Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 4ος Faethon Olympus Marathon

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
ANASTASIOS Δημοσιευτηκε - 21/05/2015 : 12:01:39
Για να βλέπω συμμετοχές.....
Ελπίζω να μήν πάτε όλοι στον Ο.Μ.

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
ANASTASIOS Posted - 21/07/2015 : 10:24:53
quote:
Originally posted by KostasVer

Είχα συμμετάσχει στον φομ πέρυσι και ακόμα θυμάμαι την κούραση στον Γολγοθά για Σκολιό.αλήθεια θα μπορούσε κανένας (Θεοδώρακακός)να την τρέξει αυτή την ανηφόρα;;





Λίγο χλωμό θαλεγα.Δεν μιλάμε για ανηφόρα αλλά για ΤΕΡΑΣ.

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
KostasVer Posted - 18/07/2015 : 19:23:12
Είχα συμμετάσχει στον φομ πέρυσι και ακόμα θυμάμαι την κούραση στον Γολγοθά για Σκολιό.αλήθεια θα μπορούσε κανένας (Θεοδώρακακός)να την τρέξει αυτή την ανηφόρα;;
DION Posted - 17/07/2015 : 16:43:31
Μπράβο ρε Δημητράκη, έτσι γίνεται τελικά. Το ένα πόδι μπρος από το άλλο και μετά πάμε πάλι 1,2,3....όσο χρειαστεί!!! Περάσαμε μια όμορφη αγωνιστική χρονιά. Τρέξαμε σε βουνά άγρια (Ταύγετος, Ζήρεια, Παρνασσός, Όλυμπος), γνωρίσαμε αγόρια και κορίτσια άγρια και ιδρώσαμε ακόμα πιο άγρια!!!! Μια χρονιά γεμάτη εμπειρίες πρωτόγνωρες για μας τους φρέσκους. Μακάρι και η επόμενη να έχει και άλλα τέτοια ταξίδια και να είμαστε καλά να τα απολαύσουμε φίλε!!!
dionzak Posted - 17/07/2015 : 16:10:39
Dimitris 44..πολυ ομορφα τα εγραψες Δημητρη..και απειρα μπραβο για την επιτυχια να φτασεις εκει που εφτασες...κοντα στον τρεματισμο...το Σκολιο το περασες και αυτη η δοκιμασια ηταν μοναδικη...!..Ομολογω πως σαν εφτασα στην κορυφη //..Σκολιο..//και για δεκα λεπτα περιπου ημουν σε οχι τοσο καλη κατασταση //ανακατεμα στο στομαχι...λιγο ζαλη..//λογω υψομετρου...κατεβαινοντας για Χρηστακη ..ηδη ημουν μια χαρα..!..αντε λοιπον την επομενη χρονια μαζι..και με υπομονη στον αγωνα που αξιζει να πηγαινει κανεις συνεχως...!! οσο για το δευτερο ερωτημα που αναφερεσαι στον παλμογραφο....ιδεαν δεν εχω απ'αυτα..χα χα ..ενα χρονομετρακι εχω και τα βολευω......καλη ξεκουραση.
Etien Posted - 17/07/2015 : 14:12:16
quote:
Originally posted by Dimitris44

Εντάξει, η Ελλάδα καιγόταν το ΣΚ που πέρασε στα καζάνια του Eurogroup αλλά κατά τη συνήθεια του τελευταίου χρόνου εγώ πήρα τα βουνά (ανέβηκα στον Όλυμπο). Δεν κατάφερα να τερματίσω, εγκατέλειψα στα 29χλμ αφού δεν ήθελα να ξαναζήσω για 3η φορά (μετά τον Παρνασσό και τη Ζήρεια) το βασανιστήριο της εξάντλησης και της υπερπροσπάθειας αλλά έζησα την πιο όμορφη βουνίσια εμπειρία (ως τώρα). Από τα 1200 μέτρα ανεβήκαμε στην 2η (για 10μέτρα) ψηλότερη κορυφή της Ελλάδας στα 2910 στο Σκολιό και ζήσαμε μαζί με άλλους 200 τρελούς την εμπειρία ενός πραγματικου Skyrunning αγώνα αφού για όλη τη διαδρομή κινούμασταν στην αλπική ζώνη και σε υψόμετρο άνω των 2.000 μέτρων.Στο Γολγοθά τα έδωσα όλα, η κλίση εκφοβιστική.Το κεφάλι κάτω, τα χέρια στα γόνατα για μπατόν και μέτρημα.... 1,2,3,4...40 βήματα και στάση.1,2,3,4...40 βήματα και στάση.1,2,3,4...40 βήματα και στάση. Φανταστείτε την περηφάνια όταν μετά από τέτοια αυτοσυγκέντρωση τα καταφέρνεις και είσαι στο Σκολιό! Μιλήσαμε με τον Θεό (που λένε και οι θρήσκοι) είδαμε την άγρια ομορφιά και την μικρότητα του ανθρώπου στο αμμώνι και το μεγαλείο της φύσης, για 9 ώρες τρέχαμε και περπατούσαμε στο πουθενά ανάμεσα σε ουρανό και γη σε έναν αγώνα μεταφυσικό, υπαρξιακό και πανέμορφο. Άντε και του χρόνου τερματισμό παρέα με τον Διονύση - DION!! Αν και δεν θεωρούμαι "έγκυρος" αφού μόλις φέτος ξεκίνησα το ορεινό τρέξιμο νομίζω πως η εμπειρία είναι μοναδική και διαφορετική από όσα έχω δει ως τώρα. Την προτείνω ανεπιφύλακτα. Δεν έχω τρέξει ΟΜ για να κάνω συγκρίσεις αλλά νομίζω πως με τον ΦΟΜ θα αναπτύξουμε μια μακρόχρονη και προσωπική σχέση.
Η διοργάνωση ήταν άψογη πραγματικά και πολύ οικονομική (συμμετοχή, μετακίνηση, διαμονή, γεύμα, αναμνηστικά, μπλουζάκι μόνο με 30Ευρώ). Ιδιαίτερα ξεχωριστό και το ξύπνημα στις κατασκηνώσεις στις 04.30 όπου οι προετοιμασίες με φακούς κεφαλής και φακούς μέσα στο σκοτάδι μας έδωσαν μια ξεχωριστή αίσθηση που μόνο αθλητές ultra αγώνων έχουν ζήσει φαντάζομαι. Η σηματοδότηση (μέχρι τον Χρηστάκη που είδα) πλήρης αλλά τι να την κάνεις όταν είσαι σε μια κορυφή και βλέπεις απέναντι την επόμενη που θα πάς.Θυμίζει λίγο γούστερν η φάση όπου είσαι στο πουθενά στη Νεβάδα και βλέπεις τον ορίζοντα χωρίς βλάστηση, χωρίς τίποτα να παρεμβάλλεται. Είσαι εσύ και το βουνό!
Αυτά παιδιά. και του χρόνου!!! :-)
Ήθελα μόνο να ρωτήσω 2 πράγματα τους παλιούς και πιο έμπειρους:
- πόσο σας επηρέασε σε κόπωση το υψόμετρο γιατί εγώ δεν έχω μέτρο σύγκρισης.
- υπάρχει δυνατότητα να ανεβάσει κανείς δημόσια κάπου τα στοιχεία από τις μετρήσεις του στον παλμογράφο του; Ευχαριστώ.





Συγχαρητηρια σε ολους-ες και παλι !!!!

Πριν 2 εβδομαδες που ημουν στον ΟΜΤ100....περιμενα να με επηρεασει (οπως ειχα ακουσει , oti ginetai synhuvw ...) η κοπωση η εστω να δω καποιο ΄΄συμπτωμα ΄΄ στην αναπνοη μου ...αλλα δεν εμφανιστηκε κατι !!! Νομιζω ημουν μια χαρα ...Με το που χαιρετησα τα παλικαρια-εθελοντες στο Σκολιο , αρχισα να τρεχω κανονικοτατα μπορω να πω !!


Ευχαριστω .
Dimitris44 Posted - 17/07/2015 : 13:53:35
Εντάξει, η Ελλάδα καιγόταν το ΣΚ που πέρασε στα καζάνια του Eurogroup αλλά κατά τη συνήθεια του τελευταίου χρόνου εγώ πήρα τα βουνά (ανέβηκα στον Όλυμπο). Δεν κατάφερα να τερματίσω, εγκατέλειψα στα 29χλμ αφού δεν ήθελα να ξαναζήσω για 3η φορά (μετά τον Παρνασσό και τη Ζήρεια) το βασανιστήριο της εξάντλησης και της υπερπροσπάθειας αλλά έζησα την πιο όμορφη βουνίσια εμπειρία (ως τώρα). Από τα 1200 μέτρα ανεβήκαμε στην 2η (για 10μέτρα) ψηλότερη κορυφή της Ελλάδας στα 2910 στο Σκολιό και ζήσαμε μαζί με άλλους 200 τρελούς την εμπειρία ενός πραγματικου Skyrunning αγώνα αφού για όλη τη διαδρομή κινούμασταν στην αλπική ζώνη και σε υψόμετρο άνω των 2.000 μέτρων.Στο Γολγοθά τα έδωσα όλα, η κλίση εκφοβιστική.Το κεφάλι κάτω, τα χέρια στα γόνατα για μπατόν και μέτρημα.... 1,2,3,4...40 βήματα και στάση.1,2,3,4...40 βήματα και στάση.1,2,3,4...40 βήματα και στάση. Φανταστείτε την περηφάνια όταν μετά από τέτοια αυτοσυγκέντρωση τα καταφέρνεις και είσαι στο Σκολιό! Μιλήσαμε με τον Θεό (που λένε και οι θρήσκοι) είδαμε την άγρια ομορφιά και την μικρότητα του ανθρώπου στο αμμώνι και το μεγαλείο της φύσης, για 9 ώρες τρέχαμε και περπατούσαμε στο πουθενά ανάμεσα σε ουρανό και γη σε έναν αγώνα μεταφυσικό, υπαρξιακό και πανέμορφο. Άντε και του χρόνου τερματισμό παρέα με τον Διονύση - DION!! Αν και δεν θεωρούμαι "έγκυρος" αφού μόλις φέτος ξεκίνησα το ορεινό τρέξιμο νομίζω πως η εμπειρία είναι μοναδική και διαφορετική από όσα έχω δει ως τώρα. Την προτείνω ανεπιφύλακτα. Δεν έχω τρέξει ΟΜ για να κάνω συγκρίσεις αλλά νομίζω πως με τον ΦΟΜ θα αναπτύξουμε μια μακρόχρονη και προσωπική σχέση.
Η διοργάνωση ήταν άψογη πραγματικά και πολύ οικονομική (συμμετοχή, μετακίνηση, διαμονή, γεύμα, αναμνηστικά, μπλουζάκι μόνο με 30Ευρώ). Ιδιαίτερα ξεχωριστό και το ξύπνημα στις κατασκηνώσεις στις 04.30 όπου οι προετοιμασίες με φακούς κεφαλής και φακούς μέσα στο σκοτάδι μας έδωσαν μια ξεχωριστή αίσθηση που μόνο αθλητές ultra αγώνων έχουν ζήσει φαντάζομαι. Η σηματοδότηση (μέχρι τον Χρηστάκη που είδα) πλήρης αλλά τι να την κάνεις όταν είσαι σε μια κορυφή και βλέπεις απέναντι την επόμενη που θα πάς.Θυμίζει λίγο γούστερν η φάση όπου είσαι στο πουθενά στη Νεβάδα και βλέπεις τον ορίζοντα χωρίς βλάστηση, χωρίς τίποτα να παρεμβάλλεται. Είσαι εσύ και το βουνό!
Αυτά παιδιά. και του χρόνου!!! :-)
Ήθελα μόνο να ρωτήσω 2 πράγματα τους παλιούς και πιο έμπειρους:
- πόσο σας επηρέασε σε κόπωση το υψόμετρο γιατί εγώ δεν έχω μέτρο σύγκρισης.
- υπάρχει δυνατότητα να ανεβάσει κανείς δημόσια κάπου τα στοιχεία από τις μετρήσεις του στον παλμογράφο του; Ευχαριστώ.
trexantiris Posted - 16/07/2015 : 16:14:15
!!! H περιγραφή του Διονύση έρχεται να προστεθεί στις περιγραφές που έχω διαβάσει για αυτόν τον αγώνα, αποδεικνύοντας το πόσο μοναδικός (αλλά και δύσκολος) είναι ο συγκεκριμένος! Άλλο κομμάτι του βουνού αυτού, άλλες εικόνες και ομορφιές, άλλες εμπειρίες!!!

Free your feet...free your senses!
cranfield Posted - 16/07/2015 : 11:33:20
Μπράβο παιδιά και του χρόνου!!!
ANASTASIOS Posted - 16/07/2015 : 10:07:23
Μια χαρά τα είπε ο Διονυσάκος.....
Ξέχασα να αναφέρω πως ήταν ιδιαίτερη τιμή μου να γνωρίσω απο κοντά αυτόν τον μεγάλο αθλητή-δρομέα αλλά και υπέροχο άνθρωπο που ακούει στο όνομα Παντελής Καμπαξής.Θαυμάσιο παιδί με σεμνό χαρακτήρα,υπόδειγμα για πολλούς θάλεγα.

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
Etien Posted - 15/07/2015 : 07:54:27

Διονυση καλημερα !!!

Εισαι απολαυστικοτατος !! ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ !!! ΚΑΙ υΠΟΚΛΕΙΝΟΜΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ !! Να εισαι παντα καλα και να εχεις επιτυχιες !!!

Παναγιωτης.
dionzak Posted - 14/07/2015 : 23:31:06
...και επιστρεψαμε με τις πιο καλες εντυπωσεις..με τις πιο υπεροχες αγωνιστικες στιγμες απο τον ομορφο Κοκκινοπηλο..!Ο ΦΑΕΘΩΝ τα ειχε ολα..και δικαιωματικα κρατα τα σκηπτρα ..και του πλεον δυσκολου ορεινου στην Ελλαδα..!!..ας τα παρουμε ομως ενα ..ενα..!Ξεκινας με την θετικη αυρα που σου διοχετευουν οι ανθρωποι της διοργανωσης...ευγενεις ..εξυπηρετικοι...ζεστοι..!!...μια μοναδικη στο ειδος της διαδρομη...με απιθανα υψομετρικα... με πολυ απαιτητικες ανηφοκατηφορες..μεσα σε τοπια που μονο δεος σου προκαλουν..ΥΠΕΡΟΧΑ ολα...φροντισμενα τα παντα..με σταθμους τροφοδοσιας οπως και οπου επρεπε...με διασωστες και ανθρωπους φροντιδας παντου...και ετρεχες και αγωνιζοσουν εκει στα ψηλα..μονος η με παρεα..αλλα ηξερες πως καποιοι ηταν κοντα σου..!..Ατελειωτη η διαδρομη..ισως βασανιστικη..και εσυ εκει πεισμα στο πεισμα ...βημα το βημα να φτασεις στην κορφη......οπως και να την ονομαζαν.....και αγωνια να αγγιξεις τον ουρανο εκει στο απιαστο Σκολιο......μοναδικες στιγμες...και η κουραση να σε φρεναρει..μα παντου σταθμοι με χαμογελα και φροντιδα...και να φτανεις στο Χρηστακη... να σε περιμενουν τα παιδια να σε δροσισουν με το θεικο καρπουζι..να σε φωτογραφισει της NUTRIXXION η ομαδα....να σε ξεπροβοδιζουν για την επομενη τρικορφη δοκιμασια....και να εισπραττεις ενα θεορατο χαμογελο απο την ομορφη κυρια που στεκοταν στην κορφη με το σκυλο..αφου προηγουμενα σε ειχαν εξιταρει τα μπραβο και τα σφυριγματα της προηγουμενης υπεροχης ομαδας..και να λες τελειωσα εδω τον αγωνα..κατηφορα πια ..μα ποια κατηφορα...με τι ποδαρια...και με το κεφαλι κατω να σκαναρεις που θα πατησεις...ανθρωποι εμψυχωτες παντου ομως...και να δροσιζεσαι για τελευταια φορα στο ονειρεμενο νερο της πηγης...να τρεχεις το τελευταιο δενδροσκεπες χωματινο βασανιστικο μονοπατι...να πιανεις ασφαλτο...σκαλια και ο κοσμος να σε φτιαχνει..και να του Σιμου η αψιδα μπρος σου..το τελευταιο περασμα ...και κανεις τον σταυρο σου..μπροστα σε ολο το χωριο στον πλατανο απλωμενο..με την καμπανα να ηχει για τον τερματισμο σου...και εσυ να ζεις σε κοσμο αλλο απ΄την χαρα ..και ισως δακρυα να σου φευγουν ..και ο Σακης εκει.. με ολα τα παιδια το χερι να σου σφιγγει...!! ..ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΕΚΕΙ ...ΚΑΛΟΙ ΜΑΣ ΦΙΛΟΙ..!...πρεπει να πω πιο απλα και συνοπτικα ορισμενες εντυπωσεις και εκτιμησεις προσωπικες.υποδειγματικη διοργανωση ...πολυ ζεστη υποδοχη στο χωριο..και ειδικα στην αναχωρηση ολοι να μας ευχαριστουν και να μας περιμενουν το 2016..φροντισμενο γευμα ...παροχη της διοργανωσης μετα τον αγωνα...μοναδικο τεχνικο μπλουζακι της Dynafit..τζελακια -μπουκαλι υδροδοσιας πολυ ομορφο απο την Nutrixxion..μπαφ με λογοτυπο του Φαεθωνα..μελακι και ριγανη του Ολυμπου..χυμοι και φρουτα στον τερματισμο..διανυκτερευση στον Ξενωνα..μεταφορα απο την Αθηνα με επιστροφη..υπεροχο μεταλλιο..χρονομετρηση και μαλιστα on line..μασαζ για οποιον... φωτογραφιες παντου και για ολους....τι αλλο δεν θυμαμαικαι συγχωρεστε με..και ολα αυτα με μια συμμετοχη 30 ευρω...!! ευγε λοιπον και παλι ευγε σε ολους σας Σακη και Βικυ και Κωστα..--και φυσικα σε ολους που τα ονοματα δεν γνωριζω.--!..ο Φαεθωνας εν τελει...αγωνας προτυπο που γραφει την δικη του μοναδικη Ιστορια..αξιζει περα για περα την στηριξη την δικη μας μα και τον σεβασμο απο την πλευρα μας στον ιδρωτα που σκορπουν οι διοργανωτες του.....!! ..και θελοντας να ευχαριστησω τον Φιλο spy..μα και τον προστατη υπεροχο ανθρωπο..φιλο..Αναστασιο για τα ομορφα μα υπερβολικα//χα χα //λογια του για μενα..οφειλω να συμφωνησω μαζι του στο θεμα που εθιξε...//και δεν ειμαστε μονο εμεις..//! ..και θα το πω διαφορετικα..ας σεβαστουμε λοιπον οι ερασιτεχνες ..τουλαχιστον.. δρομεις την αγωνια των διοργανωτων του τοσο δυσκολου αγωνα..το να κλεβεις στην διαδρομη δε σε τιμα ουτε σαν ανθρωπο ουτε σαν δρομεα..ειναι ντροπη να το κανεις ..ματαιοδοξια τελικα...! ποσους χωροφυλακες να σου βαλουν οι ανθρωποι...και απευθυνομαι σε σενα που σε γνωριζουμε ..σε ολους που ολοι σας ειδαμε...σας σταμπαραμε..σου μιλησαμε στον αγωνα και σε αλλους αγωνες πολλες φορες..! αφου δεν σεβεσαι ουτε τον εαυτο σου ουτε εμας ..τουλαχιστον σεβασου αυτους που τον αγωνα εφτιαξαν για να βγεις εσυ νικητης ...η οπως θελεις πες το..!!..ραντεβου εκει ψηλα ..το 2016......πολλα φιλια εκει πανω..!!
dionzak Posted - 14/07/2015 : 22:00:10
.
geopa Posted - 14/07/2015 : 12:32:36
Και πάλι πολλά συγχαρητήρια σε όσους στάθηκαν στην γραμμή εκκίνησης!!! Και πάλι πολλά μπράβο Τάσο!!!!
ANASTASIOS Posted - 14/07/2015 : 12:27:53
Σε ευχαριστώ πολύ Μανώλη αλλά και οι δικές σου επιδόσεις προκαλούν ζαλάδα.......

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
trexantiris Posted - 14/07/2015 : 10:58:18
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που βρεθήκανε στις "κορυφογραμές" του Ολύμπου!!!

Τάσο είσαι θεριό ανήμερο (εντάξει, για τον sam ήμουν σίγουρος ότι σε όποια ραχούλα και να πήγαινες θα τον έβρισκες) αλλά πλέον και εσύ δεν καταλαβαίνεις τίποτα! Άντε τώρα και στον ΟΜΤ!!!

Free your feet...free your senses!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000