Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Nike Lunartempo

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
echetlos Δημοσιευτηκε - 24/12/2015 : 13:25:35
Το είχα τρέξει μια φορά παλιά, μ' άρεσε αλλά είχα μαζέψει ένα σωρό παπούτσια και τελικά δεν το πήρα. Τώρα ήρθε η ώρα του.

Ένα mini review...
192γρ., 8mm drop.

Το επάνω μέρος είναι άψογο! Σχεδόν...
Πολύ λεπτό, μαλακό και stretchy διχτυωτό, χωρίς καθόλου πλαστικά μέρη και ραφές. Επαρκές padding σε γλώσσα και κολάρο, το οποίο γύρω από την φτέρνα είναι ουσιαστικά ανύπαρκτο.
Στο μεσαίο μέρος υπάρχει το γνωστό flywire, δηλαδή πέντε ανεξάρτητα κομμάτια λεπτού "σχοινιού", τα οποία δημιουργούν την δομή στο παπούτσι και καθώς ενώνονται με κάθε τρύπα των κορδονιών, μπορείς αναλόγως να καθορίσεις πόσο σφιχτό θες το midfoot.
To LT αγκαλιάζει ιδανικά το πόδι, χωρίς σημεία τριβής και ασχέτως του πόσο χαλαρά η σφιχτά θα το δέσεις. Εντελώς απροβλημάτιστο.
Το θέμα είναι στο toe box, όπου η σχεδίαση του είναι πολύ σφηνοειδής, με αποτέλεσμα να είναι ρηχό. Του λείπει ύψος δηλαδή, όχι πλάτος ή μήκος. Επίσης, επειδή δεν υπάρχει προφυλακτήρας (toe bumper) μπροστά στα δάχτυλα, ώστε να "κρατάει" το ύφασμα σηκωμένο, έχεις τελικά την αίσθηση ότι τα δάχτυλά σου τερματίζουν, παρ' όλο που κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει.
Εγώ τα πήρα στο κανονικό μου νούμερο, τα φόρεσα με λεπτές κάλτσες, και ενώ πριν αρχίσω ένοιωθα πως θα έχω θέμα, τελικά δεν με ενόχλησε ποτέ στο ελάχιστο.
Να σημείωσω εδώ πως φοράω 45 ενώ το ιδανικό μου θα ήταν 45 παρά κάτι, αν υπήρχε. Οπότε, κάποιος που π.χ. είναι ακριβώς στο νούμερο, ενδεχομένως θα έπρεπε να πάει μισό επάνω.

Σχετικά με την σόλα...
Το LT είναι ένα trainer με βάρος racing flat. Με διαφορά η καλύτερη αναλογία cushioning/βάρος που μπορείς να βρεις.
Η φτέρνα είναι πολύ μαλακή, χωρίς να είναι ογκώδης (παρά μόνο οπτικά). Π.χ. σαν του Ride ή του Pegasus.
Μπροστά είναι πολύ πιο responsive αλλά νοιώθεις ξεκάθαρα ότι υπάρχει αρκετή προστασία.
Όμως, το ωραίο με το παπούτσι είναι το εξής:
Σε αργούς ρυθμούς έχεις άπλετο, μαλακό cushioning που καταπίνει εύκολα τα χλμ. Αν ανοίξεις όμως ρυθμό, το πάτημά του σφίγγει και κινείσαι χωρίς να αισθάνεσαι ότι σε καθυστερεί. Κάτι σαν αυτό που ισχυριζόταν η Brooks για το DNA.
Προφανώς αυτό οφείλεται στα κομμάτια από carbon rubber που έχει κάτω από το μονοκόμματο Lunarlon υλικό της σόλας, τα οποία είναι αρκετά σκληρά και όταν τερματίζεις πάνω τους δεν αφήνουν την σόλα να βουλιάξει περαιτέρω. Ή κάπως έτσι...

Καταλήγοντας, το LT είναι ένα εξαιρετικό μοντέλο.
Κάνει για easy, για LRs, για tempo, για πάρα πολλά πράγματα.
Είναι μαλακό (ιδίως αν χτυπάς φτέρνα), γίνεται γρήγορο, άψογο επάνω μέρος και ασυναγώνιστο βάρος και όγκος.
Μόνο μειονέκτημα αυτό που έγραψα για το ρηχό εμπρόσθιο μέρος, που ίσως δημιουργήσει πρόβλημα σε κάποιους.





"My sport is your sport's punishment"
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
echetlos Posted - 08/02/2016 : 15:33:53
Α οκ, έτσι συμφωνώ...
Κανένας λόγος να ρισκάρεις αν δεν είσαι 100% βέβαιος για το παπούτσι.
Άλλωστε, δεν κάνει αυτό την διαφορά αλλά οι προπονήσεις σου!

"My sport is your sport's punishment"
gligoros Posted - 08/02/2016 : 15:11:40
quote:
Originally posted by echetlos

Για τα δικά μου γούστα πάντα, σε 22άρι που είχα κάνει ήταν άψογο, παρ' ότι φοβόμουν το toe box.


"My sport is your sport's punishment"



Το toe box δεν με προβληματίζει Νίκο, έχω στενό πόδι (όλα τα adidas μου κάθονται κουτί) και τα πήρα και μισό νούμερο επάνω..!! Τα LR μου τα κάνω τώρα με τα Glide Boost 7 και πέραν του βάρους τους είναι άψογα. Έλεγα να τρέξω τον ημί ή με τα LunarTempo, ή με τα Pearl Izumi Road N1 που αγόρασα το Σάββατο και δεν τα έχω τρέξει ακόμα, θα τα δοκιμάσω αύριο. Θα δοκιμάσω αμφότερα σε αποστάσεις 14-15 χλμ. και θα γράψω εντυπώσεις. Είναι ο πρώτος μου ημί και θέλω να είμαι άνετος, αν με προβληματίσουν σε κάτι, με βλέπω να τρέχω με τα Glide κι ας είναι γκουμούτσες...


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>
echetlos Posted - 08/02/2016 : 14:38:50
Για τα δικά μου γούστα πάντα, σε 22άρι που είχα κάνει ήταν άψογο, παρ' ότι φοβόμουν το toe box.


"My sport is your sport's punishment"
gligoros Posted - 08/02/2016 : 13:48:26
quote:
Originally posted by dimitrissss

Πρώτη σοβαρή προπόνηση με το LunarTempo 10χλμ tempo, καθώς το φιλάω μήπως και τολμήσω να το φορέσω στο Μεγαλέκο. Στην προθέρμανση ήταν άνετο αλλά στο βάθος του μυαλού μου έδινε την αίσθηση ότι η σόλα είναι "λίγη" για 42χλμ, ειδικά μπροστά. Μάλλον έχω συνηθίσει τα Zealot που για να έχουν χαμηλότερο drop αντί να ρίξουν τη φτέρνα σήκωσαν τη μύτη. Το παπούτσι μου έδωσε ευχάριστη αίσθηση όταν επιτάχυνα. Αισθανόμουν σα να πατούσα σε ελατήρια λες και τα τετράγωνα που είναι κάτω από τη σόλα σου δίνουν ώθηση. Επίσης μου έδωσε εντύπωση πολύ καλού κρατήματος στο ταρτάν σαν να σε γραπώνει όταν πατάς και μετά σε ωθεί. Το ρηχό toe box δε με απασχόλησε όταν έτρεχα παρότι βρίσκει το νύχι στο ύφασμα.



Εγώ το σκέφτομαι για τον ημί της Αθήνας. Δεν το έχω τρέξει παρα μόνο σε προπονήσεις 7-8 χλμ. οπότε θα το δοκιμάσω και σε λίγο μεγαλύτερες να δω αν με κουράσει ή όχι...




<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>
dimitrissss Posted - 02/02/2016 : 22:48:30
Πρώτη σοβαρή προπόνηση με το LunarTempo 10χλμ tempo, καθώς το φιλάω μήπως και τολμήσω να το φορέσω στο Μεγαλέκο. Στην προθέρμανση ήταν άνετο αλλά στο βάθος του μυαλού μου έδινε την αίσθηση ότι η σόλα είναι "λίγη" για 42χλμ, ειδικά μπροστά. Μάλλον έχω συνηθίσει τα Zealot που για να έχουν χαμηλότερο drop αντί να ρίξουν τη φτέρνα σήκωσαν τη μύτη. Το παπούτσι μου έδωσε ευχάριστη αίσθηση όταν επιτάχυνα. Αισθανόμουν σα να πατούσα σε ελατήρια λες και τα τετράγωνα που είναι κάτω από τη σόλα σου δίνουν ώθηση. Επίσης μου έδωσε εντύπωση πολύ καλού κρατήματος στο ταρτάν σαν να σε γραπώνει όταν πατάς και μετά σε ωθεί. Το ρηχό toe box δε με απασχόλησε όταν έτρεχα παρότι βρίσκει το νύχι στο ύφασμα.
dimitrissss Posted - 08/01/2016 : 13:25:09
Από βδομάδα θα ξεκινήσω μαζί τους διαλειμματικές για το Μεγαλέκο, λέω να κατέβω με αυτό και στο 20ρι το Μάρτιο.
Όσο για το καινούριο απορώ τι πρόσθεσαν και αυξήθηκε το βάρος κατά 10%. Λες να διάβασαν solereviews που λένε ότι το Lunaracer είναι πιο μαλακό και έβαλαν πιο πολύ αφρό;
echetlos Posted - 08/01/2016 : 10:24:01
Χαχαχα... αυτό έβλεπα κι εγώ μόλις τώρα.
Ολόιδιο φαίνεται, άρα θα ξαναπάρουμε το V1 και σε καλή τιμή!
BTW, χθες το δοκίμασα σε κομμάτια κι ήταν άψογο, τόσο σε στρίψιμο όσο και πάτημα.
Βέβαια, αν χτυπήσεις φτέρνα, εκεί είναι περισσότερο μαλακό απ' όσο θες σε μια τέτοια προπόνηση.

"My sport is your sport's punishment"
dimitrissss Posted - 08/01/2016 : 10:17:28
Βγήκε το LunarTempo 2, πιο βαρύ.

http://www.runningwarehouse.eu/Nike_Lunartempo_2/descpage-NLT2M4.html
dimitrissss Posted - 01/01/2016 : 21:59:57
NIKE , Nike Stock , Αθλητικά είδη, Παπούτσια & αξεσουάρ

Διευθύνση stock - outlet καταστήματος:
Οδός: Αχαρνών 421 - Αθήνα
Τηλέφωνο: 210 2588979

Κάλεσέ τους και ρώτησε τιμή και διαθεσιμότητα σε νούμερα. Το παπούτσι κανονικά έχει €160, οπότε θα έχει γύρω στα €110.
Panas73 Posted - 01/01/2016 : 21:16:15
To vomero 10 σε τι τιμή παίζει στα στοκατζίδικα της Nike;
dimitrissss Posted - 29/12/2015 : 22:50:17
Μια που το αναφέρει και ο Run blogger

http://runblogger.com/2015/12/nike-lunartempo-running-shoe-review.html

το παπούτσι είναι το πρώην Lunartrainer. Και τα δικά μου στη γλώσσα, όπως και τα δικά του, αυτό γράφουν. Να προσθέσω δε ότι και στο κιβώτιο το όνομα Lunartempo ήταν με αυτοκόλλητο το οποίο αν βγάλεις από κάτω λέει Lunartrainer.
echetlos Posted - 29/12/2015 : 20:20:55
Καλοφόρετα, Δημήτρη!
Σχετικά με το Zealot, αυτό που δεν μ άρεσε ήταν το πάχος της σόλας μπροστά (22mm!). Σα να είχα ένα τουβλάκι κάτω απ τα μετατάρσια, χωρίς συγχρόνως να είναι και αντίστοιχα μαλακό. Μου έπεφτε και πολύ φαρδύ το toebox αλλά αυτό έχει να κάνει μς το πόδι μου.



"My sport is your sport's punishment"
dimitrissss Posted - 29/12/2015 : 20:00:16
Νίκο ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι το toebox με ενοχλεί περισσότερο όταν κάθομαι. Αν είχε ένα μισό νουμεράκι παραπάνω να το δοκίμαζα ίσως ήταν καλύτερα αλλά μετά το 13 πήγαινε στο 15! Μη ζητάμε πολλά και σε outler πάλι τυχερός ήμουν. Όντος είχε Vomero 10. Ο πωλητής είπε ότι η Nike χωρίζει το χρόνο σε 4 σαιζόν και όταν αλλάζει σαιζόν ότι περισσεύει πάει σε outlet. H κυρία στο ταμείο είπε ότι οι σαιζόν είναι 2 who knows!! Πάντως στα πρώτα σχετικά easy 10 χιλιόμετρα σε ταρτάν οι εντυπώσεις ήταν πολύ καλές. Το παπούτσι με τραβούσε να πάω σε πιο γρήγορο ρυθμό από όσο ήθελα και σε καμιά περίπτωση δε σκέφτικά αν έχει αρκετό cushioning ή όχι. Το toebox όταν τρέχεις δεν ενοχλεί όσο όταν κάθεσαι αλλά θα δείξει η πορεία! Όσο για τα Zealot εμένα μου κάθονται πολύ καλά. Είναι σαν πολύ ελαφριά premium trainers. Απορώ δε με όσους σε Ελλάδα και εξωτερικό τα βρίσκουν κάπως σκληρά. Εγώ που έχω έτρεχα μέχρι τώρα με Kayano, Ravenna, GT 2000, 870v3 και σία τα βρίσκω σχετικά μαλακά και πολύ άνετα.
echetlos Posted - 29/12/2015 : 18:24:58
@dimitrissss:
Καλή αγορά Δημητρη, θα τα ευχαριστηθείς, πιστεύω. Καμία σχέση με το Zealot, το οποίο είναι λίγο μπασταρδεμένο παπούτσι.
Όσον αφορά την πρόωρη φθορά, στα "νευραλγικά" σημεία έχει λάστιχο, και μάλιστα σκληρό.
Σχετικά με το ρηχό toebox, είναι εντελώς διαφορετική η αίσθηση όταν τα περπατάς απ' όταν τα τρέχεις, θα δεις (ελπίζω τουλάχιστον)...
Vomero 10 κιόλας στο outlet???

@big-blue:
Τι να σου πω Ηλία, εγώ ψηφίζω LT αλλά το Launch είναι πιο "παραδοσιακό" προπονητικό.

"My sport is your sport's punishment"
big-blue Posted - 29/12/2015 : 17:18:29
Ευχαριστώ παιδιά. Ελπιζω να τα προλάβω στις αρχές του χρόνου...
Νίκο lunartempo ή launch;

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000