Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Ποιος φταίει?

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Deorum Δημοσιευτηκε - 29/05/2015 : 23:04:39
https://www.facebook.com/BikeRoar/videos/vb.187591677956343/824370854278419/?type=2&theater
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
nimi Posted - 31/05/2015 : 23:54:46
quote:
Originally posted by tazi

Μηπως ο νταλικερης δεν τον ειδε καν? Εγκληματικο και αυτο, ανθρωπινο λαθος βεβαια, αλλα δε παυει να ειναι μια πιθανοτητα.



Στη προκειμένη και σε τέτοιου είδους ατυχήματα θεωρώ εξαιρετικά πιθανό για να μη πώ το πιο πιθανό να μη το πήρε χαμπάρι.
Μου έχει τύχει παρόμοιο μικροατύχημα σε νυχτερινό ταξίδι που σημαίνει τίγκα στη νταλίκα ο δρόμος, να είμαι με το αυτοκίνητο δεξιά λωρίδα, να πηγαίνω με 120 και να προσπερνά νταλίκα Περνώντας με όμως, ένα από αυτά τα πλαστικά ανακλαστικά που έχουν στο πλάι μου πέρνει τον καθρέφτη όπου λόγω ταχύτητας ο καθρέφτης με το ελατήριο που έχει όπως ανοίγει κλείνει με την ίδια δύναμη και χτυπάει το τζάμι μου το οποίο γίνεται θρύψαλα και πετάγονται όλα τα γυαλάκια μες τη μούρη μου. Στο τσακ γλίτωσα να μη το ρίξω στο κιγλίδωμα από το σοκ της στιγμής, thanks God στο γυαλί ασφαλείας που δεν μ'έκοψε πουθενά να μη μπορώ να δω. Ο νταλικιέρης ούτε που κατάλαβε τίποτα ή έκανε πως δεν κατάλαβε. Κατόπιν ωρίμου σκέψεως καταλήγω ότι δεν κατάλαβε γιατί δεν είναι χτύπημα που μπορεί να το νιώσει, οπότε αν δεν ήταν καρφωμένος στον καθρέφτη του δεν θα το'χε δει. Αντίστοιχα δε θεωρώ ότι ένιωσε τον ποδηλάτη αν δεν το είδε να γίνεται.
Βέβαια ειδικά στους ποδηλάτες είναι μεγαλύτερη η απόσταση ασφαλείας που πρέπει να τηρείται και λόγω ρεύματος που δημιουργείται αλλά χάνει το όποιο δίκιο του από τη στιγμή που δεν θα'πρεπε καν να βρίσκεται εκεί.
GERMANOS Posted - 31/05/2015 : 22:40:11
Βασικά...
όλοι οι ποδηλάτες
Έπρεπε να βρίσκονται τέρμα δεξιά
GERMANOS Posted - 31/05/2015 : 22:31:18
Φταίει ο ποδηλάτης!
zoro Posted - 31/05/2015 : 19:27:16
Για το ατύχημα ξεκάθαρα το φορτηγό, ειναι απο δεξιά του (και δεν κάνει έξοδο).
Βέβαια είναι σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας και μάλιστα είναι αρκετοί και χωρίς συνοδευτικό αυτοκίνητο....
xipolitos Posted - 31/05/2015 : 18:01:45
Εδώ ολόκληρο το βίντεο του ατυχήματος του ποδηλάτη.
Θα μας βοηθήσει να βγάλουμε καλύτερα συμπεράσματα.
http://www.liveleak.com/view?i=4d9_1428785010
tazi Posted - 31/05/2015 : 17:39:19
Μηπως ο νταλικερης δεν τον ειδε καν? Εγκληματικο και αυτο, ανθρωπινο λαθος βεβαια, αλλα δε παυει να ειναι μια πιθανοτητα.
Koukouvagia Posted - 31/05/2015 : 16:53:25
Και εγώ είμαι της άποψης ότι η ευθύνη για το ατύχημα είναι και των 2, συν την εγκληματική εγκατάλειψη του θύματος ο νταλικιέρης.

Τυχερός στην ατυχία του ο ποδηλάτης που γλίτωσε τα χειρότερα....

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Deorum Posted - 31/05/2015 : 00:20:20
Επειδή κάποιος βγάζει φλας δεν σημαίνει ότι αυτόματα αποκτάει και το απόλυτο δικαίωμα να στρίψει δεξιά.
Μου έχει τύχει πολλές φορές, κάποιος να βγάλει φλας και σε 1" να στρίψει. Ε κάτσε ρε φίλε, επειδή εσύ έβγαλες, φλας, πρέπει να το κοκαλώσουν όλοι?
Το φλας πρέπει να βγαίνει εγκαίρως. Όχι 1-2" πριν.
Για το κοίταγμα δεν το συζητάω. Εγκληματικό. Επειδή βγάζεις φλας δεν κοιτάς?

Τέλος ξέρω ότι ισχύει το εξής.
Αν κάποιος σε βρει από πίσω πάντα φταίει αυτός. Σωστά? Ακόμα και αν ο μπροστά το κοκάλωσε, καθώς έχει το δικαίωμα να κρίνει το οτιδήποτε (πετάχτηκε ένα παιδάκι ή φοβήθηκα ότι θα πεταγόταν).

Το ίδιο ισχύει και εδώ.
Αν η νταλίκα τον έβρισκε με το μπροστινό της μέρος, τότε έφταιγε η νταλίκα.
Εδώ στην ουσία αυτός έπεσε πάνω στην νταλίκα (Στο μέσο της), και όχι η νταλίκα σε αυτόν.
Αν η νταλίκα ήταν στην ΛΕΑ ή όχι, είναι αδιάφορο ή αν πάταγε την γραμμή (μήπως την πάτησε για να τον αποφύγει...?).
Σε πολλά ατυχήματα πάνε πολλά πράγματα στραβά ταυτόχρονα, αλλά ένας έχει την ευθύνη ολόκληρη.
Nek2000 Posted - 30/05/2015 : 23:45:19
Nek2000 Posted - 30/05/2015 : 23:41:38
Ο ποδηλάτης βρίσκεται στο δεξί μέρος της δεξιάς λωρίδας βγάζει φλας για να μπει στην λωρίδα που ξεκινάει σε εείνο το σημείο. Δεν κάνει κάποιο λάθος. Δεν χρειάζεται να κοιτάξει καθόλου πίσω γιατί δεν υπάρχει λωρίδα πίσω του. Ο νταλικέρης έρχεται από την λωρίδα εξόδου δηλαδή αυτή που είναι για να στρίψεις δεξιά καινα βγεις από τον δρόμο.
Έχει κάτι φωτογραφίες από χρήστες με κόκκινες γραμμές που φαίνεται ακριβώς αυτό που λέω
gianniss Posted - 30/05/2015 : 23:34:30
Απ'ότι κατάλαβα συνέβη στη Ρωσία.Εκεί δε βγάζεις άκρη.Δεν υπάρχει κ.ο.κ. εκεί από τα λίγα
βιντεάκια που έχω δει.
π.χ.
https://www.youtube.com/watch?v=g1mCbiLEjM0
Deorum Posted - 30/05/2015 : 21:35:45
Εγώ θεωρώ ότι σε όλα τα επίπεδα φταίει ο ποδηλάτης.
Και σε νομικό, και σε ουσίας, ακόμα και αν υποθέσουμε πως δεν ήταν δρόμος ταχείας κυκλοφορίας όπου δεν επιτρέπεται εξ'αρχής να ήταν εκεί.
Dimosthenis Posted - 30/05/2015 : 21:30:51
Όπως συμβαίνει συχνότατα στην πόλη μου (Πάτρα) οι ποδηλάτες γράφουν στα παπάρια τους τον Κ.Ο.Κ. και μάλιστα επιδεικτικότατα, και οι οδηγοί γράφουν στο ίδιο μέρος τους ποδηλάτες. Φταίνε και οι δυο.

xipolitos. Που να δεις Βούλγαρους νταλικιέρηδες. Ο Θεός να σε φυλάει.

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.
papako Posted - 30/05/2015 : 13:21:00
Η νταλικα ηταν σε λαθος λουριδα πριν ακομα στριψει.

Στέφανος
Deorum Posted - 30/05/2015 : 08:31:07
Δεν είναι δικό μου φυσικά το βίντεο, μπορεις να το ανεβάσεις φυσικά, όπως το ανέβασα κ εγώ.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000