Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Στα Ίχνη της Ιεράς Οδού-12/9/2015

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
SKOTEINOS Δημοσιευτηκε - 06/08/2015 : 14:00:57
Ένας αγώνας με ιστορική-αρχαιοελληνική χροιά,έρχεται να προστεθεί στο καλεντάρι των αγώνων.
Πρόκειται για τον 1ο αγώνα ΄΄ΣΤΑ ΙΧΝΗ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΟΔΟΥ΄΄ που θα γίνει το Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου 2015, και θα διανύσει την διαδρομή που έκαναν οι Αρχαίοι Αθηναίοι όταν σχημάτιζαν πομπή και πήγαιναν στην Ελευσίνα,κατά την διάρκεια των Ελευσινίων Μυστηρίων.
Πρόκειται για Ημιμαραθώνιο ακριβώς,και οι συμμετοχές θα κλείσουν στις 1000!!!!!

Οπότε σπεύστε να γραφτείτε.

Για περισσότερα εδώ:

http://www.runningnews.gr/item.php?id=23036

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
kwma Posted - 23/09/2015 : 05:52:39
Η διοργανωτική επιτροπή μέσω ενος πληρέστατου ερωτηματολογίου, λαμβάνει γνώση για την εντύπωση που προκάλεσε ο αγώνας σε δρομείς, εθελοντές κλπ.
Ειμαι πολύ αισιόδοξος, και πιστέυω πως του χρόνου ο αγώνας θα είναι υπόδειγμα διοργάνωσης....(οσο αφορά τον ανθρωπινο παράγοντα).
Την κίνηση αυτή, την εκλαμβάνω ως κίνηση αμοιβαίας εκτίμησης και εμπιστοσύνης.
Καλη συνέχεια,
Κωστας.
piatrop Posted - 20/09/2015 : 21:56:48
Εμένα το Fenix 3 μέτρησε 20,8 Κm.
Deorum Posted - 18/09/2015 : 13:34:19
Όπως ξανα-έγραψα αν τα garmin μετρήσαν 20.65 υπολογίστε άνετα 150 μέτρα λιγότερα.

Elda Posted - 18/09/2015 : 12:25:04
quote:
Originally posted by bpet76

Τελικά βρε παιδιά πόση ήταν η απόσταση; 21,6 km που είχαν πει στην αρχή ή πολύ λιγότερο;



20.7

Στο site της διοργανωσης υπηρχε η διαδρομη στο endomondo οπου φαινοταν οτι ειναι 20.7.

Στη συνεχεια εστειλαν ενα ε μεηλ ενημερωτικο οπου αναγραφοταν οτι η διαδρομη θα ειναι 21.6. Τελικα ηταν σωστο το πρωτο.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

bpet76 Posted - 18/09/2015 : 11:50:40
Τελικά βρε παιδιά πόση ήταν η απόσταση; 21,6 km που είχαν πει στην αρχή ή πολύ λιγότερο;
dimitrissss Posted - 18/09/2015 : 09:17:10
Δεν συμμετείχα στον αγώνα αλλά:
1)Έχεις φανταστεί τι μποτιλιάρισμα θα είχε η Καβάλας με μια μόνο λωρίδα κυκλοφορίας;
2)Και πάλι ο κλασικός Έλλην δρομέας θα έτρεχε δίπλα στα αυτοκίνητα αφού να έτρεχε και στη διπλανή. Στους αγώνες του ΣΔΥΑ βγαίνουν από τις κορίνες και τρέχουν πάνω στη λωρίδα με τα αυτοκίνητα για να μη χάσουν το PB.
papili Posted - 18/09/2015 : 08:15:51
ζέστη και καυσαέρια όλοι το ξέραμε. ίσως να ήταν πιο καλά αν η τροχαία στην καβάλας έδινε στην κυκλοφορία μία μόνο λωρίδα για την κίνηση των αυτοκινήτων από το να τρέχουν δίπλα μας ακριβώς
SKOTEINOS Posted - 17/09/2015 : 10:58:11
Εγώ πιστεύω Σάββατο απόγευμα είναι σούπερ!
Μην ξεχνάτε ότι διευκολύνει εν πολλοίς και τους εκτός Αθηνών δρομείς ,να έρθουν!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
ANASTASIOS Posted - 17/09/2015 : 10:27:05
quote:
Originally posted by ANGEL1

Καλημέρα σ' όλους.
Δεν πήρα μέρος στον αγώνα, αλλά θα ήθελα να γράψω κάτι.
Διαβάζω την άποψη ότι θα ήταν καλύτερο ο αγώνας να γίνει Κυριακή πρωί.
Δυστηχώς εάν γίνει κάτι τέτοιο θα υπάρξουν πάρα πόλλα προβλήματα. Στο Θησείο έχει παζάρι (προέκταση Μοναστηράκι). Το ίδιο συμβαίνει και στην Ιερά οδό στον Ελαιώνα περίπου. Ειδικά σ' αυτό το σημείο έχει πολλά αυτοκίνητα. Αν εμφανιστούν και 1.000 δρομείς εκείνη την ώρα καταλαβαίνεται τι θα συμβεί. Επίσης παζάρι μπορεί να έχει και μετά το Αιγάλεω στο ύψος της Αγίας Βαρβάρας. Στο τέρμα τώρα της Ιεράς Οδού, εάν ο καιρός είναι καλός, πολύς κόσμος επισκέπτεται τον Βοτανικό Κήπο. Άλλο ένα πρόβλημα.
Νομίζω δηλ. πως είναι δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο Κυριακή πρωί.

"ΣΠΕΥΔΕ ΒΡΑΔΕΩΣ"




Σωστές οι παρατηρήσεις σου.Δύσκολο για κυριακή πρωί.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANGEL1 Posted - 16/09/2015 : 09:18:33
Καλημέρα σ' όλους.
Δεν πήρα μέρος στον αγώνα, αλλά θα ήθελα να γράψω κάτι.
Διαβάζω την άποψη ότι θα ήταν καλύτερο ο αγώνας να γίνει Κυριακή πρωί.
Δυστηχώς εάν γίνει κάτι τέτοιο θα υπάρξουν πάρα πόλλα προβλήματα. Στο Θησείο έχει παζάρι (προέκταση Μοναστηράκι). Το ίδιο συμβαίνει και στην Ιερά οδό στον Ελαιώνα περίπου. Ειδικά σ' αυτό το σημείο έχει πολλά αυτοκίνητα. Αν εμφανιστούν και 1.000 δρομείς εκείνη την ώρα καταλαβαίνεται τι θα συμβεί. Επίσης παζάρι μπορεί να έχει και μετά το Αιγάλεω στο ύψος της Αγίας Βαρβάρας. Στο τέρμα τώρα της Ιεράς Οδού, εάν ο καιρός είναι καλός, πολύς κόσμος επισκέπτεται τον Βοτανικό Κήπο. Άλλο ένα πρόβλημα.
Νομίζω δηλ. πως είναι δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο Κυριακή πρωί.

"ΣΠΕΥΔΕ ΒΡΑΔΕΩΣ"
kwma Posted - 16/09/2015 : 07:38:49
εγω παντως προτείνω να αλλαξει η ωρα διεξαγωγής.....Μια Κυριακάτικη πρωινη εκκίνηση, θα μεταμορφωνε τελείως (αναβαθμιστικά προφανως ) τον αγώνα....
echetlos Posted - 15/09/2015 : 00:14:34
quote:
Originally posted by Deorum
Υπάρχει και μια άλλη εξήγηση, την έλεγε ο Αλβέρτος, ότι υπάρχει συστολή και διαστολή του χρόνου όσο αυξάνεται η ταχύτητα, αλλά θες λίγη δουλίτσα ακόμα για να το πετύχεις, δεν νομίζω ότι είναι αυτό.





"My sport is your sport's punishment"
Deorum Posted - 14/09/2015 : 23:22:37
Όχι δεν είναι λάθος, απλά είπα τι έχω παρατηρήσει σε διάφορους αγώνες. Ο ειδικός είναι εδώ, φαντάζομαι θα μας πει.
Υπάρχει και μια άλλη εξήγηση, την έλεγε ο Αλβέρτος, ότι υπάρχει συστολή και διαστολή του χρόνου όσο αυξάνεται η ταχύτητα, αλλά θες λίγη δουλίτσα ακόμα για να το πετύχεις, δεν νομίζω ότι είναι αυτό.
Nek2000 Posted - 14/09/2015 : 23:08:06
quote:
Originally posted by Deorum

Και γιατί θεωρείτε δεδομένο πως το αποτέλεσμα έχει καθαρό και όχι μικτό χρόνο?

Τέλος όσο ξέρω το χρονόμετρο που φαίνεται στον φωτεινό πίνακα είναι ενδεικτικό, και όχι συνδεδεμένο με την χρονομέτρηση, αυτό συμβαίνει ακόμα και σε πολύ μεγάλες διοργανώσεις, όπως ο Μαραθώνιος.




Γιώργο δεν κατάλαβες καλά τι έγραψα για τον χρόνο. 1:49:42 μέτρησα εγώ καθαρό χρόνο (άντε να άργησα 2", 3" να το πατήσω) και στα αποτελέσματα γράφει 1:49:21. Και καθαρός χρόνος να είναι δηλαδή, είναι 20 δευτερόλεπτα μικρότερος από τον κανονικό. Και άλλος που τρέξαμε μαζί 1:49:41 μέτρησε και τον έχει 1:49:20.
Η μόνη εξήγηση είναι ο τάπητας στην εκκίνηση να ήταν αρκετά μέτρα μετά την αψίδα και να μην το κατάλαβα.
Δεν λέω ότι είναι σημαντικό αλλά δε νομίζω ότι είναι και λάθος που το αναφέρω
Deorum Posted - 14/09/2015 : 22:52:55
Πάντως για όσους τρέξαμε στο σχηματάρι μια εβδομάδα πριν, περάσαμε κάποια στιγμή από κάτι χωράφια ανάμεσα, δεν ξέρω τι ήταν, μυρωδιά από γουρούνια ή άλλου είδους μαντριά, ίσως κάποιο ζωντανό είχε ψοφήσει, δεν ξέρω, αλλά μας πήραν κάτι μπόχες... (σόρρυ κιόλας).
Εγώ που δεν είχα κανένα στομαχικό πρόβλημα ανακατοσούρας κτλ, εκείνη την στιγμή σκέφτηκα πως εδώ μπορεί και να έχουμε πρόβλημα αν συνεχιστεί.
Το λέω καθαρά για την κουβέντα μιας και μιλήσαμε για άσχημες μυρωδιά στις διαδρομές όχι πως μέμφομαι την διοργάνωση ή τίποτα τέτοιο. (αντίθετα ήταν πολύ καλοί όλοι τους και φιλόξενοι)

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000