Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Επιλογή παπουτσιου (αρχαριος)

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
sp4wn Δημοσιευτηκε - 02/03/2017 : 17:02:07
Καλησπέρα σας.Είμαι αρχάριος δρομέας 181 cm - 84kg
Τρεχω 15-20 χλμ /βδομαδα κ εχω κ ένα μόνιμο πρόβλημα χονδροπαθειας στα γόνατα. Ψιλοπαταω με φτερνα(οχι πολυ) οποτε θα ήθελα κάτι να βοηθα σε παπούτσι

Πηγα σε διάφορα μαγαζιά κ δοκίμασα κ κατέληξα στα εξης :

1) Asics pulse 8 (60euros)
2) Asics nimbus 17 (100 euros)
3) adidas cushion 22 (65 euros)
4) adidas glide 8 (80euros)


Επειδη τα περπάτησα κ δεν τα έτρεξα κ Επειδή δεν εχω πρόσβαση σε μαγαζιά με καλές τιμές κ διάδρομο θα παραγγειλω.

Μπορείτε Μήπως να με βοηθήσετε να επιλέξω?
Το budget ειναι χαμηλο υπερβαση θα γινει μονο αν αξίζει πραγματικά!!!

You Only Live Once ...
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
sp4wn Posted - 22/05/2017 : 23:38:02
Τελικά μετά από 250 km τα παπούτσια τα σπάνε !!
Αυτή τη βδομάδα έβγαλα 39 χλμ χωρίς καμία ενόχληση ή ερεθισμό σε πέλμα .

Μακάρι να τα ξαναβρώ σε τέτοια τιμή ,άν και επειδή ήταν τα πρώτα μου θα ήθελα να δοκιμάσω και κανα οικονομικό δεύτερο .

Θα περιμένω καρτερικά καμιά ευκαιρία να χτυπήσω σαν κόμπρα :PpP

You Only Live Once ...
sp4wn Posted - 22/03/2017 : 23:13:58
Ευχαριστώ πολύ παιδιά .

Να κάνω μιά τελευταία ερώτηση ...

Άν τα χρησιμοποιήσω κ για τρέξιμο σε ξερό γήπεδο ποδοσφαίρου που έχει χώμα θα χαλάσουν πιό γρήγορα ? Επειδή έχω θέμα με τα γόνατα σκέφτομαι να μοιράσω τα τρεξίματα σε άσφαλτο και χώμα ...

You Only Live Once ...
disqualified Posted - 21/03/2017 : 23:01:42
Καλύτερα που πήρες μεγαλύτερο. Ακόμα κι αν τα νομίζεις οκ στο τρέξιμο είναι διαφορετικά
sp4wn Posted - 18/03/2017 : 23:27:10
quote:
Originally posted by petaloudas

φιλε μου καλα τρεξιματα ,πηρες εξαιρετικα παπουτσια



Κ γώ μετά από 60km που έχω κάνει αυτό πιστεύω άν και νομίζω ήθελα ένα νούμερο μικρότερα .
Δυστυχώς άκουσα μερικές γνώμες από δώ και τα πήρα 45 1/3 ενώ κανονικά είμαι στο 44.5 - 45
και μου περισσεύει σχεδόν ένα εκατοστό μπροστά , πράγμα που δε με δυσκολεύει , ωστόσο μου ξενίζει λιγάκι !!

Περισσότερα κ πιό βάσιμα συμπεράσματα μετά τα 300-400 km

You Only Live Once ...
sp4wn Posted - 18/03/2017 : 23:25:07
quote:
δεν ξέρω αν έχεις πραγματικά τρέξει με nike αλλα για το δικό μου πόδι έχουν πολύ σωστή φόρμα , τα vomero και τα Pegasus είναι πολύ άνετα και όχι δεν φθείρονται γρήγορα. Σε αντίθεση με δύο asics που έχω πάρει το οποίο το ένα ήταν το nimbus 16 τα οποία σκίστηκαν και τα δύο στο εξάμηνο και δεν εννοώ απλά την τρύπα πάνω από το μεγάλο δάχτυλο που παρουσιάζεται σχετικά συχνα (διορθώστε με αν κάνω λάθος) στα παπούτσια τρεξίματος.

nimbus η vomero λοιπον από αυτά που εχω φορεσει αλλά δοκίμασε και τη νέα σόλα των Adidas Boost. Και μια δοκιμή σε mizuno από rider και πάνω αν θες. Όποιο πάρεις όμως να είναι επιπέδου nimbus ή vomero



Βασικά κατά καιρούς είχα πάρα πολλά nike (air max , millenium , dual fusion, shox ) κλπ και όλα μου διαλύθηκαν στη μπροστά εξωτερική πλευρά του ποδιου σε διάστημα 6-12 μηνών .

Άλλα μετά από τρέξιμο κ άλλα με απλά καθημερινή χρήση και γενικότερα ανέπτυξα μιά φοβία-απέχθεια για τη συγκεκριμένη εταιρεία.
Τη Brooks απλά δεν την είχα ξανακούσει . Δέν έχω κάν άποψη !
Asics δεν έχω δοκιμάσει και κάποια στιγμή θα ήθελα , αλλά adidas είχα τα adizero πριν 6 χρόνια και τα πέταξα πέρυσι !!

Έτσι αποφάσισα να ξαναεμπιστευτώ αυτά που ξέρω . Τώρα καλά έκανα , άσχημα έκανα , εδώ θά μαστε να σας το γράψω :)

You Only Live Once ...
petaloudas Posted - 18/03/2017 : 16:20:29
φιλε μου καλα τρεξιματα ,πηρες εξαιρετικα παπουτσια
disqualified Posted - 18/03/2017 : 10:05:20
quote:
Originally posted by sp4wn

Ta Brooks Ghost 9 τα προτείνατε δύο ... Είναι τόσο καλά ?
Δεν τα έχω ξανακούσει ...

Με Nike δε θέλω να ασχοληθώ , τα θεωρώ παπούτσια καφέ πλέον και φθείρονται κ απίστευτα γρήγορα

Σε adidas glide boost - asics nimbus έλεγα να κινηθώ ...



You Only Live Once ...




δεν ξέρω αν έχεις πραγματικά τρέξει με nike αλλα για το δικό μου πόδι έχουν πολύ σωστή φόρμα , τα vomero και τα Pegasus είναι πολύ άνετα και όχι δεν φθείρονται γρήγορα. Σε αντίθεση με δύο asics που έχω πάρει το οποίο το ένα ήταν το nimbus 16 τα οποία σκίστηκαν και τα δύο στο εξάμηνο και δεν εννοώ απλά την τρύπα πάνω από το μεγάλο δάχτυλο που παρουσιάζεται σχετικά συχνα (διορθώστε με αν κάνω λάθος) στα παπούτσια τρεξίματος.

nimbus η vomero λοιπον από αυτά που εχω φορεσει αλλά δοκίμασε και τη νέα σόλα των Adidas Boost. Και μια δοκιμή σε mizuno από rider και πάνω αν θες. Όποιο πάρεις όμως να είναι επιπέδου nimbus ή vomero
sp4wn Posted - 13/03/2017 : 14:52:33


Εγώ αυτά πήρα πάντως

You Only Live Once ...
harris_vak Posted - 13/03/2017 : 11:39:18
https://www.sauconygreece.gr/20222-2-2.html Καλημερα! Έχουμε εντυπώσεις;;
sp4wn Posted - 04/03/2017 : 00:18:03
Μα το έγραψα ξεκάθαρα ότι θέλω να πάρω ένα απ τα 4 και θα ήθελα βοήθεια να διαλέξω



Πήγα έκανα πελματογράφημα , κανονικό πάτημα , ελαφρύ έως καθόλου υποπρηνισμό

Οπότε Pronation Control δε χρειάζομαι . Όλα τα άλλα ναι

Τέλος πάντων , ίσως έχεις δίκιο . Δε με βοήθησε κάν το πόστ

Όπως κ νά χει ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώσατε να απαντήσετε

You Only Live Once ...
skull Posted - 03/03/2017 : 19:18:53
quote:
Originally posted by sp4wn

Λάθος μου δεν ήθελα να απαξιώσω τη Nike .

Ωστόσο δε θα την προτιμήσω , ούτε τη Brooks.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

You Only Live Once ...



αφού στο υποσυνείδητο (και στο υπερσυνείδοτο ) έχεις αποφασίσει να πάρεις τα asics ή τα adidas, τι το μελετάς; σου γράψανε έμπειροι δρομείς την άποψή τους για παπούτσια που γνωρίζουν και δεν θέλεις να τους ακούσεις, ενώ εσύ ξεκίνησες το thread, άρα τί ψάχνεις. εγώ θα σου πω ότι ό,τι παπούτσι και να έβαλα, μου άρεσαν υπερβολικά (δηλ. παλιά τα asics 2160, τώρα pegassus 31, για ελαφρύ trail τα saucony nomad και τα kanadia tr8. όλα στις εκπτώσεις, όλα σε τιμές που αναφέρεις. πιστεύω ότι όποιο παούτσι και να πάρεις για αυτά τα χιλιόμετρα θα είναι μια χαρά.
υ.γ. αν ο κόσμος αλλοτρίωσε ένα παπούτσι, δεν φταίει το παπούτσι, φταίει ο άνθρωπος. εγώ τρέχω βουνό και φοράω la sportiva και salomon, τι να κάνω τώρα που και τα δυο τα βλέπω όλο και πιο συχνά στα καφέ, ιδίως τα salomon? καλό ψάξιμο
sp4wn Posted - 03/03/2017 : 16:25:31
Λάθος μου δεν ήθελα να απαξιώσω τη Nike .

Ωστόσο δε θα την προτιμήσω , ούτε τη Brooks.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

You Only Live Once ...
zoro Posted - 03/03/2017 : 13:58:39
Με τα χλμ που κάνεις μιά χαρά ΚΑΙ στον καφέ θα είναι
gargadua Posted - 03/03/2017 : 11:38:28
Ότι και να σου προτείνουν πρέπει καταρχάς να νοιώθεις εσύ άνετα και όχι οι άλλοι.
Με τα χλμ που τρέχεις δεν χρειάζεσαι κάτι εξειδικευμένο.
Αν σου ταιριάζουν πχ τα admiral ή παπούτσια από το lidl ή Adidas των 200 € αυτά να πάρεις. Κακώς κοιτάς μάρκες, ΚΑΤΑΡΧΑΣ είναι η αίσθηση άνεσης που σου αφήνει το παπούτσι και αυτό διαδικτυακά δεν περιγράφεται. Ο καθένας έχει το πάτημά του.
Στην πορεία και εφόσον αυξήσεις σημαντικά τα χλμ τότε θα αρχίσεις να πειραματίζεσαι με τα παπούτσια.
Τα Pegasus για καφέ;...........................Καλά είναι να μην γράφουμε για κάτι που δεν γνωρίζουμε καλά ή δεν το έχουμε ψάξει αρκετά..

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
nikos19 Posted - 03/03/2017 : 10:19:16
Τα pegasus βγαινουν 33 χρονια γι αυτο κι ο αριθμος 33 ειναι πολυ καλα η brooks ειναι η εταιρεια με τις μεγαλυτερες πωλησεις παπουτσιων στην αμερικη οποτε κατι θα ξερει αν δεν γνωριζεις μην απαξιωνεις

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000