Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Zagori Mountain Running 2015

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
rowergr Δημοσιευτηκε - 16/05/2015 : 23:56:20
Παιδιά ο αγώνας των 25 πότε είναι; Την Κυριακή;

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
ANASTASIOS Posted - 05/08/2015 : 23:09:08
quote:
Originally posted by miltos70

quote:
Originally posted by tzatzikis90

συγχαρητήρια για την επίδοσή σου Μίλτο!

σχετικά με την εκκίνηση έχεις απόλυτο δίκιο.. μάλιστα στους ορεινούς αγώνες που μετά από λίγο μπαίνεις σε μονοπάτια είναι ενοχλητικό να σπρώχνονται να μπουν μπροστά άτομα που θα τερματίσουν πολύ πίσω.. δυστυχώς όμως όλοι αυτοί δεν έχουν μεγάλη εμπειρία από αγώνες και νομίζουν πως δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα στους υπόλοιπους που πιθανότατα θα χάσουν αρκετό χρόνο μέχρι να τους περάσουν στο μονοπάτι.. στο συγκεκριμένο αγώνα την έκανα κι εγώ εν μέρει την εξυπνάδα μου καθώς έτρεχα με παρέα και είχε ήδη μπει στις πρώτες σειρές.. εγώ έκατσα λίγο πιο πίσω βέβαια αλλά και πάλι.. βἐβαια σε αυτό τον αγώνα μπορούσες να περάσεις "τους αργούς" στο κομμάτι του δρόμου ως το μονοπάτι και λίγο μετά που παρέμενε πλατύ αλλά είναι μεγάλο θέμα αυτό στους ορεινούς αγώνες πραγματικά.. και επίσης όντως στο συγκεκριμένο δεν αντιμετώπισα προβλήματα να περάσω κόσμο.. μόλις σε καταλάβαιναν έκαναν στην άκρη πολλές φορές σταματώντας τελείως!

και... τα σουβλάκια στον τερματισμό δεν τα είδες Μίλτο!? έπρεπε να έδιναν κάτι δε λέω αλλά τα σουβλάκια σου τρυπούσαν τη μύτη! τα τίμησα δεόντως και μαζί παγωμένη μπυρίτσα και η αποκατάσταση ήρθε σε χρόνο ρεκόρ χαχα!

Τάσος




Θενκς Τάσο! Ναι, στο συγκεκριμένο αγώνα δεν υπήρχε θέμα να προσπεράσει κανείς.

Χμμμ τα σουβλάκια στον τερματισμό μου διέφυγαν... τα αντικατέστησα βέβαια με πιάτα με άγρια μανιτάρια στην Βίτσα!





ωραία πράματα

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
miltos70 Posted - 05/08/2015 : 13:39:47
quote:
Originally posted by tzatzikis90

συγχαρητήρια για την επίδοσή σου Μίλτο!

σχετικά με την εκκίνηση έχεις απόλυτο δίκιο.. μάλιστα στους ορεινούς αγώνες που μετά από λίγο μπαίνεις σε μονοπάτια είναι ενοχλητικό να σπρώχνονται να μπουν μπροστά άτομα που θα τερματίσουν πολύ πίσω.. δυστυχώς όμως όλοι αυτοί δεν έχουν μεγάλη εμπειρία από αγώνες και νομίζουν πως δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα στους υπόλοιπους που πιθανότατα θα χάσουν αρκετό χρόνο μέχρι να τους περάσουν στο μονοπάτι.. στο συγκεκριμένο αγώνα την έκανα κι εγώ εν μέρει την εξυπνάδα μου καθώς έτρεχα με παρέα και είχε ήδη μπει στις πρώτες σειρές.. εγώ έκατσα λίγο πιο πίσω βέβαια αλλά και πάλι.. βἐβαια σε αυτό τον αγώνα μπορούσες να περάσεις "τους αργούς" στο κομμάτι του δρόμου ως το μονοπάτι και λίγο μετά που παρέμενε πλατύ αλλά είναι μεγάλο θέμα αυτό στους ορεινούς αγώνες πραγματικά.. και επίσης όντως στο συγκεκριμένο δεν αντιμετώπισα προβλήματα να περάσω κόσμο.. μόλις σε καταλάβαιναν έκαναν στην άκρη πολλές φορές σταματώντας τελείως!

και... τα σουβλάκια στον τερματισμό δεν τα είδες Μίλτο!? έπρεπε να έδιναν κάτι δε λέω αλλά τα σουβλάκια σου τρυπούσαν τη μύτη! τα τίμησα δεόντως και μαζί παγωμένη μπυρίτσα και η αποκατάσταση ήρθε σε χρόνο ρεκόρ χαχα!

Τάσος




Θενκς Τάσο! Ναι, στο συγκεκριμένο αγώνα δεν υπήρχε θέμα να προσπεράσει κανείς.

Χμμμ τα σουβλάκια στον τερματισμό μου διέφυγαν... τα αντικατέστησα βέβαια με πιάτα με άγρια μανιτάρια στην Βίτσα!
tzatzikis90 Posted - 04/08/2015 : 19:20:54
συγχαρητήρια για την επίδοσή σου Μίλτο!

σχετικά με την εκκίνηση έχεις απόλυτο δίκιο.. μάλιστα στους ορεινούς αγώνες που μετά από λίγο μπαίνεις σε μονοπάτια είναι ενοχλητικό να σπρώχνονται να μπουν μπροστά άτομα που θα τερματίσουν πολύ πίσω.. δυστυχώς όμως όλοι αυτοί δεν έχουν μεγάλη εμπειρία από αγώνες και νομίζουν πως δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα στους υπόλοιπους που πιθανότατα θα χάσουν αρκετό χρόνο μέχρι να τους περάσουν στο μονοπάτι.. στο συγκεκριμένο αγώνα την έκανα κι εγώ εν μέρει την εξυπνάδα μου καθώς έτρεχα με παρέα και είχε ήδη μπει στις πρώτες σειρές.. εγώ έκατσα λίγο πιο πίσω βέβαια αλλά και πάλι.. βἐβαια σε αυτό τον αγώνα μπορούσες να περάσεις "τους αργούς" στο κομμάτι του δρόμου ως το μονοπάτι και λίγο μετά που παρέμενε πλατύ αλλά είναι μεγάλο θέμα αυτό στους ορεινούς αγώνες πραγματικά.. και επίσης όντως στο συγκεκριμένο δεν αντιμετώπισα προβλήματα να περάσω κόσμο.. μόλις σε καταλάβαιναν έκαναν στην άκρη πολλές φορές σταματώντας τελείως!

και... τα σουβλάκια στον τερματισμό δεν τα είδες Μίλτο!? έπρεπε να έδιναν κάτι δε λέω αλλά τα σουβλάκια σου τρυπούσαν τη μύτη! τα τίμησα δεόντως και μαζί παγωμένη μπυρίτσα και η αποκατάσταση ήρθε σε χρόνο ρεκόρ χαχα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
miltos70 Posted - 04/08/2015 : 18:32:58
Κατέβηκα στα 21k. Θα περιγράψω τα highlights.

Το περίμενα με λαχτάρα εδώ και 2 μήνες. Θαυμάσια εμπειρία το τρέξιμο σε τόσο ενδιαφέρον πεδίο και σε τόσο όμορφη περιοχή όσο τα Ζαγόρια.

Στην εκκίνηση περίμενα στην πλατεία του χωριού περίπου 20m πίσω από την αψίδα, όχι και πολύ πίσω δηλαδή. Αλλά για κάποιον λόγο είδα 100-άδες άτομα να ξεκινάνε να τρέχουνε πιο μπροστά από μένα... κάπως μπερδεύτηκα.

Τεσπά, δεν με πολυενδιαφέρει το "πλασάρισμα" κατά την εκκίνηση αλλά οπωσδήποτε σε αγώνες με τέτοια μεγάλη συμμετοχή που μετά από 1km καταλήγουν σε στενότατο μονοπάτι, παίζει το ρόλο του. Ωστόσο, όλοι οι συν-δρομείς ήταν πολύ φιλικοι και όταν χρειαζόταν επιτρέπαν και διευκόλυναν τις προσπεράσεις. Κι εμένα (ειδικά στις κατηφόρες που "δεν τις έχω") με πέρασαν κάμποσοι.

Έκανε αρκετούτσικη ζέστη, αλλά η διαδρομή είχε και σκιερά, δασώδη κομμάτια ειδικά μες στο φαράγγι όπου μπορούσες να πας πιο γρήγορα. Είχε και κροκάλες, που μου φάνηκαν διασκεδαστικές αν και λίγο επικίνδυνες να γυρίσεις πόδι.

Οι σταθμοί τροφοδοσίας συμπαθέστατοι. Υπήρχε ένα κενό 9 χιλιομέτρων ανάμεσα στον δεύτερο (στο 10k) και στον τρίτο (στο 19k) το οποίο δεν το θεωρώ κακό, γιατί στο βουνό πρέπει να έχεις την αίσθηση ότι υπάρχουν και τμήματα όπου είσαι μόνος σου και κάνεις τα κουμάντα σου με νερό κλπ. Αλλά τι λέω, οι 42-άρηδες και οι 80-ρηδες θα με ακούν κι θα γελάνε!

Επίσης στο τελευταίο κομμάτι πέσαμε πάνω στους τελευταίους του 10-ριού. Μπράβο στον κόσμο αυτό που με μάλλον λίγη προετοιμασία αλλά με περισσή αποφασιστικότητα κατέβηκε και έκανε το 10k.

Στον τερματισμό των 21k (μάλλον συνέπεσε με των 10k), η αλήθεια είναι ότι δεν είδα να μας δίνουνε κάποιο χυμό ή φρούτο ή οτιδήποτε απολύτως. Δεν χαλάστηκα, πήγα Βίτσα και τσίμπησα στην πλατεία του χωριού κ αργότερα στην ταβέρνα με τα άγρια μανιτάρια. Θα ήθελα πάντως να χαζολογήσω λίγο παραπάνω στον τερματισμό αλλά νηστικός δεν γινότανε.

Χρόνος 2.54', πολύ ικανοποιητικός για μένα, και θα έλεγα άκοπα. Το γεγονός ότι είχε 3 μικρές ανηφόρες κ κατηφόρες κι όχι μια μεγάλη ανηφόρα των 1100m που να ακολουθείται από μια μεγάλη κατηφόρα των 1100m το έκανε να μου φανεί εύκολο. Ισχύει; Τι λεν οι εμπειρότεροι;

Τα συγχαρητήριά μου σε όλους τους δρομείς και διοργανωτές. Ειδικά σε όσους έκαναν τα μεγάλα νούμερα (80 κ 42)... ελπίζω του χρόνου να κατέβω κι εγώ στα 42

Μίλτος
Apneafrog Posted - 04/08/2015 : 16:33:40
quote:
Originally posted by trexantiris

!!!Κουράστηκα, χόρτασα αλλά και πορώθηκα από τις περιγραφές!!!

@Apneafrog: Γιάννη το TeRa80, μπορεί να ήταν ένα "Τέρας" αλλά το κατάφερες παλικαρήσια!!! Αρχίζω και καταλαβαίνω ότι η ζέστη και τα θέματα ενυδάτωσης προβληματίζουν πολύ κόσμο σε αυτόν τον αγώνα!
Free your feet...free your senses!



Μανώλη,

-Λόγο απειρίας σε μεγαλους αγώνες, δεν μπορώ να καταλάβω αν ήταν η αφυδάτωση που με κατέβαλε έτσι μεταξύ 55-60Χλμ.Έπινα νερό κ ηλεκ/τες πολύ σωστά γενικότερα καθ'ολη την διάρκεια του αγώνα.
Θυμάμαι πάντως πέρσι τον Δεκέμβρη στο 12ωρο της Ελευσίνας ότι είχα ακριβώς το ίδιο σύμπτωμα σε αυτά τα χιλιόμετρα...
Μου δίνεται η εντύπωση ότι το σώμα περνάει ένα στάδιο πτώσης μετά από κάποιες ώρες και μετά επανέρχεται....
Πήγαινα για εγκατάλειψη στο 60 γιατί είχα χάσει το φως μου....Τα παιδιά στον σταθμό με βοήθησαν πολύ να επανέλθω από το ΣΟΚ και να συνεχίσω....
Σαν εμπειρία, μου έμεινε αυτό το στάδιο πτώσης - επαναφοράς,
...και φυσικά το τοπίο του αγώνα που ήταν εξωπραγματικά όμορφο,
...η άριστη συνεργασία με έναν συναθλητή (Ιωάννης Αρμένης), όπου καλύψαμε τα τελευταία 10Χλμ και τερματίσαμε μαζί!!
...και σαν προίκα μια τεράστια φουσκάλα στο πέλμα του αριστερού ποδιού...







akira Posted - 04/08/2015 : 07:04:54
quote:
Originally posted by dtziouvaras

δηλαδη δώσανε μετάλλιο??? γιατί στο όλυμπο για 2-3 λεπτά εκτός ορίου δεν έδωσαν έμαθα....



ναι, και μεταλλιο πηραμε αλλά και finisher t-shirt

Τα λεμε στο τερματισμο
tzatzikis90 Posted - 04/08/2015 : 02:16:53
quote:
Originally posted by trexantiris

!!!Κουράστηκα, χόρτασα αλλά και πορώθηκα από τις περιγραφές!!!

@Apneafrog: Γιάννη το TeRa80, μπορεί να ήταν ένα "Τέρας" αλλά το κατάφερες παλικαρήσια!!! Αρχίζω και καταλαβαίνω ότι η ζέστη και τα θέματα ενυδάτωσης προβληματίζουν πολύ κόσμο σε αυτόν τον αγώνα!

@Tzatzikis90: Τάσο εσύ δεν έκανες 3-ήμερο αλλά έζησες περιπέτεια ολόκληρη! Σαν να πήγες σε άλλον πλανήτη και γύρισες! Είναι ωραίο κάτι να το ζεις ταυτόχρονα και από την πλευρά του "παρατηρητή" αλλά και της δρομικής συμμετοχής!

Free your feet...free your senses!



έτσι όπως τα λες Μανώλη! πραγματικά υπέροχα συναισθήματα! βοήθησα όσο μπορούσα αν και όχι επίσημος εθελοντής..το κατά δύναμιν!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
dtziouvaras Posted - 03/08/2015 : 23:00:34
δηλαδη δώσανε μετάλλιο??? γιατί στο όλυμπο για 2-3 λεπτά εκτός ορίου δεν έδωσαν έμαθα....
akira Posted - 03/08/2015 : 17:41:15
quote:
Originally posted by dtziouvaras

Να ρωτήσω; όποιος έκανε το 42 σε πάνω απο το χρονικό όριο του αγώνα (9 ώρες?) θεωρήθηκε έγκυρος?



Εφοσον τερματισες τον αγωνα εισαι εγκυρος και απο την στιγμη που το ονομα σου και ο χρονος ειναι στα τελικα αποτελεσματα τοτε εισαι εγκυρος, αν και δεν εχει σημασια μιας και απο την στιγμη που αποφασισες να ανεβεις την ανηφορα για το καταφυγιο επιστροφη δεν υπηρχε. Και εγω παθων ειμαι με τερματισμο στις 10:30 ωρες με κραμπες απο το 17 αλλά το παλεψα για τον τερματισμο, η διαδρομη υπεροχη αλλά και απιατητικη και ηθελε σωστη διαχειρηση για να βγει σε 9 ωρες

Τα λεμε στο τερματισμο
trexantiris Posted - 03/08/2015 : 17:03:18
!!!Κουράστηκα, χόρτασα αλλά και πορώθηκα από τις περιγραφές!!!

@Apneafrog: Γιάννη το TeRa80, μπορεί να ήταν ένα "Τέρας" αλλά το κατάφερες παλικαρήσια!!! Αρχίζω και καταλαβαίνω ότι η ζέστη και τα θέματα ενυδάτωσης προβληματίζουν πολύ κόσμο σε αυτόν τον αγώνα!

@Tzatzikis90: Τάσο εσύ δεν έκανες 3-ήμερο αλλά έζησες περιπέτεια ολόκληρη! Σαν να πήγες σε άλλον πλανήτη και γύρισες! Είναι ωραίο κάτι να το ζεις ταυτόχρονα και από την πλευρά του "παρατηρητή" αλλά και της δρομικής συμμετοχής!

Free your feet...free your senses!
dtziouvaras Posted - 03/08/2015 : 16:56:22
Να ρωτήσω; όποιος έκανε το 42 σε πάνω απο το χρονικό όριο του αγώνα (9 ώρες?) θεωρήθηκε έγκυρος?
LEON T Posted - 29/07/2015 : 16:40:33
Εγω το μπλουζακι το πηρα απο το μαγαζι χτες γιατι ειχα γαμο το σαββατο και δεν εκατσα το βραδυ!ωραιο ειναι αλλα οχι dri-fit.....αντε και του χρονου στα 80(λεμε τωρα!!!!)
akira Posted - 29/07/2015 : 15:37:25
το μπλουζακι finisher είναι μακό με υλικο που το κάνει ζεστο για να το φοράς με τετοια ζεστη πόσο μάλλον για προπόνηση.

Τα λεμε στο τερματισμο
ptrspar Posted - 29/07/2015 : 14:56:50
Την ίδια απορία είχα κ γώ γιατί μάλλον ήμουν ο 2ος (κ τελευταίος)
Που έμενε αρίστη κ έτρεξε 42( στον ξενώνα εμένα μόνος). Δυστυχώς δεν πήρα ούτε το πρώτο t-shirt γιατί τους είχε τελειώσει ??? .ο αγώνας πολύ δύσκολος κ η διαδρομή απίστευτη. Highlight η βουτιά στον παγωμένο βοιδομάτη για recovery.
Κ του χρόνου!
Pheidias Posted - 29/07/2015 : 14:00:59
...Το μπλουζάκι finisher (κι η εκδήλωση του Σαββατόβραδου) έλεγε τίποτα; Απλά ρωτάω, διότι δεν πήγα να το πάρω. (Έμενα μακρυά, στην Αρίστη, και δεν είχα δυνατότητα να πάω στο Τσεπέλοβο, ούτε υπήρχε άλλος 42άρης εκεί. Αλλά ήθελα να εξερευνήσω και εκείνη την μεριά, τον Βοϊδομάτη.)
Πρόπερσυ έδωσαν πετσέτα Cocomat και κρασάκι πάντως.

Καταπληκτικά τα Ζαγοροχώρια, η συγκοινωνία το μόνο πρόβλημα.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000