Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 παπουτσι για πλατυποδα - μόνο kayano;;;

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
patrickdrd Δημοσιευτηκε - 10/05/2016 : 11:40:56
καλημερα συναδελφοι δρομεις,

κοντευοντας να... χρονισουμε με το kayano 21
(1000+ χλμ, αλλα χωρις κατι σπουδαιο απο αποψη φθορων, μονο στην φτερνα), πρεπει να αρχισουμε να ψαχνομαστε για παπουτσια,

το θεμα ειναι εμεις οι πλατυποδες (ολοισιο πελμα, μηδεν καμαρα)
δεν εχουμε αλλη επιλογη εκτος απο kayano;;;
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
patrickdrd Posted - 20/05/2016 : 08:05:36
καλημερα,
σ ευχαριστω, οπως και για ολες τις συμβουλες, επισης στο 2ο!

πελματογραφημα εννοω το σκαναρισμα της πατουσας που ανεβαινεις σε ενα γυαλι χωρις παπουτσια και καλτσες και
βγαινει το αποτελεσμα σε μια οθονη,
οι πωλητες μαλλον τα μπερδευαν (και ο χθεσινος και ο αλλος του runner's store που με εβαλε να τρεξω σε εναν διαδρομο χωρις παπουτσια και με τις καλτσες κατεβασμενες),
επαιξαν δηλαδη πολλα "ναι μεν, αλλά" π.χ.,
εντωμεταξυ η ειρωνια ηταν οτι ενω στο guide το αριστερο μου φαινοταν οριακο-να με στενευει λιγο,
του λεω μπορεις να μου μετρησεις τις πατουσες; και στην οθονη του φανηκε οτι το δεξι ηταν κατα 0,2cm μεγαλυτερο!! go figure..
οσο για το brooks κι εγω για stability το "εκοψα", αλλα μ αρεσε που δεν "εγερνε" ο αστραγαλος και το ποδι γενικοτερα προς την μια ή την αλλη πλευρα, αυτο δεν θελουμε; τουλαχιστον εγω ετσι ειχα/εχω συνηθισει με το kayano και δεν μου φανηκε κακο, σχεδον ενα χρονο τωρα
dimitrissss Posted - 20/05/2016 : 07:23:42
Καλημέρα. Όταν λες πελματογράφημα τι εννοείς; Πήγες σε ειδικό κέντρο και σου έκαναν ανάλυση πέλματος και βάδισης; Το Brooks Adrenaline είναι κλασικό stability παπούτσι, δηλαδή το προτείνουν σε όσους έχουν ΥΠΕΡπρηνισμό και είναι από τα sellers της κατηγορίας, . Αν έχεις ΥΠΟπρηνισμό θεωρητικά θα έπρεπε να σου πρότειναν Cushioning παπούτσι, δηλαδή Neutral, ουδέτερο.

Όλα αυτά φυσικά δεν έχουν σημασία αν εσύ αισθάνεσαι καλά με το παπούτσι και όπως είχα γράψει και πριν αυτό το ξέρεις εσύ και μόνο και κανένα πελματογράφημα. Με γεια λοιπόν και καλά και ευχάριστα χιλιόμετρα!

No pain, no gain!
patrickdrd Posted - 19/05/2016 : 23:56:59
το λοιπον,
εκανα και πελματογραφημα, το οποιο εδειξε οτι δεν εχω πλατυποδια (!!!), αλλα υποπρηνισμο, μιας και οι αστραγαλοι ηταν αυτοι που εγερναν τις πατουσες προς τα μεσα οπως φανηκε,

δοκιμασα saucony guide 9 (ξανα, αλλά αλλο χρωμα και ξανα το ιδιο προβλημα, το αριστερο με στενευε, ενω το δεξι ηταν στο τελειο μεγεθος), kinvara (42 & 43, το 42 μικρο, το 43 μεγαλο, κριμα που δεν ειχαν 42,5) και triumph (αυτο μου εγερνε την πατουσα αριστερα για καποιο λογο),
οποτε πηγα σε asics gt-1000 (στο 2000 δεν ειχε στο νουμερο μου, αλλα ουτε και το gt-1000 μου εκατσε τοσο ωστε να νιωθω ισορροπια στην πατουσα), ενα nike που δεν θυμαμαι καν μοντελο και... τον νεο μου ερωτα... brooks adrenaline gts 16!!!
love at first sight ενα πραμα, η τελεια εφαρμογη, τα ετρεξα ηδη αποψε και... το σεξ ηταν αγριο και αχαλινωτο, δις μαλιστα με μια παυση στην μεση και πολυ καλο χρονο και ανεση, τι ωραιο συναισθημα η νεα σου... γκομενα να βγαινει καλυτερη απ την προηγουμενη :D
dimitrissss Posted - 19/05/2016 : 17:23:52
Περίμενε τις εκπτώσεις του Ιουλίου τότε, αλλά και πάλι πολλά ζευγάρια τα έχουν δει από πριν και κάνει κράτηση τηλεφωνικώς. Θα βγάλουν και καμιά να ανακοίνωση για 50% για 2-3 μέρες τότε μέσα στις εκπτώσεις, όπως έκαναν το χειμώνα και όποιος πρόλαβε, πρόλαβε.

No pain, no gain!
patrickdrd Posted - 19/05/2016 : 16:59:26
μωρε ειχε, δεν ειπα οτι δεν ειχε, αλλα οταν βρηκα το guide 9 στα 105 (-25% το σαββατο - ξενερα) και
το δοκιμαζω και το ενα παπουτσι ειναι πιο κοντο (=οριακο) απ το αλλο,
που ειναι ανετο, ε, δεν το αγοραζεις νομιζω...

και γενικως δεν μπορω να πω οτι μ αρεσαν οι τιμες τους..
dimitrissss Posted - 19/05/2016 : 15:04:39
Δε νομίζω να υπάρχει μοντέλο της Saucony που δεν έχει το Runner's Store. Εκτός να θες spikes που δε θες.

No pain, no gain!
patrickdrd Posted - 19/05/2016 : 13:02:14
πρεπει να πεταχτω στην Saucony μου φαινεται μετα την αποτυχια του kayano 22,
δεν εχει παθει κατι το 21, αλλα και η αγορα οσο εχω ψαχτει δεν μου φαινεται της προκοπης..
(επισκεφτηκα θυμιζω zakcret & runner's store)
dimitrissss Posted - 19/05/2016 : 11:35:09
Στο factory και στο κάθε κατάστημα outlet, κοινώς στοκατζίδικο δε βλέπεις τι έχει σε site. Πας εκεί και ψάχνεις να βρεις αυτό που θες αν υπάρχει στο νούμερό σου. Έχει ότι βλέπεις εκεί δε ρωτάς ούτε διαθεσιμότητα, ούτε νούμερα. Όλα όσα έχει είναι αυτά που βλέπεις εκεί. Τώρα στο συγκεκριμένο outlet όταν είχα πάει είχε προπέρσινα μοντέλα σε τιμές που σε site του εξωτερικού βρίσκεις περυσινά ή και φετινά σε προσφορές ευκαιρίας. Αν θες να ψωνίσεις κάτι πολύ συγκεκριμένο από outlet θέλει υπομονή και ψάξιμο από Outlet σε outlet.
Πάντως από πείρα προσωπική μη το ψάχνεις τόσο πολύ το θέμα. Δοκιμάσε και πάρε ότι σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα όταν το φοράς και τρέχεις. Το αν η αγορά σου αποδειχτεί επιτυχημένη θα το καταλάβεις μετά από 80 - 100 χιλιόμετρα και αυτό ισχύει με όλα τα παπούτσια.










No pain, no gain!
patrickdrd Posted - 19/05/2016 : 09:13:57
σιγουρο;
δεν τα εχει στο site;

http://www.factoryoutlet.gr/gr-el/online-shop/andrika/papoytsia/athlhtika#i0_-7810=-7810
Takis Posted - 18/05/2016 : 18:13:40
Καλησπέρα,

προτιμώ τo Guide Saucony. Καλές τιμές Factory αεροδρομίου, περίπου 80 ευρώ.
patrickdrd Posted - 18/05/2016 : 14:47:24
τα jazz 18 τι λενε; δεν μας εκατσαν τα guide, ηταν προσφορα -25% το σαββατο, αλλα ηταν λογω εκπτωσεων,
σημερα που πηγα να τα παρω ζητουσαν 140, και δεδομενου οτι το αριστερο μου ηταν καπως οριακο δεν τα πηρα,
για τα kayano 22 δεν βλεπω καλες κριτικες, nimbus ενα ζευγαρι δοκιμασα, στενο κι αυτο (δεν ειχε αλλο νουμερο),
οποτε μαλλον saucony θα παω, αν ξερει κανεις ας πει για τα jazz, τα 18 ουτε στο επισημο site δεν τα βρισκω,
μονο sneak peak
dimitrissss Posted - 15/05/2016 : 13:09:00
Το παπούτσι κατ'εμέ πρέπει να είναι πάντα ουδέτερο ασχέτως πατήματος ή πέλματος. Αν χρειάζεσαι στήριξη θα στο πει ειδικός και θα κατασκευάσεις ειδικούς πάτους. Οι πάτοι μπαίνουν πάντα σε ουδέτερα παπούτσια. Τα GT-1000, GT-2000 και Kayano, όπως και το Guide 9 δεν είναι ουδέτερα αλλά stability. Για αυτό άλλωστε λέγεται και Guide είναι moderate stability ή guidance όπως λένε κάποιοι την κατηγορία.

No pain, no gain!
patrickdrd Posted - 15/05/2016 : 12:28:15
το λοιπον μετρηθηκαμε, ουδετερο μου ειπε πως εχω, που σημαινει οτι χρειαζομαι ή ουδετερα παπουτσια με πατους ή παπουτσι υπερπρηνισμου, δοκιμασα asics gt-2000, asics gt-1000 & τα kayano 22, δεν μου αρεσε κανενα γιατι εκαναν ολα ενα σπαστικο κατ εμε σηκωματακι μπροστα (προφανως για λογους ταχυτητας), οποτε αλλαξα μαρκα και δοκιμασα και mizuno & saucony guide 9, το τελευταιο μου εκατσε μια χαρα στο ποδι, μου εδωσε την αισθηση οτι το τυλιξε καλυτερα απ ολα, θα δοκιμασω κι αλλα (nimbus π.χ.) και βλεπουμε
patrickdrd Posted - 10/05/2016 : 17:25:46
ευχαριστω για τις απαντησεις, θα τα δοκιμασω και θα σας πω
dimitrissss Posted - 10/05/2016 : 16:13:17
Καταστήματα με διάδρομο για δοκιμή και παπούτσια της Saucony που ξέρω είναι το Runner Store στο Golden Hall, το Pulse100 στη Νέα Ερυθραία και το Outrun στο Φλοίσβο. Τώρα όσο αφορά μοντέλα και διαθεσιμότητα αυτό εξαρτάται από το κάθε κατάστημα ξεχωριστά.

No pain, no gain!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000