Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ανάλαφρο τρέξιμο

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
runner1979 Δημοσιευτηκε - 21/07/2016 : 17:48:12
Καλησπέρα συντρέχτες, πάει καιρός από την τελευταία φορά που έγραψα. Ο λόγος ήταν ένα ατύχημα στο γόνατο άσχετο με το τρέξιμο.

Τρέχω πολλά χρόνια αλλά το τρέξιμό μου ήταν πάντοτε πολύ "σκληρό" και χοροπηδηχτό, αφού γενικά είμαι πολύ σφιγμένος. Άλλαξα τον διασκελισμό μου με περισσότερα βήματα κάνοντάς πιο μικρό και έγειρα το σώμα μου κάπως πιο μπροστά έτσι ώστε να μην πατώ φτέρνα αλλά με το μέσο ποδιού πάραυτα το πάτημα παραμένει αρκετά σκληρό καθώς και πάλι χτυπάω πολύ δυνατά στο έδαφος με συνέπεια να ταλαιπωρούνται πολύ οι αρθρώσεις μου και να κινδυνεύω από τραυματισμούς. Ειδικά τώρα που είχα και το ατύχημα δεν θέλω να το διακινδυνεύω. Δεν έχω θέμα βάρους αφού είμαι 1.80 με 67κιλά

Καμιά ιδέα που θα βοηθούσε;


3   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
dkoukou Posted - 23/07/2016 : 10:25:44
Μπορεις παντα βεβαια να δοκιμασεις να τρεχεις σε πιο μαλακες επιφανειες (πχ χωματοδρομο) και να αποφευγεις το πεζοδρομιο (κυριως αυτο) για καποιο χρονικο διαστημα μεχρι να αισθανθεις πιο σιγουρος για το γονατο σου.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
runner1979 Posted - 23/07/2016 : 08:40:55
quote:
Originally posted by dkoukou

quote:
Originally posted by runner1979

Καλησπέρα συντρέχτες, πάει καιρός από την τελευταία φορά που έγραψα. Ο λόγος ήταν ένα ατύχημα στο γόνατο άσχετο με το τρέξιμο.

Τρέχω πολλά χρόνια αλλά το τρέξιμό μου ήταν πάντοτε πολύ "σκληρό" και χοροπηδηχτό, αφού γενικά είμαι πολύ σφιγμένος. Άλλαξα τον διασκελισμό μου με περισσότερα βήματα κάνοντάς πιο μικρό και έγειρα το σώμα μου κάπως πιο μπροστά έτσι ώστε να μην πατώ φτέρνα αλλά με το μέσο ποδιού πάραυτα το πάτημα παραμένει αρκετά σκληρό καθώς και πάλι χτυπάω πολύ δυνατά στο έδαφος με συνέπεια να ταλαιπωρούνται πολύ οι αρθρώσεις μου και να κινδυνεύω από τραυματισμούς. Ειδικά τώρα που είχα και το ατύχημα δεν θέλω να το διακινδυνεύω. Δεν έχω θέμα βάρους αφού είμαι 1.80 με 67κιλά

Καμιά ιδέα που θα βοηθούσε;




Δεν ισχυει αυτο που λες φιλε μου σε καμια περιπτωση. Τρεξε με το πατημα το διασκελισμο και τη σταση του σωματος που σου βγαινει αβιαστα και πιο ξεκουραστα. Αλιμονο αν 67 κιλα ανθρωπος κινδυνευει να τραυματιστει απο τους κραδασμους του διασκελισμου του, τι να πουνε δηλαδη τοσοι αλλοι πιο βαρεις δρομεις...


_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."


Αγαπητέ Δημήτρη εύχομαι να είναι όπως ακριβώς τα λες. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι και ότι καλύτερο να τρέχεις μεγάλες αποστάσεις έχοντας πάτημα ελέφαντα .

Χθες στο γήπεδο ρώτησα έναν έμπειρο προπονητή και μου είπε ότι το "σκληρό" τρέξιμό μου σχετίζεται με το ότι το πάνω μέρος του σώματός μου είναι αρκετά μυώδες για δρομέα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν θα ήθελα να έχω την σωματοδομή ενός Κενυάτη. Μέσες άκρες μου είπε αυτό που γράφεις και εσύ παραπάνω: τρέξε "αβίαστα, ξεκούραστα και χαλαρά"
dkoukou Posted - 21/07/2016 : 21:38:07
quote:
Originally posted by runner1979

Καλησπέρα συντρέχτες, πάει καιρός από την τελευταία φορά που έγραψα. Ο λόγος ήταν ένα ατύχημα στο γόνατο άσχετο με το τρέξιμο.

Τρέχω πολλά χρόνια αλλά το τρέξιμό μου ήταν πάντοτε πολύ "σκληρό" και χοροπηδηχτό, αφού γενικά είμαι πολύ σφιγμένος. Άλλαξα τον διασκελισμό μου με περισσότερα βήματα κάνοντάς πιο μικρό και έγειρα το σώμα μου κάπως πιο μπροστά έτσι ώστε να μην πατώ φτέρνα αλλά με το μέσο ποδιού πάραυτα το πάτημα παραμένει αρκετά σκληρό καθώς και πάλι χτυπάω πολύ δυνατά στο έδαφος με συνέπεια να ταλαιπωρούνται πολύ οι αρθρώσεις μου και να κινδυνεύω από τραυματισμούς. Ειδικά τώρα που είχα και το ατύχημα δεν θέλω να το διακινδυνεύω. Δεν έχω θέμα βάρους αφού είμαι 1.80 με 67κιλά

Καμιά ιδέα που θα βοηθούσε;




Δεν ισχυει αυτο που λες φιλε μου σε καμια περιπτωση. Τρεξε με το πατημα το διασκελισμο και τη σταση του σωματος που σου βγαινει αβιαστα και πιο ξεκουραστα. Αλιμονο αν 67 κιλα ανθρωπος κινδυνευει να τραυματιστει απο τους κραδασμους του διασκελισμου του, τι να πουνε δηλαδη τοσοι αλλοι πιο βαρεις δρομεις...


_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000