Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Μαραθώνιος Ολυμπίας 29 Μαρτίου 2015

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Rigelian Δημοσιευτηκε - 03/02/2015 : 22:32:13
Κάθε νέος αγώνας, κάθε νέος Μαραθώνιος είναι ευπρόσδεκτος. Ξέρετε ότι στηρίζω τους νέους αγώνες με την παρουσία μου. Πρέπει να ευχηθούμε καλή επιτυχία στη διοργάνωση.

Ωστόσο, αφήνοντας εκτός συζήτησης το γεγονός ότι είναι κάπως ...αργά να ανακοινώνεις έναν Μαραθώνιο μόλις 8 εβδομάδες από τη διεξαγωγή του, θεωρώ απαράδεκτο "φάουλ", στα όρια του ανήθικου, να διοργανώνεται πάνω σε άλλον, ήδη ανακοινωθέντα, Μαραθώνιο (και μάλιστα σε τόσο κοντινή χιλιομετρική απόσταση), αυτόν την Μεσσήνης. Τόσο δύσκολο ήταν να βρεθεί μια άλλη ημερομηνία (πχ 22 Μαρτίου, αλλά όχι απαραίτητα αυτή) για έναν πραγματικά συγκλονιστικό Μαραθώνιο που όλοι θα θέλαμε να τρέξουμε; Γιατί;

(μου χαλάει και το 4Χ4!)
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
nikkapen Posted - 09/01/2016 : 09:46:11
Για μενα που μεχρι προσφατα καπνιζα 2 πακετα και ημουν υπερβαρος ειναι μεγαλη χαρα το τρεξιμο.Δυσταυχως δεν τρεχω οσο ηρεμος θα ηθελα για ασχετους λογους.Μου αρεσουν πολυ οι αγωνες .Στα 10-15 χλμ παω τελεια,στον ημιμαραθωνιο τρεχω ολη τη διαδρομη και αυτο που μενει ειναι να τερματισω εναν μαραθωνιο τρεχοντας.Πραγματι χρειαζομαι συνεπεια και στο τρεξιμο και στις ασκησεις κορμου.Ειμαι εντελως αγυμναστος απο τη μεση και πανω.Φαντασου στον Κλασικο δεν μπορουσα να κρατησω τα χερια μου πανω απο το 25 και μετα.Γραφτηκα και στον συλλογο δρομεων της περιοχης μου.Χαρηκα πολυ φιλε,να εισαι καλα.
quote:
Originally posted by kostasC

quote:
Originally posted by nikkapen

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου.Κατ'αρχας,τι εννοεις λεγοντας <<ποιοτικο τρεξιμο>>?Την διαλλειματικη που ανεφερες?Εχω διαβασει και εγω οτι βοηθαει πολυ πραγματι.Θα τη βαλω στο προγραμμα.Να ρωτησω κατι.Για να αυξησω την αντοχη μου βοηθανε οι διπλες προπονησεις μεσα στην ιδια μερα?Επισης βοηθαει το τρεξιμο με βαρη στα χερια και στα ποδια?Διαβασα στο ιντερνετ οτι ειναι πολυ ωφελιμο.Και κατι τελευταιο(και συγγνωμη που σε κουρασα) ,θα βοηθησει το εξης προγραμμα?4 προπονησεις την εβδομαδα.τεμπο,διαλειμματικη,απλο τρεξιμο και λονγκ ραν?



Ποιοτικό εννοώ να επιτελεί τον σκοπό που το κάνεις. Πχ να είσαι ξεκούραστος κι να βγει όπως έχεις προγραμματίσει με δυνάμεις μέχρι το τέλος. Να έχει ουσία, όχι μόνο ένα ξερό τρέξιμο σε άσχετο χρόνο.
Διπλές προ και βαρακια δε θα τα συστηνα , τα θεωρω συνταγη τραυματισμου,αλλά δεν είμαι προπονητής ή γυμναστής, την άποψη μου σου λέω.
Αυτό με τις προπονήσεις που ρωτάς είναι πολύ γενικό. Πάνω κάτω ναι, αλλά πρέπει να βλέπεις και να κάνεις, όχι να μένει κάποιος κολλημένος στο πρόγραμμα του ακόμα και αν δε του βγαίνει. Πιο σημαντικό θεωρώ να έχεις συνέπεια στις δραστηριότητες σου, να ακολουθούν μια κορύφωση και κύκλους αναλόγως τις δυνάμεις και την ανταπόκριση του σώματος σου.

You better run...run

kostasC Posted - 07/01/2016 : 23:33:26
quote:
Originally posted by nikkapen

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου.Κατ'αρχας,τι εννοεις λεγοντας <<ποιοτικο τρεξιμο>>?Την διαλλειματικη που ανεφερες?Εχω διαβασει και εγω οτι βοηθαει πολυ πραγματι.Θα τη βαλω στο προγραμμα.Να ρωτησω κατι.Για να αυξησω την αντοχη μου βοηθανε οι διπλες προπονησεις μεσα στην ιδια μερα?Επισης βοηθαει το τρεξιμο με βαρη στα χερια και στα ποδια?Διαβασα στο ιντερνετ οτι ειναι πολυ ωφελιμο.Και κατι τελευταιο(και συγγνωμη που σε κουρασα) ,θα βοηθησει το εξης προγραμμα?4 προπονησεις την εβδομαδα.τεμπο,διαλειμματικη,απλο τρεξιμο και λονγκ ραν?



Ποιοτικό εννοώ να επιτελεί τον σκοπό που το κάνεις. Πχ να είσαι ξεκούραστος κι να βγει όπως έχεις προγραμματίσει με δυνάμεις μέχρι το τέλος. Να έχει ουσία, όχι μόνο ένα ξερό τρέξιμο σε άσχετο χρόνο.
Διπλές προ και βαρακια δε θα τα συστηνα , τα θεωρω συνταγη τραυματισμου,αλλά δεν είμαι προπονητής ή γυμναστής, την άποψη μου σου λέω.
Αυτό με τις προπονήσεις που ρωτάς είναι πολύ γενικό. Πάνω κάτω ναι, αλλά πρέπει να βλέπεις και να κάνεις, όχι να μένει κάποιος κολλημένος στο πρόγραμμα του ακόμα και αν δε του βγαίνει. Πιο σημαντικό θεωρώ να έχεις συνέπεια στις δραστηριότητες σου, να ακολουθούν μια κορύφωση και κύκλους αναλόγως τις δυνάμεις και την ανταπόκριση του σώματος σου.

You better run...run
ptrspar Posted - 07/01/2016 : 10:19:56
Ευχαριστώ!!!
nikkapen Posted - 06/01/2016 : 22:14:21
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου.Κατ'αρχας,τι εννοεις λεγοντας <<ποιοτικο τρεξιμο>>?Την διαλλειματικη που ανεφερες?Εχω διαβασει και εγω οτι βοηθαει πολυ πραγματι.Θα τη βαλω στο προγραμμα.Να ρωτησω κατι.Για να αυξησω την αντοχη μου βοηθανε οι διπλες προπονησεις μεσα στην ιδια μερα?Επισης βοηθαει το τρεξιμο με βαρη στα χερια και στα ποδια?Διαβασα στο ιντερνετ οτι ειναι πολυ ωφελιμο.Και κατι τελευταιο(και συγγνωμη που σε κουρασα) ,θα βοηθησει το εξης προγραμμα?4 προπονησεις την εβδομαδα.τεμπο,διαλειμματικη,απλο τρεξιμο και λονγκ ραν?
Spyretos Posted - 06/01/2016 : 11:56:21
quote:
Μαζί με αρκετούς φίλους θα το κανω κ γω φέτος.Γνωρίζει κάποιος το προφίλ της διαδρομής; Υψομετρικά κλπ κλπ;


http://www.olympiamarathon.gr/#!olympia-marathon/c1gv5
ptrspar Posted - 05/01/2016 : 12:13:11
Μαζί με αρκετούς φίλους θα το κανω κ γω φέτος.Γνωρίζει κάποιος το προφίλ της διαδρομής; Υψομετρικά κλπ κλπ;
kostasC Posted - 05/01/2016 : 10:38:56
Αν βάλεις χιλιόμετρα -ποιοτικά- θα αυξήσεις την αντοχή σου.
Δηλαδή βάλε τουλάχιστον μια διαλειματική την εβδομάδα πχ (4Χ800 στο 80% των δυνάμεων σου, με 5Χ100 χαλαρά ενδιάμεσα) πλέον ζεστάματος 25-30λ.
Τα LR σου δεν πρέπει να είναι στον ρυθμό του μαραθωνίου αλλά πιο αργά, σκοπός είναι να βάλεις χρόνο στα πόδια.
Αν δεν έχεις τερματίσει σε μαραθώνιο, ο στόχος σου πρέπει να είναι ο τερματισμός και όχι ο χρόνος.
Κάνε το απαραίτητο φορμάρισμα πριν τον μαραθώνιο, ξεκουράσου τις τελευταίες ημέρες, φάε καλά και ποιοτικά και όλα θα έρθουν φυσικά.


You better run...run
nikkapen Posted - 28/12/2015 : 19:26:37
Γεια σας δρομεις.αυτος θα ειναι ο δευτερος μου Μαραθωνιος.Πρωτη φορα ετρεξα (τα 28 περιπου απο τα 42χλμ) τις προαλλες στον Κλασσικο Μαραθωνιο.Χρονος 5 ωρες.Στους ημιμαραθωνιους τα παω καλυτερα ,αν κει ημουν υπερβαρος και αρχαριος.Στον νυχερινο της Πατρας εκανα 1.59.Μπορει καποιος να μου πει πως θα αυξησω την αντοχη μου,ωστε να τρεξω ολη τη διαδρομη?Ετσι οπως ειμαι τρεχω μονο 30-32 χλμ.Στοχος μου ειναι το 4.15?Ειναι εφικτος?Συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα.
Kastro running team Posted - 28/12/2015 : 12:44:43
quote:
Originally posted by giakos

quote:
Originally posted by Kastro running team

Πρώτος Μαραθώνιος με στόχο 1) τερματισμό 2) γύρω στις 4 ώρες και 30 λεπτά.

Κάποιος με παρόμοιο στόχο?

Έκανα φίλο μου το τρέξιμο


Αρχικά προετοιμασου με βαση καποιο προγραμμα που θα ταιριαξει σε σενα στο προγραμμα σου και στην δουλεια σου.....βαλε στοχο να ευχαριστηθεις την προετοιμασια.....πιστεψε να ευχαριστηθεις την προετοιμασια....για τον αγωνα επαναπροσδιορισε στοχους αφου ειναι ο πρωτος σου....1. να τον ευχαριστηθεις 2. να τεματισεις 3. να μπορεις να περπατησεις την επομενη μερα......και μετα ο χρονος!!!!!
Φιλικοτατα!

Δεν προλαβαίνω.......


Σχετικά με την προετοιμασία αυτό κάνω , όσο για τους στόχους δεν νομίζω οτι είναι υπερβολικοί. Τώρα για το αν θα το ευχαριστηθώ και αν θα μπορώ να περπατήσω την άλλη μέρα θα δούμε!!

Χρόνια πολλά!



--------------------------
Έκανα φίλο μου το τρέξιμο
Kastro running team Posted - 28/12/2015 : 12:17:57
quote:
Originally posted by dimitrissss

Προσωπικά θα σου πρότεινα ο πρώτος σου μαραθώνιος να είναι σε διοργάνωση με πολλές συμμετοχές και κόσμο.



Μένω στην περιοχή και είπα να το δοκιμάσω! Ελπίζω φέτος να έχει περισσότερες συμμετοχές απο πέρυσι!

--------------------------
Έκανα φίλο μου το τρέξιμο
DimitrisTab Posted - 24/12/2015 : 13:21:56
Όχι ούτε της Ολυμπίας ο Μαραθώνιος είναι πιστοποιημένος , ούτε και της Μεσσήνης
petransfhp Posted - 23/12/2015 : 17:52:18
Noμίζω πως δεν είναι πιστοποιημένος ο μαραθώνιος της Ολύμπιας!
Έτσι δεν είναι; ή κάνω λάθος;
giakos Posted - 23/12/2015 : 17:12:52
quote:
Originally posted by Kastro running team

Πρώτος Μαραθώνιος με στόχο 1) τερματισμό 2) γύρω στις 4 ώρες και 30 λεπτά.

Κάποιος με παρόμοιο στόχο?

Έκανα φίλο μου το τρέξιμο


Αρχικά προετοιμασου με βαση καποιο προγραμμα που θα ταιριαξει σε σενα στο προγραμμα σου και στην δουλεια σου.....βαλε στοχο να ευχαριστηθεις την προετοιμασια.....πιστεψε να ευχαριστηθεις την προετοιμασια....για τον αγωνα επαναπροσδιορισε στοχους αφου ειναι ο πρωτος σου....1. να τον ευχαριστηθεις 2. να τεματισεις 3. να μπορεις να περπατησεις την επομενη μερα......και μετα ο χρονος!!!!!
Φιλικοτατα!

Δεν προλαβαίνω.......
dimitrissss Posted - 23/12/2015 : 13:33:54
Προσωπικά θα σου πρότεινα ο πρώτος σου μαραθώνιος να είναι σε διοργάνωση με πολλές συμμετοχές και κόσμο.
Kastro running team Posted - 23/12/2015 : 11:00:20
Πρώτος Μαραθώνιος με στόχο 1) τερματισμό 2) γύρω στις 4 ώρες και 30 λεπτά.

Κάποιος με παρόμοιο στόχο?

Έκανα φίλο μου το τρέξιμο

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000