Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Τρέξιμο= ένα ζευγάρι παπούτσια και φύγαμε(;)

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
kostao Δημοσιευτηκε - 09/04/2015 : 18:03:18
Όλοι μας έχουμε διαβάσει ή ακούσει ή έχουμε πει κάτι παρόμοιο. Ότι δηλαδή το τρέξιμο δε θέλει πολύ εξοπλισμό και πολλές ετοιμασίες, ένα ζευγάρι παπούτσια και τρέχεις.
Χθες έψαχνα κάτι στα πράγματά μου και διαπίστωσα ότι ενώ είχα ξεκινήσει πριν από 2,5 χρόνια ακριβώς έτσι, με κάτι παλιά αθλητικά παροπλισμένα μέσα από τα χρόνια που είχα αγοράσει από το MACRO (!!!) και χρησιμοποιώντας τα σορτσάκια και μπλούζες που μου είχαν μείνει από το ποδόσφαιρο, τώρα έχω γεμίσει με διάφορα.
5-6 ζευγάρια παπούτσια για τρέξιμο, 3 ρολόγια, 2 παλμογράφους(χαλασμένους πλέον), άπειρα μπλουζάκια προπόνησης και αγώνων, κάλτσες απλές και συμπίεσης, καπέλα, 4(!!) ζευγάρια γυαλιά, headbands, 4-5 ζώνες τροφοδοσίας, αδιάβροχα κλπ
Και υποτίθεται ξεκίνησα απλά και χωρίς πολλά πολλά. Δεν ξέρω από που επηρεάστηκα και σίγουρα δεν τα χρησιμοποιώ όλα αυτά αλλά είναι μεγάλη η αλλαγή.
Το βλέπετε και εσείς αυτό σε σας; Είμαστε όλοι καταναλωτές δρομείς;
ΥΓ Για να τα κάνω ακόμα πιο περίπλοκα, σκέφτομαι και τουρισμό για να τρέχω σε αγώνες εξωτερικού (καλή φάση)
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
xipolitos Posted - 11/05/2015 : 20:17:25
quote:
Originally posted by someone

Δεν θεώρησα ποτέ πως χρειάζομαι προπονητή. Με τα προγραμματα του
advanced marathoning μεσα σε 2 χρόνια έπιασα το στοχο μου στο μαραθώνιο (sub 3 hours) και έκτοτε ασχολούμε με το ultra trail αποκλειστικά όπου και εκεί, απλά βάζοντας πολλές ώρες στο βουνό και πολύ υψομετρική, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο τους αγώνες μου.
Η μόνη χρησιμότητα που βρίσκω στη χρήση προπονητή είναι πως κατα κάποιο τρόπο αισθάνεσε πως πρέπει να δώσεις λογαριασμό σε κάποιο τον οποίο μάλιστα και πληρώνεις και κατα συνέπεια είσε πιό συνεπής στις προπονήσεις σου.
Επισης, ο προπονητής μπορεί να σε απαλλαξει απο τον "κόπο" να ψαξεις, να διαβάσεις, και να χάσεις χρόνο δοκιμάζοντας πράγματα που τελικά δεν σε ωφελούν, αλλα από την άλλη αυτό το ψάξιμο είναι και κομμάτι της ομορφιάς του τρεξίματος. Τρέχοντας δε αποκλειστικά στο βουνό, κάθε σκέψη για διαλειματικές, τεμπο, δομημένες προπονήσεις μου φαίνονται απλά γελοίες μπροστά στις μυρωδίες τους ήχους και την ηρεμία που σου χαρίζει το βουνό.

Αυτο ειναι η ουσία του πράγματος. Είτε το κάνεις με μακό σορτσακι, μακό tshirt και all star, είτε όπως εγώ, είτε όπως κάποιος επαγγελματίας δρομέας, αυτό που μετράει είναι να ευχαριστίεσαι αυτό που κάνεις.

Ακριβώς όπως τα λες! Πολλές φορές στα βουνά έχει τύχει να θαυμάσω υο πέταγμα των γερακιών, κάτι τέτοιες στιγμές νοιώθεις και συ πως πετάς μαζί τους κι΄ας βρίσκεσαι στη γη..

Αετός θα γίνω να πετώ σε όρη και κοιλάδες
στον έρωτα και στη ζωή να πλέκω μαντινάδες.




someone Posted - 11/05/2015 : 18:07:56
quote:
Originally posted by Deorum

Για προπονητές τίποτα?



Δεν θεώρησα ποτέ πως χρειάζομαι προπονητή. Με τα προγραμματα του
advanced marathoning μεσα σε 2 χρόνια έπιασα το στοχο μου στο μαραθώνιο (sub 3 hours) και έκτοτε ασχολούμε με το ultra trail αποκλειστικά όπου και εκεί, απλά βάζοντας πολλές ώρες στο βουνό και πολύ υψομετρική, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο τους αγώνες μου.
Η μόνη χρησιμότητα που βρίσκω στη χρήση προπονητή είναι πως κατα κάποιο τρόπο αισθάνεσε πως πρέπει να δώσεις λογαριασμό σε κάποιο τον οποίο μάλιστα και πληρώνεις και κατα συνέπεια είσε πιό συνεπής στις προπονήσεις σου.
Επισης, ο προπονητής μπορεί να σε απαλλαξει απο τον "κόπο" να ψαξεις, να διαβάσεις, και να χάσεις χρόνο δοκιμάζοντας πράγματα που τελικά δεν σε ωφελούν, αλλα από την άλλη αυτό το ψάξιμο είναι και κομμάτι της ομορφιάς του τρεξίματος. Τρέχοντας δε αποκλειστικά στο βουνό, κάθε σκέψη για διαλειματικές, τεμπο, δομημένες προπονήσεις μου φαίνονται απλά γελοίες μπροστά στις μυρωδίες τους ήχους και την ηρεμία που σου χαρίζει το βουνό.

quote:

Τώρα από εκεί και πέρα, θεωρώ πως αυτά είναι γενικά στην άνω κλίμακα (πχ 2500€ για παπούτσια, σημαίνει σχεδόν ένα ζευγάρι κάθε 2 μήνες, και μάλιστα ζευγάρι που δεν είναι σε προσφορά-ιντερνετ κτλ),



Το ποσό που αναφερω αντιστοιχεί σε 24000 χλμ και σε 38 ζευγάρια παπούτσια. Κάποια λίγα τα πουλησα εξαρχής, 6-7 εχουν λίγα χιλιόμετρα και 4 είναι στο κουτί τους για μελλοντική χρήση.

quote:

Μακάρι όλοι να είναι καλά φυσικά να κάνουν το χόμπι τους όσο και όπως τους ευχαριστεί.



Αυτο ειναι η ουσία του πράγματος. Είτε το κάνεις με μακό σορτσακι, μακό tshirt και all star, είτε όπως εγώ, είτε όπως κάποιος επαγγελματίας δρομέας, αυτό που μετράει είναι να ευχαριστίεσαι αυτό που κάνεις.
roberto4carlos Posted - 11/05/2015 : 11:53:07
...και εγώ στον ένα σχεδόν χρόνο λειτουργίας, κάπου στα 900 ευρώ έχω δώσει χονδρικά για 2 ζευγαρια παπούτσια , 3 σετ καλοκαιρινά ρούχα, 3 σετ χειμερινα ρούχα, κάλτσες, γυαλιά, αντιανεμικό, ρολόι, και λοιπά .....
dargyropoulos Posted - 11/05/2015 : 00:46:36
πολλά έδωσες φίλε....
krevith Posted - 10/05/2015 : 12:38:17
Λοιπόν μετά από επτά [7] μήνες συστηματικής ενασχόλησης με το τρέξιμο κάνω τον οικονομικό απολογισμό....

Έχουμε και λέμε :
1. Τρια [3] ζευγάρια Παπούτσια, 450 ευρώ.
2. Ρολόι και παλμογράφος, 170 ευρώ.
3. Ρουχισμός [κολάν, σορτσάκια, ζώνη τροφοδοσίας, σκουφιά, γάντια,
κ.λ.π], 250 ευρώ.
4. Εργομέτρηση, 42 ευρώ.
5. Συμμετοχές σε αγώνες, φωτογραφίες, κ.λ.π., 150 ευρώ.
6. τζελακια, σκατάκια, saltsticks, κ.λ.π, 200 ευρώ.

zzzzz..., processing..., zzzzz...,
SUM : 1262 ευρώ !!!!

Deorum Posted - 04/05/2015 : 20:05:55
quote:
Originally posted by someone

Επειδή μου αρεσει να κρατάω προσωπικά στατιστικά σχετικα με το τρεξιμο, απο το 2008 που άρχισα να ασχολούμε συστηματικά, εχω καταγράψει όλα τα σχετικά έξοδα. Οι κατηγορίες που τα έχω χωρίσει είναι οι παρακάτω (για την περίοδο 2008 - 2012 και περιλαμβάνονται και κάτι λίγα ποδηλατικά και κολυμβητικά) :

gym / swimpool 1059
protein / supplements 1113
multivitamins 812
clothes 3116.1
shoes 2638.2
participation 1076
traveling 3167.3
photos 20
gear / books 4691
-------------------------------
total 17692.6

Φυσικά τα έξοδα δεν σταματούν στο 2012. Συνεχιζονται μέχρι σήμερα, αλλα σε πολύ μικρότερο βαθμό και κυρίως ποδηλατικά.

Αυτή είναι η άλλη πλευρά του νομίσματος.






Καλά για φωτογραφίες τόσο λίγα? Κλέφτες θα γίνουμε οι φωτογράφοι...

Για προπονητές τίποτα?

Θα έλεγα το travelling δεν ξέρω αν πιάνεται με τους αγώνες ή το τρέξιμο καθώς είναι ένα γενικότερο όφελος - προιόν - εμπειρία που δέχεσαι. Αποδράσεις 2-3μερών πχ, κάνουν αρκετοί (όσοι φυσικά έχουν την δυνατότητα) ανεξαρτήτως τρεξίματος.

Όπως πχ μια έξοδος με φίλους δρομείς πχ, για pasta party.

Είναι μια κοινωνική υποχρέωση που έτσι και αλλιώς θα κάναμε.

Τώρα από εκεί και πέρα, θεωρώ πως αυτά είναι γενικά στην άνω κλίμακα (πχ 2500€ για παπούτσια, σημαίνει σχεδόν ένα ζευγάρι κάθε 2 μήνες, και μάλιστα ζευγάρι που δεν είναι σε προσφορά-ιντερνετ κτλ), αλλά δεν είναι και απόλυτο καθώς υπάρχουν αθλητές, ειδικά τριαθλητές που έχουν ποδήλατα πολλών χιλιάδων, εξοπλισμούς πολύ ακριβούς, και ταξίδια ακόμα ακριβότερα (πάντα είχα την απορία πόσο κοστίζει η μεταφορά του ποδηλάτου με αεροπλάνο...).

Μακάρι όλοι να είναι καλά φυσικά να κάνουν το χόμπι τους όσο και όπως τους ευχαριστεί.

xipolitos Posted - 04/05/2015 : 18:39:27
quote:
Originally posted by someone

total 17692.6

Φυσικά τα έξοδα δεν σταματούν στο 2012. Συνεχιζονται μέχρι σήμερα, αλλα σε πολύ μικρότερο βαθμό και κυρίως ποδηλατικά.

Αυτή είναι η άλλη πλευρά του νομίσματος.

και απο 2013 μέχρι σήμερα αλλες περίπου 6000.

Σύνολο 23692.6...!
You are not someone.. you are the one!
someone Posted - 04/05/2015 : 18:11:57
quote:
Originally posted by someone

Επειδή μου αρεσει να κρατάω προσωπικά στατιστικά σχετικα με το τρεξιμο, απο το 2008 που άρχισα να ασχολούμε συστηματικά, εχω καταγράψει όλα τα σχετικά έξοδα. Οι κατηγορίες που τα έχω χωρίσει είναι οι παρακάτω (για την περίοδο 2008 - 2012 και περιλαμβάνονται και κάτι λίγα ποδηλατικά και κολυμβητικά) :

gym / swimpool 1059
protein / supplements 1113
multivitamins 812
clothes 3116.1
shoes 2638.2
participation 1076
traveling 3167.3
photos 20
gear / books 4691
-------------------------------
total 17692.6

Φυσικά τα έξοδα δεν σταματούν στο 2012. Συνεχιζονται μέχρι σήμερα, αλλα σε πολύ μικρότερο βαθμό και κυρίως ποδηλατικά.

Αυτή είναι η άλλη πλευρά του νομίσματος.





και απο 2013 μέχρι σήμερα αλλες περίπου 6000.
someone Posted - 04/05/2015 : 18:04:42
Επειδή μου αρεσει να κρατάω προσωπικά στατιστικά σχετικα με το τρεξιμο, απο το 2008 που άρχισα να ασχολούμε συστηματικά, εχω καταγράψει όλα τα σχετικά έξοδα. Οι κατηγορίες που τα έχω χωρίσει είναι οι παρακάτω (για την περίοδο 2008 - 2012 και περιλαμβάνονται και κάτι λίγα ποδηλατικά και κολυμβητικά) :

gym / swimpool 1059
protein / supplements 1113
multivitamins 812
clothes 3116.1
shoes 2638.2
participation 1076
traveling 3167.3
photos 20
gear / books 4691
-------------------------------
total 17692.6

Φυσικά τα έξοδα δεν σταματούν στο 2012. Συνεχιζονται μέχρι σήμερα, αλλα σε πολύ μικρότερο βαθμό και κυρίως ποδηλατικά.

Αυτή είναι η άλλη πλευρά του νομίσματος.

andrem Posted - 04/05/2015 : 17:35:20
Εγω μαλλον λιγα σε σχεση με τους περισσοτερους, 2 ζευγαρια καλα παπουτσια,ενα απλο ρολοι-χρονομετρο με 60 laps casio κ ενα αθλητικο σορτς,ολα τα αλλα, μπλουζες,φορμες,φουτερ,βερμουδες,φθηνα κ οχι επωνυμα απο τις εκπτωσεις.
roberto4carlos Posted - 04/05/2015 : 11:15:36
Τρέξιμο = απόφαση αλλαγής....και όλα τα άλλα έρχονται μόνα τους
pistorious Posted - 03/05/2015 : 20:44:55
καπως ετσι ξεκινησαμε ολοι μας....
antonis_sp Posted - 11/04/2015 : 15:16:01
Αναγκαστικά μαζεύεις πράγματα μέχρι να βρεις κάτι που να σου "ταιριάζει".
Παπούτσι που να μη σου αφήνει πόνους σε γόνατα, μετατάρσια κλπ...
Μπλούζα που να μη σου ματώνει ρώγες...
Σορτσάκι να μη σε τρίβει...
και πάει λέγοντας.
Και όλα τα παραπάνω για διάφορες συνθήκηες καιρού που διαλέγεις να τρέχεις.
Τη δουλειά σου την κάνεις σαφώς με λιγότερα βέβαια.

-
Τα πρώτα 30 είναι δύσκολα.
Deorum Posted - 11/04/2015 : 14:01:37
Εξυπνάδες, το πιο οικονομικό είναι το μπάνιο στην θάλασσα?
Ναι.
Αν μένεις δίπλα στο κύμα μπορεί... αλλιώς...

Όλα τα άλλα είναι απλά επειδή μπορούμε, τόσο απλά. Όπως και έχουμε πχ 42άρα τηλεόραση, ενώ θα μπορούσαμε με το 1/3 των χρημάτων να είχαμε 27άρα.
Αλλά λες, δεν βαριέσαι. Δεν είναι θέμα ανάγκης, είναι θέμα επιθυμίας.
kostao Posted - 11/04/2015 : 13:19:05
Είναι και αυτοί που συναντάμε καμιά φορά που τρέχουν με το μπουφανάκι ή το τζινάκι τους και με λίγο ακατάλληλα παπούτσια, τους ρίχνουμε και ένα επικριτικό βλέμμα.
Το καλό είναι ότι ο κόσμος άρχισε να τρέχει περισσότερο.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000