Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 39ος Αγώνας Δρόμου Υγείας Αθήνας 20 χλμ 6-3-2016

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
mashine Δημοσιευτηκε - 03/03/2016 : 22:06:46
Μάλλον θα είμαι ο μοναδικός από εδώ που θα πάω...
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
dimitrissss Posted - 16/03/2016 : 08:55:06
Πριν από λίγο καιρό είδα εντελώς τυχαία ότι είχαν Online τα διπλώματα από το 10αρι του Νοεμβρίου στο site του αγώνα:

http://www.athenshealthrun.gr

Λογικά κάτι τέτοιο θα γίνει και με το 20αρι.

No pain, no gain!
papako Posted - 16/03/2016 : 07:18:19
Νομίζω ότι έχουν σταματήσει τα διπλώματα εδώ και αρκετά χρόνια.
Πάντως, αν σου κάνει, μπορείς να πας στο site με τα αποτελέσματα, να πατήσεις πάνω στο όνομα σου και να τυπώσεις τα στοιχεία σου και τα περάσματα.

________
Στέφανος
Runner 3 Posted - 16/03/2016 : 02:24:54
Διπλώματα συμμετοχής θα δωθούν...? Αν ναι υπάρχει κάποιο λίνκ να τα κατεβάσουμε?
giorgos1965 Posted - 08/03/2016 : 18:41:36
Όχι 1 αλλά 3 φορές....
papako Posted - 08/03/2016 : 18:20:40
τους πήρες τηλέφωνο;
Γιατί θεωρείς ότι θα σου απαντήσουν σε ένα forum;

________
Στέφανος
giorgos1965 Posted - 08/03/2016 : 17:51:42
Ρε παιδιά εκείνα τα αποτελέσματα ποτέ θα τα συμπληρώσετε???
pdrakos Posted - 08/03/2016 : 14:00:12
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by pdrakos

quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by pdrakos


Αγωνιστικα ειχα αποφασισει να παω τα πρωτα 10 χλμ στο κατωφλι του γαλακτικου (το δικο μου εινα 5 λεπτα / χλμ) και στο δευτερο μισο να πιεσω λιγο παραπανω οπως και εκανα.




Απο τη στιγμη που εκανες 1h37' στο 4:54, αυτο σημαινει οτι το γαλακτικο κατωφλι σου δεν ειναι το 5, αλλα πιο κατω και απο το 4:54, λογικα στο 4:50 ή και 1" με 2" πιο κατω, μια και ως αναεροβιο κατωφλι οριζεται ο μεγιστος ρυθμος που μπορει να κρατησει καποιος για μια ωρα. Εσυ κρατησες 4:54 για 1 ωρα και 37 λεπτα.






Φιλε Elda ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Εχεις δικιο διοτι το 5 ηταν στο εργομετρικο τον Νοεμβριο. Το ρολοι μου τωρα γραφει οριο γαλακτικου 4¨56. Εθεσα το ερωτημα επειδη ειμαι σχετικα απειρος και φοβηθηκα λιγο οταν ειδα τους παλμους μετα τον αγωνα. Κατα την διαρκεια του αγωνα αισθανομουν μια χαρα χωρις καμια δυσφορια. Παναγιωτης.


Φίλη



Sorry.
Elda Posted - 08/03/2016 : 13:59:10
Χαχα, με προλαβε ο Αργυρης!


winarg Posted - 08/03/2016 : 13:42:24
quote:
Originally posted by pdrakos

quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by pdrakos


Αγωνιστικα ειχα αποφασισει να παω τα πρωτα 10 χλμ στο κατωφλι του γαλακτικου (το δικο μου εινα 5 λεπτα / χλμ) και στο δευτερο μισο να πιεσω λιγο παραπανω οπως και εκανα.




Απο τη στιγμη που εκανες 1h37' στο 4:54, αυτο σημαινει οτι το γαλακτικο κατωφλι σου δεν ειναι το 5, αλλα πιο κατω και απο το 4:54, λογικα στο 4:50 ή και 1" με 2" πιο κατω, μια και ως αναεροβιο κατωφλι οριζεται ο μεγιστος ρυθμος που μπορει να κρατησει καποιος για μια ωρα. Εσυ κρατησες 4:54 για 1 ωρα και 37 λεπτα.






Φιλε Elda ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Εχεις δικιο διοτι το 5 ηταν στο εργομετρικο τον Νοεμβριο. Το ρολοι μου τωρα γραφει οριο γαλακτικου 4¨56. Εθεσα το ερωτημα επειδη ειμαι σχετικα απειρος και φοβηθηκα λιγο οταν ειδα τους παλμους μετα τον αγωνα. Κατα την διαρκεια του αγωνα αισθανομουν μια χαρα χωρις καμια δυσφορια. Παναγιωτης.


Φίλη
pdrakos Posted - 08/03/2016 : 13:38:40
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by pdrakos


Αγωνιστικα ειχα αποφασισει να παω τα πρωτα 10 χλμ στο κατωφλι του γαλακτικου (το δικο μου εινα 5 λεπτα / χλμ) και στο δευτερο μισο να πιεσω λιγο παραπανω οπως και εκανα.




Απο τη στιγμη που εκανες 1h37' στο 4:54, αυτο σημαινει οτι το γαλακτικο κατωφλι σου δεν ειναι το 5, αλλα πιο κατω και απο το 4:54, λογικα στο 4:50 ή και 1" με 2" πιο κατω, μια και ως αναεροβιο κατωφλι οριζεται ο μεγιστος ρυθμος που μπορει να κρατησει καποιος για μια ωρα. Εσυ κρατησες 4:54 για 1 ωρα και 37 λεπτα.






Φιλε Elda ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Εχεις δικιο διοτι το 5 ηταν στο εργομετρικο τον Νοεμβριο. Το ρολοι μου τωρα γραφει οριο γαλακτικου 4¨56. Εθεσα το ερωτημα επειδη ειμαι σχετικα απειρος και φοβηθηκα λιγο οταν ειδα τους παλμους μετα τον αγωνα. Κατα την διαρκεια του αγωνα αισθανομουν μια χαρα χωρις καμια δυσφορια. Παναγιωτης.
Elda Posted - 08/03/2016 : 13:20:47
quote:
Originally posted by pdrakos


Αγωνιστικα ειχα αποφασισει να παω τα πρωτα 10 χλμ στο κατωφλι του γαλακτικου (το δικο μου εινα 5 λεπτα / χλμ) και στο δευτερο μισο να πιεσω λιγο παραπανω οπως και εκανα.




Απο τη στιγμη που εκανες 1h37' στο 4:54, αυτο σημαινει οτι το γαλακτικο κατωφλι σου δεν ειναι το 5, αλλα πιο κατω και απο το 4:54, λογικα στο 4:50 ή και 1" με 2" πιο κατω, μια και ως αναεροβιο κατωφλι οριζεται ο μεγιστος ρυθμος που μπορει να κρατησει καποιος για μια ωρα. Εσυ κρατησες 4:54 για 1 ωρα και 37 λεπτα.


pdrakos Posted - 08/03/2016 : 13:04:41
Φιλε Deorum ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Το ερωτημα μου ηταν καρδιολογικο. Ξεχασα να αναφερω πως εχω κανει καρδιολογικες εξετασεις και ηταν παρα πολυ καλες. Επισης μου ειπε η καρδιολογος οτι η καρδια μου ειναι πολυ γυμνασμενη (κανω γυμναστικη 4-5 χρονια). Απλα επειδη εχω κανει λιγους αγωνες με παλμογραφο δεν ηξερα ποσο πρεπει να πιεζουμε αν και μαλλον αυτο ειναι διαφορετικο για τον καθε ανθρωπο.

Αγωνιστικα ειχα αποφασισει να παω τα πρωτα 10 χλμ στο κατωφλι του γαλακτικου (το δικο μου εινα 5 λεπτα / χλμ) και στο δευτερο μισο να πιεσω λιγο παραπανω οπως και εκανα.

Ευχαριστω πολυ. Παναγιωτης.
Deorum Posted - 08/03/2016 : 12:52:08
Το ερώτημα είναι αγωνιστικό?
Ή καρδιολογικό?

Αγωνιστικά, πίεσες όσο έπρεπε να πιέσεις. Γνώμη μου είναι, επειδή έκανες αρκετά αρνητικό split (δλδ πήγες το δεύτερο μισό σαφώς πιο γρήγορα από το πρώτο μισό), κάτι που δείχνει αυτοσυγκράτηση και πειθαρχεία.
Όμως εκ των πραγμάτων δείχνει ότι είχες τελικά να δώσεις λίγο ακόμα, και να έκανες λίγο καλύτερο χρόνο, αν πήγαινες λίιιιιγο πιο γρήγορα στην αρχή.
Βέβαια δεν τίθεται θέμα, αυτό που λέω είναι εντελώς ακαδημαϊκή κουβέντα καθώς, αυτά τα μαθαίνει κανείς στην πορεία, είναι θέμα πείρας, να ξέρεις τον οργανισμό σου, και βέβαια τι στρατηγική θα αποφασίσεις να ακολουθήσεις κτλ.
Γενικά θα έλεγα τα πήγες πολύ καλά. Μπράβο

Αν το ερώτημα σου είναι καρδιολογικό, πρέπει να απευθυνθείς σε καρδιολόγο που έχει πείρα σε δρομείς, για ένα πλήρες έλεγχο. Τα 40 και μετά αρχίζουν και έχουν σταδιακά κάποιες "υποχρεώσεις" όσον αφορά την παρακολούθησή της υγείας μας.
Η γνώμη μου πως το "κακό" δεν είναι άμεσα συνδεδεμένο με το μέγεθος της προσπάθειας μιας και το είπε και ο zoro πιο πριν (δλδ δεν έχει σημασία αν έμεινες ας πούμε 10 λεπτά στα κόκκινα), αλλά με άλλες παθήσεις που προϋπάρχουν, και αυτό είναι απαραίτητο να το αποκλείσει ένας ειδικός. Γιατί μεγάλη πλειοψηφία των παθήσεων αυτών μπορεί να ανιχνευτεί.
Τέλος οποιοδήποτε είδους δυσφορία, δύσπνοια (όχι μόνο στην άσκηση), πόνος στο στήθος κτλ, κτλ κτλ, πρέπει να είναι κόκκινη σημαία για περαιτέρω έλεγχο, και να μην το αγνοήσει κάποιος επουδενί για το αν ήταν τυχαίο ή αστο και θα δούμε, ή αν ξαναγίνει θα το δούμε τότε κτλ.

Όμως όπως και να έχει, ένας έλεγχος είναι πάντα απαραίτητος. Οι δρομείς δεν είμαστε στο απυρόβλητο καρδιολογικά, αν και βελτιώνουμε πολύ τις πιθανότητες μας για μια υγείη καρδιά.
pdrakos Posted - 08/03/2016 : 12:29:36
Καλημερα. επειδη ειμαι σχετικα νεος δρομεας (τρεχω περιπου 1,5 χρονο) θα ηθελα την γνωμη σας για την ενταση που ετρεξα τον αγωνα την Κυριακη
06/03 του ΣΔΥΑ.

https://connect.garmin.com/modern/activity/1074605902

Ειμαι 40 χρονων και εκανα εργομετρικο τον Νοεμβριο το οποιο μου εδειξε μεγιστη καρδιακη συχνοτητα 187 σφυγμους.

Η ανησυχια μου ειναι μηπως πιεσα για πολυ ωρα την καρδια σε μεγιστους σφυγμους. Να αναφερω οτι δεν ενιωσα καμια δυσφορια κατα την διαρκεια του αγωνα εκτος απο την φυσιολογικη κουραση.

Ευχαριτω παρα πολυ.
mashine Posted - 07/03/2016 : 21:23:30
@oldman Ζηλεύουν ξεκάθαρα αγαπητέ οι γυναίκες σου!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000