Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Τραυματισμός τελευταίας στιγμής

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Picard Δημοσιευτηκε - 02/11/2017 : 18:48:15
Έχοντας φτάσει στο Tapering για τον ΑΜΑ, σε ένα 8άρι αποκατάστασης εμφανίστηκε πόνος κάτω από τη γάμπα. Την επομένη (χθες) ο πόνος εμφανίστηκε πάλι και η προπόνηση σταμάτησε στη μέση. Αν υποθέσουμε ότι χρειαστούν 5-6 μέρες αποχής, πως θα με επηρεάσουν αυτές στον ΑΜΑ?
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Bladerunner Posted - 05/11/2017 : 17:20:23
quote:
Originally posted by giakos
το κρυολογημα που εχει ενοχληση απο λαιμο και πανω δεν ειναι προβλημα


Αυτό έχω διαβάσει κι εγώ...

quote:
ALEXANDRA
Την Κυριακή, μια χαρά ήμουν στον μαραθώνιο, απλά δεν είχα φωνή



Μωρέ ποιος νοιάζεται -προσωρινά- για τη φωνή! Οι μυς να είναι εντάξει και το αναπνευστικό!


__________________________
Think faster than you ride
ALEXANDRA Posted - 05/11/2017 : 14:21:17
quote:
Originally posted by Bladerunner

quote:
Originally posted by ALEXANDRA
Μου έχει συμβεί πολλές φορές να τύχει τραυματισμός ή κρυολόγημα πριν τον μαραθώνιο.



Με το κρυολόγημα τι έκανες; Με ταλαιπωρεί συνάχι και βήχας εδώ και κάποιες μέρες. Ευτυχώς όμως η μύτη είναι ανοικτή και δεν με εμποδίζει στην αναπνοή.

(Μπορείς να απαντήσεις χωρίς ενδοιασμούς. Δεν με πειράζει η έλειψη πτυχίων! )

__________________________
Think faster than you ride




Με είχε πιάσει κρυολόγημα και φαρυγγίτιδα την Πέμπτη πριν τον μαραθώνιο. Σκέψου ότι δεν είχα καθόλου φωνή. Έπινα συνέχεια ζεστά-τότε έμαθα για την.... αχινάτσια ( έτσι λέγεται; Δε θυμάμαι.). Έπινα και τσάγια συνέχεια, και ντυνόμουν πολύ ζεστά. Δεν είχα καθόλου μα καθόλου φωνή. Το Σάββατο το πρωί βγήκα και έτρεξα 20 λεπτά, να δω τι γίνεται (το Σάββατο πριν τον μαραθώνιο, πάντα τρέχω 20 λεπτά έτσι κι αλλιώς). Ήμουν έτσι κι έτσι. Την Κυριακή, μια χαρά ήμουν στον μαραθώνιο, απλά δεν είχα φωνή. Καρδιοαναπνευσικά, κανένα πρόβλημα. Η φωνή μου επανήλθε κάπου στο 10χλμ.

Γενικώς, μην ανησυχείτε, τραυματισμοί πριν τον μαραθώνιο, φυσιολογικότατο.

Αφήστε που έχουμε μια ευαισθησία με το θέμα και "αφουγκραζόμαστε" την παρά μικρή ενόχληση.



giakos Posted - 05/11/2017 : 12:49:12
Γιατρος δεν ειμαι ουτε εχω πτυχιο προπονητικης....το κρυολογημα που εχει ενοχληση απο λαιμο και πανω δεν ειναι προβλημα...περναει με ντεπον ζεστα κλπ....αν εχεις πονο στο στηθος πας σε γιατρο....αλλα μην αγχωνεσαι ολοι πριν τον μαραθωνιο και απο φοβο μονο μην αρρωστησουμε συναχονομαστε....Βασικο ειναι να μην κανεις πυρετο...οποιαδηποτε αθλητικη δραστηριοτητα επιτρεπεται αρκει να μην εχεις πυρετο 3 μερες....Απο ψαξμο στο google μην φανταστειτε....

Δεν προλαβαίνω.......
giannis1970 Posted - 05/11/2017 : 11:59:33
γνωστός έιρωνας ο τύπος απ αυτούς που σε κάνουν να ξενερωνεις με το φορουμ
thesalos Posted - 05/11/2017 : 09:26:36
......συνηθες να εμφανιζον πονοι πριν τον μαραθ. ......++ 1 πτυχιο στην αλεχαν.

ενταξει οι περισοτεροι ειναι ανευ πτυχιου και παθως και μαθως
Bladerunner Posted - 05/11/2017 : 09:19:03
quote:
Originally posted by ALEXANDRA
Μου έχει συμβεί πολλές φορές να τύχει τραυματισμός ή κρυολόγημα πριν τον μαραθώνιο.



Με το κρυολόγημα τι έκανες; Με ταλαιπωρεί συνάχι και βήχας εδώ και κάποιες μέρες. Ευτυχώς όμως η μύτη είναι ανοικτή και δεν με εμποδίζει στην αναπνοή.

(Μπορείς να απαντήσεις χωρίς ενδοιασμούς. Δεν με πειράζει η έλειψη πτυχίων! )

__________________________
Think faster than you ride
Picard Posted - 05/11/2017 : 08:02:28
merci beaucoup Alex. Νομίζω καλύφθηκα πλήρως.
ALEXANDRA Posted - 04/11/2017 : 23:47:18
Picard, μην απογοητεύεσαι. Μου έχει συμβεί πολλές φορές να τύχει τραυματισμός ή κρυολόγημα πριν τον μαραθώνιο. Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιιώθεις Μια φορά, με ενόχλησε η γάμπα μετά τον αγώνα των Ιωαννίνων. Από αρχές Σεπτεμβρίου και για 1 μήνα δεν είχα τρέξει καθόλου. Έκανα ρεκόρ στον μαραθώνιο. Γενικώς, κατά την περίοδο του tapering εμφανίζονται τραυματισμοί. Εξηγείται επιστημονικά αυτό αλλά....δεν έχω πτυχίο να στο εξηγήσω. 😂 Ψάξε το στο google. Μπορεί, βέβαια, να είναι ένας τραυματισμός που ήρθε για να μείνει. Αλλά γενικώς, είναι σύνηθες να εμφανίζονται διάφοροι πόνοι λίγες μέρες πριν τον μαραθώνιο. Την Κυριακή μπορεί να είσαι περδίκι. Αν εχεις κάνει καλη προετοιμασία, μην ανησυχείς.
Picard Posted - 04/11/2017 : 22:55:38
Πέρα από την πλάκα. Εκεί που αμφιταλαντευόμουν, μέσα από το forum αποφάσισα να μη χάσω τον αγώνα έστω και με λίγο ρίσκο. Sonic μου ήρθε η εικόνα. Να φτάσουμε στο τέλος κουτσοί και μέσα στο στάδιο να κάνουμε αγώνα ποιός θα περάσει τον άλλο στις 6+ ώρες. Είναι απίστευτο πως μπορεί να νοιώθει κάποιος μετά από 3+ μήνες προετοιμασίας να μην καταφέρνει να φτάσει στη γραμμή εκκίνησης. Μακριά από όλους μας.
sonik Posted - 04/11/2017 : 22:10:08
Εννοώ ότι το νιώθω παλιό και σταθερό, ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα πια και θα πρέπει να περιμένω να περάσει μόνο του όποτε το αποφασίσει

..
ALEXANDRA Posted - 04/11/2017 : 21:46:48
Picard,ρωτας λαθος ανθρωπο. Δεν το εγραψα εγω.
Κι εγω τηβ ιδια απορια εχω.
Picard Posted - 04/11/2017 : 21:44:30
ALEXANDRA τι σημαίνει μπαγιάτεψε? Πάλι ρωτάω. Είδες για να μην έχω πτυχίο.
sonik Posted - 04/11/2017 : 21:29:50
Διαβάζω από χτες μιας και γω έπαθα ακριβώς το ίδιο στο ίδιο σημείο. Μετά από το 24κμ της προηγούμενης Κυριακής όλα καλά. Το επόμενο απόγευμα άρχισε μια μικρή ενόχληση, δεν ξαναπήγα για τρέξιμο αλλά κάποιες μέρες χρειάστηκε να περπατήσω αρκετά. Ίσα που το νιώθω στην πίεση, τα πρωινά δεν υπάρχει ενόχληση αλλά καθώς προχωρά η μέρα εμφανίζεται και προς το τέλος της μέρας είναι παραπάνω από σαφές αλλά όχι έντονο. Του βάζει λίγο πάγο και του κάνω ήπιες μαλάξεις αλλά κλείνω βδομάδα με μικρή βελτίωση και το νιώθω σαν να μπαγιάτεψε, κάτι που δεν μου αρέσει. Με βλέπω να αναγκάζομαι να τρέξω το μαραθώνιο με το ένα πόδι
Συνάδελφε τραυματία εύχομαι όλα να πάνε καλά

..
ALEXANDRA Posted - 04/11/2017 : 20:29:15
quote:
Originally posted by Picard

Πλέον δεν υπάρχει πόνος ούτε όταν το πιέζω ούτε όταν περπατάω. Πουθενά. Το σημείο είναι 2 cm κάτω από το φουσκωμένο μέρος αρκετά μακριά δηλαδή από τον αχίλλειο. Το ξεκουράζω αρκετά και βάζω θερμοφόρα 2-3 φορές την ημέρα. Η προσοχή στη διατροφή είναι φαντάζομαι για να μην πάρω κιλά. Καλά είμαι ο μόνος χωρίς πτυχίο ?



Εσύ δεν χρειάζεσαι πτυχίο διοτι μονο ρωτας. Αν τυχει κ απαντησεις πουθενα, θα σου ζητήσουμε. Θα ερθει και σενα η σειρα σου. 😂


Picard Posted - 04/11/2017 : 20:08:35
Πλέον δεν υπάρχει πόνος ούτε όταν το πιέζω ούτε όταν περπατάω. Πουθενά. Το σημείο είναι 2 cm κάτω από το φουσκωμένο μέρος αρκετά μακριά δηλαδή από τον αχίλλειο. Το ξεκουράζω αρκετά και βάζω θερμοφόρα 2-3 φορές την ημέρα. Η προσοχή στη διατροφή είναι φαντάζομαι για να μην πάρω κιλά. Καλά είμαι ο μόνος χωρίς πτυχίο ?

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000