Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 τζελ, ηλεκτρολυτες, saltsticks, καψουλες νατριου

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
JASON JASON Δημοσιευτηκε - 29/09/2015 : 22:38:39
Βοηθεια!!!!!
Αν εξαιρεσεις τα τζελακια που πανω κατω ολοι εχουμε δοκιμασει τι ακριβως προσφερουν ολα τα υπολοιπα;
Επισης που τα βρισκουμε ωστε να μην περιμενουμε την εκθεση αφου τοτε θα ειναι αργα για δοκιμες.
ειμαι ο πρωτος μου μαραθωνιος.
ευχαριστω
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
dpkouk Posted - 13/10/2015 : 19:37:20
αυτο σκεφτομαι κι εγω..αλλα ας μας πει ο ιδιος

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Deorum Posted - 13/10/2015 : 19:32:33
Μα ακριβώς επειδή αυτοί είναι οι χρόνοι του, και επειδή τελειώνει πχ ακόμα και τον Μαραθώνιο σε κάτω από 3 ώρες είναι καλυμένος.

ΥΓ. τα τζέλ και τα ισοτονικά έχουν μέσα κάποιους ηλεκτρολύτες. Το "τσακ" που του λείπει, μπορεί να καλύπτεται ελαφρώς από εκεί.
Άλλο δεν χρειάζονται saltstick, άλλο δεν χρειάζονται ηλεκτρολύτες. Ηλεκτρολύτες παίρνεις και από το Powerade.
dpkouk Posted - 13/10/2015 : 19:24:53
quote:
Originally posted by dkoukou

Ας μείνουμε στη διαπίστωση ότι (εφόσον το επιθυμεί) με κατανάλωση νερού τζελ και ηλεκτρολυτών σε λογικά πλαίσια για αποστάσεις μαραθωνίου ο μέσος υγιής δρομέας δεν αναμενεται να αντιμετωπίσει κάποια σοβαρή διαταραχή αρκεί βέβαια όλα αυτά να έχουν δοκιμαστεί από πριν στην προπόνηση.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."


+1 και κατι ακομα..δεν αμφισβητουμε κανεναν ουτε το παιζουμε ξερολες...την προσωπικη μας γνωμη καταθετουμε απορροια της οποιας πειρας εχει ο καθενας..

παντως το σχολιο του παυλου οτι δεν χρησιμοποιει τιποτα απο ολα αυτα, ξεροντας και τους χρονους του, μου εκανε τεραστια εντυπωση..θα θελα να μας πει δυο κουβεντες παραπανω αν το επιθυμει..

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
dkoukou Posted - 13/10/2015 : 15:55:41
Ας μείνουμε στη διαπίστωση ότι (εφόσον το επιθυμεί) με κατανάλωση νερού τζελ και ηλεκτρολυτών σε λογικά πλαίσια για αποστάσεις μαραθωνίου ο μέσος υγιής δρομέας δεν αναμενεται να αντιμετωπίσει κάποια σοβαρή διαταραχή αρκεί βέβαια όλα αυτά να έχουν δοκιμαστεί από πριν στην προπόνηση.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
big-blue Posted - 13/10/2015 : 09:57:43
quote:
Originally posted by saridis

Μανωλη,

ολοι μας εχουμε την ευχερεια-μορφωση-ευφυια να διαβασουμε 2-3 αρθρα στο ιντερνετ, να κανουμε αναζητηση στο google 'η σε καποιο φορουμ εξειδεικευμενο.

αυτο που δεν κανουμε ομως ολοι ειναι να βγαινουμε και να το παιζουμε ειδικοι και ειδημονες αναμασωντας αυτα που μολις διαβασαμε πριν λιγη ωρα στο google, με τεχνικους ορους και ορολογιες που σιγουρα εντυπωσιαζουν αλλα ταυτοχρονα αποκαλυπτουν και την απολυτη ημιμαθεια καποιου αλλα και την αναγκη του να εντυπωσιασει...

Αν και ομολογω οτι η μεγαλη σχολη του ιντερνετ εχει βγαλει πολλους μεγαλους προπονητες και διατροφολογους εδω μεσα

Παραπανω σας εξεθεσε την γνωμη του γιατρος με μεγαλη πειρα ,msc και phd και αμφισβητηθηκε.

εγω απλα αναφερα την προσωπικη μου εμπειρια και προβληματισμο.

Τωρα αν η πλειοψηφια των δρομεων θελει να συνεχισει να αποδιδει μια ενδεχομενη αποτυχια σε εναν αγωνα στην ελλειψη saltstick 'η gel 'η ηλεκτρολυτων και οχι στους πραγματικους λογους τοτε by all means που λενε......

just saying.......


Είπε κάποιος έμπειρος γιατρός πως δεν είναι απαραίτητη η λήψη ηλεκτρολυτών σε πολύωρους αγώνες;;;
manolee Posted - 12/10/2015 : 14:58:06
Να πω και εγω καποια πραγματα πανω στο θεμα τα οποια ειχα συζητησει με παλιοτερο αθλητη επιδοσεων μαραθωνιου...Με λιγα λογια το συμπερασμα ηταν οτι οι elite και οι γρηγοροι αθλητες που κανουν κατι σαν 2,30 ωρες , μπορει να μην εχουν ιδιαιτερη αναγκη αναπληρωσης ηλεκτρολυτων και ισως και ενεργειας , αναλογα με διαφορους παραγοντες βεβαια οπως τα ατομικα χαρακτηριστικα , τις συνθηκες αγωνα κλπ κλπ .Επειδη ομως ενας Κενυατης που τρεχει εναν μαραθωνιο στο Βερολινο πχ , με 10 βαθμους θερμοκρασια και τερματιζει σε 2,05 πχ μπορει να μην χρειαζεται ηλεκτολυτες η τζελ, δεν σημαινει οτι ισχυει το ιδιο και σε καποιον που θα κανει 3,30 η 4 η 5 ωρες στους 25 βαθμους του Αυθεντικου...Οι γενικευσεις του στυλ εγω κανω αυτο, η ξερω καποιον που κανει εκεινο και δεν εχουμε παθει τιποτα ειναι λιγο επικινδυνες

Και κατι για που εχει να κανει με τα τζελ...Η εργομετρηση που ειχα κανει ειχε δειξει οτι στον ρυθμο μαραθωνιου , θα ειχα επαρκεια για 2:50 ωρες , μετα δεν...Οποτε με βαση τα μαθηματικα υπαρχουν 2 σεναρια.Το ενα να παω πιο αργα , ωστε να μειωσω την καταναλωση, και το αλλο να εχω τρφοδοσια , οποιασδηπορε μορφης.Το τζελ θα με βοηθησει να παρω αυτο που εχω απο την προπονηση , τις 3,30 ωρες η τις 4 ωρες η οτιδηποτε , και οχι το κατι παραπανω
Elda Posted - 12/10/2015 : 13:40:49
Απορια: Αν τα επιπεδα νατριου ειναι ελαφρως κατω απο το φυσιολογικο οριο λογω παρενεργειας απο χρονια φαρμακευτικη αγωγη, σε εναν αγωνα πχ 4 ωρων εχεις μεγαλυτερη αναγκη αναπληρωσης του νατριου απ' ο,τι θα ειχες αν η τιμη σου ηταν εντος φυσιολογικου οριου?

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Deorum Posted - 12/10/2015 : 13:27:42
Παλι έχεις θέμα, εγώ σε προπονητικό αγώνα (σχηματάρι) την ψιλοπάτησα, γιατί ακριβώς σταμάταγα χαλαρά σε κάθε σταθμό, και έλεγα δεν βιάζομαι...

Είχε φτάσει το στομάχι μου να είναι σαν μπουγελόφατσα, σαν δεξαμενή νερού.
Βέβαια προσωπικά δεν έπαθα τίποτα (ούτε καν) αλλά καταλαβαίνω πως δεν είναι όλοι σαν εμένα και ότι άλλος θα φλέρταρε επικίνδυνα, αν μάλιστα ο αγώνας ήταν και 5-6-7 χλμ παραπάνω.
Παρασύρεσαι, και είναι πολύ εύκολο να πιείς πολύ παραπάνω. Σημασία δεν έχει τι θα χάσεις (η αφυδάτωση είναι λιγότερο επικίνδυνη από την υπονατραιμία) αλλά τι θα πιείς!



Rigelian Posted - 12/10/2015 : 13:03:42
Άρα, αν πας τους αγώνες προπονητικά, είναι οκ;
Aroulio Posted - 12/10/2015 : 11:10:12
Όλοι έχετε τα δίκια σας, ειδικά όσοι δεν είναι απόλυτοι.

Αλλά επειδή και τα νούμερα λένε συνήθως την αλήθεια, την προηγούμενη εβδομάδα σε δρομική παρουσίαση γνωστού μας καρδιολόγου-δρομέα, αναλύθηκαν πρόσφατες έρευνες για τους μαραθωνοδρόμους.
3 σημαντικά -κατά την άποψη μου- ευρήματα ήταν τα παρακάτω:
1)50% των θανάτων ήταν στο τελευταίο μίλι
2)7% των θανάτων ήταν από υπονατριαιμία!!! Αντίθετα, η μικρότερη του φυσιολογικού λήψη νερού, μόνο σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί να είχε στην υγεία (άσχετα με την απόδοση) πχ περιστατικά θερμοπληξίας.

Άρα -λέω εγώ- είτε πίνουμε λίγο λιγότερο νερό καθώς οι συχνοί σταθμοί μας παρασύρουν στο Μαραθώνιο, είτε παίρνουμε πχ τα saltstick ή οποιαδήποτε άλλη μορφή ηλεκτρολυτών, όχι μόνο για να αποφύγουμε ενδεχόμενες κράμπες, αλλά κυρίως για να προστατευτούμε από την υπονατριαιμία. Προσωπικά, έχω μετρήσει ότι χάνω 1-1,3 λίτρα ιδρώτα την ώρα, άρα 4,5-5,5 λίτρα στις 4:30 ώρες και πάρα πολλά άλατα.

Επιπλέον -συνεχίζω εγώ- οι απώλειες είναι πολύ μεγαλύτερες στον αγώνα σε σχέση με την προπόνηση δεδομένου ότι ο ακολουθούμενος ρυθμός είναι πολύ πιο γρήγορος.

3)Ψιλοάσχετο, ο επόμενος μαραθώνιος να είναι μετά από 3 τουλάχιστον μήνες. Και σε ερώτηση τι γίνεται με αυτούς που κάνουν ultra, η απάντηση ήταν ότι τα χιλιόμετρα της προπόνησης είναι πολύ λιγότερο επιβαρυντικά από αυτά των αγώνων.
saridis Posted - 12/10/2015 : 08:41:43
Μανωλη,

ολοι μας εχουμε την ευχερεια-μορφωση-ευφυια να διαβασουμε 2-3 αρθρα στο ιντερνετ, να κανουμε αναζητηση στο google 'η σε καποιο φορουμ εξειδεικευμενο.

αυτο που δεν κανουμε ομως ολοι ειναι να βγαινουμε και να το παιζουμε ειδικοι και ειδημονες αναμασωντας αυτα που μολις διαβασαμε πριν λιγη ωρα στο google, με τεχνικους ορους και ορολογιες που σιγουρα εντυπωσιαζουν αλλα ταυτοχρονα αποκαλυπτουν και την απολυτη ημιμαθεια καποιου αλλα και την αναγκη του να εντυπωσιασει...

Αν και ομολογω οτι η μεγαλη σχολη του ιντερνετ εχει βγαλει πολλους μεγαλους προπονητες και διατροφολογους εδω μεσα

Παραπανω σας εξεθεσε την γνωμη του γιατρος με μεγαλη πειρα ,msc και phd και αμφισβητηθηκε.

εγω απλα αναφερα την προσωπικη μου εμπειρια και προβληματισμο.

Τωρα αν η πλειοψηφια των δρομεων θελει να συνεχισει να αποδιδει μια ενδεχομενη αποτυχια σε εναν αγωνα στην ελλειψη saltstick 'η gel 'η ηλεκτρολυτων και οχι στους πραγματικους λογους τοτε by all means που λενε......

just saying.......
trexantiris Posted - 11/10/2015 : 21:17:53
quote:
Originally posted by saridis

δηλαδη εγω για παραδειγμα με σχεδον μηδενικη προσληψη νατριου (~500-700mg καθημερινα) θα επρεπε να μην ειμαι ζωντανος μεχρι σημερα? 'ή να παθαινω κραμπες 23 ωρες το 24ωρο?

650~750χλμ το μηνα κανω που σιγουρα δεν τα λες κ λιγα, ουτε τζελ ουτε ηλεκτρολυτες ουτε καν νατριο απο τις τροφες καταναλωνω



...μα Παύλο τα 500mg καθημερινής πρόσληψης Νατρίου θεωρούνται επαρκή για όλες τις φυσιολογικές λειτουργίες του οργανισμού (ακόμα και αν αθλήσαι) και φυσικά αυτή η ποσότητα μια χαρά προσλαμβάνεται με τις φυσιολογικές ποσότητες τροφής που καταναλώνουμε. Μάλιστα επειδή πολλές από τις - επεξεργασμένες - τροφές του σύγχρονου διαιτολογίου μας περιλαμβάνουν μεγάλες "κρυφές" ποσότητες αλατιού, συνήθως προσλαμβάνουμε μεγαλύτερες ποσότητες, χωρίς μάλιστα να προσθέτουμε καθόλου έξτρα αλάτι στο φαγητό μας. Με άλλα λόγια το "σκέτο" αλάτι που βάζουμε εμείς στο φαγητό είναι μόνο για "νοστιμιά" (σχετικό και αυτό) και βασικά για κακό είναι και όχι για καλό! ;-)
Το σώμα σου βρίσκεται σε κατάσταση "ομοιόστασης" συνεχώς και ακόμα και αν το επίπεδο ηλεκτρολυτών σου διαταραχτεί για λίγο κατά τη διάρκεια μιας μεγάλης σου προπόνησης (σε ζεστή μέρα) τότε γρήγορα θα επανέλθει σε κατάσταση ισορροπίας. Οπότε για αυτά που κάνεις προφανώς δε χρειάζεσαι ούτε ηλεκτρολύτες αλλά ούτε και "ενεργεική" πρόσληψη κατά τη διάρκεια. Ρολάρεις οικονομικά και...ευχάριστα! :Ρ :D

Σε μια υπεραπόσταση όμως θα είχες θέμα αν δε φρόντιζες τη τροφοδοσία σου (ενέργεια/νερό/ηλεκτρολύτες) και όπως είπε ο kannivalos, σε τέτοιους αγώνες (και πολλές φορές σε πραγματικά πολύωρες προπονήσεις για υπεραποστάσεις) η τροφοδοσία είναι απλά η ΜΙΣΗ υπόθεση της επιτυχίας!

@Jason-Jason: το κάθε σώμα είναι διαφορετικό και προφανώς θα πειραματιστείς προσωπικά. Σε μικρές προπονήσεις όπου θα χρειαστείς να καταναλώσεις μέχρι 1 λίτρο νερό κατά τη διάρκεια μέχρι 2ωρης προπόνησης, πιστεύω ότι δε χρειάζεται να ασχοληθείς με ηλεκτρολύτες κλπ (ούτε με πρόσληψη ενέργειας). Επειδή όμως σε ένα Μαραθώνιο πιθανόν να χρειαζόσουν τη λήψη κάποιας έξτρας ποσότητας Νατρίου (ανάλογα καιρικών συνθηκών), τότε πειραματίσου από τώρα, μην αγχώνεσαι απλα πολύ και μην υπερβάλεις.

Όσο αφορά κουβέντες που πετάγονται από εμάς τους δρομείς του τύπου "παλιά βγάζανε Μαραθώνιο χωρίς ούτε καν νερό" ή "εγώ δεν πίνω νερό ούτε σε 3ωρη προπόνηση, με ντάλα ήλιο από πάνω και είμαι γκαμήλα", είναι τουλάχιστον αφελείς και δυστυχώς επικίνδυνες για τους υπόλοιπους που μας διαβάζουν!

Free your feet...free your senses!
zoro Posted - 11/10/2015 : 19:25:47
Σε αγώνα μαραθωνίου νομίζω ότι η κάθε διοργάνωση σου παρέχει τα πάντα για να μην πάθουμε το οτιδήποτε
αρκεί να τα παίρνουμε
ειδικά με ζέστη
dpkouk Posted - 11/10/2015 : 18:06:03
μακαρι να μπορει και να θελει καποιος να προσαρμοσει τη διατροφη του σε εκεινη των φυλων που αναφερθηκαν..οσοι ομως δεν ακολουθουν τετοια, αναγκαστικα προσφευγουν σε τετοιες λυσεις...

και για να μην νομιζει καποιος πως προωθουμε το μαγαζι του λεοναρδου (ο οποιος παρεμπιπτοντως ανεκαθεν δεν χρησιμοποιησε το φορουμ για κατι τετοιο) υπαρχει το s-caps και το anticramp για οσους θελουν να δοκιμασουν και κατι διαφορετικο σε ηλεκτρολυτες...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
xipolitos Posted - 11/10/2015 : 17:15:56
Με τη διαφορά οτι η πρόσληψη των ζακχάρων στους "ινδιάνους" γίνεται μέσω τροφής και όχι σαν γλυκαντικά πρόσθετα τροφών ή ενεργειακών ποτών (λευκή ζάχαρη, φρουκτόζη, ασπαρτάμη κ.λ.π.)
Η πρόσληψη πρόσθετων σακχάρων επιδρά αρνητικά στην υγεία μας.
Αυξάνει τα τριγλυκερίδια και την "κακή" LDL χοληστερόλη και μπορεί να μας οδηφήσει σε καρδιαγγειακά νοσημάτα και διαβήτη.
Η κατανάλωση λοιπόν των βιομηχανικών ενεργειακών "βοηθημάτων" μπορεί να φαίνεται ως η "εύκολη" λύση.. δεν είναι όμως και τόσο ακίνδυνη..!





RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000