Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Πρώτος Μαραθώνιος. Τα φώτα σας παρακαλώ!

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
lion75 Δημοσιευτηκε - 19/10/2015 : 00:22:41
Καλησπέρα,

Με παρότρυνε ο Γιώργος (Σπύρος), τον οποίο και ευχαριστώ για τις απορίες που μου έλυσε τότε, να ανοίξω ένα νήμα πριν μερικούς μήνες και να ρωτήσω.
Είμαι λοιπόν σχετικά νέος δρομέας (όχι όμως σε ηλικία ), ξεκίνησα να τρέχω το Γενάρη του '13, κάνοντας εναλλάξ περπάτημα-τρέξιμο, καθώς δε μπορούσα να τρέξω συνεχόμενα για παραπάνω από 5 λεπτά
Τέλη Μαρτίου '13 έτρεξα το πρώτο μου 5άρι στην Αθήνα (2ος ημιμαραθώνιος Αθήνας) σε χρόνο 32.13 (σταμάτησα νομίζω 4-5 φορές για περπάτημα).
Ακολούθησαν αρκετές προπονήσεις, βελτιωνόμουν αρκετά. Τον τελευταίο χρόνο (από το Δεκέμβριο '14) τα χλμ. αυξήθηκαν αρκετά και βελτιώθηκαν οι χρόνοι. Αναφέρω κάποιους χρόνους σε αγώνες για να σας δώσω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα:

5άρι Αθήνας - Μάρτιος '13: 32.13
5άρι 2ου Μητρ. Ημιμαρ. Ελληνικό Απρ. '13: 31.14
10ρι ΣΔΥΑ Νοε. 2013: 52.12
10ρι Γκολφ Γλυφάδας Δεκ. '13: 48.53 (προφανώς <10χλμ.)
20ρι ΣΔΥΑ Μαρτιος 2014: 1.52.47
5άρι 3ου Μητρ. Ημιμα. Ελληνικό Απρ. '14: 23.13
5άρι Αθήνας - Μάιος '14: 23.22
10ρι Αθήνας - Νοεμ. '14: 49.14
10ρι ΣΔΥΑ - Νοεμ. '14: 46.50
10ρι Λίμνη Βουλιαγμενης Δεκ.'14: 47.27
10ρι Σπύρος Λούης - Μαρούσι Μαρ. '15: 45.14
20ρι ΣΔΥΑ Μαρ. '15: 1.34.53
5ρι 4ου Μητρ. Μαραθωνίου: 20.42
ΗΜΙ Αθήνας Μάιος '15: 1.41.54
ΗΜΙ Μυστρά Μαιος '15: 1.34.53

Μέτρηση 10ρι σε στάδιο Οκτώβριος '15: 43.20

Εργομέτρηση Μάιος '15: Vo2 max 53,8
vVo2 max 16,4 km/h
Μέγιστοι παλμοί: 195 (πολλοί για την ηλικία μου )
Παλμοί ηρεμίας: 46 (μάλλον λίγοι, κάνω ελεύθερη κατάδυση )
Ρυθμός στο κατώφλι: 4.37 Παλμοί στο κατώφλι: 168

Δεν έχω τρέξει ΠΟΤΕ πάνω από 32 χλμ.
Τα χλμ. που έχω τρέξει τους τελευταίους μήνες είναι:

ιανουάριος: 233
Φεβρουάριος: 173
Μάρτιος :227
Απρίλιος: 201
Μάιος: 178
Ιούνιος: 213
Ιούλιος: 188
Αύγουστος: 179

Προαγωνιστικό:
Σεπτέμβριος: 306
Οκτώβριος (έως τώρα): 226 (θα κλείσει στα 350-360)

Long Runs Προαγωνιστικού:

30/09 20k
06/09 24k
13/09 26k (στην κλασσική)
20/09 30k (στην κλασσική - βγήκε άνετα σε 5.31)
27/09 29k
11/10 32k (στην κλασσική - βγήκε άνετα σε 5.30)
18/10 27k (στην κλασσική - βγήκε άνετα σε 5.30, παλμοί δεν ξεπέρασαν τους 164 και αυτοί μόνο στις ανηφόρες)

και ακολουθούν 25/10 32k φλατ
01/11 23k φλατ



ΔΥΣΤΥΧΩΣ λόγω επαγγελματικής υποχρέωσης στις 8 Νοεμβρίου δε θα μπορέσω να τρέξω τον ΑΜΑ και έτσι θα τρέξω τον πρώτο μου Μαραθώνιο στις 15 στην Πόλη . Κάποιοι μου λένε καλύτερα αφού είναι και φλατ. Θα δείξει...

Κι ερχόμαστε στην ερώτηση:

Ποιός είναι ένας ασφαλής ρυθμός, με βάση τα παραπάνω δεδομένα, έτσι ώστε να καταφέρω να τερματίσω χωρίς να καρφώσω αλλά ταυτόχρονα να αξιοποιήσω στα μέγιστα την προπόνηση που έχω κάνει (ειδικά του τελευταίου χρόνου). Ο φίλος που με καθοδηγεί (δεν είναι ειδικός αλλά έχει μια μικρή εμπειρία) μου λέει να πάω για 3.30. Είναι όμως ο πρώτος Μαραθώνιος και έχω ενδοιασμούς. θα ήθελα τη γνώμη σας.


Ευχαριστώ πολύ!!






Κων/νος
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
lion75 Posted - 01/11/2015 : 23:21:57
Την Παρασκευή το πρόγραμμα έλεγε 16k σε MP. Φαίνεται τελικά ότι οι παλμοί είναι πολύ κοντά σε αυτούς που δίνει και το feelrace, ενώ στο 15-16 οι παλμοί μου είναι πιο κάτω από αυτούς που θα έπρεπε να είχα με βάση το feelrace. Υποθέτω ότι αυτό είναι καλό :)

16@ΜΡ: https://connect.garmin.com/modern/activity/942481013

Feelrace: https://feelrace.com/fr.pl?ds=42&hh=03&mm=29&ss=30&bt=195&un=K&th=MARCO&pg=Exec

Σε όλη τη διάρκεια αναγκαζόμουν να φρενάρω καθώς έτρεχα ασυναίσθητα σε pace αρκετά κάτω από 5. Κοιτούσα το ρολόι και έκοβα ώστε να έχω τελικά μέσο ρυθμό περίπου 5/Km. Εκεί οφείλονται υποθέτω και τα όποια σκαμπανευάσματα στους παλμούς.

Κων/νος
Savvas Posted - 24/10/2015 : 10:02:59
quote:
Originally posted by lion75

quote:
Originally posted by Savvas

Ειναι καλυτερα να πας με παλμους, γιατι ολα εξαρτωνται απο τον καιρο, απο τον οποιο επηρεαζονται και οι παλμοι.
Επισης αν μπορεις δες απο την εργομετρηση περιπου ποσο εκαιγες σε ρυθμο 12χλμ/ωρα, αν και αυτο θα εχει πεσει αρκετα απο τον Μαιο.
Εξυπακουεται οτι ανα μισαωρο θα παιρνεις απο ενα τζελ μεχρι και το 25-30οχλμ το πολυ, (μετα δεν χρειαζεται) και εφοσον εχεις δοκιμασει τι δεν σε πειραζει.
Και αν εχει σχετικα ζεστο καιρο αν μπορεις να παιρνεις ανα 10χλμ και απο ενα σαλτ στικ και θα εισαι μια χαρα.
Δωσε μονο προσοχη στο φορμαρισμα, μην υπερβαλλεις στο τελος, το πιο σημαντικο ειναι να εισαι φρεσκος στην εκκινηση, τις δυνατοτητες για τον στοχο που εχεις θεσει τις εχεις.


ΥΓ.Στην αρχη και λογω τους στρες που θα εχεις, μπορει να εχεις υψηλοτερους παλμους απο το κανονικο.
Μην τρομαξεις, σιγα σιγα θα σταθεροποιηθουν, απλα κοιταξε μην ξεφυγεις στην αρχη, πηγαινε οπως το πινακακι και το βασικοτερο, προσπαθησε να εισαι ηρεμος και να εχεις οσο το δυνατον σταθερο ρυθμο, ειναι πολυ βασικο οι αποτομες αλλαγες ρυθμου ειναι οτι χειροτερο.
Οσο πιο σταθερα πας και εχεις υπομονη, τοσο καλυτερα θα εισαι μετα το 32οχλμ που θα σου επιτρεψει μετα το 35χλμ να ανοιξεις κι αλλο σταδιακα.



Σ' ευχαριστώ πολύ!
Έψαχνα για κάτι τέτοιο!
Τώρα βέβαια ελπίζω να μπορέσω να κρατήσω τόσο ψηλά τους παλμούς για τόση (πολλή) ώρα...
Γενικά στην εργομέτρηση το Μάιο δε βγήκα ΚΑΘΟΛΟΥ οικονομικός (3,4γρ/λεπτό σε ταχύτητες 12 και 13χλμ/ώρα) και ο Νίκος μου είπε να παίρνω ένα gel κάθε 20 λεπτά! Το δοκίμασα σε 23άρι στον επιθυμητό ρυθμό αγώνα (5.00) και ήμουν ΟΚ με το στομάχι (δεν ξέρω φυσικά τι θα γίνει μετά το 32, αλλά αν όπως λες δε χρειάζεται μετά από εκει, αυτό είναι θετικό!)

Η θερμοκρασία με επηρεάζει πάρα πολύ. Για να καταλάβεις, τρέχω στις 7 το πρωί, και άλλη μέρα 11-12 το μεσημέρι (ναι έχει τύχει κι αυτό). Στη δεύτερη περίπτωση, στην ίδια διαδρομή και με τον ίδιο ρυθμό, είμαι 10+ παλμούς πάνω σε σχέση με την πρώτη. Αν δω ζέστη και ήλιο στην Πόλη, απλά ξεχνάω το 3.30... Τόσο απλά.

Κων/νος




Μα γι'αυτο αν δεις οτι η μερα εκεινη δεν ειναι και η καλυτερη, πας με βαση τους παλμους μεχρι το 32οχλμ και μετα αναλογως πως εισαι κυνηγας και την επιδοση, μην σκεφτεσαι δηλαδη δεν μπορω να κανω τοσο κτλ.
PEPE Posted - 23/10/2015 : 23:20:26
quote:
Originally posted by big-blue

quote:
Originally posted by PEPE

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by PEPE


Συντηρητικά ξεκίνησα πέρσι στον πρώτο μου μαραθώνιο, αλλά μετά την πλατεία Αγ. Παρασκευής κάθε βήμα ήταν επίπονο. Ήμουν σε καλή κατάσταση και με σχετικά καλή προετοιμασία για πρωτάρης. Έκανα 2:11 το πρώτο μισό και 2:26 το δεύτερο. Ελπίζω φέτος να έχω δυνάμεις.

«Αν θέλεις να τρέξεις, τρέξε ένα μίλι. Αν θέλεις να ζήσεις μια εμπειρία, τρέξε έναν μαραθώνιο».



Μήπως δεν πήγες τόσο συντηρητικά; Ή μήπως πήγες αρκετά συντηρητικά που στο τέλος κουράστηκες επειδή ήσουν πολλές ώρες στον δρόμο; Μετά, έχει σχέση και το βάρος και τι θεωρείς/είναι "καλή προετοιμασία".



Σου γράφω τα δεδομένα και πες μου τη γνώμη σου:
- 670 χλμ προετοιμασία (16 εβδομάδες)
- 6 ή 7 long runs μεταξύ 6:15 και 6:30
- έκανα tempo στο 5:30, διαλειμματικές στο 5:00 και αρκετές ανηφόρες
- τα πρώτα 10 σε 61, 21,1 σε 2:12, 30 σε 3:10 και τερματισμός σε 4:37
-μέχρι το 32 χλμ ήμουν καλά
- τροφοδοσία πολύ καλή (λίγο νερό σε κάθε σταθμό, 5-6 τζελάκια)
- ημιμαραθώνιος αθήνας 2014 σε 2:12
-10άρι ΣΔΥΑ μετά τον μαραθώνιο χωρίς έξτρα προετοιμασία σε 49:47

Αν θυμάμαι καλά πέρσυ μου είχες πει ότι μπορώ να πάω με ρυθμό 6'/χλμ, αλλά ΔΕΝ...

Ελπίζω φέτος να τα καταφέρω.

«Αν θέλεις να τρέξεις, τρέξε ένα μίλι. Αν θέλεις να ζήσεις μια εμπειρία, τρέξε έναν μαραθώνιο».


Με τίποτα, με τα παραπάνω δεδομένα να κάνεις 4:12, ειδικά στον κλασσικό! Μα μόνο ο ημί σου ήταν 2:12!
Φέτος που βρίσκεσαι σε ημί;
Απ ότι διάβασα στη συνέχεια νομίζω πως το έχεις σχετικά άνετα το 6:00. Πήγαινε συνετά κ στο τέλος πας κ για κάτω του 4:12 (για κλασσικό μιλάω)


Φέτος έκανα λίγο κάτω απο 2 ώρες στον ημιμαραθώνιο της Αθήνας και 1:51 στα 20,7 χλμ της Θεσσαλονίκης. Θα ξεκινήσω με 6'/ χλμ και αν εχω δυνάμεις στο 32 θα προσπαθήσω για κάτω απο 4:10'.

«Αν θέλεις να τρέξεις, τρέξε ένα μίλι. Αν θέλεις να ζήσεις μια εμπειρία, τρέξε έναν μαραθώνιο».
big-blue Posted - 23/10/2015 : 22:19:08
quote:
Originally posted by PEPE

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by PEPE


Συντηρητικά ξεκίνησα πέρσι στον πρώτο μου μαραθώνιο, αλλά μετά την πλατεία Αγ. Παρασκευής κάθε βήμα ήταν επίπονο. Ήμουν σε καλή κατάσταση και με σχετικά καλή προετοιμασία για πρωτάρης. Έκανα 2:11 το πρώτο μισό και 2:26 το δεύτερο. Ελπίζω φέτος να έχω δυνάμεις.

«Αν θέλεις να τρέξεις, τρέξε ένα μίλι. Αν θέλεις να ζήσεις μια εμπειρία, τρέξε έναν μαραθώνιο».



Μήπως δεν πήγες τόσο συντηρητικά; Ή μήπως πήγες αρκετά συντηρητικά που στο τέλος κουράστηκες επειδή ήσουν πολλές ώρες στον δρόμο; Μετά, έχει σχέση και το βάρος και τι θεωρείς/είναι "καλή προετοιμασία".



Σου γράφω τα δεδομένα και πες μου τη γνώμη σου:
- 670 χλμ προετοιμασία (16 εβδομάδες)
- 6 ή 7 long runs μεταξύ 6:15 και 6:30
- έκανα tempo στο 5:30, διαλειμματικές στο 5:00 και αρκετές ανηφόρες
- τα πρώτα 10 σε 61, 21,1 σε 2:12, 30 σε 3:10 και τερματισμός σε 4:37
-μέχρι το 32 χλμ ήμουν καλά
- τροφοδοσία πολύ καλή (λίγο νερό σε κάθε σταθμό, 5-6 τζελάκια)
- ημιμαραθώνιος αθήνας 2014 σε 2:12
-10άρι ΣΔΥΑ μετά τον μαραθώνιο χωρίς έξτρα προετοιμασία σε 49:47

Αν θυμάμαι καλά πέρσυ μου είχες πει ότι μπορώ να πάω με ρυθμό 6'/χλμ, αλλά ΔΕΝ...

Ελπίζω φέτος να τα καταφέρω.

«Αν θέλεις να τρέξεις, τρέξε ένα μίλι. Αν θέλεις να ζήσεις μια εμπειρία, τρέξε έναν μαραθώνιο».


Με τίποτα, με τα παραπάνω δεδομένα να κάνεις 4:12, ειδικά στον κλασσικό! Μα μόνο ο ημί σου ήταν 2:12!
Φέτος που βρίσκεσαι σε ημί;
Απ ότι διάβασα στη συνέχεια νομίζω πως το έχεις σχετικά άνετα το 6:00. Πήγαινε συνετά κ στο τέλος πας κ για κάτω του 4:12 (για κλασσικό μιλάω)
Rigelian Posted - 22/10/2015 : 23:05:35
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by dpkouk


... ειναι το συστημα 'πας αργα και μετα κοβεις'...






"My sport is your sport's punishment"



Νομίζω το έχει πρωτοεισάγει ο 2mints εδώ στο forum πριν πολλά χρόνια!
lion75 Posted - 22/10/2015 : 22:58:12
quote:
Originally posted by Deorum

Μην περιμένεις μοιρολατρικά τι καιρό θα κάνει.
Βγες και τρέξε σε πιο νορμάλ μέρες, και όχι σε ώρες του γλυκού νερού.
Θα σου κακοφανεί αλλά είναι απαραίτητο. Αν τώρα στον αγώνα βγάλει συννεφιά θα είσαι ακόμα πιο τυχερός.
Είναι σαν να μην έχεις δει ποτέ ανηφόρα, και να την δεις για πρώτη φορά στον αγώνα.
Το ίδιο είναι και ο ήλιος ή η ώρα.
Τρέχουν μερικοί ΑΥΣΤΗΡΑ με την δύση του ηλίου.
Μετά δεν ξέρουν τι τους χτύπησε, από που τους ήρθε.



Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες Γιώργο. Το θέμα είναι ότι λόγω δουλειάς, το τρέξιμο στις ώρες που λες είναι απαγορευτικό. Έτσι, όταν τύχει κανά Σάββατο ή Κυριακή να μην μπορέσω να ξυπνήσω νωρίς και έχει βγει ο ήλιος για τα καλά, βλέπω το φως το αληθινό

Κων/νος
Deorum Posted - 22/10/2015 : 22:23:15
Μην περιμένεις μοιρολατρικά τι καιρό θα κάνει.
Βγες και τρέξε σε πιο νορμάλ μέρες, και όχι σε ώρες του γλυκού νερού.
Θα σου κακοφανεί αλλά είναι απαραίτητο. Αν τώρα στον αγώνα βγάλει συννεφιά θα είσαι ακόμα πιο τυχερός.
Είναι σαν να μην έχεις δει ποτέ ανηφόρα, και να την δεις για πρώτη φορά στον αγώνα.
Το ίδιο είναι και ο ήλιος ή η ώρα.
Τρέχουν μερικοί ΑΥΣΤΗΡΑ με την δύση του ηλίου.
Μετά δεν ξέρουν τι τους χτύπησε, από που τους ήρθε.
lion75 Posted - 22/10/2015 : 22:08:02
quote:
Originally posted by Savvas

Ειναι καλυτερα να πας με παλμους, γιατι ολα εξαρτωνται απο τον καιρο, απο τον οποιο επηρεαζονται και οι παλμοι.
Επισης αν μπορεις δες απο την εργομετρηση περιπου ποσο εκαιγες σε ρυθμο 12χλμ/ωρα, αν και αυτο θα εχει πεσει αρκετα απο τον Μαιο.
Εξυπακουεται οτι ανα μισαωρο θα παιρνεις απο ενα τζελ μεχρι και το 25-30οχλμ το πολυ, (μετα δεν χρειαζεται) και εφοσον εχεις δοκιμασει τι δεν σε πειραζει.
Και αν εχει σχετικα ζεστο καιρο αν μπορεις να παιρνεις ανα 10χλμ και απο ενα σαλτ στικ και θα εισαι μια χαρα.
Δωσε μονο προσοχη στο φορμαρισμα, μην υπερβαλλεις στο τελος, το πιο σημαντικο ειναι να εισαι φρεσκος στην εκκινηση, τις δυνατοτητες για τον στοχο που εχεις θεσει τις εχεις.


ΥΓ.Στην αρχη και λογω τους στρες που θα εχεις, μπορει να εχεις υψηλοτερους παλμους απο το κανονικο.
Μην τρομαξεις, σιγα σιγα θα σταθεροποιηθουν, απλα κοιταξε μην ξεφυγεις στην αρχη, πηγαινε οπως το πινακακι και το βασικοτερο, προσπαθησε να εισαι ηρεμος και να εχεις οσο το δυνατον σταθερο ρυθμο, ειναι πολυ βασικο οι αποτομες αλλαγες ρυθμου ειναι οτι χειροτερο.
Οσο πιο σταθερα πας και εχεις υπομονη, τοσο καλυτερα θα εισαι μετα το 32οχλμ που θα σου επιτρεψει μετα το 35χλμ να ανοιξεις κι αλλο σταδιακα.



Σ' ευχαριστώ πολύ!
Έψαχνα για κάτι τέτοιο!
Τώρα βέβαια ελπίζω να μπορέσω να κρατήσω τόσο ψηλά τους παλμούς για τόση (πολλή) ώρα...
Γενικά στην εργομέτρηση το Μάιο δε βγήκα ΚΑΘΟΛΟΥ οικονομικός (3,4γρ/λεπτό σε ταχύτητες 12 και 13χλμ/ώρα) και ο Νίκος μου είπε να παίρνω ένα gel κάθε 20 λεπτά! Το δοκίμασα σε 23άρι στον επιθυμητό ρυθμό αγώνα (5.00) και ήμουν ΟΚ με το στομάχι (δεν ξέρω φυσικά τι θα γίνει μετά το 32, αλλά αν όπως λες δε χρειάζεται μετά από εκει, αυτό είναι θετικό!)

Η θερμοκρασία με επηρεάζει πάρα πολύ. Για να καταλάβεις, τρέχω στις 7 το πρωί, και άλλη μέρα 11-12 το μεσημέρι (ναι έχει τύχει κι αυτό). Στη δεύτερη περίπτωση, στην ίδια διαδρομή και με τον ίδιο ρυθμό, είμαι 10+ παλμούς πάνω σε σχέση με την πρώτη. Αν δω ζέστη και ήλιο στην Πόλη, απλά ξεχνάω το 3.30... Τόσο απλά.

Κων/νος
echetlos Posted - 22/10/2015 : 17:08:02
Κακώς!

"My sport is your sport's punishment"
ALEXANDRA Posted - 22/10/2015 : 16:13:24
quote:
Originally posted by echetlos

Καλά σου λέει... φυγόπονη!

"My sport is your sport's punishment"



Βρε συ, εγώ το διασκεδάζω.....
ALEXANDRA Posted - 22/10/2015 : 16:11:41
quote:
Originally posted by dpkouk

εγω εννοουσα οτι εχεις δικιο αλεξανδρα για την προτροπη να παει πιο αργα στην αρχη και σε πρωτο μαραθωνιο...μετα εκανα πλακιτσα

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Δεν το πιασα.
Savvas Posted - 22/10/2015 : 11:42:48
Ειναι καλυτερα να πας με παλμους, γιατι ολα εξαρτωνται απο τον καιρο, απο τον οποιο επηρεαζονται και οι παλμοι.
Επισης αν μπορεις δες απο την εργομετρηση περιπου ποσο εκαιγες σε ρυθμο 12χλμ/ωρα, αν και αυτο θα εχει πεσει αρκετα απο τον Μαιο.
Εξυπακουεται οτι ανα μισαωρο θα παιρνεις απο ενα τζελ μεχρι και το 25-30οχλμ το πολυ, (μετα δεν χρειαζεται) και εφοσον εχεις δοκιμασει τι δεν σε πειραζει.
Και αν εχει σχετικα ζεστο καιρο αν μπορεις να παιρνεις ανα 10χλμ και απο ενα σαλτ στικ και θα εισαι μια χαρα.
Δωσε μονο προσοχη στο φορμαρισμα, μην υπερβαλλεις στο τελος, το πιο σημαντικο ειναι να εισαι φρεσκος στην εκκινηση, τις δυνατοτητες για τον στοχο που εχεις θεσει τις εχεις.


ΥΓ.Στην αρχη και λογω τους στρες που θα εχεις, μπορει να εχεις υψηλοτερους παλμους απο το κανονικο.
Μην τρομαξεις, σιγα σιγα θα σταθεροποιηθουν, απλα κοιταξε μην ξεφυγεις στην αρχη, πηγαινε οπως το πινακακι και το βασικοτερο, προσπαθησε να εισαι ηρεμος και να εχεις οσο το δυνατον σταθερο ρυθμο, ειναι πολυ βασικο οι αποτομες αλλαγες ρυθμου ειναι οτι χειροτερο.
Οσο πιο σταθερα πας και εχεις υπομονη, τοσο καλυτερα θα εισαι μετα το 32οχλμ που θα σου επιτρεψει μετα το 35χλμ να ανοιξεις κι αλλο σταδιακα.
Savvas Posted - 22/10/2015 : 11:31:08
quote:
Originally posted by lion75

quote:
Originally posted by Deorum

Με λίγη πείρα, και ανάλογες μιρκο-διορθώσεις τα εμπιστεύομαι τα μπιμπλίκια.

Προφανώς, και αν δεν έχεις κάνει την ανάλογη προετοιμασία και χιλιόμετρα (πχ 30ριά), ας δείχνουν τα μπιμπλίκια 3.21', δεν θα κάνεις ούτε 4 ώρες.

Εδώ όμως τα έχεις κάνει και όπως λες βγαίνουν σχετικά άνετα.
Βάζω και μια καβάτζα 10λεπτών (που δεν είναι καθόλου λίγη για επίπεδο 3.30ωρών -άλλο το 4.30 να γίνει 4.40, και άλλο το 3.20->3.30) και νομίζω είμαστε κομπλέ.
Σημειωτέον η καβάτζα είναι να φύγεις εξ'άρχης για το 3.30, όχι να πας για 3.20 και να σκάσεις σκεπτόμενος αν σκάσω θα χάσω μόνο 10λεπτά, γιατί αν σκάσεις... μετά δεν σε μαζεύει τίποτα.

Δεν είναι ατσαλάκωτος ξαναλέω, αλλά είναι ένας λογικός στόχος αν κάποιος θελει να δει τι ψάρια πιάνει, με μια ελαφριά safe approach.

ΥΓ. μου έφυγε ένα ΔΕΝ από την προηγούμενη πρόταση.
Δεδομένου φαντάζομαι ότι είναι οκτώβριο οπότε και ΔΕΝ έχεις ρίξει έμφαση στην ταχύτητα και ήσουν και σε περίοδο φορτωμένος




Έλειπε το ΔΕΝ και προσπαθούσα να καταλάβω γιατί δεν είχα πολλά intervals τον Οκτώβριο :).
Ταχύτητες έχω κάνει 10ρια και 11ρια σε LT (4.37), και κάποια πιο γρήγορα κομμάτια μέσα σε μεγαλύτερες προπονήσεις.

Προσοχή όμως: Τα 30ρια 32ρια μου έβγαιναν ΟΚ σε ρυθμό 5.30 (και στην κλασσική διαδρομή!). Προφανώς δε θα ήταν καθόλου άνετα σε ρυθμό 5.00 (που θέλουμε). Βέβαια δε θα έχω τις ίδιες ανηφόρες στην Πόλη...

@Peter L: Πετάω με την μεσημεριανή της Aegean, το Σάββατο. Εσύ;

Κων/νος






https://feelrace.com/fr.pl?ds=42&hh=03&mm=30&ss=00&bt=195&un=K&th=MARCO&pg=Exec


Αδερφε ακολουθησε αυτο το πλανο και αν μπορεις, κοιτα να τηρεις κυριως τους παλμους που αναφερει σε καθε σταδιο του αγωνα, δηλαδη να ειναι τουλαχιστον κοντα εκει που λεει και θα τελειωσεις τον αγωνα μια χαρα και με τον χρονο που θελεις.
dpkouk Posted - 22/10/2015 : 11:25:48
εγω εννοουσα οτι εχεις δικιο αλεξανδρα για την προτροπη να παει πιο αργα στην αρχη και σε πρωτο μαραθωνιο...μετα εκανα πλακιτσα

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
echetlos Posted - 22/10/2015 : 10:36:00
Καλά σου λέει... φυγόπονη!

"My sport is your sport's punishment"

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000