Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Οξείδωση μεταλλίων από υγρασία

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
bpet76 Δημοσιευτηκε - 22/04/2019 : 00:22:41
Μετά από μια διαρροή υγρασίας στην ντουλάπα μου πολλά από τα μετάλλια που φύλαγα εκεί έχουν εμφανίσει είτε σκουριά είτε αυτό το πράσινο χρώμα της μούχλας πάνω στο μέταλλο. Υπάρχει λύση στο να τα επαναφέρω όσο το δυνατόν στην αρχική τους κατάσταση;
5   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
VLASAKIS MICHALIS Posted - 27/04/2019 : 20:20:07
Θα πάρεις από σούπερ μάρκετ ένα σωληνάριο άσπρης κρέμας που γυαλίζουν τα ασημικά.Εγώ την πήρα από τον Μασούτη.Καθάρισα πάνω από 15 μετάλλια και έγιναν καινούρια.Στην συνέχεια τα έβαλα το καθένα χωριστά σε νάυλον polybag για να μην έρχονται σε επαφή με τον αέρα και το οξυγόνο και παραμένουν εδώ και χρόνια λαμπερά.Αφήνεις την κρέμα πάνω τους για δέκα λεπτά και σκουπίζεις με πανί.Κάντο και μη το ψάχνεις...
rafdesipris Posted - 25/04/2019 : 00:14:54
quote:
Originally posted by Georgios50

Σπρέι WD-40. Μια άλλη καλή λύση είναι και η ανακύκλωση και το πρόβλημα πάαααεει.

ok



Είναι δοκιμασμένο αυτό από κάποιον;
Και μένα τα παλιά μετάλλια του ΚΜΑ έχουν οξείδωση. Τους είχα στείλει ένα μνμ στο fb, απάντησαν ότι θα το εξετάσουν αλλά δεν επανήλθαν πότε
Etien Posted - 23/04/2019 : 08:06:24

Καλημέρα σας!!

Εγω παιδιά , έτσι απλά τα έχω πανωτα κρεμασμένα σε ένα καρφι .....απο το 2010....δεν έχει διαβρωθεί η σκουριάσει κανένα !

Ευχαριστω !!


https://panosmaltezos.wordpress.com
Georgios50 Posted - 22/04/2019 : 19:32:15
Σπρέι WD-40. Μια άλλη καλή λύση είναι και η ανακύκλωση και το πρόβλημα πάαααεει.

ok
MANOLO13 Posted - 22/04/2019 : 09:36:31
Καλημέρα και εγω το ίδιο πρόβλημα έχω με τα μετάλλια των μαραθώνιο εύχομαι κάποια λύση.Ευχαριστω

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000