Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 New Balance 790V3

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
echetlos Δημοσιευτηκε - 22/04/2015 : 23:57:23
Δεν τα πήρα για τρέξιμο. Για το γυμναστήριο κι επειδή μου άρεσε το χρώμα. Κι ήταν και πολύ φθηνά.
Αλλά είπα να τα δοκιμάσω και σε μια προπόνηση...

Το 790 είναι σχετικά άγνωστο μοντέλο, χωρίς να έχει προωθηθεί από την ΝΒ. Είναι χαμένο κάπου μεταξύ του 1080 και του 890.
~265γρ. και μάλλον 12mm drop.
Το επάνω μέρος είναι σχεδόν ολόιδιο με του 890V3. Κι η εφαρμογή επίσης.
Απλά κι ελαφριά υλικά, αρκετό padding σε κολάρο και γλώσσα, απουσία ραφών. Ωραία κι σφιχτή εφαρμογή.
Γενικώς, αίσθηση ακριβότερου μοντέλου.

Η σόλα του είναι πολύ μαλακή, από την φτέρνα μέχρι εμπρός. Θυμίζει Pegasus 29 και 30 σε cushioning. Βουλιάζεις αρκετά αλλά όχι όπως στο Nimbus (15).
Το πάτημά του μοιάζει με ένα πολύ πιο άνετο 890V3.
Παρόλο που έχω κάτι αιώνες να τρέξω με τέτοιο drop κι ούτε είναι και του γούστου μου τόσο μαλακές σόλες, δεν είχα κανένα πρόβλημα, δεν με εμπόδιζε. Ούτε και με ενθουσίαζε, βέβαια. Σαφώς "αργό" παπούτσι.
Επίσης, ελαφρύ και σχετικά εύκαμπτο.

Το πιθανότερο είναι να μην το ξαναβάλω για τρέξιμο, μιας και προτιμάω διαφορετικά μοντέλα.
Το θέμα όμως είναι άλλο, γι αυτό και άνοιξα το νήμα:
Η τιμή που παίζει online είναι περίπου στα 50€!!!!
Κλέβεις εκκλησία, ιδίως αυτή την εποχή που το Ευρώ είναι πολύ χαμηλά και οι τιμές σε sportsshoes, eBay κτλ πλησιάζουν τις ελληνικές.
Και δεν πρόκειται για ένα entry level μοντέλο (στυλ Echelon, Zaraca κτλ) αλλά για ένα παπούτσι εξίσου καλό με αυτά των 120+€, το οποίο προφανώς δεν τράβηξε.

Όποιος θέλει ένα πολύ μαλακό παπούτσι, με ωραία εφαρμογή και να γλυτώσει 50, 70 ή και περισσότερα Ευρώ, ας το δει.
Δε νομίζω ότι υπάρχει άλλο τέτοιο value for money.





"My sport is your sport's punishment"
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Isokratis Posted - 05/11/2015 : 12:48:50
Ναι D είναι . Με καλή κάλτσα πάντως περιορίστηκε άμεσα το φαινόμενο .
Θα δοκιμάσω και τα κορδόνια στις έξτρα τρύπες και θα βγει συμπέρασμα στην πράξη .
Όμορφο είναι πάντως εμφανισιακά . Αυτό το μωβ ειδικά που έχει το λάτρεψε η γυναίκα . Ευτυχώς που δεν της κάνουν !


Να πω την αλήθεια , περιμένω και τα puma να έρθουν ώστε να επιβεβαιώσω πως θα είναι μεγάλα , πριν φορέσω τα 790 επίσημα .Πήγαινα για ένα ζευγάρι και τελικά λόγω βλακείας των Γερμανών στο run21 και προσφοράς των Άγγλων , θα βρεθώ με 3 . (asics , puma , nb).


quote:
Originally posted by big-blue

Αυτό που έγραψες τα λέει όλα: ''...και ευρύχωρα στη φτέρνα...''
Έτσι την πάτησα εγώ με τα 890 και τελικά τα πήρα μικρά, ώστε να είναι εντάξει στη φτέρνα...αλλά δε χωράει το μεγάλο δάχτυλο:)
Μιλάς για πλάτος D; Γιατί εμένα, το 790V3 σε D μου έκατσε σχετικά καλά.


echetlos Posted - 05/11/2015 : 09:50:36
quote:
Originally posted by Isokratis

Το NB μου κάθεται λίγο περίεργα . Σφιχτά μπροστά και ευρύχωρα στη φτέρνα . Το δοκίμασα με παλιά κάλτσα που είχε χαλαρό λάστιχο και έβγαινε η φτέρνα μαζί με την κάλτσα .




Χρησιμοποίησε και τις έξτρα τρύπες για τα κορδόνια.
Το padding σε κολάρο και γλώσσα είναι μπόλικο, οπότε μπορείς να τα σφίξεις και περισσότερο για να μην σου βγαίνει η φτέρνα.

"My sport is your sport's punishment"
big-blue Posted - 04/11/2015 : 22:58:01
Αυτό που έγραψες τα λέει όλα: ''...και ευρύχωρα στη φτέρνα...''
Έτσι την πάτησα εγώ με τα 890 και τελικά τα πήρα μικρά, ώστε να είναι εντάξει στη φτέρνα...αλλά δε χωράει το μεγάλο δάχτυλο:)
Μιλάς για πλάτος D; Γιατί εμένα, το 790V3 σε D μου έκατσε σχετικά καλά.
Isokratis Posted - 04/11/2015 : 21:40:47
To έχω παραλάβει εδώ και μερικές μέρες αλλά δεν το έχω τρέξει ακόμα .
Σαν πάτημα , ικανοποιητικό μου φάνηκε αλλά χωρίς να με εντυπωσιάσει .
Το asics oberon 10 ,που ενώ νόμιζα πως το είχα ακυρώσει και παρήγγειλα το NB τελικά μου ήρθε, στο περπάτημα του εμένα μου αρέσει περισσότερο . Το NB μου κάθεται λίγο περίεργα . Σφιχτά μπροστά και ευρύχωρα στη φτέρνα . Το δοκίμασα με παλιά κάλτσα που είχε χαλαρό λάστιχο και έβγαινε η φτέρνα μαζί με την κάλτσα .
Κατά τα άλλα , το νούμερο είναι US 10,5 , UK 10 (!), EU 44,5 , 28,5 cm και είναι αυτό που φοράω και περίμενα .
Θα προσθέσω σχόλια για την απόδοση του σε δράση σύντομα.

quote:
Originally posted by Isokratis

Τα παρήγγειλα σήμερα . Θα τα παραλάβω σε 15 μέρες περίπου , συνεπώς εντυπώσεις προσεχώς .
Δεν ήταν στις επιλογές που έψαχνα , αλλά με αφορμή τις εντυπώσεις του φίλου echetlos και τα πολύ στενά οικονομικά πήρα την απόφαση να τα δοκιμάσω .
Ερασιτεχνική χρήση θα έχουν , αλλά έχω θεματάκι με μέση και με γόνατα από παλιές "αμαρτίες" οπότε θα βγάλω γρήγορα συμπέρασμα για το πως θα μου "κάτσουν" .
Κάπως έτσι πριν λίγο καιρό και παρά τις μέτριες βαθμολογίες που είδα γενικά , πήρα τα zoot ultra race 4 τα οποία μέχρι στιγμής είναι τα μόνα που δεν μου προκαλούν καμιά ενόχληση στα 20 χιλιόμετρα . Ακόμη και τα cumulus κάποια "τσιμπιματάκια" μου τα δίνουν . Περίεργο και όμως....
Να είστε καλά και ευχαριστώ τον φίλο για την κριτική που με βοήθησε στην αγορά .

tsimpan17 Posted - 17/10/2015 : 23:39:55
Σε καποιο review στο εξωτερικό τα δινει οτι έχουν drop 8.Στο ελληνικό σαιτ. παλι 12.νομιζω οτι απο το V3 στο v4 ελαφρυναν κ κατέβηκε το drop. Εγω τα προτιμω απο τα energy boost που ειχαν για μενα ψηλότερο drop κ με πονουσε η φτερνα αφου έβρισκε πρωτα αυτη στο εδαφος.
andrem Posted - 17/10/2015 : 22:47:27
Θα κοιταξω για τα ΝΒ που λες μηπως τα βρω,αλλιως θα περιμενω στις εκπτωσεις για κανα asics.Να σαι καλα,καλο βραδυ.
costastsico Posted - 17/10/2015 : 22:45:12
Έχω πάρει κ γω το 790 με προτροπή του γκουρού !!! Ευχαριστω Νίκο !! Έχω βγάλει σχεδόν όλη την προετοιμασία για τον ΑΜΑ . Το καλυτερο παπούτσι που έχω αγοράσει για τα λεφτά του . Καλυτερο για μένα απ τa Pegasus κι ας εχουν τα μισα λεφτά . Ουτε πόνους ουτε φουσκάλες με 600χίλιομετρα φαίνονται καινούργια . Αν το βρω ξανα το αγοράζω άμεσα .
echetlos Posted - 17/10/2015 : 21:36:09
Δεν το ξέρω το Excel, φίλε μου.
Αλλά πάνω κάτω νομίζω πως τα χαρακτηριστικά τους είναι παρόμοια, με το asics να είναι σίγουρα πιο εύκαμπτο.

"My sport is your sport's punishment"
andrem Posted - 17/10/2015 : 19:39:21
Να σε ρωτησω κ εγω κατι, γιατι σε λιγο καιρο θα θελω καινουργια παπουτσια.
Ειχα παρει πριν απο 2,5 χρονια τα Asics gel excel 33 2, τα οποια ηταν για μενα (με την πολυ μικρη εμπειρια σε καλα παπουτσια)οτι πιο ανετο εχω φορεσει ποτε,βεβαια αρχισαν να φθειρονται πολυ γρηγορα,για αυτο τα χρησιμοποιουσα με φειδω, τα εχω ακομα κ τα βαζω σπανια σε κανα χαλαρο τρεξιμο.
Επειδη θελω κατι παρομοιο,τα 790v3 μοιαζουν καθολου?Αν οχι, εχεις να μου προτεινεις καποιο αλλο?Σκεφτομαι παλι για Asics excel, αλλα ....πολυ ακριβα.
echetlos Posted - 17/10/2015 : 14:16:39
Προσωπικά, τρέχοντας αρκετό καιρό με drop από 0 εως 12mm, έχω την αίσθηση ότι είναι 12αρια.
Νομίζω το έχω διαβάσει και κάπου...

"My sport is your sport's punishment"
tsimpan17 Posted - 17/10/2015 : 13:32:06
Αψογο value for money εχω κανει λιγα χιλιομετρα σε ψιλο χώμα κ λιγο ασφαλτο. Νομιζω οτι το drop ειναι 8 και οχι 12. Στενη γραμμη μπροστά. Αν μαλακώσει λιγο, που θα μαλακωσει μπορει να αποδειχθεί ενα πολυ τιμιο παπούτσι.
big-blue Posted - 17/10/2015 : 11:34:17
quote:
Originally posted by Isokratis

Τα παρήγγειλα σήμερα . Θα τα παραλάβω σε 15 μέρες περίπου , συνεπώς εντυπώσεις προσεχώς .
Δεν ήταν στις επιλογές που έψαχνα , αλλά με αφορμή τις εντυπώσεις του φίλου echetlos και τα πολύ στενά οικονομικά πήρα την απόφαση να τα δοκιμάσω .
Ερασιτεχνική χρήση θα έχουν , αλλά έχω θεματάκι με μέση και με γόνατα από παλιές "αμαρτίες" οπότε θα βγάλω γρήγορα συμπέρασμα για το πως θα μου "κάτσουν" .
Κάπως έτσι πριν λίγο καιρό και παρά τις μέτριες βαθμολογίες που είδα γενικά , πήρα τα zoot ultra race 4 τα οποία μέχρι στιγμής είναι τα μόνα που δεν μου προκαλούν καμιά ενόχληση στα 20 χιλιόμετρα . Ακόμη και τα cumulus κάποια "τσιμπιματάκια" μου τα δίνουν . Περίεργο και όμως....
Να είστε καλά και ευχαριστώ τον φίλο για την κριτική που με βοήθησε στην αγορά .


Μια χαρα θα είναι. Τα φοράω σχεδόν 2 μήνες σερί.
echetlos Posted - 17/10/2015 : 01:53:03


"My sport is your sport's punishment"
Isokratis Posted - 17/10/2015 : 01:37:46
Τα παρήγγειλα σήμερα . Θα τα παραλάβω σε 15 μέρες περίπου , συνεπώς εντυπώσεις προσεχώς .
Δεν ήταν στις επιλογές που έψαχνα , αλλά με αφορμή τις εντυπώσεις του φίλου echetlos και τα πολύ στενά οικονομικά πήρα την απόφαση να τα δοκιμάσω .
Ερασιτεχνική χρήση θα έχουν , αλλά έχω θεματάκι με μέση και με γόνατα από παλιές "αμαρτίες" οπότε θα βγάλω γρήγορα συμπέρασμα για το πως θα μου "κάτσουν" .
Κάπως έτσι πριν λίγο καιρό και παρά τις μέτριες βαθμολογίες που είδα γενικά , πήρα τα zoot ultra race 4 τα οποία μέχρι στιγμής είναι τα μόνα που δεν μου προκαλούν καμιά ενόχληση στα 20 χιλιόμετρα . Ακόμη και τα cumulus κάποια "τσιμπιματάκια" μου τα δίνουν . Περίεργο και όμως....
Να είστε καλά και ευχαριστώ τον φίλο για την κριτική που με βοήθησε στην αγορά .
Panas73 Posted - 11/07/2015 : 19:51:28
@big-blue μεταφορικά δε πλήρωσα γιατί πήρα και κάτι άλλο, οπότε ξεπέρασα τα 100 ευρώ που απαιτούνται πλέον για δωρεάν μεταφορά. Αν θυμάμαι καλά πάντως το sportshoes χρεώνει για μεταφορικά 8 ευρώ ενώ πέρυσι χρέωνε μόλις 3.
@echetlos ευχαριστούμε για την πληροφορία. Όταν ξαναβρώ λεφτά, αρθούν τα capital controls και υπάρξει καμιά καλή προσφορά από εξωτερικό πιθανόν τα χτυπήσω ένα ζευγάρι Pegs.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000