το Ναύπλιο είχε, ούτε οι Σπέτσες (φέτος ξεκίνησα 09:05 λόγω κίνησης στην τουαλέτα καφετέριας:)) ενώ δε θυμάμαι αγώνα πλην του ΚΜΑ που να είχε.. Τα ευρώ να κινούνται κ όλα τα άλλα σκεπάζονται απ´ την "επιτυχία" της διοργάνωσης




Όχι δυστυχώς δεν τον έχω τρέξει. Έχω τρέξει δεκάδες μικρούς αγώνες και ειδικά μέσα σε αστικό περιβάλλον αυτο ειναι πρόβλημα




Έχω τρέξει σε βουνά λόγκους κ ραχουλες:) Αλλά φέτος ο πρώτος γιος είπε να έρθει κοντά στον Μεγαλέξανδρο οπότε άκυρον (όπως κ η Ύδρα:( )
Του χρόνου βλέπουμε
Skyrunner Posted - 31/03/2015 : 19:48:54
Μην μασάς !! όταν έρθει η ώρα θα τον τρέξεις και αυτών !!
καλό είναι να μαθαίνουμε να τρέχουμε και εκτός αστικού ιστού, είναι εμπειρία !!!
quote:
Originally posted by big-blue

quote:
Originally posted by Skyrunner

Ίσως δεν έχεις τρέξει στον μαραθώνιο του Μέγα Αλέξανδρου !!! έχεις αρκετές χημικές τουαλέτες στην εκκίνηση του μαραθωνίου !!!
quote:
Originally posted by big-blue

Μακάρι να με βοηθήσει ο καιρός του χρόνου να τον τρέξω.
Σκέφτομαι το συννονόματο διοργανωτή να έρχεται δίπλα με κανά σκουτεράκι κ να μου τη λέει για τα κιλά, την προετοιμασία κτλ:)

Υγ. Το θέμα με τις τουαλέτες ειναι μεγάλο κ δείχνει έλλειψη σεβασμού προς τους δρομείς. Ούτε το Ναύπλιο είχε, ούτε οι Σπέτσες (φέτος ξεκίνησα 09:05 λόγω κίνησης στην τουαλέτα καφετέριας:)) ενώ δε θυμάμαι αγώνα πλην του ΚΜΑ που να είχε.. Τα ευρώ να κινούνται κ όλα τα άλλα σκεπάζονται απ´ την "επιτυχία" της διοργάνωσης




Όχι δυστυχώς δεν τον έχω τρέξει. Έχω τρέξει δεκάδες μικρούς αγώνες και ειδικά μέσα σε αστικό περιβάλλον αυτο ειναι πρόβλημα

big-blue Posted - 31/03/2015 : 16:51:04
quote:
Originally posted by Skyrunner

Ίσως δεν έχεις τρέξει στον μαραθώνιο του Μέγα Αλέξανδρου !!! έχεις αρκετές χημικές τουαλέτες στην εκκίνηση του μαραθωνίου !!!
quote:
Originally posted by big-blue

Μακάρι να με βοηθήσει ο καιρός του χρόνου να τον τρέξω.
Σκέφτομαι το συννονόματο διοργανωτή να έρχεται δίπλα με κανά σκουτεράκι κ να μου τη λέει για τα κιλά, την προετοιμασία κτλ:)

Υγ. Το θέμα με τις τουαλέτες ειναι μεγάλο κ δείχνει έλλειψη σεβασμού προς τους δρομείς. Ούτε το Ναύπλιο είχε, ούτε οι Σπέτσες (φέτος ξεκίνησα 09:05 λόγω κίνησης στην τουαλέτα καφετέριας:)) ενώ δε θυμάμαι αγώνα πλην του ΚΜΑ που να είχε.. Τα ευρώ να κινούνται κ όλα τα άλλα σκεπάζονται απ´ την "επιτυχία" της διοργάνωσης




Όχι δυστυχώς δεν τον έχω τρέξει. Έχω τρέξει δεκάδες μικρούς αγώνες και ειδικά μέσα σε αστικό περιβάλλον αυτο ειναι πρόβλημα
Skyrunner Posted - 31/03/2015 : 15:47:50
Όταν γίνεται μαραθώνιος σε δρόμους που δεν υπάρχουν εναλλακτικοί δρόμοι για τα αυτοκίνητα ο δρόμος μένει ανοιχτός για τα αυτοκίνητα, με την προϋπόθεση ότι οι οδηγοί συμμορφώνονται με τις υποδείξεις τις τροχαίας.
Skyrunner Posted - 31/03/2015 : 15:44:22
Ίσως δεν έχεις τρέξει στον μαραθώνιο του Μέγα Αλέξανδρου !!! έχεις αρκετές χημικές τουαλέτες στην εκκίνηση του μαραθωνίου !!!
quote:
Originally posted by big-blue

Μακάρι να με βοηθήσει ο καιρός του χρόνου να τον τρέξω.
Σκέφτομαι το συννονόματο διοργανωτή να έρχεται δίπλα με κανά σκουτεράκι κ να μου τη λέει για τα κιλά, την προετοιμασία κτλ:)

Υγ. Το θέμα με τις τουαλέτες ειναι μεγάλο κ δείχνει έλλειψη σεβασμού προς τους δρομείς. Ούτε το Ναύπλιο είχε, ούτε οι Σπέτσες (φέτος ξεκίνησα 09:05 λόγω κίνησης στην τουαλέτα καφετέριας:)) ενώ δε θυμάμαι αγώνα πλην του ΚΜΑ που να είχε.. Τα ευρώ να κινούνται κ όλα τα άλλα σκεπάζονται απ´ την "επιτυχία" της διοργάνωσης

big-blue Posted - 31/03/2015 : 01:09:52
Μακάρι να με βοηθήσει ο καιρός του χρόνου να τον τρέξω.
Σκέφτομαι το συννονόματο διοργανωτή να έρχεται δίπλα με κανά σκουτεράκι κ να μου τη λέει για τα κιλά, την προετοιμασία κτλ:)

Υγ. Το θέμα με τις τουαλέτες ειναι μεγάλο κ δείχνει έλλειψη σεβασμού προς τους δρομείς. Ούτε το Ναύπλιο είχε, ούτε οι Σπέτσες (φέτος ξεκίνησα 09:05 λόγω κίνησης στην τουαλέτα καφετέριας:)) ενώ δε θυμάμαι αγώνα πλην του ΚΜΑ που να είχε.. Τα ευρώ να κινούνται κ όλα τα άλλα σκεπάζονται απ´ την "επιτυχία" της διοργάνωσης
Zinia Sanoudou Posted - 30/03/2015 : 20:11:17
Μιας και φέτος με τους μαραθωνίου στον Ελληνικό χώρο έγινε χαμός και μιας και είχα κλείσει να τρέξω στο Ντίσελντορφ, αποφάσισα να πάω στον αγώνα ως λαγός κυρίως για προπόνηση . Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να έτρεξα τον ωραιότερο μαραθώνιο που έχω τρέξει ! Πολύ καλή διοργάνωση με πάρα πολλές παροχές από καταπληκτικό ξενοδοχείο στην Καλαμάτα, πόστα πάρτυ λες και πας σε δεξίωση, υπέροχη διαδρομή με καλή σήμανση και χιλιομετρικούς δείκτες τεράστιους, λαγούς καλά διαβασμένος (εδώ ευλογάμε τα γένια μας), πολύ καλούς εθελοντές και σταθμούς τροφοδοσίας πολλές παροχές στον τερματισμό, άψογη χρονομέτρηση και υπέροχη ατμόσφαιρα στην πλατεία της πόλης και τις 2 μέρες. Τί άλλο να ζητήσεις από μια μικρή περιφερειακή διοργάνωση ? Ναι δεν υπάρχουν θεατές στο δρόμο, ναι είναι μοναχικός, ναι έχει μικρή συμμετοχή αλλά είναι μαραθώνιος που τιμά τους μαραθωνοδρόμους και αξίζει να παραμείνει !

Τρέχω γιατί υπάρχω- υπάρχω για να τρέχω
Zinia Sanoudou Posted - 30/03/2015 : 20:09:46
Μιας και φέτος με τους μαραθωνίου στον Ελληνικό χώρο έγινε χαμός και μιας και είχα κλείσει να τρέξω στο Ντίσελντορφ, αποφάσισα να πάω στον αγώνα ως λαγός κυρίως για προπόνηση . Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να έτρεξα τον ωραιότερο μαραθώνιο που έχω τρέξει ! Πολύ καλή διοργάνωση με πάρα πολλές παροχές από καταπληκτικό ξενοδοχείο στην Καλαμάτα, πόστα πάρτυ λες και πας σε δεξίωση, υπέροχη διαδρομή με καλή σήμανση και χιλιομετρικούς δείκτες τεράστιους, λαγούς καλά διαβασμένος (εδώ ευλογάμε τα γένια μας), πολύ καλούς εθελοντές και σταθμούς τροφοδοσίας πολλές παροχές στον τερματισμό, άψογη χρονομέτρηση και υπέροχη ατμόσφαιρα στην πλατεία της πόλης και τις 2 μέρες. Τί άλλο να ζητήσεις από μια μικρή περιφερειακή διοργάνωση ? Ναι δεν υπάρχουν θεατές στο δρόμο, ναι είναι μοναχικός, ναι έχει μικρή συμμετοχή αλλά είναι μαραθώνιος που τιμά τους μαραθωνοδρόμους και αξίζει να παραμείνει !

Τρέχω γιατί υπάρχω- υπάρχω για να τρέχω
panos1966 Posted - 30/03/2015 : 19:44:58
Πρώτη φορά στην Μεσσήνη στον Μαραθώνιο με στόχο μόνο τον τερματισμό - που επιτεύχθηκε.Δεν μπορώ να βρώ κάτι που πήγε στραβά, εγώ τουλάχιστον είδα διάθεση εξυπηρέτησης απο όλους τους εμπλεκόμενους. Να αναφέρω σαν παράδειγμα, στον τελευταίο σταθμό πρίν την αναστροφή κοντά στην παραλία, ένας προπορευόμενος δρομέας ζήτησε αλάτι.¨Αμεση κινητοποίηση, και σε λίγα λεπτά που περάσαμε πάλι υπήρχε αλάτι.Να μήν πολυλογώ, ο αγώνας μου άρεσε και θα ξαναπάω.
weatherman Posted - 30/03/2015 : 18:03:31
Η διοργάνωση κατά τη γνώμη μου είναι άψογη. Η διαδρομή εμένα μου αρέσει. Έχω τρέξει τρεις φορές τη διαδρομή του μαραθωνίου χωρίς να χαθώ ή να κινδυνεύσω ποτέ.
weatherman Posted - 30/03/2015 : 17:59:58
Υπήρχαν χημικές τουαλέτες ακριβώς πίσω από τα ταξί.
spy Posted - 30/03/2015 : 16:46:34
...μαλλον δεν ησουν καλα διαβασμενος...δεν ηξερες που πηγαινες και κυριως δεν ηξερες τι να περιμενεις!Ουδεποτε ειπωθηκε στο παστα παρτι, το οποιο ηταν δωρεαν σε πολυ ομορφο χωρο, οτι στο 10ρι θα συμμετειχαν 900 δρομεις , αλλα 220 οσοι και τελικα ετρεξαν τελικα!Ετρεξε αλλωστε κι η γυναικα μου σ'αυτο ... και ειναι μια απ'αυτες που εκαναν επιδοση κατω απο μια ωρα. Οσον αφορα στο μαραθωνιο, οντως οι οργανωτες εμιλησαν για συμμετοχη 124 δρομεων...και οντως βασει των αποτελεσματων μαλλον ετρεξαν αρκετα λιγοτεροι. Πειραζει???Στους περιφερειακους δρομους που τρεχαμε...δεν υπηρχαν καθολου αυτοκινητα (αλλωστε ηταν και πολυ πρωι)...και μονο κατα την επιστροφη προς τη Μεσσηνη συναντησαμε δυο λεωφορεια με τουριστες που πηγαιναν επισκεψη στην Αρχαια Μεσσηνη!Μπορει να ειδαμε κι ορισμενα αγροτικα αυτοκινητα, βοσκους αρκετους...και προβατα παρα πολλα, αλλα δεν νομιζω οτι μας ενοχλησαν...αλλωστε ολοι οι ντοπιοι προσπαθησαν με τον τροπο τουςωνα συμβαλουν στην αρτια διεξαγωγη του αγωνα (για παραδειγμα, δεν συναντησαμε ουτε ενα αδεσποτο σκυλο....και υπηρχαν πολλα σκυλια καθ'ολη τη διαρκεια της διαδρομης, αλλα ολα δεμενα!).Ηταν εκ των προτερων γνωστο οτι οι δρομοι ηταν αφυλακτοι , αλλα στις κεντρικες αρτηριες γυρω απο τη Μεσσηνη υπηρχε παντου αστυνομια που ρυθμιζε τη διελευση των αυτοκινητων, δινοντας παντα προτεραιοτητα στους δρομεις!Η διαδρομη ηταν πολυ ομορφη...υπηρχαν παντου τα κιτρινα βελακια αλλα και κωνοι,που υπεδεικυαν τη σωστη κατευθυνση που θα επρεπε ν'ακολουθηθει...και μονο πολυ κοντα στη πολη της Μεσσηνης μπορουσες να μπερδευτεις λιγο...κοντα στο 34ο χλμ ...και στο 40ο χλμ...αλλα και εκει υπηρχαν εθελοντες που σου ελεγαν προς τα που να πας.Αποδυτηρια στην αφετηρια δεν υπηρχαν .... εχεις δικιο, ομως φυλαξη πραγματων υπηρχε!Παντως και στο Ναυπλιο που εκανα τον ημι...δεν ειδα πουθενα χημικες τουαλετες...μαλιστα ειδα πολλους να κατευθυνονται στα καφενεια και τα εστιατορια!Oσον αφορα στη χρονομετρηση...μου φαινεται οτι ηταν εξαιρετικα δυσκολο να κλεψεις καποιος κατα τη διαδρομη, αφου σε δυο σημεια της ,υπηρχε ανθρωπος της οργανωσης που εκανε καταγραφη των αριθμων των δρομεων, ενω οποιος παρεκλινε συνειδητα και με δολο απο τα κιτρινα βελακια, και δεν γνωριζε, μαλλον αυξανε τις πιθανοτητες του να χαθει!Στο 10ρι παντως δεν ηταν χαρτογραφημενη η διαδρομη στο site της διοργανωσης, αλλα και παλι ηταν ο δευτερευων αγωνας, χωρις φυσικα αυτο ν'αποτελει ελαφρυντικο...αν και προσωπικα θεωρω οτι ειναι λεπτομερεια!Ο μαραθωνιος αυτος ειναι μοναχικος...διερχεται μεσα απο πολυ ομορφα χωρια, οι κατοικοι των οποιων αδιαφορουν,ααλα κι αυτο ειναι φυσικο...και στη συνεχεια απο καμπους, λιβαδεια και λαγκαδια σε μια απεραντη ευθεια, με πολυ μικρη κινηση οχηματων για να τερματισει στη πολη της Μεσσηνης.Οι εθελοντες κι οι οργανωτες κυριολεκτικα διπλα στους δρομεις, ανα πασα στιγμη!Ειμαι πολυ ικανοποιημενος και χαρουμενος που συμμετειχα στον αγωνα αυτον...και λυπαμαι που διαφωνω με τον Κωσταντινο!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Constantine S. Posted - 30/03/2015 : 15:01:15
Είχα εδώ και μήνες επιλέξει την Μεσσήνη ως εαρινό μαραθώνιο... Άκουγα πολλά καλά λόγια για τη διοργάνωση και την εγκάρδια υποδοχή απο την πλευρά των κατοίκων... Τη Θεσσαλονίκη την είχα δοκιμάσει πέρυσι και είχα απογοητευτεί απο την μονότονη εως αδιάφορη διαδρομή, το δε Ναύπλιο με τον διπλή κάλυψη της ίδιας διαδρομής για την ώρα δεν με εμπνέει! Εξ αρχής θελω να δηλώσω οτι είχα εναν εξαιρετικό αγώνα συντρίβοντας το ατομικό ρεκόρ και κατεβαίνοντας για πρώτη μου φορά κάτω απο 3:30, αυτό όμως δεν με κάνει να κλείνω τα μάτια μου στα τρωτά της διοργάνωσης. Έχουμε και λέμε:
1. Λίστα συμμετεχόντων. Ουδέποτε αναρτήθηκε στο διαδύκτιο. Το Σάββατο μάλιστα, κατα την παραλαβή των αριθμών σε σχετική ερώτησή μου, έλαβα την απάντηση ότι θα συμμετάσχουν 120 άτομα στο μαραθώνιο και 900(!) άτομα στο δεκάρι, όπου έλαβε μέρος η γυναίκα μου. Τελικά εμφανίστηκαν 80 και 220 άτομα αντίστοιχα... Φαντάζομαι οι υπόλοιποι έχασαν το δρόμο! Σημειώνω δε, ότι ενώ είχαμε κάνει εγγραφή προ μηνός και πληρωμή μέσω τραπέζης, βρεθήκαμε στη δυσσάρεστη θέση να δίνουμε εξηγήσεις για το αν έχουμε πληρώσει.
2. Αποδυτήρια στην αφετηρία, σε αντιδιαστολή με αυτά που αναφέρονταν στην προκήρυξη του αγώνα δεν υπήρχαν. Τουαλέτα στα τυροπιτάδικα της πλατείας.
3. Η διαδρομή ήταν εντελώς αφύλακτη στο μεγαλύτερό της μέρος. Εκεί λοιπόν που τρέχουμε στα χωριά του βάλτου, εφορμά κατα πάνω μας ενα λεωφορείο του κτέλ στέλνοντάς μας προς στιγμήν στα διπλανα χωράφια. Το αντιμετωπίζεις με ψυχραιμία... Αν όμως τραυματιζόταν κάποιος; Απο κάποιο σημείο και μετά οι αποστάσεις μεταξυ των δρομέων έχουν ανοίξει τόσο πολύ, που απλά τρέχεις μονάχος μεσα στους αγρους ακολουθώντας κάποια κίτρινα βέλη στις αφύλακτες διασταυρώσεις, ευχόμενος να πηγαίνεις σωστά. Λιγο πρίν απο μια τέτοια διασταύρωση προσπερνώ μια συναθλήτρια και μπαίνοντας στη στροφή την ακούω να μου φωνάζει: "Σίγουρα απο εδώ πάμε;"
4. H συμμετοχή του κόσμου. Αν εξαιρέσουμε τα 200 άτομα στα τελευταία 20 μέτρα του τερματισμού στα υπόλοιπα 42.175 έλαβα την συγκινητική εμψύχωση τριών μπαρμπάδων έξω απο ενα καφενείο κι ενός ακόμη σε κάποιο λιοστάσι, που με καθησύχασε σχετικά με το σκύλο του που μου γρύλιζε ότι: "o γκέκας μου ειναι ήσυχος, μόνο κλέφτες δαγκώνει!"
5. Χρονομέτρηση. Ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω πως ενώ έτρεξα το δεύτερο μισό ολομόναχος χωρίς να βλέπω κανεναν μπροστά μου σε απόσταση τουλάχιστον 500 μέτρων, εν τέλει στα τελικά αποτελέσματα εχω 4 άτομα μποροστά μου με διαφορά επίδοσης 10 δευτερόλεπτα εως 3 λεπτά. Προφανώς οι δρομείς αυτοί ήταν αόρατοι...
6. Δεκάρι. Δεν υπήρχε χάρτης της διαδρομής στο επίσημο site. Η διαδρομή βρέθηκε τελικά να είναι 10250 μ. και μπροστά απο τη συζυγό μου τερμάτισαν 25 ακόμη γυναίκες σε χρόνο κάτω της μιας ώρας, τις οποίες, συγγενείς μας στον τερματισμό, δεν είδαν ποτέ στο σύνολό τους να τερματίζουν...

Αντιλαμβάνομαι ότι τους διοργανωτές των εαρινών μαραθωνίων τους διακατέχει ενα αγχος στο να ειναι οι αγώνες τους επιτυχείς. Σίγουρα ο ανταγωνισμός ειναι σκληρός, εώς αθέμιτος. Το να προσπαθούν ωστόσο με το να δημιουργούν τεχνητό "κλίμα" επιτυχημένου αγώνα υψηλού επιπέδου, να φτάσουν στην καταξίωση, είναι μάλλον μάταιο...

Προσωπικά δεν θα ξανατρέξω ποτέ σε εναν τέτοιο μικρό περιφερειακό αγώνα.

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας χάλασα τη διάθεση.
Dimosthenis Posted - 30/03/2015 : 13:35:41
Εξαιρετικός αγώνας όπως πάντα. Πολύ ωραία και η καινούρια διαδρομή (είχα να τον τρέξω από το 2010) ζεστοί και φιλόξενοι άνθρωποι, πολύ καλός καιρός για τρέξιμο. Είναι ένας αγώνας που αξίζει να μείνει. Και του χρόνου εκτός απροόπτου εκεί θα 'μαστε.

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000