Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Ευρύτερος Αθλητισμός
 Υπόλοιπα Αθλήματα
 Κολύμπι!

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
tzatzikis90 Δημοσιευτηκε - 18/06/2015 : 21:50:42
δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο αλλά δε βρήκα κι έτσι ανοίγω εδώ.

ερωτήσεις προς τα δελφίνια της παρέας!

διεξάγεται αρχές Αυγούστου αγώνας με τρέξιμο και 800 μέτρα κολύμπι ενδιάμεσα και θα ήθελα να το δοκιμάσω ως εμπειρία. πήγαινα κολυμβητήριο χρόνια επομένως ξέρω τεχνική και απ΄όλα. το θέμα μου είναι πως πλέον παρότι έχω δυνατά πόδια από το τρέξιμο, δεν έχω τις ανάσες για να βγάλω τόσο μεγάλη απόσταση συνεχόμενη. τώρα βγάζω το πολύ 100 μέτρα σερί κι αυτά με το ζόρι.

υπάρχει κάποιο μυστικό πέραν της κολυμβητικής προπόνησης που θα με βοηθήσει να βγάλω την απόσταση?

φαντάζομαι 3 χεριές και ανάσα είναι καλύτερο από 1-1?

κολυμπάω με φακούς επαφής. θα χρειαστούν γυαλάκια για διευκόλυνση?

τέλος, είναι φυσιολογικό αν κουραστώ πχ να αλλάξω στυλ (πρόσθιο που είναι ξεκούραστο πχ) μέχρι να συνέλθω? το κάνουν κι άλλοι ή θα με κοιτούν περίεργα!?

οποιαδήποτε συμβουλή για να τα καταφέρω ευπρόσδεκτη!

σημειωτέον: δεν πάω για χρόνο εννοείται. βέβαια μην τερματίσω και καμιά ώρα πίσω από τον τελευταίο

Τάσος

know your limits. then destroy them.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Lithovatis Posted - 04/08/2015 : 15:28:37
Ωραία και ότι παράγγειλα απο ένα μαγαζί στην Αθήνα κάτι συμπιεστικά και το είδα που το πούλαγε
και έγραφε ότι κάνει για τριβές και δεν το πήρα να το δοκιμάσω .......
Το έχω δει να το προτείνουν και στο εξωτερικό.
Leonardo Posted - 03/08/2015 : 16:32:34
quote:
Originally posted by Lithovatis

Mε έχει πεθάνει .....
Στην αριστερή μασχάλη πάντα σύγκαμα.
Και να είχα και περιττό βάρος ......
Βαζελίνη >????????



Ειδικά για κολυμβηση - BODYGLIDE
θα με θυμηθεις


________________________________________________________________________
"...ο πόνος ειναι παροδικός, η εγκατάλειψη ειναι για πάντα"

rowergr Posted - 03/08/2015 : 15:40:42
Εγω σημειωσα τις ασκησεις του κασσιμη στο youtube.Κανε αναζητηση:kassimis swimming trialtho και θα σου βγ;λαλει τις ασκησεις του.Περυσι τις εκανα δυο φορες την εβδομαδα το καλοκαιρι.Εκανα τρεις εβδομαδες μεχρι να μπορω να βγαζω ακριβως το προγραμμα.Το θετικο ειναι οτι με το 3/1 θα φτιαξεις ανασα και στο τρεξιμο.
Κατι ακομη:οπως θα δεις στο προγραμμα εχει ασκησεις με τους αγκωνες ψηλα κατι που θα σε βοηθησει τεχνικα (για θαλασσα) αλλα και μυοσκελετικα.Αν εχει καποιος να προτεινει καποια ασκηση που του αρεσει και νομιζει οτι ειναι αποδοτικη ας το κανει για να μαθουμε κι εμεις.

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Lithovatis Posted - 31/07/2015 : 21:12:17
Εγώ σήμερα ένα μισάωρο το αφιέρωσα σε αναπνοή μια αριστερά μια δεξιά
μιας και ήτανε λάδι το νερό . Μπορώ να πώ ότι ζορίστηκα λίγο
μιας και εδώ και 2 μήνες κοντά έπαιρνα αναπνοή από την αριστερή μπάντα .
Πάντως έχω ενθουσιαστεί πολύ μιας και το είχα σε δεύτερη μοίρα το κολύμπι και ο λόγος γιατί δεν είχα μάθει απο μικρός και έλεγα πωπω
άντε να πάρω μπρος τώρα.
Το τεχνικό κομμάτι θα αργήσει πολύ να φτιάξει.....
BASILIS Posted - 31/07/2015 : 13:31:17
Μερικά σχόλια για τις προηγούμενες αναρτήσεις.
Τα 20 λεπτά/χλμ είναι αρκετά καλός χρόνος, όχι μόνο για αρχάριο...άρα μάλλον υπερβολική απαίτηση.
Το πρόβλημα με τη θάλασσα είναι ότι η απόσταση είναι σχετική (ακόμα και εξειδικευμένα GPS λανθάνουν), επίσης, το θέμα του προσανατολισμού είναι αρκετά δύσκολο και έχει να κάνει και με τη συμμετρικότητα της κίνησης. Ο κυματισμός μπορεί να μεταβάλλει την απόδοση ακόμα και 30% (ελαφρύς κυματισμός).
Το βασικό στο κολύμπι είναι να κινείσαι σε διάρκεια χωρίς κούραση. Αυτό γίνεται μόνο με προπόνηση. Η τεχνική θέλει ειδική δουλειά και βοήθεια. Η αναπνοή σε 3-1 χεριές είναι πολύ πιο δύσκολη για αρχάριους και για κυματισμό. Η αναπνοή 1-1 είναι ιδανική ακόμα και για προχωρημένους γιατί εξασφαλίζει καλύτερη οξυγόνωση αλλά χαλάει την ευθύγραμμη κίνηση λόγω ασυμμετρίας
Το κολύμπι είναι πολύ καλή εναλλακτική προπόνησση για το τρέξιμο και συνίσταται σαν cross trainning ακόμα και για να σπάει τη μονοτονία!
Aroulio Posted - 30/07/2015 : 16:05:56
προληπτικά πριν ξεκινήσεις βάζεις στις μασχάλες βαζελίνη, ή bodyglide (προσοχή γιατί αν μείνει στον ήλιο λιώνει). Την τελευταία φορά ξέχασα να το κουβαλάω και έκανα μια χαρά τη δουλειά μου με αντηλιακό!
ANASTASIOS Posted - 30/07/2015 : 10:15:59
[quote]Originally posted by Lithovatis

Mε έχει πεθάνει .....
Στην αριστερή μασχάλη πάντα σύγκαμα.
Και να είχα και περιττό βάρος ......
Βαζελίνη >????????
[/quote


Για τα συγκάματα,πολύ καλή είναι η κρέμα fisan pate.Την χρησιμοποιώ χρόνια.

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
Lithovatis Posted - 29/07/2015 : 18:37:23
Mε έχει πεθάνει .....
Στην αριστερή μασχάλη πάντα σύγκαμα.
Και να είχα και περιττό βάρος ......
Βαζελίνη >????????
sotfireman Posted - 16/07/2015 : 10:05:21
quote:
Originally posted by Lithovatis


Κάθε δεύτερη αναπνοή. Δλδ αναπνέω πάντα απο την ίδια πάντα
και δεν ξέρω αμα είναι σωστό αυτό .
Τα πόδια τα μπερδεύω και άλλοτε τα ΨΙΛΟκουνάω και άλλοτε
τα ξεχνάω τελείως ....




Το πιο σωστό είναι οι αναπνοές να γίνονται κάθε μονή χεριά (να αναπνέεις δηλ. και από τις δυο μεριές,γιατί έτσι κολυμπάς πιο σωστά),αλλά στην θάλασσα είναι ένα θέμα το κύμα,οπότε για να μην πιείς νερό παίρνεις από την μεριά της ξηράς αναπνοές.(πρέπει δηλ. να μάθεις να αναπνέεις και από τις δυο πλευρές)

Για τα πόδια, προσπάθησε να κάνεις κάποια μέτρα μόνο πόδια,χωρίς χεριές, πάρε αν θες κάτι να κρατάς για να επιπλέεις πιο εύκολα και κούνα μόνο τα πόδια, να συνηθίσεις να τα δουλεύεις.

Το σημαντικότερο υπομονή και επιμονή...για να κολυμπήσεις σωστά και να αρχίσεις να γλυστράς στο νερό θέλει δουλειά. Η κολύμβηση είναι πολύ τεχνικό άθλημα.

Καλά μπάνια
Lithovatis Posted - 15/07/2015 : 21:59:35
Παιδιά αφού βρήκα το θέμα ας γράψω και εγώ.
Έχω ξεκινήσει εντατικά κολύμπι απο το 0 .....
Είμαι στα 28 και ποτέ μου δεν ήξερα να
κολυμπάω σε φάση αναπνοές χεριές και διάρκεια .
Είμαι σε χωριό και απο θάλασσα άλλο τπτ
αλλά για κολυμβητήριο λίγο δύσκολο.
Απο κούραση δεν έχω πολύ θέμα δλδ ....
Τρέξιμο ,ποδήλατο κάργα άρα κάτι κάνουνε τα πνευμόνια.....
Η πλάτη και τα χέρια έχουνε δύναμη απο μονόζυγο και δίζυγο.
Τώρα μετά απο μερικά βίντεο πήγα για δοκιμή.....
Πρώτη απόσταση 800-900 μ χωρίς μεγάλη κόπωση ΑΛΛΑ !!!!!
έκανα και 40 λεπτά να πάω .....
Ακόμα κοιτάω βίντεο για την τεχνική και προσπαθώ όσο γίνεται
να την βελτιώσω βάση το βίντεο ......
Τώρα το 1000 το κάνω σε 26 λεπτά μετά απο ένα + μήνα συστηματικό κολύμπι.
Άσε που άμα έχει και θάλασσα στην χαλάει πάρα πολύ.
Χεριές αναπνοές .....
Κάθε δεύτερη αναπνοή. Δλδ αναπνέω πάντα απο την ίδια πάντα
και δεν ξέρω αμα είναι σωστό αυτό .
Τα πόδια τα μπερδεύω και άλλοτε τα ΨΙΛΟκουνάω και άλλοτε
τα ξεχνάω τελείως ....
Υπομονή και επιμονή ???
HEEEEEEEEEEELP.

Υ.Γ. Τρομερό πράγμα το κολύμπι . Δεν το είχα και τόσο
σε εκτίμηση .
ptrspar Posted - 20/06/2015 : 07:52:00
Μια χαρά είσαι.
Όσον αφορά τον προσανατολισμό...
Βάλε σημάδι μακρυά (μεγάλο κτίριο, σκάφος , κορυφογραμμή. Κλπ).
Έτσι...θα ξέρεις πάντα που πηγαίνεις.
tzatzikis90 Posted - 20/06/2015 : 00:24:23
σας ευχαριστώ παιδιά!

καταρχάς να πω πως ξεκινάμε με 1κ τρέξιμο και μετά είναι το κολύμπι. βέβαια θα μου πείτε στα 1000 μέτρα και ο πιο αργός πάνω κάτω την ίδια ώρα μ εμένα θα μπει στο νερό οπότε δεν παίζει μεγάλο ρόλο. θα κοιτάξω να πιάσω μια ακρούλα για να μη φύγει καμιά καρατερίστικη ποδιά σε συντρέχτη..

σήμερα πάντως που πήγα θάλασσα δοκίμασα λίγο να φτάσω μια σημαδούρα για αρχή να δω τι παίζει. 2 χεριές κι ανάσα όπως είπατε και χαλαρό ελεύθερο. η αλήθεια είναι πως την έβγαλα την απόσταση και μετά είχα δυνάμεις και για το γυρισμό (100-150 μέτρα κι άλλα τόσα για πίσω). βέβαια κάποια στιγμή που σήκωσα κεφάλι να δω τη σημαδούρα μπροστά μου, αυτή βρισκόταν τουλάχιστον 90 μοίρες δεξία! κοινώς χάθηκα για τα καλά! ελπίζω να βελτιώσω αυτή την αίσθηση του χώρου γιατί βλέπω να με βρίσκουν ναυαγό σαν τον Τομ Χάνκς σε κανένα απόμερο νησάκι!

επιπλέον διαπίστωσα πως ενώ τελικά με τις ανάσες δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα, κουράστηκαν κάποια στιγμή τα χέρια μου σε φάση να δυσκολεύομαι να τα σηκώσω για χεριά. ίσως τελικά να μην ακολουθώ την ιδανική τεχνική ή απλά να θέλω ενδυνάμωση στα χέρια!? ίσως και τα δύο!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Charlie_Brown Posted - 19/06/2015 : 08:44:22
@dargyropoulos

Με μια μηχανή του χρόνου :P

Σίγουρα με κάποιον προπονητή, σωστές ασκήσεις μέσα στο νερό και πολύ υπομονή, επιμονή και χρόνο μαθαίνεις τα πάντα. Απλά όσο μεγαλύτερος είναι κάποιος, τόσο πιο δύσκολο θα είναι.

Άμα θελείς μπορείς να βρεις στο YouTube πολλά βίντεος που σου δείχνουν τεχνικές και ασκήσεις μέσα στο νερό. Εγώ έτσι ξεκίνησα πάντως.

Εδώ για παράδειγμα ο κύριος αυτός εξηγεί πολύ καλά το πιάσιμο του χεριού (κουπιά?) στο ελεύθερο (τσέκαρε και άλλα βιντεάκια από το κανάλι αυτό)

https://www.youtube.com/watch?v=XvAMq9rSzyU αξίζει δες το όλο.

"You can't wake a person who is pretending to be asleep"
sotfireman Posted - 19/06/2015 : 08:37:21
quote:
Originally posted by dargyropoulos

πως μπορεί να μάθει κανείς σωστή τεχνική;



Δυστυχώς,μόνο αν του δείξει κάποιος που ξέρει και με πολύ προπόνηση.

Στην κολύμβηση το παν είναι η τεχνική,να γλυστράς στο νερό, να μην παλεύεις με το νερό.Αν δεν έχεις σωστή τεχνική το νερό σου φέρνει αντίσταση και δεν πας μπροστά. Γι'αυτό βλέπεις ορισμένους να χτυπιούνται και να είναι συνέχεια στο ίδιο σημείο
dargyropoulos Posted - 19/06/2015 : 01:27:08
πως μπορεί να μάθει κανείς σωστή τεχνική;

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000