Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Σακίδιο υδροδοσιας για προετοιμασια μαραθώνιου

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Kastro running team Δημοσιευτηκε - 19/10/2016 : 09:19:54
Κάλη σας ημέρα,

επειδή την προηγούμενη χρονιά έτρεξα τον πρώτο μου μαραθώνιο και διαπίστωσα κατά την προεοιμασία οτι υπάρχει πρόβλημα με την υδροδοσία στις αποστάσεις πάνω απο 15 χιλ. νομίζω οτι θα είναι χρήσιμο ένα σακίδιο υδροδοσίας 2 λίτρων , το οποίο να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε κάποιον trail αγώνα. Τι προτείνετε σχετικά (μάρκες , χωρητικότητα , τιμές)

Ευχαριστώ

--------------------------
Έκανα φίλο μου το τρέξιμο
9   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Kastro running team Posted - 20/10/2016 : 08:48:18
Ποιό προτεινεις ?

quote:
Originally posted by haf

quote:
Originally posted by Kastro running team

Κάλη σας ημέρα,

επειδή την προηγούμενη χρονιά έτρεξα τον πρώτο μου μαραθώνιο και διαπίστωσα κατά την προεοιμασία οτι υπάρχει πρόβλημα με την υδροδοσία στις αποστάσεις πάνω απο 15 χιλ. νομίζω οτι θα είναι χρήσιμο ένα σακίδιο υδροδοσίας 2 λίτρων , το οποίο να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε κάποιον trail αγώνα. Τι προτείνετε σχετικά (μάρκες , χωρητικότητα , τιμές)

Ευχαριστώ

--------------------------
Έκανα φίλο μου το τρέξιμο



Εγώ το εχω βασικό αξεσουάρ σε οποιοδήποτε προπόνηση πάνω απο 2- 2,5 ώρες ειδικά το καλοκαίρι. Το είχα πάρει για το ποδήλατο αλλά βρήκε εφαρμογή και στο τρεξιμο.
Χωράει 2 λίτρα νερό και ανάλογα πόση ώρα θελω να τρέξω γνωρίζω τις ανάγκες μου σε νερό και το γεμίζω ανάλογα.
Επίσης ειναι πολύ χρήσιμο για κινητό, αντιανεμικό,jel, χαρτί υγείας κλπ με ελάχιστο δυνατό βάρος χωρίς να φοράω ζώνη.

Για λιγότερη ώρα φοράω ζώνη με μπουκάλι τροφοδοσίας είτε των 750ml η 400ml ανάλογα τον χρόνο και την εποχή.





--------------------------
Έκανα φίλο μου το τρέξιμο
Kastro running team Posted - 20/10/2016 : 08:46:09
Ναι όντως το πρόβλημα εντοπίζεται στην προετοιμασία που αν τύχει ενα μακρύ τρέξιμο σε μια λίγο ζεστή ημέρα , χρειάζεται πολύ νερό.
Θα ήθελα απο κάποιν που έχει δοκιμάσει να προτείνει κάποιο. Όπως ό φίλος παραπάνω.


quote:
Originally posted by sakis1971

Για προετοιμασία ρωτάει ο άνθρωπος,όχι για τον αγώνα.
Μάθετε να κατανοείται τι λέει ο συνάνθρωπος.

same rules apply



--------------------------
Έκανα φίλο μου το τρέξιμο
Kastro running team Posted - 20/10/2016 : 08:42:25
Αυτό εννοώ , πολύ καλό αυτό στη φότο.
quote:
Originally posted by THANOS_KTM

Πολύ βολικό είναι το γιλέκο υδροδοσίας. Εγώ σκέφτομαι να το φορέσω και στον Μαραθώνιο, για να κουβαλάω τα δικά μου ισοτονικά.

http://www.jumpout.gr/system/uploads/asset/data/6961/0103260_2.jpg





--------------------------
Έκανα φίλο μου το τρέξιμο
Kastro running team Posted - 20/10/2016 : 08:39:28
Έχεις απόλυτο δίκιο δεν το θέλω για τον αγώνα αλλά για την προετοιμασία !

quote:
Originally posted by thomas022

πιστεύω ότι δεν είναι και πολυ καλη ιδέα σε έναν αγώνα 42 χιλιομέτρων σε πόλη με τόσους σταθμούς ανεφοδιασμού να φορτωθείς και να κουβαλάς επιπλέον 2 κιλά... ξανασκέψου το!
Κανενα νικητή σε μαραθώνιο η γενικά ΤΟΠ αθλητη δε είδα να κουβαλάει το παραμικρό, ουτε καν μανήκια στην μπλούζα (εννοώ φοράνε φανελάκι αμάνικο.)



--------------------------
Έκανα φίλο μου το τρέξιμο
haf Posted - 19/10/2016 : 18:51:06
quote:
Originally posted by Kastro running team

Κάλη σας ημέρα,

επειδή την προηγούμενη χρονιά έτρεξα τον πρώτο μου μαραθώνιο και διαπίστωσα κατά την προεοιμασία οτι υπάρχει πρόβλημα με την υδροδοσία στις αποστάσεις πάνω απο 15 χιλ. νομίζω οτι θα είναι χρήσιμο ένα σακίδιο υδροδοσίας 2 λίτρων , το οποίο να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε κάποιον trail αγώνα. Τι προτείνετε σχετικά (μάρκες , χωρητικότητα , τιμές)

Ευχαριστώ

--------------------------
Έκανα φίλο μου το τρέξιμο



Εγώ το εχω βασικό αξεσουάρ σε οποιοδήποτε προπόνηση πάνω απο 2- 2,5 ώρες ειδικά το καλοκαίρι. Το είχα πάρει για το ποδήλατο αλλά βρήκε εφαρμογή και στο τρεξιμο.
Χωράει 2 λίτρα νερό και ανάλογα πόση ώρα θελω να τρέξω γνωρίζω τις ανάγκες μου σε νερό και το γεμίζω ανάλογα.
Επίσης ειναι πολύ χρήσιμο για κινητό, αντιανεμικό,jel, χαρτί υγείας κλπ με ελάχιστο δυνατό βάρος χωρίς να φοράω ζώνη.

Για λιγότερη ώρα φοράω ζώνη με μπουκάλι τροφοδοσίας είτε των 750ml η 400ml ανάλογα τον χρόνο και την εποχή.

sakis1971 Posted - 19/10/2016 : 16:35:33
Για προετοιμασία ρωτάει ο άνθρωπος,όχι για τον αγώνα.
Μάθετε να κατανοείται τι λέει ο συνάνθρωπος.

same rules apply
THANOS_KTM Posted - 19/10/2016 : 14:02:41
quote:
Originally posted by thomas022

πιστεύω ότι δεν είναι και πολυ καλη ιδέα σε έναν αγώνα 42 χιλιομέτρων σε πόλη με τόσους σταθμούς ανεφοδιασμού να φορτωθείς και να κουβαλάς επιπλέον 2 κιλά... ξανασκέψου το!
Κανενα νικητή σε μαραθώνιο η γενικά ΤΟΠ αθλητη δε είδα να κουβαλάει το παραμικρό, ουτε καν μανήκια στην μπλούζα (εννοώ φοράνε φανελάκι αμάνικο.)



Oι ΤΟΡ αθλητές που τρέχουν κάτω από 2.30 ώρες εννοείται ότι κουβαλάνε οσο λιγότερα μπορούν. Εδώ κοιτάνε να έχουν όσο το δυνατόν λιγότερα κιλά μυϊκά.

Εμείς που πάμε για έναν απλό τερματισμό, με κιλά over 90 νομίζω ότι 1-2 κιλά παραπάνω δεν θα κάνουν και καμμιά τρομερή διαφορά.

Προσωπικά προτιμώ να έχω τα δικά μου ισοτονικά που τα έχω δοκιμάσει, παρά να πάρω αυτά που δίνουν στους σταθμούς.
Νερό εννοείται ότι δεν κουβαλάς.
thomas022 Posted - 19/10/2016 : 13:48:51
πιστεύω ότι δεν είναι και πολυ καλη ιδέα σε έναν αγώνα 42 χιλιομέτρων σε πόλη με τόσους σταθμούς ανεφοδιασμού να φορτωθείς και να κουβαλάς επιπλέον 2 κιλά... ξανασκέψου το!
Κανενα νικητή σε μαραθώνιο η γενικά ΤΟΠ αθλητη δε είδα να κουβαλάει το παραμικρό, ουτε καν μανήκια στην μπλούζα (εννοώ φοράνε φανελάκι αμάνικο.)
THANOS_KTM Posted - 19/10/2016 : 09:52:28
Πολύ βολικό είναι το γιλέκο υδροδοσίας. Εγώ σκέφτομαι να το φορέσω και στον Μαραθώνιο, για να κουβαλάω τα δικά μου ισοτονικά.

http://www.jumpout.gr/system/uploads/asset/data/6961/0103260_2.jpg


RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000