Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Διάφορα
 Πολιτισμός
 Το Αγιον Όρος όπως δεν το έχουμε ξαναδεί

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
papori1968 Δημοσιευτηκε - 07/12/2015 : 07:16:28
Το Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης παρουσιάζει το μεγάλο πρότζεκτ του αναγνωρισμένου Έλληνα φωτογράφου Στράτου Καλαφάτη, με τίτλο "Άθως- Τα χρώματα της πίστης".

http://www.lifo.gr/team/greekicons/51606

Στο 27% η Ανεργία. Αντέδρασε: http://goo.gl/KqCByt
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
big-blue Posted - 12/12/2015 : 22:15:18
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by Diamantis

quote:
Originally posted by Rigelian

Απόψεις εκφράζουμε, υποκειμενικότατες, τουλάχιστον εγώ έχω γράψει άπειρες φορές και θα ξαναγράφω ότι ούτε προσπαθώ να πείσω κανέναν ούτε να επιβάλλω κάτι. Προσωπικά με προσβάλλει η ύπαρξη και μόνο του "αγίου" όρους. Sorry αλλά ούτε με κεφαλαία θα το γράψω ούτε άγιο το θεωρώ. Με προσβάλει η ύπαρξη με αυτόν τον τρόπο στην Ελλάδα του χριστιανισμού (κάθε δόγματος) και γενικότερα κάθε θρησκείας με τον τρόπο που επεμβαίνει έτσι στις ζωες μας.

Όποιος θέλει το κάνει, όποιος όχι, αλλά δεν έχει κανείς κανένα δικαίωμα να επιβάλλει στον άλλον τρόπο σκέψης ή, ακόμα χειρότερα, τρόπο ζωής.

Πχ1. Θέλει κάποιος να νηστέψει; Ας νηστέψει. Μην ζητάει από μένα να το κάνω, όμως, ούτε να μου επιβάλλει την "μεγάλη" (για για εκείνον) Παρασκευή, για μένα μια μέρα σαν όλες τις άλλες, να μην φάω ό,τι γουστάρω.

πχ2. ο Αμβρόσιος τι διαφορά έχει από τους μαχητές του ισλαμικού κράτους; Με ενοχλεί που δεν βρίσκεται ένας εισαγγελέας να του απαγγείλει κατηγορίες. (ναι, υπάρχουν και πολλά άλλα πράγματα που με ενοχλεί η μη παρέμβαση της δικαιοσύνης, μα δεν θα βγάλουμε άκρη αν σε κάπε άποψη η απάντηση είναι "μα και οι άλλοι δεν έκαναν αυτό", "μα και οι άλλοι δεν κάνουν εκείνο.)

πχ3. Θεωρεί κάποιος ότι στην θρησκεία που πιστεύει οι νεκροί πρέπει να θάβονται; ΟΚ. Αν κάποιος που δεν πιστεύει στη συγκεκριμένη θρησκεία θέλει να καεί μετά θάνατον, δεν έχει κανένα δικαίωμα να του επιβάλλει να μην το κάνει, τόσο απλά.


Δεν ξέρω πώς ακριβώς να το γράψω,
αλλά σε αυτό το θέμα
βλέπω τον Rigelian ως Κομμουνιστή:

Συμφωνεί στην ουσία και στον τρόπο
με τον οποίο οι μπολσεβίκοι κατάργησαν
τις εξουσίες των ιερατείων!

O tempora!



Ναι! Απλά θεωρώ ότι οι μπολσεβίκοι το έκαναν στο πλαίσιο μιας άλλης "θρησκείας" και όχι για την ελευθερία.


Ασε τους μπολσεβίκους ήσυχους, αυτοί πάλευαν για το λαό δε δούλευαν για τους άρχοντες της γης οπως οι θρησκείες.
xipolitakos Posted - 12/12/2015 : 21:46:44
quote:
Originally posted by big-blue

Οι χρήσιμοι ηλίθιοι ειναι παντα η εύκολα κατευθυνόμενη μάζα, οι οπαδοί θρησκειών κ ομάδων κ ιδεών... Άθεος κ μάζα δεν παιζει.





quote:
Originally posted by big-blue

Τέλος για να ανοίξουμε λιγο τα ματάκια μας, η πρώτη φάση της παγκοσμιοποίησης έγινε με τον χριστιανισμό, εκεί καταργήθηκαν ουσιαστικά τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά, γίναμε όλοι εν χριστώ αδερφοί... Βέβαια αυτό για τους γιδοβοσκούς της περιοχής ηταν εύκολο, όταν το προσπάθησαν σε πολιτισμένους λαούς όπως οι έλληνες, οι Αιγύπτιοι κτλ ζορίστηκαν κ άρχισαν τα εγκλήματα-στο όνομα του Γιαγβέ παντα... Ετσι κρατήθηκε η ρωμαϊκή αυτοκρατορία για κάποια χρόνια, ετσι ξεκίνησε ο πόλεμος κατα της "τρομοκρατίας" κ ετσι συνεχίζουμε να πολεμάμε τους "κακούς" σήμερα...




Η πρώτη φάση της παγκοσμιοποίησης, της λεγόμενης δυτικής κυριαρχίας, ξεκίνησε από την τελευταία φάσης της Μακεδονικής δυναστείας (αυτοκρατορικής δυναστείας της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας 867-1057) όπου, ύστερα από λανθασμένες ενέργειες των Αυτοκρατόρων, η Αυτοκρατορία οδηγήθηκε σε οικονομική παρακμή. Σαν να μην έφτανε αυτό και λόγω της οικονομικής αδυναμίας, ανέθεσαν (ύστερα από συνθήκη), την ασφάλεια του Βυζαντίου και τη διακίνηση των εγχώριων προϊόντων στους Βενετούς. Τους έδωσαν επιπλέον πολλά οικονομικά προνόμια, μειώνοντας ακόμα περισσότερο τα κέρδη της Αυτοκρατορίας.
Η φάση Ολοκληρώνεται με την άλωσης της Κωνσταντινούπολης από τους Σταυροφόρους κατά την 4η Σταυροφορία. Οι Βενετοί και πάλι εκμεταλλεύτηκαν την κατάσταση και συνθηκολόγησαν με τους Σταυροφόρους, με σκοπό να επωφεληθούν τόσο από τη μοιρασιά του πλούτου και των εδαφών της Πόλης, όσο και ολόκληρης της αυτοκρατορίας.

Και η ιστορία της παγκοσμιοποίησης συνεχίζεται με Αυστροουγγαρία κλπ. κλπ. φτάνει στην ημέρες των Αγγλικών αποικιών, στην αποίκηση της Βορείου Αμερικής... και νάμαστε στις ημέρες μας...

___________________
Run Natural... run Bare
xipolitakos Posted - 12/12/2015 : 18:28:11
Ringo,
Δεν αναφερόμουν σε εσένα. Θωρώ ότι δεν χλευάζεις τους άλλους.


___________________
Run Natural... run Bare
Rigelian Posted - 12/12/2015 : 13:45:44
quote:
Originally posted by Diamantis

quote:
Originally posted by Rigelian

Απόψεις εκφράζουμε, υποκειμενικότατες, τουλάχιστον εγώ έχω γράψει άπειρες φορές και θα ξαναγράφω ότι ούτε προσπαθώ να πείσω κανέναν ούτε να επιβάλλω κάτι. Προσωπικά με προσβάλλει η ύπαρξη και μόνο του "αγίου" όρους. Sorry αλλά ούτε με κεφαλαία θα το γράψω ούτε άγιο το θεωρώ. Με προσβάλει η ύπαρξη με αυτόν τον τρόπο στην Ελλάδα του χριστιανισμού (κάθε δόγματος) και γενικότερα κάθε θρησκείας με τον τρόπο που επεμβαίνει έτσι στις ζωες μας.

Όποιος θέλει το κάνει, όποιος όχι, αλλά δεν έχει κανείς κανένα δικαίωμα να επιβάλλει στον άλλον τρόπο σκέψης ή, ακόμα χειρότερα, τρόπο ζωής.

Πχ1. Θέλει κάποιος να νηστέψει; Ας νηστέψει. Μην ζητάει από μένα να το κάνω, όμως, ούτε να μου επιβάλλει την "μεγάλη" (για για εκείνον) Παρασκευή, για μένα μια μέρα σαν όλες τις άλλες, να μην φάω ό,τι γουστάρω.

πχ2. ο Αμβρόσιος τι διαφορά έχει από τους μαχητές του ισλαμικού κράτους; Με ενοχλεί που δεν βρίσκεται ένας εισαγγελέας να του απαγγείλει κατηγορίες. (ναι, υπάρχουν και πολλά άλλα πράγματα που με ενοχλεί η μη παρέμβαση της δικαιοσύνης, μα δεν θα βγάλουμε άκρη αν σε κάπε άποψη η απάντηση είναι "μα και οι άλλοι δεν έκαναν αυτό", "μα και οι άλλοι δεν κάνουν εκείνο.)

πχ3. Θεωρεί κάποιος ότι στην θρησκεία που πιστεύει οι νεκροί πρέπει να θάβονται; ΟΚ. Αν κάποιος που δεν πιστεύει στη συγκεκριμένη θρησκεία θέλει να καεί μετά θάνατον, δεν έχει κανένα δικαίωμα να του επιβάλλει να μην το κάνει, τόσο απλά.


Δεν ξέρω πώς ακριβώς να το γράψω,
αλλά σε αυτό το θέμα
βλέπω τον Rigelian ως Κομμουνιστή:

Συμφωνεί στην ουσία και στον τρόπο
με τον οποίο οι μπολσεβίκοι κατάργησαν
τις εξουσίες των ιερατείων!

O tempora!



Ναι! Απλά θεωρώ ότι οι μπολσεβίκοι το έκαναν στο πλαίσιο μιας άλλης "θρησκείας" και όχι για την ελευθερία.
big-blue Posted - 12/12/2015 : 13:37:47
Τόσες εκατοντάδες χρόνια έχουν φτιάξει ενα παραμύθι που οι περισσότεροι το τρώτε αμασητο. Όταν κάποιος εχει άλλη άποψη ορματε σαν σύγχρονοι ιεροεξεταστες κ τον βαφτιζετε παρασιτο κ καμπουρη. Δεν κάθεστε να διαβάσετε ούτε καν τις εγκληματικές βλακείες που γράφονται στο ιερό σας βιβλιο.

Οι χρήσιμοι ηλίθιοι ειναι παντα η εύκολα κατευθυνόμενη μάζα, οι οπαδοί θρησκειών κ ομάδων κ ιδεών... Άθεος κ μάζα δεν παιζει.

Τέλος για να ανοίξουμε λιγο τα ματάκια μας, η πρώτη φάση της παγκοσμιοποίησης έγινε με τον χριστιανισμό, εκεί καταργήθηκαν ουσιαστικά τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά, γίναμε όλοι εν χριστώ αδερφοί... Βέβαια αυτό για τους γιδοβοσκούς της περιοχής ηταν εύκολο, όταν το προσπάθησαν σε πολιτισμένους λαούς όπως οι έλληνες, οι Αιγύπτιοι κτλ ζορίστηκαν κ άρχισαν τα εγκλήματα-στο όνομα του Γιαγβέ παντα... Ετσι κρατήθηκε η ρωμαϊκή αυτοκρατορία για κάποια χρόνια, ετσι ξεκίνησε ο πόλεμος κατα της "τρομοκρατίας" κ ετσι συνεχίζουμε να πολεμάμε τους "κακούς" σήμερα...

Επί 200 χρόνια διαβάζουμε τα μαγειρέματα του Παπαρρηγόπουλου κ της Αρβελέρ, διαβάστε κ κάτι άλλο ιστορικώς τεκμηριωμένο κ όχι βασισμένο σε μαρμαρωμένους βασιλιάδες κ σε ελληνικό DNA: http://oikonomouyorgos.blogspot.gr/2009/01/to-x.html
Ξυπολιτακο δυστυχώς εχεις εντελώς τσακωθεί με την επιστήμη γενικότερα, δεν ειναι μονο η ιστορία... Το ταλιμπανικό πάθος σας τρελαίνει κ δε μπορείτε να κάνετε διάλογο. Αυτό ειναι αναμενόμενο βέβαια, αφού ετσι σας λέει το κοράνι σας (αντιγραφή της βίβλου ειναι κ αυτο):

«»Όποιος θυσιάζει σε άλλους θεούς, εκτός από τον Κύριο και μόνο, θα τιμωρείται με θάνατο.»
‭‭ΕΞΟΔΟΣ‬ ‭22:19‬

Αυτο για τους περισσότερους νεοταλιμπαν που ζοριζονται όταν οι πατέρες της εκκλησίας τους χρησιμοποιούν τα λόγια του θεού τους (που ούτε καν ξέρουν πως λεγόταν Γιαγβέ): «»Αν κάποιος συνευρεθεί με άντρα όπως συνευρίσκεται με γυναίκα, διαπράττουν και οι δύο πράξη βδελυρή. Πρέπει εξάπαντος να θανατωθούν και θα είναι οι ίδιοι υπεύθυνοι για το θάνατό τους.»
‭‭ΛΕΥΙΤΙΚΟΝ‬ ‭20:13‬

Κ ενα για να ευθυμησουμε μέρες που ειναι κ που όλοι βάζουμε ενα αγγελουδακι στο δέντρο μας:)
«είδαν οι γιοι του Θεού τις κόρες των ανθρώπων ότι ήταν όμορφες, και πήραν για γυναίκες τους εκείνες που τους άρεσαν.»
‭‭ΓΕΝΕΣΙΣ‬ ‭6:2‬
Diamantis Posted - 12/12/2015 : 12:57:25
quote:
Originally posted by Rigelian

Απόψεις εκφράζουμε, υποκειμενικότατες, τουλάχιστον εγώ έχω γράψει άπειρες φορές και θα ξαναγράφω ότι ούτε προσπαθώ να πείσω κανέναν ούτε να επιβάλλω κάτι. Προσωπικά με προσβάλλει η ύπαρξη και μόνο του "αγίου" όρους. Sorry αλλά ούτε με κεφαλαία θα το γράψω ούτε άγιο το θεωρώ. Με προσβάλει η ύπαρξη με αυτόν τον τρόπο στην Ελλάδα του χριστιανισμού (κάθε δόγματος) και γενικότερα κάθε θρησκείας με τον τρόπο που επεμβαίνει έτσι στις ζωες μας.

Όποιος θέλει το κάνει, όποιος όχι, αλλά δεν έχει κανείς κανένα δικαίωμα να επιβάλλει στον άλλον τρόπο σκέψης ή, ακόμα χειρότερα, τρόπο ζωής.

Πχ1. Θέλει κάποιος να νηστέψει; Ας νηστέψει. Μην ζητάει από μένα να το κάνω, όμως, ούτε να μου επιβάλλει την "μεγάλη" (για για εκείνον) Παρασκευή, για μένα μια μέρα σαν όλες τις άλλες, να μην φάω ό,τι γουστάρω.

πχ2. ο Αμβρόσιος τι διαφορά έχει από τους μαχητές του ισλαμικού κράτους; Με ενοχλεί που δεν βρίσκεται ένας εισαγγελέας να του απαγγείλει κατηγορίες. (ναι, υπάρχουν και πολλά άλλα πράγματα που με ενοχλεί η μη παρέμβαση της δικαιοσύνης, μα δεν θα βγάλουμε άκρη αν σε κάπε άποψη η απάντηση είναι "μα και οι άλλοι δεν έκαναν αυτό", "μα και οι άλλοι δεν κάνουν εκείνο.)

πχ3. Θεωρεί κάποιος ότι στην θρησκεία που πιστεύει οι νεκροί πρέπει να θάβονται; ΟΚ. Αν κάποιος που δεν πιστεύει στη συγκεκριμένη θρησκεία θέλει να καεί μετά θάνατον, δεν έχει κανένα δικαίωμα να του επιβάλλει να μην το κάνει, τόσο απλά.


Δεν ξέρω πώς ακριβώς να το γράψω,
αλλά σε αυτό το θέμα
βλέπω τον Rigelian ως Κομμουνιστή:

Συμφωνεί στην ουσία και στον τρόπο
με τον οποίο οι μπολσεβίκοι κατάργησαν
τις εξουσίες των ιερατείων!

O tempora!
Rigelian Posted - 12/12/2015 : 12:42:01
Απόψεις εκφράζουμε, υποκειμενικότατες, τουλάχιστον εγώ έχω γράψει άπειρες φορές και θα ξαναγράφω ότι ούτε προσπαθώ να πείσω κανέναν ούτε να επιβάλλω κάτι. Προσωπικά με προσβάλλει η ύπαρξη και μόνο του "αγίου" όρους. Sorry αλλά ούτε με κεφαλαία θα το γράψω ούτε άγιο το θεωρώ. Με προσβάλει η ύπαρξη με αυτόν τον τρόπο στην Ελλάδα του χριστιανισμού (κάθε δόγματος) και γενικότερα κάθε θρησκείας με τον τρόπο που επεμβαίνει έτσι στις ζωες μας.

Όποιος θέλει το κάνει, όποιος όχι, αλλά δεν έχει κανείς κανένα δικαίωμα να επιβάλλει στον άλλον τρόπο σκέψης ή, ακόμα χειρότερα, τρόπο ζωής.

Πχ1. Θέλει κάποιος να νηστέψει; Ας νηστέψει. Μην ζητάει από μένα να το κάνω, όμως, ούτε να μου επιβάλλει την "μεγάλη" (για για εκείνον) Παρασκευή, για μένα μια μέρα σαν όλες τις άλλες, να μην φάω ό,τι γουστάρω.

πχ2. ο Αμβρόσιος τι διαφορά έχει από τους μαχητές του ισλαμικού κράτους; Με ενοχλεί που δεν βρίσκεται ένας εισαγγελέας να του απαγγείλει κατηγορίες. (ναι, υπάρχουν και πολλά άλλα πράγματα που με ενοχλεί η μη παρέμβαση της δικαιοσύνης, μα δεν θα βγάλουμε άκρη αν σε κάπε άποψη η απάντηση είναι "μα και οι άλλοι δεν έκαναν αυτό", "μα και οι άλλοι δεν κάνουν εκείνο.)

πχ3. Θεωρεί κάποιος ότι στην θρησκεία που πιστεύει οι νεκροί πρέπει να θάβονται; ΟΚ. Αν κάποιος που δεν πιστεύει στη συγκεκριμένη θρησκεία θέλει να καεί μετά θάνατον, δεν έχει κανένα δικαίωμα να του επιβάλλει να μην το κάνει, τόσο απλά.
xipolitakos Posted - 12/12/2015 : 12:18:54
H Ελληνική Ιστορία σηκώνει τα χέρια ψηλά. Ποια χέρια δηλαδή;

Την ακρωτηριάσατε για τα καλά, της φορέσατε κουρέλια, την χλευάζετε και την περιφέρετε στους δρόμους του εθνομηδενισμού.

Δεν λέω ότι δεν έχει τις ατέλειές της. Δεν είναι όμως έτσι όπως προσπαθείτε να την παρουσιάσετε. Μπορεί να άλλαξε ονόματα, να εκσυγχρονίστηκε αλλά δεν αλλοτριώθηκε. Πάντα κρατούσε τον Ελληνικό χαρακτήρα της και κάθε εποχή είχε αυτό το κάτι που την ξεχώριζε από τις άλλες.

Διαβάστε λιγο και από την ιστορία της τέχνης.
Μάθετε για τα Ελληνικά γραπτά και τέχνες της κάθε περιόδου (Ελληνιστικής, Ρωμαϊκής, Βυζαντινής, περίοδος της Οθωμανικής αυτοκρατορίας).
Μάθετε για το «μαΐστρο» Κρητικής Δομήνικο Θεοτοκόπουλο, ο οποίος ήταν από τους πιο ακριβοπληρωμένους όσο ζούσε στην Κρήτη.
Ψάξτε τι απεικόνιζαν τα έπη της Ιλιάδας και του Διγενή Ακρίτα και ποιος ήταν ο ρόλος των δημοτικών τραγουδιών.
Διαβάστε για το τι είναι Νεοελληνικός Διαφωτισμός.

Δείτε κυρίως το παρακάτω γραπτό, για την Ιστορική συνέχεια του Ελληνισμού με το Βυζάντιο και το ρόλο της Ορθοδοξίας.
http://www.ardin.gr/?q=node/1295
Γραπτό ένος ανθρώπου που τον θεωρώ έναν από τους πιο αξιόπιστους ιστορικούς ερευνητές και αναλυτές.
Και πριν αρχίσετε να λέτε διάφορα μάθετε ποιος είναι και από πού προέρχεται.

Θυμώνετε που κάποιοι δεν θέλουν να βλέπουν την ιστορία όπως εσείς την παρουσιάζετε;
Θυμώνετε που κάποιοι θεωρούν την Ορθοδοξία και το Βυζάντιο μέρος της Ελληνικής ιστορίας;

Σας ενοχλεί που κάποιοι δεν θέλουν να γίνουν «χρήσιμοι ηλίθιοι» των μεγάλων συμφερόντων που κρύβονται πίσω από την ιδέα της "παγκοσμιοποίησης";

Εμένα καθόλου (και ξέρω πολύ καλά τι γράφω) όσο από τη μία μεριά υπάρχουν Σουλτάνοι που ονειρεύονται την αναβίωση της Οθωμανικής αυτοκρατορίας και από την άλλη η Δύση και τα συμφέροντά της.

Με ενοχλεί το ύφος σας.
Έχετε καταντήσει το site μονόπλευρο, μονότονο, μονόχρωμο, κοροϊδεύοντας και σαμποτάροντας οτιδήποτε άλλο δεν σας εκφράζει. Αν σας εκφράζει κάτι από τον χώρο στον οποίο μεγαλώσατε και ζείτε.
Που είναι η ελευθεριά του λόγου, η ισότητα, η ανεξιθρησκεία που πρεσβεύετε; Αν πρεσβεύετε.
Γυρίστε για λίγο να δείτε και την δικιά σας καμπούρα.

___________________
Run Natural... run Bare
xipolitos Posted - 11/12/2015 : 12:31:18
quote:
Originally posted by Rigelian

Δεν ξέρω πώς ακριβώς να το γράψω, αλλά σε αυτό το θέμα βλέπω τον big-blue ως Τζήμερο: Συμφωνώ στην ουσία των λεγομένων του, διαφωνώ με τον τρόπο που τα εκφράζει!

Αυτός είναι υποτίθεται "τίτλος τιμής"..;
ή "τίτλος ντροπής"..;
Rigelian Posted - 11/12/2015 : 10:34:31
Θα στο πω αλλιώς: Οι μοναχοί πήγαιναν με την εκάστοτε εξουσία ή με όποιον έβλεπαν ότι έρχεται.
Ιστορικά, πάντα ο κλήρος και η εξουσία είχαν πολύ καλές σχέσεις, κάτι που συνέβαινε ακόμα και στην Οθωμανική Αυτοκρατορία.
Ας θυμηθούμε και τη ρήση του Κωνσταντίνου Καραμανλή: Το ράσο είναι σαν το κάρβουνο, αν το αγγίξεις ή θα σε λερώσει ή θα σε κάψει.
big-blue Posted - 11/12/2015 : 10:15:48
quote:
Originally posted by Rigelian

Δεν ξέρω πώς ακριβώς να το γράψω, αλλά σε αυτό το θέμα βλέπω τον big-blue ως Τζήμερο: Συμφωνώ στην ουσία των λεγομένων του, διαφωνώ με τον τρόπο που τα εκφράζει!

Να προσθέσουμε, βέβαια, ότι στον Εμφύλιο, όταν οι αντάρτες πλησίαζαν, οι μοναχοί του Αγ. Όρους αποκαλούσαν ο ένας τον άλλον "σύντροφε"...

Γενικά θεωρώ ότι κακώς η Εκκλησία έχει περιουσία, όλα έπρεπε να είχαν περάσει στο κράτος το οποίο, με τη σειρά του, να τα πωλούσε σε ιδιώτες προς εκμετάλλευση.

Ο λόγος που διασώθηκαν τα ελληνικά ως γλώσσα είναι, απλά, επειδή ήταν η lingua franca της εποχής. Μην ξεχνάμε ότι λέγοταν Βυζαντινή η αυτοκρατορία. Επίσης αυτά που βλέπουμε σήμερα από τους ταλιμπάν/ισλαμικό κράτος τα είχαν κάνει οι χριστιανοί της εποχής: Καταστροφές αρχαίων ναών, κάψιμο βιβλιοθηκών κτλ.

Τέλος, ίσως είναι οκ να έχουμε φανταστικούς φίλους που λατρεύουμε (κι εμένα μου αρέσει ο Σούπερ Γκούφη) ή να πιστεύουμε σε θρησκείες/προλήψεις/δεισιδαιμονίες και άλλες δοξασίες που προέρχονται από εποχές με έλλειμμα γνώσης, αν και μόνο αν όλα αυτά επηρεάζουν τον εαυτό μας και μόνο.


Καλημέρα.
Δεν τα εκφράζω, παραθέτω "άγια" λόγια, αυτό ενοχλεί.
Αυτο με τους ανταρτες δεν το έπιασα...
Δεν υπήρχε βυζαντινή αυτοκρατορία, κ εδώ παραπληροφόρηση εχεις:) Ανατολική Ρωμαϊκή αυτοκρατορία ηταν, ως νέα Ρώμη υπεγραφαν κ ο μεγαλύτερος εχθρός τους ηταν ο ελληνικός πολιτισμός. Για τους "αλητήριους Έλληνες" έγραψε τον κώδικα ο Ιουστινιανός, αλλά ποιος κάθεται να διαβάσει... Ο όρος Βυζάντιο καθιερώθηκε κάτι αιώνες μετά όπου κ ξεκίνησε η ύφανση του μύθου του "ελληνοχριστιανικού πολιτισμού"... Παπαρηγόπουλος, Αρβελέρ κ λοιποί βοήθησαν στην εξάπλωση της απάτης ώστε να παραμείνει το μοντέλο αυτοκράτορας-πατριάρχης ως τις μέρες μας.
Rigelian Posted - 11/12/2015 : 09:24:31
Δεν ξέρω πώς ακριβώς να το γράψω, αλλά σε αυτό το θέμα βλέπω τον big-blue ως Τζήμερο: Συμφωνώ στην ουσία των λεγομένων του, διαφωνώ με τον τρόπο που τα εκφράζει!

Να προσθέσουμε, βέβαια, ότι στον Εμφύλιο, όταν οι αντάρτες πλησίαζαν, οι μοναχοί του Αγ. Όρους αποκαλούσαν ο ένας τον άλλον "σύντροφε"...

Γενικά θεωρώ ότι κακώς η Εκκλησία έχει περιουσία, όλα έπρεπε να είχαν περάσει στο κράτος το οποίο, με τη σειρά του, να τα πωλούσε σε ιδιώτες προς εκμετάλλευση.

Ο λόγος που διασώθηκαν τα ελληνικά ως γλώσσα είναι, απλά, επειδή ήταν η lingua franca της εποχής. Μην ξεχνάμε ότι λέγοταν Βυζαντινή η αυτοκρατορία. Επίσης αυτά που βλέπουμε σήμερα από τους ταλιμπάν/ισλαμικό κράτος τα είχαν κάνει οι χριστιανοί της εποχής: Καταστροφές αρχαίων ναών, κάψιμο βιβλιοθηκών κτλ.

Τέλος, ίσως είναι οκ να έχουμε φανταστικούς φίλους που λατρεύουμε (κι εμένα μου αρέσει ο Σούπερ Γκούφη) ή να πιστεύουμε σε θρησκείες/προλήψεις/δεισιδαιμονίες και άλλες δοξασίες που προέρχονται από εποχές με έλλειμμα γνώσης, αν και μόνο αν όλα αυτά επηρεάζουν τον εαυτό μας και μόνο.
big-blue Posted - 11/12/2015 : 00:22:47
quote:
Originally posted by roberto4carlos

quote:
Originally posted by xipolitos

Αν και είμαστε εκτός θέματος, είναι δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να αφήσει τα εγκόσμια και να γίνει αναχωρητής.
Oi αποφάσεις και οι αναζητήσεις είναι καθαρά δική του επιλογή.



Εγώ θέλησα να επαναφέρω τη συζήτηση στο αρχικό θέμα, αλλά αυτός ο απίθανος τύπος που σκοπό της ζωής του έχει να γκρεμίζει τα πιστεύω των άλλων και να προσβάλει τα όποια όσια και ιερά θεωρεί ο καθένας μας, προσπάθησε και πάλι να "παρασιτήσει" εις βάρος της συζήτησης.

Γιατί παρασιτεί κάποιος όταν σε ό,ποιο θέμα ξεκινά να αναφέρεται η έννοια της χριστιανοσύνης, αυτός βρίσκει έδαφος να λέει και να γράφει τα προσωπικά σου "τροπάρια",μερικά αποσπασματικά στιχάκια απο κείμενα που δεν καταλαβαίνει στο σύνολο τους και βαρεμένες αρλούμπες που αντί για γέλιο προκαλούν τουλάχιστον οίκτο.

Όπως βλέπεται αγαπητοί συντρέχτες, "παράσιτα" δεν υπάρχουν μόνο στο Άγιον Όρος όπως υποστηρίζει ένας άλλος συνομιλητής . Παράσιτα υπάρχουν και στον έξω κόσμο. Και συνήθως ένα παράσιτο αναγνωρίζει καλύτερα ευκολότερα και γρηγορότερα ένα άλλο παράσιτο.



Ρομπερτο διάβασε τις ασυναρτησίες κ τις κακοήθειες (ευγενικά γράφω) που πιστεύεις, κ τις οποίες ευγενικά παραθέτω, οι οποίες μας έχουν κολλήσει στο σβέρκο τόσα χρόνια κ ίσως εκεί εντοπίσεις τα παράσιτα που ψάχνεις. Μια ματιά στον καθρέφτη διαβάζοντας τη Βίβλο επίσης, συνίσταται. Το να μου επιτίθεσαι προσωπικά δεν εχει αποτέλεσμα (παρόλο που αυτό λένε οι γραφές), θα ανεβάζω κ άλλες ομορφιές από τα λόγια του κυρίου...
Πάρε άλλη μια λοιπόν κ φιλοτιμήσου να διαβάσεις όλο το κείμενο σαν σωστός Ταλιμπάν. Ειναι εξαιρετικό (αναφέρεται σε μια από δυο αδερφές που είχε ως γυναίκες ο Κύριος αλλά τον κεράτωσαν λόγω μεγέθους):
«Ετούτη όμως εκπορνεύτηκε σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό, και συμπεριφέρθηκε όπως στον καιρό της νιότης της, τότε που ήταν πόρνη στην Αίγυπτο. Τότε που είχε αγαπήσει με πάθος τους εραστές της, που το γεννητικό τους μόριο ήταν σαν των όνων και ο οργασμός τους σαν των αλόγων. Τώρα ξανάρχισε την ανηθικότητα της νιότης της, όπως τότε που οι Αιγύπτιοι έπαιζαν με τα νεανικά της στήθη».»
‭‭ΙΕΖΕΚΙΗΛ‬ ‭23:19-21‬

Αυτά τα πιστευω απαιτούν σεβασμό...
big-blue Posted - 11/12/2015 : 00:07:46
quote:
Originally posted by supergomar



Έχουν βρει άσυλο εκεί ενα σωρό τεμπέληδες κ βαρεμενοι: http://youtu.be/iWp5PsQ4CNQ
Την ευχή του
[/quote]

Αυτοί τουλάχιστον αποτραβήχτηκαν από τα εγκόσμια και απομονώθηκαν σε ένα μέρος που καλώς ή κακώς τους έχει παραχωρηθεί. Οπότε δεν τους τρως στη μάπα, ούτε τους βλέπεις στην καθημερινότητά σου. Κερδισμένος είσαι εσύ. Αν όμως κάποιοι έχουν την ίδια άποψη για σένα, δεν είναι το ίδιο τυχεροί γιατί είναι αναγκασμένοι να σε ανέχονται, αφού χλωμό το κόβω να υπάρξει αντίστοιχο μέρος για να κάνεις κάτι παρόμοιο αν ποτέ το αποφάσιζες. Κερδισμένος πάλι εσύ.

'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .
[/quote]
Κακώς τους εχει παραχωρηθεί κ κακώς τους ταΐζουμε με εκατομμύρια ευρώ ενώ απολαμβάνουν νομοθετική ασυλία.
Όσο για το αν έχουν αποτραβηχτεί δες τον πάτερ Εφραίμ:)
Εμένα δε με πληρώνουν για να με ανέχονται, ούτε τους επέβαλλα να ακούνε τις βλακείες μου από τότε που γεννιούνται εώς όταν πεθαίνουν κ μάλιστα με τη σφραγίδα του Συντάγματος.
Κερδισμένοι παντα αυτοί όσο έχουν έναν λαό που δε σκέφτεται αλλα απλά πιστεύει.
Εντωμεταξύ για να μην ξεχνάμε την προσφορά των αγιορειτων στη σύγχρονη Ελλαδα ας θυμηθούμε τις επιστολές τους προς την "αυτού εξοχοτητα", τον Χιτλερ, για να σώσουν το τομάρι τους:
http://kokkinosfakelos.blogspot.gr/2011/06/to.html
Αφού δε διαβάζετε τας γραφάς, διαβάστε ιστορία
xipolitakos Posted - 10/12/2015 : 22:33:41
Κομμένα και ραμμένα τροπάρια εντυπωσιασμού με επικάλυψη ιστορικής ανακρίβειας.
Κουβέντα χωρίς κανένα νόημα, όπως είπα και παραπάνω.

___________________
Run Natural... run Bare

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000