Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Μαραθώνιος Ρόττερνταμ 2019

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
sugar Δημοσιευτηκε - 27/03/2019 : 00:34:37
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ....

"SUGAR"..TO ΑΡΓΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΤΕ!!!
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
nikkapen Posted - 10/05/2019 : 15:54:32
ευχαριστω για τις πληροφοριες.Το ηξερα οτι ακριβαινουν υπερβολικα τα ξενοδοχεια και προλαβα ευτυχως να κλεισω ενα οικονομικο για μενα και τον φιλο μου.Η εγγραφη παει για Σεπτεμβριο οπως ειπες και μενει το αεροπορικο εισιτηριο,που υπολογιζω να παει γυρω στα 160ε.Δεν θελω να διαθεσω πολλα χρηματα γιατι εχω παει στην Ολλανδια και γιατι θα τρεξω τον Νοεμβρη τον μαραθωνιο της Φλωρεντιας.

Τρεχω αρα υπαρχω.
Bloom Posted - 10/05/2019 : 09:21:07
Σεπτέμβριο ανοίγουν οι εγγραφές. Μέχρι το Δεκέμβριο η τιμή εγγραφής είναι (σχετικά) χαμηλή. Αν όμως θες να βρεις καλό ξενοδοχείο (καλό σημαίνει κοντά στην εκκίνηση σε λογική τιμή) ίσως πρέπει να κλείσεις από ακόμα πιο νωρίς. Εγώ πέρσι και φέτος, Οκτώβριο δεν έβρισκα παρά μόνο από τετράστερο και πάνω. Για Airbnb δεν ξερω τι παίζει. Δεν το χρησιμοποιώ.
nikkapen Posted - 10/05/2019 : 01:36:12
θα τον τρεξω κι εγω πρωτα ο Θεος το 2020.Ξερετε ποτε ανοιγουν οι εγγραφες;Γραφει in the fall,αλλα αν και εχω το proficiency δεν καταλαβαινω

Τρεχω αρα υπαρχω.
sugar Posted - 09/05/2019 : 10:12:29
ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΕ ΤΗΝ TRANSAVIA ΕΚΛΕΙΣΑ ΜΕ 100 ΕΥΡΩ ΜΕ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ...
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΣΑΙΤ ΓΙΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΚΑΙ ΦΘΗΝΑ...ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΦΘΗΝΟ...ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΝ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΟΣΟ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...ΓΙΑ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΡΕΙΣ ΣΤΟ FB ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ!!!


"SUGAR"..TO ΑΡΓΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΤΕ!!!
Bloom Posted - 05/05/2019 : 18:05:38
150 τα αεροπορικά, 250 με 350 το δίκλινο για δύο διανυκτερεύσεις, 60 η εγγραφή αν κλείσεις εγκαίρως. Από το Άμστερνταμ στο Ρότερνταμ είναι 17 ευρώ το τρένο, υπολόγιζε 12 με 15 ευρώ τη μέρα για φαγητό. Συνολική ελάχιστη κατανάλωση 620 ευρώ.
Pantazis Posted - 04/05/2019 : 14:17:49
Κόστος για ένα άτομο ;
sugar Posted - 24/04/2019 : 09:34:12
ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΡΟΤΤΕΡΝΤΑΜ...ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥ !!!
ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ ΞΥΠΝΑΣ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ..ΤΡΩΣ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΣΟΥ...ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΜΠΑΝΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ...10 ΤΟ ΠΡΩΙ !!! Η ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΔΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΜΠΛΟΚ ΚΑΘΕ ΜΠΛΟΚ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΛΑΓΟΥΣ ΑΝΑ 10 ΛΕΠΤΑ...ΕΓΩ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΠΛΟΚ ΜΕ ΛΑΓΟΥΣ 03,20 ΚΑΙ 03,30...Η ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΔΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΑΡΧΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΟΒΟΛΙΣΜΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ (ΥΠΕΡΟΧΟ ΚΤΗΡΙΟ) ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΧΙΛ.ΠΕΡΝΑΣ ΤΗΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΓΕΦΥΡΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΕΡΑΣΜΟΥΣΜΠΕΡΓΚ ΜΕ ΤΑ ΚΑΡΑΒΑΚΙΑ ΚΑΤΩ ΝΑ ΚΟΡΝΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΛΟΗΓΙΔΕΣ ΝΑ ΡΙΧΝΟΥΝ ΝΕΡΑ!!! ΥΠΕΡΟΧΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ...ΟΛΗ ΕΥΘΕΙΑ...ΠΕΡΝΑΣ ΑΠΟ ΟΥΡΑΝΟΞΥΣΤΕΣ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΝΤΙΖΑΙΝ...ΑΠΟ ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΗΣ ΦΕΓΕΝΟΡΤ..ΑΠΟ ΛΙΜΝΕΣ...ΠΑΡΚΑ...ΔΑΣΑΚΙ ( ΜΕΤΑ ΤΟ 35 ΚΜ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ)...ΚΥΒΙΚΑ ΣΠΙΤΑΚΙΑ..ΞΑΝΑ ΤΗΝ ΓΕΦΥΡΑ...ΚΑΙ ΤΕΡΜΑΤΙΖΕΙΣ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ!!! ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΤΕΡΜΑΤΙΖΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!! ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ...ΜΑ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ...ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΡΟΤΤΕΡΝΤΑΜ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΕΝΘΑΡΥΝΟΥΝ...ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ 15000 ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΝΑ ΣΥΝΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΒΕΡΟΛΟΝΟ ΣΤΟ ΡΕΚΟΡ...Ο ΠΡΩΤΟΣ ΕΚΑΝΕ 02.04 !!!! ΤΕΛΕΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ...ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΑΘΛΗΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΣΕ ΤΑΞΗ... ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΙΑ Ο3,3Ο ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 30 ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΑΣΜΑ 03.34 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΑ ΤΟ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΕΡΜΑΤΙΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΛΑΓΟ ΤΟΥ 03.40 ΣΤΗΝ 3234 ΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 15,000 ΑΘΛΗΤΕΣ!!! ΝΟΜΙΖΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 22 ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥΣ ( ΟΙ 6 ΕΞΩ ) ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ...ΣΑΣ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ !!!

"SUGAR"..TO ΑΡΓΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΤΕ!!!
sugar Posted - 12/04/2019 : 00:16:48
quote:
Originally posted by zoro

Ακόμη στα ξένα είστε παιδιά;
Εντυπώσεις απο την διοργάνωση;



ΣΕ ΛΙΓΟ ΦΙΛΕ !!!

"SUGAR"..TO ΑΡΓΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΤΕ!!!
tolisxlv Posted - 10/04/2019 : 14:31:34
Ο καιρος τη μερα του αγωνα αρκετα ζεστος,σε καποια ανοικτα σημεια χτυπαγε και λιγο αερακι κοντρα,δηλαδη συνθηκες θα ελεγα οχι τοσο ιδανικες.
Η διαδρομη αρκετα καλη σε εικονες,περασαμε παρκα γεφυρες με τον κοσμο στο δρομο να ενθαρρυνει αρκετα θα ελεγα,αρκετες φορες φωναξαν το ονομα μου ειδικα οταν πηγαινα να κοψω χαμος...
Η τροφοδοσια στην αρχη με τα ποτηρακια μου εσπασε τα νευρα το σφουγγαρακι που ειχαν για καπακι,στην πορεια το αγαπησα
Τεραστιοι παγκοι με νερο,ισοτονικο που δεν επαιζε να μην παρεις και δευτερη φορα αν ηθελες.
Στο αγωνιστικο κομματι τωρα εκανα 3.14.30 δυο λεπτα πανω απο το PB μου
με στοχο να το σπασω αλλα μετα το 30 εκοψα να βγει ο αγωνας.
Δεδομενο των συνθηκων ειμαι ευχαριστημενος.
zoro Posted - 09/04/2019 : 21:47:14
Ακόμη στα ξένα είστε παιδιά;
Εντυπώσεις απο την διοργάνωση;
sugar Posted - 08/04/2019 : 01:27:17
quote:
Originally posted by Bloom

Όχι, πολύ δυστυχώς δε μένω Ρόττερνταμ, μένω Λάρισα (γκαμώ το), αλλά ρώτα με ότι θες. Στο FB με βρίσκεις ως Nick Katsamakas


OK ΦΙΛΟΣ!!!

"SUGAR"..TO ΑΡΓΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΤΕ!!!
Bloom Posted - 03/04/2019 : 11:31:51
Όχι, πολύ δυστυχώς δε μένω Ρόττερνταμ, μένω Λάρισα (γκαμώ το), αλλά ρώτα με ότι θες. Στο FB με βρίσκεις ως Nick Katsamakas
sugar Posted - 03/04/2019 : 00:02:02
ΒΛΟΟΜ MEΝΕΙΣ ΡΟΤΕΡΝΤΑΜ??? ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΡΕΙΣ ΣΤΟ FB ???
ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ....


"SUGAR"..TO ΑΡΓΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΤΕ!!!
sugar Posted - 02/04/2019 : 17:03:38
quote:
Originally posted by Bloom

quote:
Originally posted by VLASAKIS MICHALIS

Εύκολη διαδρομή, γρήγορη, φανταστική συμμετοχή κόσμου, πολύ περισσότερη από την Αθήνα, αλλά από παροχές στους δρομείς απαραδεκτοι. Κάθε 5χμ πολύ μικρή ποσότητα νερού και ισοτονικού σε κυπελλάκι...



Ανακριβές! Γιατί, δίνουν βέβαια μόνο ένα κυπελλάκι νερό, αλλά μπορείς να πάρεις όσα κυπελλάκια θες (εκτός κι αν ντρέπεσαι). Μετά τα 30 χλμ οι σταθμοί νερού γίνονται πιο συχνοί. Και κάθε 5 χλμ είναι μια χαρά, μη λεμε ότι θέλουμε.

Εμένα, αυτό που μου άρεσε στο Ρόττενταμ είναι η ώρα εκκίνησης, 10:00. Ξυπνάς σαν άνθρωπος στις 8:00 και είσαι άνετος κι ωραίος στην εκκίνηση. Κάποια τιπς από κάποιον που το έχει τρέξει πέντε φορές: 1) Μην υποτιμάτε τις αποστάσεις στο Ρόττερνταμ, είναι πολύ απλωμένο. Οπότε, αποφύγετε το βολτάρισμα την παραμονή του αγώνα (μεγάλος πειρασμός η βόλτα στο Ρόττερνταμ, γιατί η πόλη είναι μια φουτουριστική ουτοπία, σα σκηνικό μελλοντολογικής ταινίας) και να υπολογίζετε πως ακόμα κι αν σας φαίνεται κοντά, μπορεί να έχετε κάμποσο περπάτημα για την εκκίνηση. Από την άλλη, η εκκίνηση έχει πλέον πολύ κόσμο, οπότε πέρσι, για να φύγει το γκρουπ των τεσσάρων ωρών πήρε δέκα λεπτά μετά το μπαμ. 2) Όποιος πληρώνει στο Ρόττερνταμ για το πάστα πάρτυ (17 ευρώ) είναι κορόιδο (συγνώμη). Στο Σεντράαλ Στατσιόν (Centraal Station), κατεβαίνοντας από την αποβάθρα 11, κοιτάμε αριστερά και βλέπουμε ένα μαγαζί που πουλάει μακαρονάδες σε χάρτινα κουτάκια. Η κανονική μερίδα κάνει 4 ευρώ. Έχει και μεγάλη (τεράστια) μερίδα, αλλά δε θυμάμαι τιμή. 3) Η διαδρομή είναι εύκολη. Γενικώς επίπεδη και θεωρείται από τις πιο γρήγορες διαδρομές στον κόσμο. Στο Ρόττερνταμ έχουν γίνει τρία παγκόσμια ρεκόρ. Παρόλα αυτά, η διαδρομή δεν είναι "ταψί", όπως στο Βερολίνο. Η γέφυρα Εράσμουσμπρούχ είναι κρεμαστή, οπότε έχει τις κλίσεις της. Το δύσκολο δεν είναι στην εκκίνηση (η εκκίνηση δίνεται μπροστά από τη γέφυρα), αλλά στην επιστροφή, όταν τη συναντάς μετά το 25 χιλιόμετρο, γιατί έχει ένα χιλιόμετρο ανηφόρας. Μετά πάντως, ως το κέντρο έχει κατηφόρα. Κατά τα άλλα, η διαδρομή είναι επίπεδη - μόνο δύο υπόγειες διαβάσεις βάζουν κλίση. 4) Ο κόσμος: μιλώ εδώ για το "γκρουπ" των 3:30 ως 4:00: Πουθενά στο Ρόττερνταμ ο δρομέας δεν είναι μόνος. Και μέχρι το 18 χιλιόμετρο έχει μπούγιο. Πολυκοσμία έχει γενικώς μέχρι το 30, οπότε λόγω "τοίχου" πολλοί κόβουν και ξαφνικά ο κόσμος αραιώνει. 5) Το κοινό: καμία σχέση με τους ιθαγενείς στην Ελλάδα: όλη η πόλη βγαίνει στο δρόμο να δουν τους δρομείς. Αν είσαι σε καλή κατάσταση και δυνατός, δεν ασχολούνται, αν όμως δουν να δυσκολεύεσαι, σε παροτρύνουν. Το σύστημα Galloway δε γίνεται να εφαρμοστεί στο Ρόττερνταμ - μόλις πιάσεις να περπατήσεις, όλο το κοινό σε παροτρύνει να ξανατρέξεις.

Αυτά... Αν ο καιρός είναι όπως δειχνουν οι προγνώσεις, θα κάνετε ένα φανταστικό αγώνα. Αν βγάλει όμως αέρα (οι προγνώσεις μέχρι χτες δεν έλεγαν για αέρα), να ξέρετε πως έχω ζήσει δύο φορές το Ρόττερνταμ με αέρα (όχι την ημέρα του αγώνα) τόσο, που ήταν αδύνατο να περπατήσεις χωρίς να χρειαστεί να πιαστείς από κάπου. Αν τώρα βγάλει ήλιο, οι συνθήκες του αγώνα, παρά το μεγάλο γεωγραφικό πλάτος, άνετα προσομοιαζουν μια ωραία ηλιόλουστη ελληνική άνοιξη - με λίγα λόγια, μην υποτιμάτε τον ολλανδικό ήλιο.



ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΑ !!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΦΙΛΕ...

"SUGAR"..TO ΑΡΓΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΤΕ!!!
Bloom Posted - 02/04/2019 : 10:14:02
quote:
Originally posted by VLASAKIS MICHALIS

Εύκολη διαδρομή, γρήγορη, φανταστική συμμετοχή κόσμου, πολύ περισσότερη από την Αθήνα, αλλά από παροχές στους δρομείς απαραδεκτοι. Κάθε 5χμ πολύ μικρή ποσότητα νερού και ισοτονικού σε κυπελλάκι...



Ανακριβές! Γιατί, δίνουν βέβαια μόνο ένα κυπελλάκι νερό, αλλά μπορείς να πάρεις όσα κυπελλάκια θες (εκτός κι αν ντρέπεσαι). Μετά τα 30 χλμ οι σταθμοί νερού γίνονται πιο συχνοί. Και κάθε 5 χλμ είναι μια χαρά, μη λεμε ότι θέλουμε.

Εμένα, αυτό που μου άρεσε στο Ρόττενταμ είναι η ώρα εκκίνησης, 10:00. Ξυπνάς σαν άνθρωπος στις 8:00 και είσαι άνετος κι ωραίος στην εκκίνηση. Κάποια τιπς από κάποιον που το έχει τρέξει πέντε φορές: 1) Μην υποτιμάτε τις αποστάσεις στο Ρόττερνταμ, είναι πολύ απλωμένο. Οπότε, αποφύγετε το βολτάρισμα την παραμονή του αγώνα (μεγάλος πειρασμός η βόλτα στο Ρόττερνταμ, γιατί η πόλη είναι μια φουτουριστική ουτοπία, σα σκηνικό μελλοντολογικής ταινίας) και να υπολογίζετε πως ακόμα κι αν σας φαίνεται κοντά, μπορεί να έχετε κάμποσο περπάτημα για την εκκίνηση. Από την άλλη, η εκκίνηση έχει πλέον πολύ κόσμο, οπότε πέρσι, για να φύγει το γκρουπ των τεσσάρων ωρών πήρε δέκα λεπτά μετά το μπαμ. 2) Όποιος πληρώνει στο Ρόττερνταμ για το πάστα πάρτυ (17 ευρώ) είναι κορόιδο (συγνώμη). Στο Σεντράαλ Στατσιόν (Centraal Station), κατεβαίνοντας από την αποβάθρα 11, κοιτάμε αριστερά και βλέπουμε ένα μαγαζί που πουλάει μακαρονάδες σε χάρτινα κουτάκια. Η κανονική μερίδα κάνει 4 ευρώ. Έχει και μεγάλη (τεράστια) μερίδα, αλλά δε θυμάμαι τιμή. 3) Η διαδρομή είναι εύκολη. Γενικώς επίπεδη και θεωρείται από τις πιο γρήγορες διαδρομές στον κόσμο. Στο Ρόττερνταμ έχουν γίνει τρία παγκόσμια ρεκόρ. Παρόλα αυτά, η διαδρομή δεν είναι "ταψί", όπως στο Βερολίνο. Η γέφυρα Εράσμουσμπρούχ είναι κρεμαστή, οπότε έχει τις κλίσεις της. Το δύσκολο δεν είναι στην εκκίνηση (η εκκίνηση δίνεται μπροστά από τη γέφυρα), αλλά στην επιστροφή, όταν τη συναντάς μετά το 25 χιλιόμετρο, γιατί έχει ένα χιλιόμετρο ανηφόρας. Μετά πάντως, ως το κέντρο έχει κατηφόρα. Κατά τα άλλα, η διαδρομή είναι επίπεδη - μόνο δύο υπόγειες διαβάσεις βάζουν κλίση. 4) Ο κόσμος: μιλώ εδώ για το "γκρουπ" των 3:30 ως 4:00: Πουθενά στο Ρόττερνταμ ο δρομέας δεν είναι μόνος. Και μέχρι το 18 χιλιόμετρο έχει μπούγιο. Πολυκοσμία έχει γενικώς μέχρι το 30, οπότε λόγω "τοίχου" πολλοί κόβουν και ξαφνικά ο κόσμος αραιώνει. 5) Το κοινό: καμία σχέση με τους ιθαγενείς στην Ελλάδα: όλη η πόλη βγαίνει στο δρόμο να δουν τους δρομείς. Αν είσαι σε καλή κατάσταση και δυνατός, δεν ασχολούνται, αν όμως δουν να δυσκολεύεσαι, σε παροτρύνουν. Το σύστημα Galloway δε γίνεται να εφαρμοστεί στο Ρόττερνταμ - μόλις πιάσεις να περπατήσεις, όλο το κοινό σε παροτρύνει να ξανατρέξεις.

Αυτά... Αν ο καιρός είναι όπως δειχνουν οι προγνώσεις, θα κάνετε ένα φανταστικό αγώνα. Αν βγάλει όμως αέρα (οι προγνώσεις μέχρι χτες δεν έλεγαν για αέρα), να ξέρετε πως έχω ζήσει δύο φορές το Ρόττερνταμ με αέρα (όχι την ημέρα του αγώνα) τόσο, που ήταν αδύνατο να περπατήσεις χωρίς να χρειαστεί να πιαστείς από κάπου. Αν τώρα βγάλει ήλιο, οι συνθήκες του αγώνα, παρά το μεγάλο γεωγραφικό πλάτος, άνετα προσομοιαζουν μια ωραία ηλιόλουστη ελληνική άνοιξη - με λίγα λόγια, μην υποτιμάτε τον ολλανδικό ήλιο.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000