Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Σακίδιο υδροδοσίας

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Stef_87 Δημοσιευτηκε - 28/03/2016 : 08:29:17
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ ΣΑΚΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ.
ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ 46ΡΙ Κ ΝΜΖ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ.
ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟ SALOMON ADV SKIN SET 5 https://www.google.gr/search?q=SALOMON ADV SKIN 5SET&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwihuIXP0OLLAhXDPBoKHYR5AjIQ_AUIBygB&biw=1240&bih=740#imgrc=bKy4JotNr1XxkM%3A ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΥΔΡΟΔΟΧΕΙΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΕΞΤΡΑ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ SLAB ΤΟΥ ΜΕ 3SET(ΘΕΣΕΙΣ)https://www.google.gr/search?q=SALOMON ADV SKIN 5SET&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwihuIXP0OLLAhXDPBoKHYR5AjIQ_AUIBygB&biw=1240&bih=740#tbm=isch&q=SALOMON SLAB 3SET&imgrc=jsuIfWMJdnMSzM%3A. ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ Κ ΦΩΤΟ. ΤΟ 2Ο ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΥ ΣΑΝ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΝΕΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΧΑΛΑΣΕΙ ΕΥΚΟΛΑ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΧΕΙΟ ΠΙΣΩ. ΜΟΝΟ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ(ΑΡΑΓΕ ΒΟΛΕΥΟΥΝ;;). ΒΕΒΑΙΑ ΔΕ ΘΕΛΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1L ΠΑΝΩ ΜΟΥ. ΔΛΔ ΑΝ ΠΑΡΩ ΜΕ ΥΔΡΟΔΟΧΕΙΟ ΘΑ ΓΕΜΙΖΩ Η ΤΟ ΥΔΡΟΔΟΧΕΙΟ Η ΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ.

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΑΥΤΗ TΗΝ ΖΩΝΗ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΑΠΛΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΕ ΒΟΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΩΝΑ ΑΛΛΑ ΠΕΡΝΕΙ Κ ΑΥΤΗ 2 ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ
https://www.google.gr/search?q=SALOMON ADV SKIN 5SET&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwihuIXP0OLLAhXDPBoKHYR5AjIQ_AUIBygB&biw=1240&bih=740#tbm=isch&q=SALOMON SLAB 3SET&imgrc=EECYYzf7zhRwzM%3A

ΔΕΚΤΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΜΑΡΚΕΣ ΒΕΒΑΙΑ. ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΠΙΟ ΒΟΛΙΚΑ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ ΕΚΑΤΣΑΝ ΑΥΤΑ.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
mike07 Posted - 02/08/2016 : 18:12:54
Ευχαριστώ για την βοήθεια, έστω και καθυστερημένα..
dimitris.apostolou Posted - 30/07/2016 : 10:50:19
Νομίζω πως τα διάφορα reviews στο YouTube είναι αρκετά κατατοπιστικά.

https://www.youtube.com/watch?v=23NDj3y21NM
https://www.youtube.com/watch?v=Q8k3mAtRPTI
https://www.youtube.com/watch?v=p52x66kzi7Q
https://www.youtube.com/watch?v=FMyKrSCVekg

Ο σάκος υδροδοσίας δεν περιλαμβάνεται στην τιμή.
Η κάθε συσκευασία περιλαμβάνει 2 soft flasks.
mike07 Posted - 29/07/2016 : 17:03:04
quote:
Originally posted by doctorinjury

Ωραίο θέμα άνοιξες!

Περιληπτικά αλλά αν θέλεις θα επανέλθω:

1) To adv skin set 5 (είναι κι αυτό της σειράς s-lab) το έχω και είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει, αν και η τιμή του είναι αρκετά υψηλή (100-140 ευρώ). Περιέχει τα αναγκαία για αγώνες ultra (αλουμινοκουβέρτα, σφυρίχτρα) και είναι αρκούντως ελαφρύ για όσους τρέχουν(με) και με γνώμονα το χρονόμετρο, χωρίς συμβιβασμούς στη μεταφορά τροφίμων. Επίσης, αν και δεν είμαι μεγάλος φαν των μπαστουνιών, έχει εξαιρετική θέση συγκράτησης τους.
2) Το, ελαφρύτερο-μινιμαλιστικό, sense 3set απευθύνεται, κατά τη γνώμη μου, σε αθλητές υψηλού επιπέδου που, ταυτόχρονα, ανεφοδιάζονται και on the fly (κακώς, πολύ κακώς αλλά...) σε αγώνες. Προσωπικά, το θεωρώ πολύ καλό για φωτογράφιση αλλά de gustibus κτλ.

Πάντως, σε αγώνες έως 46 ή 50km, ακόμη και βουνού, δε χρειάζεσαι σακίδιο, ιδίως σε διοργανώσεις με πυκνή τροφοδοσία. Το ότι έχουν γίνει μόδα τα τελευταία 2 χρόνια δεν αποδεικνύει τη χρησιμότητα τους.


Δες και άλλες μάρκες, όπως The North Face, WAA, Ultimate Direction και Dynafit. Eπίσης, αν έχεις πρόσβαση στη βρετανική αγορά, σου συνιστώ το race vest της Κalenji που πουλά το decathlon.co.uk. Eξαιρετικό προιόν με πολύ λογικό κόστος αγοράς (~25-30 λίρες).



Είμαι ανάμεσα στα 2, αλλά δύσκολο να αποφασίσω. Τα reviews στο internet είναι λίγα και όχι τόσο κατατοπιστικά. Πέραν όλων των άλλων με απασχολεί αρκετά ο αποθηκευτικός χώρος, τον χρειάζομαι για να τοποθετώ τα απολύτος απαραίτητα, αλλά θα ήθελα να έχει εφαρμογή στην πλάτη.

Επειδή δεν είμαι γνώστης :
- Στον χώρο της υδροδοσίας μπορούν να αποθηκευτούν extra πράγματα λχ μία φανέλα, σορτς?
- Εχουν extra - ξεχωριστό χώρο για αποθήκευση;
- Υδροδοσία συμπεριλαμβάνεται στην τιμή;
- Επίσης συμπεριλαμβάνονται και τα μπουκαλάκια;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
mike07 Posted - 28/07/2016 : 16:53:12
Runners, καλησπέρα και από εμένα. Μην ανοίγω νέο θέμα, μιας και υπάρχει ήδη. Διάβασα με προσοχή τα Posts και ειλικρινά οι γνώμες και η βοήθεια ειναι σημαντικά.
Ενδιαφέρομαι και εγώ με την σειρά μου για αγορά σακιδίου υδροδοσίας αλλά θα ήθελα να έχει κάποιες extra θήκες υδροδοσίας (Μπουκαλάκια) και φυσικά αποθηκευτικό χώρο.
Όλα αυτά, γιατι σταδιακά ξεκινάω κάποια επιπρόσθετα χιλ προπόνησης αλλά σκέπτομαι ότι ίσως να το χρειαστώ για μελλοντικούς αγώνες.

Είδα αρκετά σακίδια στο internet όπως : S–LAB ADVANCED SKIN HYDRO 5, Salomon S-Lab ADV Skin Hydro 12, Salomon Agile 12 Hydration Pack, Dynafit Enduro 12, το KALENJI. Φυσικά είναι τα χρήματα ένα σημαντικό θέμα, αλλά είμαι της άποψης ότι αξίζει να πάρεις κάτι παραπάνω και να σου μείνει, συνεπώς είμαι ανοιχτος σε αυτό.

Μέσα στις τόσες επιλογές θα ήθελα να μου πείτε τις δικές σας προτάσεις.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
malachaskos Posted - 24/05/2016 : 16:38:13
Έχουμε κάποιο link?

http://malachas.gr
iguana Posted - 21/05/2016 : 10:56:03
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές , πήρα τελικά το kalenji από Γαλλία μιας και έχω πρόσβαση , η τιμή του ειναι πολύ χαμηλή έστω και για δοκιμή ,πιστέυω να με καλύψει ή και να δω τι ανάγκες μου καλύτερα πριν πάω σε κάτι ποιο ακριβό .
trexantiris Posted - 06/05/2016 : 16:47:20
@big-blue: για το σακίδιο της Kalenji που λες, δεν το έχω βάλει «πάνω μου» απλά από φωτογραφίες και την περγραφή έχω τα εξής σχόλια:
- Οι ιμάντες πρόσδεσης των μπατόν βρίσκονται μόνο στη μία πλευρά, οπότε ενδέχεται όταν τα κουβαλάς να υπάρχει μια ενοχλητική ανομοιοφορφία στην κατανομή του βάρους.
- Οι πλαϊνές τσέπες (με φερμουάρ) είναι δύσκολα προσβάσιμες και η ύπαρξη του φερμουάρ κάνει τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα! Όπως το είχε τονίσει και ο doctorinjury.
- Οι 2 ιμάντες πρόσδεσης στο μπροστινό μέρος, φαίνεται ότι δεν προσφέρουν καμία ελαστικότητα (ή τουλάχιστον δεν παρατηρώ αντίστοιχο μηχανισμό). Αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι σημαντικό μειονέκτημα γιατί το σακίδιο πρέπει να είναι «σφιχτά» τοποθετημένο πάνω στο σώμα και άρα αυτοί οι ιμάντες σφίγγονται καλά. Αν δεν υπάρχει όμως ελαστικότητα τότε δυσκολεύεται η αναπνοή!
- Οι μπροστινές τσέπες φαίνεται ότι δεν είναι σχεδιασμένες να κουβαλάνε φλασκιά των 500ml. Ή τουλάχιστον δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο από την εταιρία. Αν ισχύει αυτό τότε «περιορίζεσαι» στον υδρόσακο (έρχεται μαζί με το σακίδιο) το οποίο για μένα αποτελεί μείζον μειονέκτημα για τους λόγους που αναφέρω σε προηγούμενό μου ποστάρισμα.

Κάτι άλλο για μένα σημαντικό: θα πρότεινα όποιο σακίδιο και να πάρεις να το ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ πρώτα πάνω σου!!! Να το πιάσεις στα χέρια σου, να «ψηλαφήσεις» τα υλικά του, να δεις από κοντά τις τσέπες και φορώντας το να ελένξεις πως σου κάθεται, πόσο εύκολα φτάνεις τις διάφορες τσέπες κλπ. Να έχεις υπόψη ότι το σούπερ-ντούπερ σακίδιο που φοράει ο συνδρομέας δεν είναι απαραίτητο ότι θα κάθεται σωστά και σε σένα γιατί για παράδειγμα μπορεί να έχεις μικρότερες/μεγαλύτερες πλάτες από αυτόν κοκ!

Θα επανέλθω με άλλο ποστάρισμα με τη γνώμη μου για χρήση σακιδίου σε προπονήσεις/αγώνες (σε σχέση με ζώνη μέσης κλπ)…


Free your feet...free your senses!
doctorinjury Posted - 06/05/2016 : 03:15:40
Καθυστερημένα σου απαντώ αλλά...

Είναι σχεδόν 100% όπως σου το έγραψε ο trexantiris. Έχουν άλλη φιλοσοφία τα δύο σακίδια. Το kalenji μιμείται πάρα πολύ τα s-lab χωρίς βέβαια να έχει την εφαρμογή τους (αν και θα χρειασθεί να πειραματισθείς με τους ιμάντες έτσι κι αλλιώς). Το πρόβλημα του συγκεκριμένου σάκου είναι η δύσκολη πρόσβαση στην τροφή που έχεις αποθηκευμένη (οι easy reach τσέπες είναι σχετικά ψηλά). Το υδροδοχείο είναι μέσα στην τιμή αλλά η kalenji πουλά και παγουράκια ( και τα φλασκιά των 500ml της σάλομον κοστίζουν 5-6 ευρώ στο ebay). Γενικά, είναι ένα ολοκληρωμένο προιόν που καλύπτει πολύ μεγάλο εύρος ενδιαφερόντων (από commute έως αγώνες ultra με αρκετή αυτονομία).
Τα camelbak δεν ξέρω αλλά δεν τα συμπάθησα ποτέ, εκτός ποδηλασίας. Το συγκεκριμένο, μάλιστα, είναι πολύ παλιάς φιλοσοφίας, πλέον, αν και ανα-σχεδιασμένο.

quote:
Originally posted by iguana

quote:
Originally posted by doctorinjury

Ωραίο θέμα άνοιξες!

Περιληπτικά αλλά αν θέλεις θα επανέλθω:

1) To adv skin set 5 (είναι κι αυτό της σειράς s-lab) το έχω και είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει, αν και η τιμή του είναι αρκετά υψηλή (100-140 ευρώ). Περιέχει τα αναγκαία για αγώνες ultra (αλουμινοκουβέρτα, σφυρίχτρα) και είναι αρκούντως ελαφρύ για όσους τρέχουν(με) και με γνώμονα το χρονόμετρο, χωρίς συμβιβασμούς στη μεταφορά τροφίμων. Επίσης, αν και δεν είμαι μεγάλος φαν των μπαστουνιών, έχει εξαιρετική θέση συγκράτησης τους.
2) Το, ελαφρύτερο-μινιμαλιστικό, sense 3set απευθύνεται, κατά τη γνώμη μου, σε αθλητές υψηλού επιπέδου που, ταυτόχρονα, ανεφοδιάζονται και on the fly (κακώς, πολύ κακώς αλλά...) σε αγώνες. Προσωπικά, το θεωρώ πολύ καλό για φωτογράφιση αλλά de gustibus κτλ.

Πάντως, σε αγώνες έως 46 ή 50km, ακόμη και βουνού, δε χρειάζεσαι σακίδιο, ιδίως σε διοργανώσεις με πυκνή τροφοδοσία. Το ότι έχουν γίνει μόδα τα τελευταία 2 χρόνια δεν αποδεικνύει τη χρησιμότητα τους.

3) Η συγκεκριμένη ζώνη είναι εξαιρετική και αποτελεί εξέλιξη της, πολύ επιτυχημένης, sensibelt με το πλαστικό μπουκάλι των 600ml. Σε μαραθώνιες αποστάσεις, όμως, θα χρειασθεί σίγουρα να μεταφέρεις 2 (και όχι 1) μπουκαλάκια των 250ml.

Δες και άλλες μάρκες, όπως The North Face, WAA, Ultimate Direction και Dynafit. Eπίσης, αν έχεις πρόσβαση στη βρετανική αγορά, σου συνιστώ το race vest της Κalenji που πουλά το decathlon.co.uk. Eξαιρετικό προιόν με πολύ λογικό κόστος αγοράς (~25-30 λίρες).



quote:
Originally posted by Stef_87

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ ΣΑΚΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ.
ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ 46ΡΙ Κ ΝΜΖ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ.
ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟ SALOMON ADV SKIN SET 5 https://www.google.gr/search?q=SALOMON ADV SKIN 5SET&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwihuIXP0OLLAhXDPBoKHYR5AjIQ_AUIBygB&biw=1240&bih=740#imgrc=bKy4JotNr1XxkM%3A ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΥΔΡΟΔΟΧΕΙΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΕΞΤΡΑ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ SLAB ΤΟΥ ΜΕ 3SET(ΘΕΣΕΙΣ)https://www.google.gr/search?q=SALOMON ADV SKIN 5SET&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwihuIXP0OLLAhXDPBoKHYR5AjIQ_AUIBygB&biw=1240&bih=740#tbm=isch&q=SALOMON SLAB 3SET&imgrc=jsuIfWMJdnMSzM%3A. ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ Κ ΦΩΤΟ. ΤΟ 2Ο ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΥ ΣΑΝ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΝΕΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΧΑΛΑΣΕΙ ΕΥΚΟΛΑ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΧΕΙΟ ΠΙΣΩ. ΜΟΝΟ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ(ΑΡΑΓΕ ΒΟΛΕΥΟΥΝ;;). ΒΕΒΑΙΑ ΔΕ ΘΕΛΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1L ΠΑΝΩ ΜΟΥ. ΔΛΔ ΑΝ ΠΑΡΩ ΜΕ ΥΔΡΟΔΟΧΕΙΟ ΘΑ ΓΕΜΙΖΩ Η ΤΟ ΥΔΡΟΔΟΧΕΙΟ Η ΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ.

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΑΥΤΗ TΗΝ ΖΩΝΗ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΑΠΛΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΕ ΒΟΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΩΝΑ ΑΛΛΑ ΠΕΡΝΕΙ Κ ΑΥΤΗ 2 ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ
https://www.google.gr/search?q=SALOMON ADV SKIN 5SET&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwihuIXP0OLLAhXDPBoKHYR5AjIQ_AUIBygB&biw=1240&bih=740#tbm=isch&q=SALOMON SLAB 3SET&imgrc=EECYYzf7zhRwzM%3A

ΔΕΚΤΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΜΑΡΚΕΣ ΒΕΒΑΙΑ. ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΠΙΟ ΒΟΛΙΚΑ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ ΕΚΑΤΣΑΝ ΑΥΤΑ.




να μην ανοίγω καινούριο θέμα , και εγώ ψάχνω για σακίδιο και επειδή είδα ότι το κατέχεις θέλω να σε ρωτήσω αυτή της kalenji που λες ειναι αυτή; :
http://www.decathlon.fr/sac-trail-homme-id_8312245.html

όντως φαίνεται πολύ καλή , το μόνο που με απασχολεί λίγο είναι το βάρος λέει 460γρ , δεν είναι πολύ; Είμαι αναμεσα σε αυτην και αυτην εδω
https://www.sportsshoes.com/product/cam28/camelbak-octane-xct-backpack/
ποια να προτιμήσω;

doctorinjury Posted - 06/05/2016 : 03:03:29
Δυστυχώς, όχι αλλά δεν θα με χαρακτήριζα και βαθύ γνώστη (οποιασδήποτε) αγοράς. Εναλλακτικά, όμως, θα πρότεινα τα παρόμοιας φιλοσοφίας (ίδιος σχεδιαστής-ιδρυτής) UltrAspire. (Υπάρχει άραγε ακόμη η πολύ δυνατή ομάδα Αθανασόπ/Πετρόπ/Παπαθανασόπ-ουλων; )

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by doctorinjury

============================================


Δες και άλλες μάρκες, όπως The North Face, WAA, Ultimate Direction και Dynafit. Eπίσης, αν έχεις πρόσβαση στη βρετανική αγορά, σου συνιστώ το race vest της Κalenji που πουλά το decathlon.co.uk. Eξαιρετικό προιόν με πολύ λογικό κόστος αγοράς (~25-30 λίρες).




…έχεις υπόψην ελληνικά καταστήματα που φέρνουν προϊόντα της «Ultimate Direction»;


Free your feet...free your senses!

big-blue Posted - 05/05/2016 : 19:25:51
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by iguana



να μην ανοίγω καινούριο θέμα , και εγώ ψάχνω για σακίδιο και επειδή είδα ότι το κατέχεις θέλω να σε ρωτήσω αυτή της kalenji που λες ειναι αυτή; :
http://www.decathlon.fr/sac-trail-homme-id_8312245.html

όντως φαίνεται πολύ καλή , το μόνο που με απασχολεί λίγο είναι το βάρος λέει 460γρ , δεν είναι πολύ; Είμαι αναμεσα σε αυτην και αυτην εδω
https://www.sportsshoes.com/product/cam28/camelbak-octane-xct-backpack/
ποια να προτιμήσω;



Καμία σχέση η μία λύση (kalenji) στην οποία αναφέρεσαι και αυτή της camelback!
- To πρώτο είναι σακίδιο που προσφέρει τη δυνατότητα τοποθέτησης υδρόσακου, πολύ χώρο για πράγματα, πλαϊνές/μπροστά τσέπες για πράγματα που θέλεις άμεσα προσβάσιμα, ιμάντες πρόσδεσης διάφορων πραγμάτων (π.χ. μπατόν) και δυνατότητα τοποθέτησης φλασκιών υδροδοσίας μπροστά. Άρα μιλάμε για μια ολοκληρωμένη λύση για προπονήσεις/αγώνες βουνού πολύ μεγάλης διάρκειας και απόλυτα χρήσιμο εργαλείο για αγώνες υπεραποστάσεων βουνού!

- Το δεύτερο της camelback είναι απλά ένας υδρόσακος μεγάλης χωρητικότητας με έναν «αστείο» χώρο τοποθέτησης κάποιων πραγμάτων στο πίσω/μέσο τμήμα του σάκου. Αντί λοιπόν να κουβαλάς ένα/δύο μπουκάλια περιορισμένης χωρητικότητας, έχεις τη δυνατότητα σε έναν κομψό υδρόσακο να κουβαλήσεις πάνω από 2 λίτρα υγρών.


Free your feet...free your senses!


Μανώλη τι λες για την kalenji;
Θέλω ένα σακίδιο που να το χρησιμοποιώ και σε προπονήσεις >3 ωρών αλλά και σε κάποιον μεγάλο αγώνα βουνού.
trexantiris Posted - 05/05/2016 : 12:30:41
quote:
Originally posted by doctorinjury

============================================


Δες και άλλες μάρκες, όπως The North Face, WAA, Ultimate Direction και Dynafit. Eπίσης, αν έχεις πρόσβαση στη βρετανική αγορά, σου συνιστώ το race vest της Κalenji που πουλά το decathlon.co.uk. Eξαιρετικό προιόν με πολύ λογικό κόστος αγοράς (~25-30 λίρες).




…έχεις υπόψην ελληνικά καταστήματα που φέρνουν προϊόντα της «Ultimate Direction»;


Free your feet...free your senses!
trexantiris Posted - 05/05/2016 : 12:27:07
quote:
Originally posted by iguana



να μην ανοίγω καινούριο θέμα , και εγώ ψάχνω για σακίδιο και επειδή είδα ότι το κατέχεις θέλω να σε ρωτήσω αυτή της kalenji που λες ειναι αυτή; :
http://www.decathlon.fr/sac-trail-homme-id_8312245.html

όντως φαίνεται πολύ καλή , το μόνο που με απασχολεί λίγο είναι το βάρος λέει 460γρ , δεν είναι πολύ; Είμαι αναμεσα σε αυτην και αυτην εδω
https://www.sportsshoes.com/product/cam28/camelbak-octane-xct-backpack/
ποια να προτιμήσω;



Καμία σχέση η μία λύση (kalenji) στην οποία αναφέρεσαι και αυτή της camelback!
- To πρώτο είναι σακίδιο που προσφέρει τη δυνατότητα τοποθέτησης υδρόσακου, πολύ χώρο για πράγματα, πλαϊνές/μπροστά τσέπες για πράγματα που θέλεις άμεσα προσβάσιμα, ιμάντες πρόσδεσης διάφορων πραγμάτων (π.χ. μπατόν) και δυνατότητα τοποθέτησης φλασκιών υδροδοσίας μπροστά. Άρα μιλάμε για μια ολοκληρωμένη λύση για προπονήσεις/αγώνες βουνού πολύ μεγάλης διάρκειας και απόλυτα χρήσιμο εργαλείο για αγώνες υπεραποστάσεων βουνού!

- Το δεύτερο της camelback είναι απλά ένας υδρόσακος μεγάλης χωρητικότητας με έναν «αστείο» χώρο τοποθέτησης κάποιων πραγμάτων στο πίσω/μέσο τμήμα του σάκου. Αντί λοιπόν να κουβαλάς ένα/δύο μπουκάλια περιορισμένης χωρητικότητας, έχεις τη δυνατότητα σε έναν κομψό υδρόσακο να κουβαλήσεις πάνω από 2 λίτρα υγρών.


Free your feet...free your senses!
trexantiris Posted - 05/05/2016 : 12:14:18
quote:
Originally posted by Stef_87

THN ΖΩΝΗ ΤΗΝ ΕΧΩ Κ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΟ FLASK.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!
ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΖΩΝΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΥΚΝΑ ΣΤΕΚ. (ΑΝΑ 6ΧΛΜ ΠΕΡΙΠΟΥ).

ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΙΛΕΚΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΒΟΛΙΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΥΔΡΟΔΟΧΕΙΟ ΠΙΣΩ Η ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ;



…υπάρχει η τάση τα τελευταία χρόνια να «εγκαταλείπεται» η αποκλειστική χρήση του υδρόσακου προς χάρη των ανεξάρτητων μπουκαλιών που τοποθετούνται μπροστά στους ιμάντες του σακιδίου, ή στα πλάγια ή και στο πίσω μέρος του! Τα πλεονεκτήματα:
- Με τα ανεξάρτητα μπουκάλια έχεις ανά πάσα στιγμή την εικόνα του πόσο νερό σου έχει «μείνει» κάτι που δεν ισχύει με τον υδρόσακο.
- Τα ανεξάρτητα μπουκάλια γεμίζουν πολύ πιο εύκολα και γρήγορα από ότι ο υδρόσακος.
- Στα δύο μπουκάλια μπορείς να «παίξεις» με το περιεχόμενό τους: στο ένα νερό ενώ στο άλλο ηλεκτρολύτες για παράδειγμα (ή ενεργειακό ποτό κοκ).

Προφανώς βέβαια όταν ψάχνεις για σακίδιο, καλό θα είναι να σου προσφέρει τη δυνατότητα να παίρνει ΚΑΙ ανεξάρτητα μπουκάλια αλλά ΚΑΙ υδρόσακο και ανάλογα με τις ανάγκες σου κουβαλάς όποια από τα δύο θέλεις ή και τα δύο.

Εξαίρεση αν θέλεις κάτι πιο μίνιμαλ για πιο μικρούς αγώνες: τότε ένα γιλέκο που δίνει τη δυνατότητα μόνο της χρήσης ανεξάρτητων μπουκαλιών (που συνήθως βολεύονται στους μπροστινούς ιμάντες στερέωσης) είναι για μένα προτιμητέο από κάτι που δίνει τη δυνατότητα χρήσης μόνο ενός υδρόσακου.


Free your feet...free your senses!
moonrat Posted - 05/05/2016 : 09:30:28
Καλημέρα. Αγόρασα πρόσφατα την Kalenji απο το decathlon και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος. Για τα λεφτά της είναι απίστευτο value for money. Τώρα σε ότι αφορά τα γραμμάρια δε μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν το ψάχνω τόσο πολύ.

the art of being different...
http://www.gmarinopoulos.gr
iguana Posted - 04/05/2016 : 19:59:47
ξέχασα να πω ότι την θέλω για προπόνηση τρέξιμο στο βουνό και ίσως μελλοντικά αν κάνω κανένα αγώνα βουνού άνω των 20 χλμ (μεχρι τα 20 που κανω τώρα δεν νομίζω ότι χρειάζεται)

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000