Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 35ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 12-11-2017

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Giorgis34 Δημοσιευτηκε - 20/11/2016 : 15:51:15
Ο 34ος τελείωσε δυστυχώς δεν μπόρεσα να λάβω μέρος. Λόγο επαγγέλματος έλειπα εκτός Αθηνών και πήγε χαμένη όλη η προετοιμασία δεν πειράζει όμως.Ο 35ος Έ Ρ Χ Ε Τ Α Ι !

Το 1981
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Pantazis Posted - 30/11/2017 : 16:03:17
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Pantazis

Έκανα 5:33:08 σε αυτό τον Μαραθώνιο . Νομίζω ότι μπορεί να βελτιωθεί η απόδοση με :
1. Καλύτερα παπούτσια
2. Πιο συστηματική προπόνηση, ακολουθώντας ένα καλό πρόγραμμα δώδεκα η δεκατεσσάρων εβδομάδων.
3. Καλύτερη διατροφή

Στόχος για το μέλλον στην κλασική διαδρομή 4 ώρες και 50 λεπτά !





1. Δε νομίζω ότι «καλύτερα» παπούτσια θα βελτιώσουν το χρόνο σου γιατί αυτό το θέμα εμπεριέχει πολύ μεγάλη σχετικότητα. Εκτός και αν τα παπούτσια με τα οποία έβγαλες τη φετινή Κλασική σε «κτύπησαν», έβγαλες φουσκάλες κλπ. Λαμβάνω ως δεδομένο ότι ο κάθε δρομέας τρέχει με το πιο καλά δοκιμασμένο και άνετο στο πέλμα του παπούτσι που μπορεί εκείνη τη δεδομένη στιγμή…

2. Το μόνο βέβαιο είναι ότι συστηματικότερη προπόνηση μπορεί να φέρει συγκεκριμένες βελτιώσεις σε χρόνο και άνεση με την οποία θα βγάλεις ένα Μαραθώνιο. Υπάρχει όμως πάντα ο κίνδυνος κούρασης/τραυματισμού από ένα έντονο προπονητικό πλάνο στο οποίο το σώμα μας αδυνατεί να προσαρμοστεί. Συνήθως ένας προπονητής που μας παρακολουθεί στενά, προστατεύει από τέτοιου είδους κακοτοπιές…

3. Αν εννοείς πιθανή απώλεια βάρους λόγω πιο προσεγμένης διατροφής, τότε σαφώς ναι (!)…καλύτερες επιδόσεις με μειωμένες φορτίσεις στα μυοσκελετικά και συνδεσμικά στοιχεία του σώματός μας. Αν το ζητούμενο δεν είναι η απώλεια βάρους αλλά η πρόσληψη πιο πολλών απαραίτητων θρεπτικών συστατικών που θα μας βοηθήσουν στο προπονητικό/αγωνιστικό μας πλάνο, πάλι η απάντηση είναι θετική!

Επίσης το πλάνο τροφοδοσίας παίζει κρίσιμο ρόλο στην έκβαση ενός Μαραθωνίου.

Free your feet...free your senses!



Τα παπούτσια ήταν πολύ φθηνά , επειδή μου είχαν καταστραφεί αυτά που είχα Pulse 7 σκέφτομαι να αγοράσω κάτι σχετικά καλό Asics Gel Sonoma 3 T724N-4990

Nαι σωστά δεν σκέφτομαι εξαντλητική-πολύ έντονη προπόνηση, αλλά πιο επαγγελματική από αυτή που έκανα . (έκανα αρκετά χιλιόμετρα αλλά με ένα σταθερό ρυθμό πάντα )Υπάρχουν προγράμματα στο site.

Πρόβλημα βάρους δεν έχω , απλά να βελτιώσω ποιοτικά την διατροφή .

Στόχος για τον 36ο είναι περίπου 4.40 από 5.33 που έκανα φέτος .

Πάντα βέβαια είναι να τερματίζω (εννοείται....) !!!






piri_nikos Posted - 30/11/2017 : 09:58:52
Θα το εχω υπ οψιν μου σε μελλοντικους αγωνες.

Ευχαριστω πολυ για την συμβουλη.
xgiannis Posted - 30/11/2017 : 00:40:20
@piri_nikos

Αν είχες πάρει μαγνήσιο τις τελευταίες 10 μέρες θα είχες πολύ λιγότερες κράμπες.
trexantiris Posted - 29/11/2017 : 14:04:10
quote:
Originally posted by Pantazis

Έκανα 5:33:08 σε αυτό τον Μαραθώνιο . Νομίζω ότι μπορεί να βελτιωθεί η απόδοση με :
1. Καλύτερα παπούτσια
2. Πιο συστηματική προπόνηση, ακολουθώντας ένα καλό πρόγραμμα δώδεκα η δεκατεσσάρων εβδομάδων.
3. Καλύτερη διατροφή

Στόχος για το μέλλον στην κλασική διαδρομή 4 ώρες και 50 λεπτά !





1. Δε νομίζω ότι «καλύτερα» παπούτσια θα βελτιώσουν το χρόνο σου γιατί αυτό το θέμα εμπεριέχει πολύ μεγάλη σχετικότητα. Εκτός και αν τα παπούτσια με τα οποία έβγαλες τη φετινή Κλασική σε «κτύπησαν», έβγαλες φουσκάλες κλπ. Λαμβάνω ως δεδομένο ότι ο κάθε δρομέας τρέχει με το πιο καλά δοκιμασμένο και άνετο στο πέλμα του παπούτσι που μπορεί εκείνη τη δεδομένη στιγμή…

2. Το μόνο βέβαιο είναι ότι συστηματικότερη προπόνηση μπορεί να φέρει συγκεκριμένες βελτιώσεις σε χρόνο και άνεση με την οποία θα βγάλεις ένα Μαραθώνιο. Υπάρχει όμως πάντα ο κίνδυνος κούρασης/τραυματισμού από ένα έντονο προπονητικό πλάνο στο οποίο το σώμα μας αδυνατεί να προσαρμοστεί. Συνήθως ένας προπονητής που μας παρακολουθεί στενά, προστατεύει από τέτοιου είδους κακοτοπιές…

3. Αν εννοείς πιθανή απώλεια βάρους λόγω πιο προσεγμένης διατροφής, τότε σαφώς ναι (!)…καλύτερες επιδόσεις με μειωμένες φορτίσεις στα μυοσκελετικά και συνδεσμικά στοιχεία του σώματός μας. Αν το ζητούμενο δεν είναι η απώλεια βάρους αλλά η πρόσληψη πιο πολλών απαραίτητων θρεπτικών συστατικών που θα μας βοηθήσουν στο προπονητικό/αγωνιστικό μας πλάνο, πάλι η απάντηση είναι θετική!

Επίσης το πλάνο τροφοδοσίας παίζει κρίσιμο ρόλο στην έκβαση ενός Μαραθωνίου.

Free your feet...free your senses!
piri_nikos Posted - 29/11/2017 : 10:59:07
Ξεκινησα απο το 9ο μπλοκ.Ειχα αποφασισει να παω συντηρητικα.Ο στοχος μου ηταν να φτασω στο
παναθηναικο σταδιο.Να φτασω υγιης.και εαν ηταν δυνατον να τρεξω σε ολη την διαδρομη.Να μην περπατησω καθολου δηλαδη.

Υπολογιζα οτι με την προπονηση που εχω κανει θα με πηγαινε το σωμα μου και τα ποδια μου τουλαχιστον μεχρι το σταυρο,

ισως και μερικα χλμ ακομα.Μετα ας με πηγαινε η ψυχη μου.
το μπλοκ που ξεκινησα ειχε αργο ρυθμο,πολυ αργο στα πρωτα 5 χλμ.μεχρι τον τυμβο περιπου.
Δεν ηθελα να κανω ζικ ζακ για να τρεξω πιο νορμαλ για εμενα.δεν ειχε νοημα.και πιο πολλα μετρα θα εκανα
και δεν θα κερδιζα τπτ ουσιαστικο.Μετα τον τυμβο ανοιξε λιγο ο δρομος και αισθανθηκα πιο ανετα.
επιασα ρυθμο και περασα Ν.μακρη και ραφηνα,πολυ ανετα.ειχα κανει περιπου 15 χλμ και αισθανομουν οτι
δεν ειχα ξεκινησει ακομα.Ο κοσμος πολυς στην διαδρομη.Ηταν συγκλονιστικος.φωναζε,χειροκροτουσε,παροτρυνε.Ηταν η κινητηριος δυναμη για ολους μας.Περασα το 25Ο ΧΛΜ τρεχοντας παντα συντηρητικα και με πολλες δυναμεις.Ξαφνικα ηρθε το πατατρακ.Χωρις καμμια προειδοποιηση
αισθανθηκα ταυτοχρονη κραμπα στο τετρακεφαλο και στον οπισθιο μηριαιο.ολο μου το αριστερο ποδι στο ¨μπουτ騴μπλοκαρε.
Εμεινα ακινητος στην δεξια πλευρα του δρομου στηριζομενος στο δεξι μου ποδι.
Τι επαθες με ρωτησε ενας κυριος που παρακολουθουσε τον μαραθωνιο.το ποδι μου του λεω.πισω απο την σταση του λεωφορειου εχει γιατρο μου λεει.Πηγαινε.
Κοιταζω πισω μου και ξεκιναω να περπατησω λιγα μετρα.αδυνατον.Δεν μπορουσα να κανω ουτε βημα.με βλεπει που δεν μπορουσα να κινηθω και
πηγαινει ο κυριος και φωναζει τον γιατρο.ως που να ερθει,αρχισα να περπαταω σιγα σιγα κ παω κ καθομαι στο παγκακι της στασης.
Μου βαζει αλοιφη στο ποδι και μου λεει κανε μασαζ.ο τετρακεφαλος μυς ηταν σαν πετρα.μετα απο 4-5 λεπτα χαλαρωσε ο μυς και σηκωθηκα ορθιος να
δω πως ειμαι.με ρωταει η γιατρος θα συνεχισετε?ΝΑΙ της απανταω αποτομα.Θα περπατησετε μου λεει,λιγο,και μετα δοκιμαζετε τρεξιμο.
ξεκιναω περπατωντας.δεν ειχα προβλημα.αρχιζω το τρεξιμο,ολα καλα.Η αλοιφη κανει θαυματα σκεφτηκα.τρεχοντας φτανω μεχρι το σταυρο αγ.παρασκευης.
Σε αυτο το σημειο σταματαω το τρεξιμο και συνεχιζω με περπατημα γτ ειχα συνεχομενες σφιξεις στον μυ.αρχισε να με ενοχλει και το αριστερο ποδι.
Σε καθε μου βημα νιωθω το σφιξιμο στο ποδι μου.κατεβαινω την κατηφορα του σταυρου περπατωντας.αδυνατον να τρεξω.Ξαφνικα μεσα απο το πληθος
ερχεται μια γυναικα προς το μερος μου με αλοιφη στο χερι.φορουσε και γαντι.Μαλλον γιατρος ητανε.μου λεει θελετε αλοιφη? ναι απανταω.
της δειχνω το ποδι μου,μου βαζει αλοιφη και αρχιζει να με τριβει.Την ευχαριστω και ξεκιναω παλι τρεξιμο σιγα σιγα.Μετα την πλατεια της
αγ.παρασκευης μεχρι 300 μετρα πριν την ηρωδου αττικου,παω πότε περπατωντας και πότε τρεχοντας.το τελευταιο χλμ το παω τρεχοντας.
Μου εδωσε μεγαλη δυναμη ο κοσμος που ηταν εκει και η γυναικα μου και οι φιλοι μου που περιμεναν να με δουν να περναω απο εκει.
Μπηκα και τερματισα στο παναθηναικο σταδιο χαμογελαστος.εικα κανει την αποσταση σε 4 ωρες και 35 λεπτα περιπου.
Σαφως και περιμενα να τερματισω πιο γρηγορα,αλλα ο τραυματισμος δεν με αφησε.Δεν πειραζει.Του χρονου να ειμαστε καλα.Ο Στοχος ειχε επιτευχθει.
ειχα τερματισει και δεν αιθανομουν ιδιαιτερα κουρασμενος.Ισως επειδη στα τελευταια χλμ.περπατησα αρκετα.
Το ιδιο απογευμα που ημουν σπιτι ξεκουραζομουνα και σκεφτομουν.γιατι τραυματιστηκα.με πειραξε η υγρασια?τελειωσε το γλυκογονο και αρχισαν οι κραμπες?κατι αλλο?
Ξαφνικα συνειδοποιησα οτι δεν πηρα ειδηση τις ανηφορες της διαδρομης.τις ανηφορες ολες μεχρι τον σταυρο της αγ.παρασκευης τις ετρεξα,αλλα δεν το καταλαβα.Λες και ετρεχα σε μια ευθεια.μα πως ειναι δυνατον?τι συνεβηκε στο μυαλο μου και απεριψε της δυσκολιες της κλασικης διαδρομης? Μηπως επειδη ηθελα να κερδισω εικονες απο αυτην την εκπληκτικη εμπειρια και κοιταζα συνεχεια του δρομεις γυρω μου και τον κοσμο που παρακολουθουσε?Μηπως επειδη ποτε δεν σηκωσα το βλεμμα για να δω πιο μακρυα τον δρομο επανω απο 5-6 μετρα?
Ειλικρινα δεν το γνωριζω. Η ΜΑΡΑΘΩΝΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.Μακαρι να μπορεσω και του χρονου να την ξανατρεξω
Pantazis Posted - 27/11/2017 : 15:25:50
Έκανα 5:33:08 σε αυτό τον Μαραθώνιο . Νομίζω ότι μπορεί να βελτιωθεί η απόδοση με :
1. Καλύτερα παπούτσια
2. Πιο συστηματική προπόνηση, ακολουθώντας ένα καλό πρόγραμμα δώδεκα η δεκατεσσάρων εβδομάδων.
3. Καλύτερη διατροφή

Στόχος για το μέλλον στην κλασική διαδρομή 4 ώρες και 50 λεπτά !

gtsig Posted - 27/11/2017 : 13:15:42
Το σημαντικότερο είναι που στήθηκε στην εκκίνηση!
Εξάλλου αυτό που έχει περισσότερη σημασία είναι το ταξίδι και όχι ο προορισμός!
RiffRaff Posted - 27/11/2017 : 12:07:14
@KostasVer: Αυτό ακριβώς ήθελα να γράψω και γω. Σαν τις διαφημίσεις του ΣΤΑΡ παλαιότερα που έμπαιναν στο χειρότερο χρονικά σημείο (κορύφωση του δράματος!) και κρατούσαν κανά μισάωρο, αφήνοντάς σε με την αγωνία!


--------------------------
Run-time Error
KostasVer Posted - 26/11/2017 : 21:13:55
Πολλα συγχαρητηρια για το "ταξιδι" μεχρι τον Μαραθωνα!
Περιμενω να διαβασω και την επιβραβευση του κοπου σου τωρα!


quote:
Originally posted by piri_nikos

Ο δρομος μου για τον Μαραθωνα.
Τα τελευταια χρονια,επαιζα ποδοσφαιρο 5χ5 δυο φορες την εβδομαδα και εκανα και μια προπονηση την εβδομαδα,που περιελαμβανε ζεσταμα 2-4 κμ,ανοιγματα ή ταχυτητες,κοιλιακους,διατασεις κλπ.Απο τον σεπτεμβριο του 2016,ξεκινησε η σεζον του ποσοσφαιρου,αλλα πλεον παιζαμε μια φορα την εβδομαδα.οποτε αυξησα τις προπονησεις και ταυτοχρονα ξεκινησα να περπαταω αρκετα.
Τον 34ο αυθεντικο μαραθωνιο τον παρακολουθησα από την ηρωδου αττικου και αυτό που μου εκανε περισσοτερο εντυπωση ηταν η μαζικοτητα των συμμετεχοντων.Μα ολοι αυτοι,ερχονται από τον μαραθωνα τρεχοντας?ειναι δυνατον?42.195 μετρα?πως τα καταφερνουν...τι προπονηση κανουν...δεκαδες ερωτηματα…
Το ερεθισμα ειχε δωθει.Απο τις επομενες ημερες αρχισα το τρεξιμο.πηγαινα στο γηπεδο και ετρεχα.χωρις προγραμμα,χωρις τιποτα.Απλα ετρεχα οσο αντεχε το σωμα μου και τα ποδια μου.
Παραμονη χριστουγεννων ετρεξα 16 κμ.πρωτη φορα τοσο πολύ.ετρεχα και με τα χιονια τον γεναρη.ετρεχα και με τα κρυα του φλεβαρη.Απο τα μεσα φλεβαρη περιπου ξεκινησα το τρεξιμο στο δρομο.
Η πρωτη μου μεγαλη απογοητευση ηρθε στον πρωτο μου αγωνα.Ημιμαραθωνιος αθηνων 19 Μαρτιου.χρονος 2ωρες κ 5 λεπτα.Μα νομιζα ότι ετρεχα πιο γρηγορα.ειμαι τοσο αργος,τελικα?
Μου ηρθε και μια ζαλη στα ορια της λυποθυμιας όταν τελειωσα τον αγωνα,και εδεσε το γλυκο.
Τον απριλη ανοιξαν οι εγγραφες για τον 35ο μαραθωνιο.Εκανα εγγραφη.το ηξερα οτι δεν μπορουσα να τρεξω μαραθωνιο,αλλα ειχα μπροστα μου εξι μηνες..θα το παλεψουμε ελεγα στον εαυτο μου..για την εγγραφη δεν ειπα τιποτα σε κανεναν.Ουτε καν στη γυναικα μου.
23 απριλιου ελαβα μερος σε δευτερο ημιμαραθωνιο.στον ποσειδωνιο,στην παραλια.Χρονος 1 ωρα και 59 λεπτα.
Μμμμμ….πηγα καλυτερα από της αθηνας τον ημιμαραθωνιο σε χρονο,αλλα το κυριοτερο ηταν ότι αισθανομουν μια χαρα όταν τελειωσα τον αγωνα.ουτε ζαλη,ουτε τιποτα.μονο μια γλυκια κουραση τπτ άλλο.
Το τρεξιμο το συνεχισα τον μαιο και τον ιουνιο..ελαβα μερος και σε τρεις αγωνες 10 κμ.
Στο λαυριο,στην πανεπιστημιουπολη,και του ιδρυματος νιαρχου από το παναθηναικο σταδιο εως το ιδρυμα.
Οπου εκανα και τον καλυτερο μου χρονο.49 λεπτα περιπου.
Διαλεξα από το ιντερνετ προγραμμα προετοιμασιας για μαραθωνιο που περιελαμβανε 5 προπονησεις την εβδομαδα και μεσα ιουλιου ξεκινησα προετοιμασια.Πολυ ζεστη,πολύ υγρασια,αρκετη κουραση.Δεν πτοηθηκα.
Την διεκοψα μονο μια εβδομαδα στα μεσα αυγουστου λογω διακοπων στο εξωτερικο.οταν γυρισα από τις διακοπες ειχα μπροστα μου ακομα 12 εβδομαδες προπονηση.
Όταν εκανα το πρωτο long,η κουραση ηταν πολύ μεγαλη.Μα πως θα τρεξω μαραθωνιο σκεφτομουνα,εδώ δεν μπορω να τρεξω καλα καλα την μιση διαδρομη.το ιδιο σκεφτομουνα και στο δευτερο long την επομενη εβδομαδα.
Το κοινοποιησα και στην γυναικα μου και σε φιλους και σε γνωστους ότι προτιθεμαι να τρεξω μαραθωνιο τον νοεμβριο.οι περισσοτεροι τον ειχαν καταλαβει βεβαια λογω των πολλων προπονησεων.το ειχαν δλδ τουμπανο και εγω κρυφο καμαρι.
Ο Μεγαλος μου φοβος ηταν μην τραυματιστω και σταματησω τις προπονησεις για καποιο διαστημα.Ευτυχως δεν εγινε κατι τετοιο.Κατι ενοχλησεις στον αχιλλειο λογω προπονησεων σε ανηφορες τις αντιμετωπισα με αλοιφες και με κρυοθεραπεια.
Τον σεπτεμβριο ξεκινησα να παιζω ποδοσφαιρο 5χ5 και μειωσα σε 4 τις προπονησεις εβδομαδιαιως.
Το μεγαλυτερο long ηταν περιπου 30 κμ σε 2 ωρες και 47 λεπτα.
Το δευτερο μεγαλυτερο ηταν κανα δυο κμ λιγοτερο σε 2 ωρες και 35 λεπτα.
Συνολικα το 2017 ετρεξα 1600 κμ.εκ των οποιων τα 750 κμ το τελευταιο τετραμηνο της προετοιμασιας.
Την τελευταια εβδομαδα πριν τον μαραθωνιο ετρεξα 25 κμ σε χορταρι για να μην υπαρξει κανενα απροοπτο.
Παρασκευη 10 νοεμβριου μαλλον με ειχε καταλαβει το αγχος.δεν ειχα τρεξει ποτε μαραθωνιο,δεν ηξερα πως να τον τρεξω,δεν ηξερα την διαδρομη,σε ολη την προετοιμασια δεν ετρεξα ποτέ πρωι.και δεν ειχα τρεξει σε κανενα αγωνα από τον ιουνιο και μετα.
Το τελευταιο βεβαια ηταν επιλογη μου,ειχα αποφασισει από την εναρξη της προετοιμασιας να αφοσιωθω στην προπονηση και να μην τρεξω σε καποιο αγωνα.Και το χειροτερο εκεινη την ημερα ποναγε ολη την ημερα το στομαχι μου.
Όταν σχολασα από τη δουλεια το σαββατο το μεσημερι και πηγα σπιτι μου,ειχαν αλλαξει τα πραγματα.
Το στομαχι μου ειχε περασει,ενιωθα ηρεμια στο μυαλο,ειχα γαληνη στην ψυχη.ημουν ξεκουραστος από την προπονηση,δεν ειχα καμμια ενοχληση από τραυματισμο και ειχα αριστη ψυχολογια.
Ειχα κανει ότι καλυτερο μπορουσα τους προηγουμενους μηνες και αισθανομουν υπεροχα.
Ημουν πιο ετοιμος από ποτέ στη ζωη μου για να τρεξω μαραθωνιο.
Στις 6 το πρωι ,12 νοεμβριου 2017 μπηκα στο λεωφορειο από τον ευαγγελισμο για να παω Μαραθωνα.

piri_nikos Posted - 26/11/2017 : 17:43:13
Ο δρομος μου για τον Μαραθωνα.
Τα τελευταια χρονια,επαιζα ποδοσφαιρο 5χ5 δυο φορες την εβδομαδα και εκανα και μια προπονηση την εβδομαδα,που περιελαμβανε ζεσταμα 2-4 κμ,ανοιγματα ή ταχυτητες,κοιλιακους,διατασεις κλπ.Απο τον σεπτεμβριο του 2016,ξεκινησε η σεζον του ποσοσφαιρου,αλλα πλεον παιζαμε μια φορα την εβδομαδα.οποτε αυξησα τις προπονησεις και ταυτοχρονα ξεκινησα να περπαταω αρκετα.
Τον 34ο αυθεντικο μαραθωνιο τον παρακολουθησα από την ηρωδου αττικου και αυτό που μου εκανε περισσοτερο εντυπωση ηταν η μαζικοτητα των συμμετεχοντων.Μα ολοι αυτοι,ερχονται από τον μαραθωνα τρεχοντας?ειναι δυνατον?42.195 μετρα?πως τα καταφερνουν...τι προπονηση κανουν...δεκαδες ερωτηματα…
Το ερεθισμα ειχε δωθει.Απο τις επομενες ημερες αρχισα το τρεξιμο.πηγαινα στο γηπεδο και ετρεχα.χωρις προγραμμα,χωρις τιποτα.Απλα ετρεχα οσο αντεχε το σωμα μου και τα ποδια μου.
Παραμονη χριστουγεννων ετρεξα 16 κμ.πρωτη φορα τοσο πολύ.ετρεχα και με τα χιονια τον γεναρη.ετρεχα και με τα κρυα του φλεβαρη.Απο τα μεσα φλεβαρη περιπου ξεκινησα το τρεξιμο στο δρομο.
Η πρωτη μου μεγαλη απογοητευση ηρθε στον πρωτο μου αγωνα.Ημιμαραθωνιος αθηνων 19 Μαρτιου.χρονος 2ωρες κ 5 λεπτα.Μα νομιζα ότι ετρεχα πιο γρηγορα.ειμαι τοσο αργος,τελικα?
Μου ηρθε και μια ζαλη στα ορια της λυποθυμιας όταν τελειωσα τον αγωνα,και εδεσε το γλυκο.
Τον απριλη ανοιξαν οι εγγραφες για τον 35ο μαραθωνιο.Εκανα εγγραφη.το ηξερα οτι δεν μπορουσα να τρεξω μαραθωνιο,αλλα ειχα μπροστα μου εξι μηνες..θα το παλεψουμε ελεγα στον εαυτο μου..για την εγγραφη δεν ειπα τιποτα σε κανεναν.Ουτε καν στη γυναικα μου.
23 απριλιου ελαβα μερος σε δευτερο ημιμαραθωνιο.στον ποσειδωνιο,στην παραλια.Χρονος 1 ωρα και 59 λεπτα.
Μμμμμ….πηγα καλυτερα από της αθηνας τον ημιμαραθωνιο σε χρονο,αλλα το κυριοτερο ηταν ότι αισθανομουν μια χαρα όταν τελειωσα τον αγωνα.ουτε ζαλη,ουτε τιποτα.μονο μια γλυκια κουραση τπτ άλλο.
Το τρεξιμο το συνεχισα τον μαιο και τον ιουνιο..ελαβα μερος και σε τρεις αγωνες 10 κμ.
Στο λαυριο,στην πανεπιστημιουπολη,και του ιδρυματος νιαρχου από το παναθηναικο σταδιο εως το ιδρυμα.
Οπου εκανα και τον καλυτερο μου χρονο.49 λεπτα περιπου.
Διαλεξα από το ιντερνετ προγραμμα προετοιμασιας για μαραθωνιο που περιελαμβανε 5 προπονησεις την εβδομαδα και μεσα ιουλιου ξεκινησα προετοιμασια.Πολυ ζεστη,πολύ υγρασια,αρκετη κουραση.Δεν πτοηθηκα.
Την διεκοψα μονο μια εβδομαδα στα μεσα αυγουστου λογω διακοπων στο εξωτερικο.οταν γυρισα από τις διακοπες ειχα μπροστα μου ακομα 12 εβδομαδες προπονηση.
Όταν εκανα το πρωτο long,η κουραση ηταν πολύ μεγαλη.Μα πως θα τρεξω μαραθωνιο σκεφτομουνα,εδώ δεν μπορω να τρεξω καλα καλα την μιση διαδρομη.το ιδιο σκεφτομουνα και στο δευτερο long την επομενη εβδομαδα.
Το κοινοποιησα και στην γυναικα μου και σε φιλους και σε γνωστους ότι προτιθεμαι να τρεξω μαραθωνιο τον νοεμβριο.οι περισσοτεροι τον ειχαν καταλαβει βεβαια λογω των πολλων προπονησεων.το ειχαν δλδ τουμπανο και εγω κρυφο καμαρι.
Ο Μεγαλος μου φοβος ηταν μην τραυματιστω και σταματησω τις προπονησεις για καποιο διαστημα.Ευτυχως δεν εγινε κατι τετοιο.Κατι ενοχλησεις στον αχιλλειο λογω προπονησεων σε ανηφορες τις αντιμετωπισα με αλοιφες και με κρυοθεραπεια.
Τον σεπτεμβριο ξεκινησα να παιζω ποδοσφαιρο 5χ5 και μειωσα σε 4 τις προπονησεις εβδομαδιαιως.
Το μεγαλυτερο long ηταν περιπου 30 κμ σε 2 ωρες και 47 λεπτα.
Το δευτερο μεγαλυτερο ηταν κανα δυο κμ λιγοτερο σε 2 ωρες και 35 λεπτα.
Συνολικα το 2017 ετρεξα 1600 κμ.εκ των οποιων τα 750 κμ το τελευταιο τετραμηνο της προετοιμασιας.
Την τελευταια εβδομαδα πριν τον μαραθωνιο ετρεξα 25 κμ σε χορταρι για να μην υπαρξει κανενα απροοπτο.
Παρασκευη 10 νοεμβριου μαλλον με ειχε καταλαβει το αγχος.δεν ειχα τρεξει ποτε μαραθωνιο,δεν ηξερα πως να τον τρεξω,δεν ηξερα την διαδρομη,σε ολη την προετοιμασια δεν ετρεξα ποτέ πρωι.και δεν ειχα τρεξει σε κανενα αγωνα από τον ιουνιο και μετα.
Το τελευταιο βεβαια ηταν επιλογη μου,ειχα αποφασισει από την εναρξη της προετοιμασιας να αφοσιωθω στην προπονηση και να μην τρεξω σε καποιο αγωνα.Και το χειροτερο εκεινη την ημερα ποναγε ολη την ημερα το στομαχι μου.
Όταν σχολασα από τη δουλεια το σαββατο το μεσημερι και πηγα σπιτι μου,ειχαν αλλαξει τα πραγματα.
Το στομαχι μου ειχε περασει,ενιωθα ηρεμια στο μυαλο,ειχα γαληνη στην ψυχη.ημουν ξεκουραστος από την προπονηση,δεν ειχα καμμια ενοχληση από τραυματισμο και ειχα αριστη ψυχολογια.
Ειχα κανει ότι καλυτερο μπορουσα τους προηγουμενους μηνες και αισθανομουν υπεροχα.
Ημουν πιο ετοιμος από ποτέ στη ζωη μου για να τρεξω μαραθωνιο.
Στις 6 το πρωι ,12 νοεμβριου 2017 μπηκα στο λεωφορειο από τον ευαγγελισμο για να παω Μαραθωνα.
dpkouk Posted - 24/11/2017 : 19:40:35
quote:
Originally posted by Aroulio

Προσωπικά πιστεύω ότι σε μια σύγχρονη μεγαλούπολη, ο μοναδικός εύκολος και πρακτικός τρόπος μαζικής μετακίνησης με συνέπεια στα δρομολόγια είναι το μετρό. Παράλληλα σε γλιτώνει κόστος σε βενζίνη, σε ρύπανση, σε χρόνο, σε μποτιλιάρισμα. Πολύ περισσότερο για το Μαραθώνιό μας, όπου αναμένεις χιλιάδες δρομείς και συνοδούς από το εξωτερικό (και από την επαρχία) που δεν είναι εξοικειωμένοι με τις Αθηναϊκές συγκοινωνίες. Με δεδομένο λοιπόν ότι η διοργάνωση στοχεύει με ορίζοντα 4ετίας στην προσέλκυση 25.000 για το μαραθώνιο, θα πρέπει να βρεθεί ένας χώρος κοντά σε μετρό που να επαρκεί για τόσους επισκέπτες.




http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Aroulio Posted - 24/11/2017 : 09:34:26
Προσωπικά πιστεύω ότι σε μια σύγχρονη μεγαλούπολη, ο μοναδικός εύκολος και πρακτικός τρόπος μαζικής μετακίνησης με συνέπεια στα δρομολόγια είναι το μετρό. Παράλληλα σε γλιτώνει κόστος σε βενζίνη, σε ρύπανση, σε χρόνο, σε μποτιλιάρισμα. Πολύ περισσότερο για το Μαραθώνιό μας, όπου αναμένεις χιλιάδες δρομείς και συνοδούς από το εξωτερικό (και από την επαρχία) που δεν είναι εξοικειωμένοι με τις Αθηναϊκές συγκοινωνίες. Με δεδομένο λοιπόν ότι η διοργάνωση στοχεύει με ορίζοντα 4ετίας στην προσέλκυση 25.000 για το μαραθώνιο, θα πρέπει να βρεθεί ένας χώρος κοντά σε μετρό που να επαρκεί για τόσους επισκέπτες.
trexantiris Posted - 23/11/2017 : 20:18:55
quote:
Originally posted by dkabolis

===================

...Αγώνας με τον εαυτό μου και αγώνας τακτικής. Ανεπανάληπτη εμπειρία.






Κατευθείαν στα βαθειά! ;-) Ευτυχώς εφάρμοσες σωστή και συντηρητική τακτική...αλλιώς την Κλασική θα την αισθανόσουνα στο πετσί σου (όχι όμως απαραίτητα με την καλή έννοια ;-))

Free your feet...free your senses!
trexantiris Posted - 23/11/2017 : 20:16:02
quote:
Originally posted by than

Παιδιά θα διαφωνήσω... Το μόνο θετικό στο Ζάππειο είναι η τοποθεσία του, κατά τα άλλα είναι υπερβολικά μικρό για να εξυπηρετήσει τόσο μεγάλο όγκο εκθετών και επισκεπτών. Και ο καιρός δεν βοηθάει να γίνει η έκθεση έξω, όπως στον ημί της άνοιξης. Έχω πάει σε 2 εκθέσεις στο εξωτερικό (Πράγα και Γκέτεμποργκ) και εκεί οι εκθέσεις ήταν πολύ μικρές. Στο TaeKwonDo ο χώρος είναι άπειρος, τόσο μέσα όσο και στον περιβάλλοντα χώρο.
Και, όπως και να το κάνουμε, κατά κάποιο τρόπο χαίρομαι που έστω κ έτσι αξιοποιείται ένα από τα πολλά (και δυστυχώς αναξιοποίητα) Ολυμπιακά ακίνητα. Και δεν μένω κοντά, κάθε άλλο, προς τα βόρεια μένω... Αλλά είναι τελετουργικό, θα πάω κυρίως για τη βόλτα.



...θα συμφωνήσω σε όλα!

Free your feet...free your senses!
trexantiris Posted - 23/11/2017 : 20:14:34
quote:
Originally posted by RiffRaff

@than: Έχεις κάποια point στο σκεπτικό σου, αλλά επειδή μιλάμε για έναν αγώνα/αθλητικό γεγονός και όχι για ένα επιχειρηματικό event πάνω από όλα θα πρέπει να μπαίνει η άνεση/προστασία των αθλητών. Το πιο απλό να σου πω, εγώ μπαίνοντας κατά σειρά σε ΚΤΕΛ/μετρό/τραμ και τούμπαλιν για πάνω από 4 ώρες διαδρομής εκτέθηκα σε ένα μεγάλο μικροβιακό φορτίο εντός ιδιαίτερα κλειστών χώρων που θα μπορούσε να με φέρει αντιμέτωπο με μια ίωση τη μέρα του αγώνα. Δεν είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας, νομίζω είναι κοινός τόπος ότι την τελευταία εβδομάδα αποφεύγουμε όσο μπορούμε τα ΜΜΜ και τους κλειστούς χώρους με μεγάλη συσσώρευση ατόμων. Για να μην αναφέρω ότι έτσι όπως έχει δομηθεί η έκθεση, υποχρεούσαι να κάνεις τεράστιους κύκλους μέχρι να πάρεις το BIB και το μπλουζάκι, χάνοντας άπειρο χρόνο, ο οποίος δεν περισσεύει σε όσους έχουν ταξιδέψει από αλλού το Σάββατο. Γενικά, εγώ θα πρότεινα, αν θέλουν να το κρατήσουν στο ΤΒΝ, να έχει η διοργάνωση ειδικά δρομολόγια για τον εκθεσιακό χώρο. Θεωρώ ότι το κόστος θα μπορούσε να καλυφθεί από χορηγίες, με διαφημίσεις τόσο στο εξωτερικό του λεωφορείου όσο και στο εσωτερικό του (πιο εξειδικευμένες αυτές, που θα αφορούν τους υπό μετακίνηση). If there is will, there's always a way...


--------------------------
Run-time Error



#1 Είτε μας αρέσει είτε όχι εδώ και χρόνια ο Μαραθώνιος στην Αθήνα είναι πλέον και ένα μεγάλο επιχειρηματικό γεγονός!

#2 Αν η έκθεση ήταν κάπου στο κέντρο τότε βασικά αυτό που θα γλύτωνες είναι μόνο το τραμ. Γενικά όμως τα ΜΜΜ θα τα χρησιμοποιούσες εκ των πραγμάτων!

#3 Αν κάποιος είναι να πάρει μόνο το BIB, τότε δε χρειαζόταν να κάνει το γύρο του θριάμβου γύρω-γύρω στην έκθεση. Αν όντως έπρεπε να πάρει και μπολουζάκι, τότε η έκθεση σε "αναγκάζει" να περάσεις από όλους τους εκθέτες. Εδώ όμως ερχόμαστε στο #1 (επιχειρηματικό γεγονός και μεγάλου μεγέθους μάλιστα). Προσωπικά αυτήν τη "βόλτα" μέσα στην έκθεση την απολαμβάνω κάθε φορά! :Ρ

#4 Πούλμαν για τόσο κόσμο; Μέσα στην τρελή κίνηση εκείνων των ημερών; Πανικός! Καλύτερα το μετρό/τραμ ;-)

Free your feet...free your senses!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000