Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Triathlons, ultramarathons and ambitious baking

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Rigelian Δημοσιευτηκε - 22/11/2018 : 09:51:59
Triathlons, ultramarathons and ambitious baking: why is modern leisure so competitive?

Εξαιρετικά ενδιαφέρον, προς γενικότερο προβληματισμό, διαβάστε το!

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2018/nov/21/triathlons-ultramarathons-and-ambitious-baking-why-is-modern-leisure-so-competitive
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
gargadua Posted - 25/11/2018 : 22:36:20
Αν πίνω πολύ είμαι κατακριτέος και θέλω ψυχολογική στήριξη
αν τρώω πολύ είμαι κατακριτέος και επίσης θέλω στήριξη, διατροφολόγους κλπ
ΑΝ ΟΜΩΣ μαζεύω περιττό νόμιμο χρήμα δεν είμαι κατακριτέος ούτε χρειάζομαι στήριξη! Είμαι απλά πετυχημένος!! Έλεος...
Στο έγραψα πριν, χρειάζεται 1 μέτρο... Η κοινωνία μας πλέον δεν θέλει πετυχημένους, χρήσιμους θέλει.

Μην ξεχνάς ότι οποιοδήποτε λαμόγιο στην νομιμοποίηση μη ηθικών πράξεων στηρίζεται. Και το πετυχαίνει!
Και η οπλοκατοχή στας ΗΠΑ νόμιμη είναι, δεν είναι όμως ηθική.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Rigelian Posted - 25/11/2018 : 21:25:58
Μα δεν έχει καμία απολύτως σημασία αν είναι περιττά, αφού τα θέλεις, αφού μπορείς, αφού είναι νόμιμα. Αν γουστάρεις δώσ'τα, αν όχι κράτα τα, αν πάλι θέλεις, πέταξέ τα!

Ηθική και νομιμότητα πρέπει να συμβαδίζουν, αλλιώς χαθήκαμε! Δηλαδή: Όταν κάνεις κάτι νόμιμο, η συζήτηση περί ηθικής είναι καφενειακή!
gargadua Posted - 24/11/2018 : 21:42:42
Και 1 ταψί σπανακόπιτα εφόσον αποκτήθηκε νόμιμα και φορολογημένα είναι θεσπέσιο και αρκετό, όμως αν έχω 10 ταψιά σπανακόπιτα μου είναι περιττά. Θα χοντρύνω αδίκως ενώ θα μπορούσα να καλύψω και τις ανάγκες άλλων που δεν έχουν ούτε το ταψί σκέτο! Πολύ πιθανό αν έχω τόσο πολύ σπανακόπιτα να την πετάω στο τοίχο για να δω τι ήχο βγάζει!!!!

Εδώ που τα λέμε, θα κινδύνευα και λιγότερο...από κάποιον που δεν θα έδινε τίποτα από την σπανακόπιτα που απέκτησε νόμιμα και αφορολόγητα.

Τα παραδείγματα των πλουσίων που κάνουν αγαθοεργίες ενώ έχουν πατήσει επί πτωμάτων πριν, δεν με αγγίζουν.

Η ηθική δεν συμβαδίζει πάντα με την νομιμότητα ή και δω διαφωνείς;




Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Rigelian Posted - 24/11/2018 : 20:21:24
quote:
Originally posted by gargadua

Στην Κίνα δεν μ΄ακούνε... ακόμα. Βέβαια δεν γνωρίζω στην άλλη πλευρά του ωκεανού την "χαρά" της ανεξέλεκ... συγνώμην, ελεύθερης αγοράς τι κάνουν στους πολίτες!

Προσωπικά όπως δεν θα έκανα παρέα κάποιον που έχει εμμονή με το τρέξιμο και τις επιδόσεις έτσι και δεν θα έκανα παρέα με κάποιον που έχει στο μυαλό του μόνο το χρήμα.

Η απόκτηση υπερβολικού πλούτου σε κάνει να σκέφτεσαι μόνο αυτόν και γι΄αυτό η ζωή σου γίνεσαι στρεσογόνα. Δεν απολαμβάνεις τίποτα παρά μόνο την άνοδο στα νούμερα του πλούτου σου. Λογικό να βρίσκεσαι στη τσίτα ακόμα και όταν νομίζεις ότι κάνεις χόμπυ.

Όποτε έχεις λίγο χρόνο(23΄) ρίξε 1 ματιά στο τρεξιματικό βιντεάκι σχετικά με το doping (άσχετο) στους Κενυάτες και προσπάθησε να δεις, την υπερπροσπάθεια για τον καθημερινό επιούσιο.
https://www.youtube.com/watch?v=J0ej5k_SxUs


Κωστή όλα μέτρο θέλουν.



Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Θα δω το βιντεάκι!
Το μέτρο είναι υποκειμενικό.
Αυτό που απολαμβάνεις εσύ δεν το απολαμβάνει ο άλλος και αντίστροφα.

Πλούτος που αποκτήθηκε νόμιμα και φορολογημένα δεν πρέπει να μπαίνει σε καμία άλλη κρίση.
Rigelian Posted - 24/11/2018 : 20:19:14
quote:
Originally posted by RiffRaff

Αν δεν έγραφα από κινητό, θα σου έφερνα και το κλασικό παράδειγμα του καπνιστή σχετικά με το πού μπορεί να φτάσει η ελευθερία του καθενα μας έναντι αυτής του άλλου. Επιφυλάσσομαι για κάποια άλλη στιγμη.

--------------------------
Run-time Error



Γι αυτό θα πρέπει να ξεχωρίζουμε την απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από τη δαιμονοποίηση του καπνίσματος γενικώς. Να παραθέσω Αριστείδη Χατζή:
https://www.protagon.gr/apopseis/se-poion-anikei-to-swma-mas-44341711297?fbclid=IwAR1T0T_Sqcf1rLTs4OXNGIGGTWTL1_KAzvVSWdIzmfTKgziSAWsqBY2GPEI
Rigelian Posted - 24/11/2018 : 20:16:49
Σύντροφοι, αγνοείτε τα βασικά της Εξέλιξης των Ειδών! Προτείνω να διαβάσετε Dawkins, θα γράψω λία περισσότερα προς απάντηση αργότερα ή μετά το 10ρι του ΣΔΥΑ αύριο! Διαφορές πάντα θα υπάρχουν και αυτές μας πάνε μπροστά, όπως υπάρχουν σε όλα τα άλλα ανώτερα θηλαστικά που ζουν σε αγέλες. Ας σβήσει από τον πλανήτη ο άνθρωπος, όπως τόσα είδη πριν και όπως τόσα είδη μετά, so what? Η Γη, το ηλιακό σύστημα, ο Γαλαξίας μας, το Σύμπαν είναι απείρως πιο μεγάλα από τον άνθρωπο.

Το βασικό λάθος που κάνεις RiffRaff, αν μου επιτρέπεις, είναι ότι ο πλούτος είναι σταθερός. ΔΕΝ είναι! Ούτε είναι zero sum game!
gargadua Posted - 24/11/2018 : 19:17:00
Στην Κίνα δεν μ΄ακούνε... ακόμα. Βέβαια δεν γνωρίζω στην άλλη πλευρά του ωκεανού την "χαρά" της ανεξέλεκ... συγνώμην, ελεύθερης αγοράς τι κάνουν στους πολίτες!

Προσωπικά όπως δεν θα έκανα παρέα κάποιον που έχει εμμονή με το τρέξιμο και τις επιδόσεις έτσι και δεν θα έκανα παρέα με κάποιον που έχει στο μυαλό του μόνο το χρήμα.

Η απόκτηση υπερβολικού πλούτου σε κάνει να σκέφτεσαι μόνο αυτόν και γι΄αυτό η ζωή σου γίνεσαι στρεσογόνα. Δεν απολαμβάνεις τίποτα παρά μόνο την άνοδο στα νούμερα του πλούτου σου. Λογικό να βρίσκεσαι στη τσίτα ακόμα και όταν νομίζεις ότι κάνεις χόμπυ.

Όποτε έχεις λίγο χρόνο(23΄) ρίξε 1 ματιά στο τρεξιματικό βιντεάκι σχετικά με το doping (άσχετο) στους Κενυάτες και προσπάθησε να δεις, την υπερπροσπάθεια για τον καθημερινό επιούσιο.
https://www.youtube.com/watch?v=J0ej5k_SxUs


Κωστή όλα μέτρο θέλουν.



Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
RiffRaff Posted - 24/11/2018 : 17:03:14
Αν δεν έγραφα από κινητό, θα σου έφερνα και το κλασικό παράδειγμα του καπνιστή σχετικά με το πού μπορεί να φτάσει η ελευθερία του καθενα μας έναντι αυτής του άλλου. Επιφυλάσσομαι για κάποια άλλη στιγμη.

--------------------------
Run-time Error
RiffRaff Posted - 24/11/2018 : 17:00:56
@Rigelian, για κάθε σταρλετίτσα που βγάζει 80 μύρια το χρόνο, αλλά δεν τρώει γιατί πρέπει ο "δελτοειδής" να έχει γράμμωση για να τα κάνει 85, υπάρχουν 80 εκατομμύρια συνάνθρωποι πχ στην Υεμένη που πεθαίνουν (κυριολεκτικά) απτην πείνα.
Ο μισός πλανήτης πεθαίνει της πείνας και ο άλλος μισός τρέχει στα γυμναστήρια να χάσει το περιττό βάρος. Αυτά όλα είναι απότοκα της απληστίας του ανθρώπου που τόσο ελαφρά τη καρδία επικροτείται.
Δεν ξέρω για τον @gargadua, αλλά, όπως άλλοι πιστεύιυν σε θρησκείες, εγώ πιστεύω στις αρχές διατήρησης πάνω στις οποίες είναι δομημένη όλη η φύση.
Ο άνθρωπος ως εδος έχει τέτοια χαρακτηριστικά που θα του επέτρεπαν να ζει πάνω στη Γη πολύ καλά και σε αγαστή συμβίωση με όλα τα υπόλοιπα είδη (στην κυριολεξία) μέχρι να σβήσει ο Ήλιος. Αλλά, η απληστία του είναι αυτή που δε θα του το επιστρέψει. Μικροσκοπικά, παίρνοντας ένα snapshot του ρου της ιστορίας, η ΑΔ μας λέει πως για να έχει η σταρλετίτσα (ή ένας εφοπλιστής ή μία μεγάλη χώρα) τα πολλά, πολλοί άλλοι θαχουν λ8γα, ελάχιστα ή καθόλου. Μακροσκοπικά, οι ΑΔ μας λένε πως ο άνθρωπος θα σβήσει πολύ γρήγορα απτον πλανήτη, τουλάχιστον αναλογικά με τα τεχνικά του χαρακτηριστικά και το πού θα μπορούσαν να τον οδηγήσουν αυτά. Και μάλλον θα το αξίζει...

--------------------------
Run-time Error
Rigelian Posted - 24/11/2018 : 15:54:27
Gargadua, RiffRaff, σας ακούνε κάποιοι και εφαρμόζουν τις σκέψεις σας: https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-11-21/beijing-to-judge-every-resident-based-on-behavior-by-end-of-2020?fbclid=IwAR3-K8NjkSIeI5SekprYZnHh-LD1ITbsiA9fdiIpZbAwqn-kTYLVNugGlR4
Mikekan Posted - 23/11/2018 : 21:50:03
Εξαιρετικό άρθρο. Thanks for sharing
gargadua Posted - 23/11/2018 : 21:08:13
Μακάρι να τα κέρδιζες!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
RiffRaff Posted - 23/11/2018 : 20:18:49
quote:
Originally posted by Rigelian

Βασίλη, το καλό και το καλό είναι σχετικά και θέματα ορισμών. Μην αφήνεσαι σε ενοχικότητες που παράγονται και παράγουν ολοκληρωτικές νοοτροπίες. Δεν είναι και δεν πρέπει να είναι ούτε νόρμα ούτε κανόνες κοινωνικής συμβίωσης ό,τι φαίνεται σε εσένα ή σε εμένα παράλογο.
Αν δεν καταλαβαίνεις την απληστία, βασικό και θεμελιώδες χαρακτηριστικό των θηλαστικών που ζουν σε αγέλες, πρόβλημα...

Και 80 και 100 εκατομμύρια σε έναν χρόνο, τι να κάνουμε; Αν μπορούσα, ας τα κέρδιζα εγώ!



Για κάθε σταρλετίτσα "busy doing nothing" για την οποία με τόση ευκολία αποδεχόμαστε πως είναι φυσιολογικό να καθαρίζει ένα κάρο μιλιόνια, αξιωματικά (αλλά no αξιοκρατικό at all) θα υπάρξουν και ένα σωρό συνάνθρωποί μας που θα ζούνε στην ανέχεια. Αν αποδεχόμαστε τόσο αβίαστα κάτι τέτοιο, αυτό σημαίνει πως έχουμε αποτύχει ως είδος. Φυσικά και θα έπρεπε να υπάρχει ένα άνω όριο στο οτιδήποτε. Ας πούμε, σε ένα κόσμο που όλοι θα μπορούσαν να απολαμβάνουν 3 ή 5 χιλιάρικα, όχι ως χρήμα, αλλά ως αντίστοιχο αγαθών, θα είχες μία κοινωνία κατά 99,9% ευχαριστημένη. Απτην άλλη, αυτό που περιγράφεις είναι η βάση για τη δημιουργία μιας "ζούγκλας". Θα μπορούσα να το δεκτώ ως προσέγγιση και βάση συζήτησης μόνο στην περίπτωση που το 25-30% του πλούτου δεσμευόταν για να εξασφαλιστεί πως το κάτω όριο της κατανομής θα βρισκόταν σε ένα ελάχιστο αποδεκτό επίπεδο κανονικής διαβίωσης. Σε αυτήν την περίπτωση, μοίρασε το υπόλοιπο σε συνθήκες σκληρού καπιταλισμού. Αλλά πρώτα εξασφάλισε τους αδύναμους ή και αυτούς που απλά δε θέλουν να είναι υποχρεωμένοι συνεχώς να ψάχνουν τα περισσότερα...

--------------------------
Run-time Error
Rigelian Posted - 23/11/2018 : 16:13:55
Βασίλη, το καλό και το καλό είναι σχετικά και θέματα ορισμών. Μην αφήνεσαι σε ενοχικότητες που παράγονται και παράγουν ολοκληρωτικές νοοτροπίες. Δεν είναι και δεν πρέπει να είναι ούτε νόρμα ούτε κανόνες κοινωνικής συμβίωσης ό,τι φαίνεται σε εσένα ή σε εμένα παράλογο.
Αν δεν καταλαβαίνεις την απληστία, βασικό και θεμελιώδες χαρακτηριστικό των θηλαστικών που ζουν σε αγέλες, πρόβλημα...

Και 80 και 100 εκατομμύρια σε έναν χρόνο, τι να κάνουμε; Αν μπορούσα, ας τα κέρδιζα εγώ!
trexantiris Posted - 23/11/2018 : 12:08:06
quote:
Originally posted by Rigelian

Triathlons, ultramarathons and ambitious baking: why is modern leisure so competitive?

Εξαιρετικά ενδιαφέρον, προς γενικότερο προβληματισμό, διαβάστε το!

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2018/nov/21/triathlons-ultramarathons-and-ambitious-baking-why-is-modern-leisure-so-competitive



Και παλαιότερα ένα χόμπι μπορούσε να μπει στη «δίνη» της ανταγωνιστικής παρουσίας (οι αγώνες αθλημάτων αποτελεί κλασικό παράδειγμα), απλά αυτό που θίγει για μένα περισσότερο το άρθρο είναι πως η τεχνολογία και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης (ή οι διάφορες εκπομπές κλπ) μπορούν να μετατρέψουν το οποιοδήποτε χόμπι σε ένα πεδίο λαμπρής ανταγωνιστικής αντιπαράθεσης! Και εδώ αρχίζουν τα διάφορα θέματα!

Όντως ενδιαφέρων η ανάλυση του άρθρου Κώστα.


Free your feet...free your senses!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000