Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Shin splints

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
AntoniosP Δημοσιευτηκε - 11/03/2016 : 11:17:47
Καλημέρα σε όλους τους συνδρομείς.
Διαβάζω πολύ καιρό τον...θησαυρό αυτό (βλ. φόρουμ) για κάθε δρομέα. Είναι πραγματικό πολύτιμος οδηγός για όλους μας...
Τόσο καιρό ήθελα να γράψω διάφορα, δυστυχώς όμως το πρώτο μου post αφορά τραυματισμό. Shin splints το πόρισμα του αθλίατρου 9 μέρες πριν τον ήμι. Με ταλαιπωρούσε ήδη 1,5 μήνα, αλλά επειδή μια με έπιανε, μια με άφηνε, δεν του έδωσα στην αρχή τη δέουσα σημασία. Ευτυχώς -λογικά- απεφεύχθησαν τα χειρότερα. Αίτιο; Σίγουρα συνετέλεσε το τρέξιμο στην άσφαλτο εδώ και σχεδόν ένα χρόνο που έχω ξεκινήσει.
Πάμε συντηριτικά τώρα για 15 μέρες και αλλαγή παπουτσιών (σκέφτομαι τα pegasus 31-32) και τρέξιμο περισσότερο σε ταρτάν και λιγότερο σε άσφαλτο και βλέπουμε...


Running for life...live for running...
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Sor Posted - 11/05/2016 : 13:59:18
Ωραίος . Θέλει αρκετά ομαλά η επαναφορά στο τρέξιμο όπως είδες .

Σε εμενα μου είχανε προτείνει γιατροί φυσιοθεραπευτές διατάσσεις και μασάει με roller , και τα δυο χειρότερα με κάνανε . Στην μαγνητική μου έδειξε ότι είναι τέντωνες . Μετά από 14 μήνες ακόμα δεν μου έχει περάσει, δεν τα αφήνω σε ησυχία λόγω δουλειάς, για τρέξιμο το έχω ξεχάσει. Βλέπω τους άλλους και ζηλέυω.
AntoniosP Posted - 10/05/2016 : 12:40:51
[quote]Originally posted by AntoniosP

[quote]Originally posted by Sor

Τι έγινε τελικά με το πρόβλημα σου? Κανε μια ενημέρωση όταν έχεις χρόνο
[Καλησπέρα.

Επιγραμματικά, μετά από 23 ημέρες πλήρους αποχής και 8 επισκέψεων σε φυσιοθεραπευτή, ξεκίνησα χαλαρές προπονήσεις 3-4 και μετά 5-7 χλμ. σε ταρτάν, χωρίς πόνο ή έστω απειροελάχιστο. Έκανα περίπου 8 προπονήσεις έτσι. Μετά από μια ακόμη χαλαρή προπόνηση στο δρόμο και άλλη μια σε χώμα πιο εντατικά, πάω να τρέξω στο δρόμο και....ΠΑΛΙ ο ίδιος πόνος και στα δύο πόδια ταυτόχρονα από το ΠΡΩΤΟ μέτρο. Μιλάμε για την πλήρη απογοήτευση....
Μίλησα με φυσιοθεραπευτή, όπου μου έδωσε κάποιες επιπλέον ασκήσεις και σε συνδυασμό με ενδυνάμωση στα πόδια, αλλά και στοην πλάτη με λάσγτιχα και αποχή άλλη μια εβδομάδα, ξαναμπήκα πιο προοδευτικά στις προπονήσεις. Μετά από 10 προπονήσεις σε δρόμο (υποχρεωτικά, λόγω πρόσκαιρης διαμονής μου μακριά από στίβο) έκανα προχθές δυνατή προοδευτική προπόνηση σε στίβο και μπορώ να πω τελείως ανώδυνα.
Άνετα βγήκε και το πρώτο μου 9άρι μετά από πολύ καιρό.


Running for life...live for running...
Εκτός από την προοδευτική επάνοδο, είναι απαραίτητη γενικά (το αυτονόητο γράφω, απλά δεν το έκανα εγώ) η επαρκής αποκατάσταση μετά την προπόνηση και σαφώς η ενδυνάμωση.

Running for life...live for running...
AntoniosP Posted - 10/05/2016 : 12:11:22
[quote]Originally posted by Sor

Τι έγινε τελικά με το πρόβλημα σου? Κανε μια ενημέρωση όταν έχεις χρόνο
[Καλησπέρα.

Επιγραμματικά, μετά από 23 ημέρες πλήρους αποχής και 8 επισκέψεων σε φυσιοθεραπευτή, ξεκίνησα χαλαρές προπονήσεις 3-4 και μετά 5-7 χλμ. σε ταρτάν, χωρίς πόνο ή έστω απειροελάχιστο. Έκανα περίπου 8 προπονήσεις έτσι. Μετά από μια ακόμη χαλαρή προπόνηση στο δρόμο και άλλη μια σε χώμα πιο εντατικά, πάω να τρέξω στο δρόμο και....ΠΑΛΙ ο ίδιος πόνος και στα δύο πόδια ταυτόχρονα από το ΠΡΩΤΟ μέτρο. Μιλάμε για την πλήρη απογοήτευση....
Μίλησα με φυσιοθεραπευτή, όπου μου έδωσε κάποιες επιπλέον ασκήσεις και σε συνδυασμό με ενδυνάμωση στα πόδια, αλλά και στοην πλάτη με λάσγτιχα και αποχή άλλη μια εβδομάδα, ξαναμπήκα πιο προοδευτικά στις προπονήσεις. Μετά από 10 προπονήσεις σε δρόμο (υποχρεωτικά, λόγω πρόσκαιρης διαμονής μου μακριά από στίβο) έκανα προχθές δυνατή προοδευτική προπόνηση σε στίβο και μπορώ να πω τελείως ανώδυνα.
Άνετα βγήκε και το πρώτο μου 9άρι μετά από πολύ καιρό.


Running for life...live for running...
Sor Posted - 28/04/2016 : 23:35:34
Τι έγινε τελικά με το πρόβλημα σου? Κανε μια ενημέρωση όταν έχεις χρόνο
AntoniosP Posted - 18/03/2016 : 15:31:47
Απέκτησα τα 361 degrees sensation, μετά από πελματογράφημα στο κατάστημα και δοκιμή 4 ζευγαριών. Ανυπομονώ για την πρώτη -χαλαρή- προπόνηση.
Και μάλλον θα κάνω και κάποιες φυσιοθεραπείες, αν και η πρώτη σύντομη (μια-δυο μαλάξεις) επαφή με την πίεση που ασκήθηκε με προβλημάτισε αρκετά. Μιλάμε για πολύ πόνο παιδιά...ίσως χειροδικήσω στον θεραπευτή.

Running for life...live for running...
el Cid Posted - 11/03/2016 : 18:18:47
http://www.kinetic-revolution.com/?s=shin splints

__________________________
"practice makes perfect"
Bloom Posted - 11/03/2016 : 17:33:49
quote:
Originally posted by AntoniosP
6 βδομάδες είχες πλήρη αποχή δηλαδή; Πέρα από διατάσεις, τι άλλο έκανες;



Έκανα διατάσεις, επειδή μου είπε ο γιατρός, όμως δε συνεισφέρουν σε κάτι. Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να αλλάξω παπούτσια. Πρέπει πρώτα απ' όλα να διορθωθεί το πάτημα. Στις περισσότερες περιπτώσεις φταίνε τα λάθος παπούτσια (όχι σε όλες όμως). Πήρα λοιπόν Nike Lunarglide, Nike Zoom Triax, Asics Kayano (ναι, αγόρασα τρία ζευγάρια με τη μία). Και μετά, άραξα 6 εβδομάδες. Δεν έτρεξα ούτε μισό μέτρο. Όταν ξανάρχισα, οι ενοχλήσεις ήταν ελάχιστες, αλλά σύντομα πέρασαν. Δε με ξαναενόχλησε. Από ενδυνάμωση δεν έκανα τίποτα. Η μόνη θεραπεία που πιάνει είναι να αφήσεις το σώμα να αυτοθεραπευτεί.

Υ.Γ.: Θα σε φοβίσω, όμως αν διαβάσεις άλλες περιπτώσεις, ίσως 6 εβδομάδες να μην είναι αρκετές...
AntoniosP Posted - 11/03/2016 : 16:16:47
quote:
Originally posted by zoro

α και κάτι άλλο, αφού κανεις χλμ αρκετά να πάρεις τουλάχιστον 2 ζευγάρια παπούτσια μην σου πώ 3....μην είσαι τσιγκούνης στην κ@βλ@ σου...εξάλλου τα γλιτώνεις απο τους γιατρούς μετα άσε που εαν εξαιρέσεις την αρχικη αγορα οικονομικα μετά είναι το ίδιο


Συμφωνώ στο θέμα αγοράς. Προσυπογράφω στην χιλιοστή για την κ@βλ@ μου, γιατί εν τέλει αυτό είναι!!!

Running for life...live for running...
AntoniosP Posted - 11/03/2016 : 16:14:50
quote:
Originally posted by zoro

Τί είναι 2 μήνες μπροστα σε 5 χρόνια με ΠΡΟΒΛΗΜΑ....άσε που εαν είσαι δρομέας ενός έτους με 1000χλμ σε καλό θα σου βγεί


Εννοείται ότι συμφωνώ. Και σίγουρα θα χρειάζεται πολύ προσοχή στο στάδιο της επανένταξης. Βέβαια, ο αθλίατρος μου συνέστησε να κάνω πολύ χαλαρές προπονήσεις και το βλέπουμε, δεν μου το έκοψε τελείως δηλαδή. Απλά θεωρεί απαραίτητο το τρέξιμο σε χώμα ή χόρτο και αργότερα ταρτάν, κάτι το οποίο "καταστρέφει" βέβαια τον αυθορμητισμό -στη δική μου περίπτωση- του βάζω παπούτσια κ τρέχω κάτω από το σπίτι μου, ενώ τώρα πάμε γήπεδο ή άλλο ορισμένο σημείο που προϋποθέτει αυτοκίνητο, καθώς και το ότι βασική ομορφιά του τρεξίματος είναι το μη οριοθετιμένο του ανοιχτού δρόμου και όχι αυτό το γύρω-γύρω του στίβου.... Αλλά θέλει αρκετή σύνεση σίγουρα. Οπότε αναμονή και επιμονή...
Ελπίζω σύντομα να είμαι σε θέση να συν-τρέξουμε...




Running for life...live for running...
zoro Posted - 11/03/2016 : 16:01:33
α και κάτι άλλο, αφού κανεις χλμ αρκετά να πάρεις τουλάχιστον 2 ζευγάρια παπούτσια μην σου πώ 3....μην είσαι τσιγκούνης στην κ@βλ@ σου...εξάλλου τα γλιτώνεις απο τους γιατρούς μετα άσε που εαν εξαιρέσεις την αρχικη αγορα οικονομικα μετά είναι το ίδιο
zoro Posted - 11/03/2016 : 15:55:55
Τί είναι 2 μήνες μπροστα σε 5 χρόνια με ΠΡΟΒΛΗΜΑ....άσε που εαν είσαι δρομέας ενός έτους με 1000χλμ σε καλό θα σου βγεί
el Cid Posted - 11/03/2016 : 15:24:05
Βάλε στο πρόγραμμα κι ενδυνάμωση, κυρίως σε γοφούς, κνήμες, αχίλλειο.


__________________________
"practice makes perfect"
AntoniosP Posted - 11/03/2016 : 14:27:37
Πάντως πραγματικά -παρόλο που και οι τραυματισμοί είναι μέρος του αθλητισμού- είναι τόσο...επώδυνο το γεγονός της αποχής, ακόμη και για 5 μέρες, πόσο μάλλον για 1-2 μήνες, ακόμα κι αν είσαι ερασιτέχνης.
Είναι σα να απομακρύνεσαι από έναν από τους πιο σημαντικούς -δευτερεύοντες- στόχους της ζωής σου...

Running for life...live for running...
AntoniosP Posted - 11/03/2016 : 14:21:38
quote:
Originally posted by ioma

Πολλές φορές το πρόβλημα ξεκινάει από τους γοφούς
http://runnersconnect.net/running-injury-prevention/hip-strength-shin-splints/


Ίσως η αλλαγή δουλειάς με αύξηση ωρών σε μια καρέκλα από 8 σε 12 να αδυνάτησε και τους γοφούς... Σίγουρα τα ακριβή αίτια είναι δύσκολο να διερευνηθούν. Με βεβαιότητα πάντως η άσκηση όλου του σώματος και όχι μόνο των παιδιών, αποτρέπει πολλούς τραυματισμούς.

Running for life...live for running...
ioma Posted - 11/03/2016 : 14:15:40
Πολλές φορές το πρόβλημα ξεκινάει από τους γοφούς
http://runnersconnect.net/running-injury-prevention/hip-strength-shin-splints/

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000