Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 10αρι μαραθωνίου Αθήνας

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
ilias137 Δημοσιευτηκε - 01/11/2019 : 12:11:04
Καλημέρα σε ολόκληρη την δρομική παρέα.Πρόκειται να τρέξω στο 10αρι του μαραθωνίου και θα ήθελα μια περιγραφή της διαδρομής.Την έχω δει και στο site του μαραθωνίου αλλά προτιμώ τις προσωπικές απόψεις.Έτρεξα πρόσφατα στο 10αρι της Πάτρας με 3 προπονήσεις μετά τη καλοκαιρινή ραστώνη.45,30 έκανα.Από τότε ψιλοσοβαρέυτηκα με 4 τρεξίματα/βδομάδα 12-14 χμ,2 γυμναστήριο ενδυνάμωση και 1 ποδήλατο 40 χμ αρβάλα.Αναρωτιέμαι αν η διαδρομή προσφέρεται για κάτι καλύτερο χρονικά.Βέβαια είναι και θέμα μέρας..βασικά ευχαρίστηση πάνω απ όλα και όπως βγει.Καλή συνέχεια με υγεία!
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
lenin67 Posted - 12/11/2019 : 12:28:07
Για όσους δε βιάζονται και δε θέλουν να πληρώσουν, νομίζω ότι κάθε χρόνο, λίγο καιρό μετά τους αγώνες, μπορούν οι δρομείς να τυπώσουν δωρεάν το πιστοποιητικό με την επίδοση και φωτογραφίες. Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος...
Portolanos Posted - 11/11/2019 : 21:49:00
quote:
Originally posted by fastslowrunner

Ξέρουμε αν δημοσιεύονται κάπου φωτογραφιες από τον αγώνα?



www.marathonphotos.com
SIT Posted - 11/11/2019 : 19:24:20
Καλή διοργάνωση όπως σε όλες τις διαδρομές του διημέρου. Οι ανηφόρες απαρατήρητες σε τύπους που τρέχουμε βουνό! Εορταστικό κλίμα με πολύ κόσμο και πολλούς από άλλες χώρες. Η ώρα του σούρουπου πολύ όμορφη για τέτοιο μαζικό τρέξιμο.
Και λίγη γκρίνια! Κακή η εκφώνηση στην αφετηρία και χωρίς πολλές πληροφορίες στα (άθλια) αγγλικά, ιδίως εκείνες που δινόταν στα ελληνικά για την ασφάλεια των συμμετεχόντων κατά το σκοτάδι. Όσοι τερματίζαμε στα 45' λεπτά περίπου, στο μισοσκόταδο, δεν ήταν αναμμένα τα φώτα στους δρόμους, θα μπορούσε στην επόμενη διοργάνωση να προβλεφθεί. Στην Ηρώδου Αττικού, σκοτάδι και στο τέλος ένας προβολέας κατευθείαν στα μάτια. Δεν ξέρω αργότερα αν φωτίστηκε. Συγχαρητήρια σε όλους τους δρομείς.
fastslowrunner Posted - 11/11/2019 : 19:06:24
Ξέρουμε αν δημοσιεύονται κάπου φωτογραφιες από τον αγώνα?
Deorum Posted - 11/11/2019 : 14:12:47
quote:
Originally posted by lenin67

Για έναν ακόμη χρόνο έτρεξα το 10άρι του ΚΜΑ. Νομίζω ότι ήταν πολύ καλή η ιδέα να γίνει Σάββατο απόγευμα αντί για Κυριακή πρωί. Ειδικά στο τέλος με τον προβολέα κόντρα στην τελική ευθεία για το καλλιμάρμαρο, ήταν άλλη αίσθηση! Χρόνος 56' 05 ", μια χαρά για την ηλικία των 52... Βέβαια, για να γκρινιάξω λίγο, στο βασικό πακέτο φέτος δεν είχε τεχνικό μπλουζάκι (πέρυσι είχε) και όπως κάθε χρόνο, το endomondo βρίσκει την απόσταση 10,25 km... Το μετάλλιο το βρήκα όμορφο και την ιδέα για τα επόμενα χρόνια με τα γράμματα που θα σχηματίσουν τη λέξη ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ έξυπνη και εθιστική! Να είμαστε καλά να τρέχουμε κάθε χρόνο!



To endomondo λογικό να μετρήσει 10,25... αν μέτραγε ακρίβως 10, ή έστω 10,05 θα ανησυχούσαμε ότι έλειπαν λίγα μέτρα.
lenin67 Posted - 11/11/2019 : 14:03:40
Για έναν ακόμη χρόνο έτρεξα το 10άρι του ΚΜΑ. Νομίζω ότι ήταν πολύ καλή η ιδέα να γίνει Σάββατο απόγευμα αντί για Κυριακή πρωί. Ειδικά στο τέλος με τον προβολέα κόντρα στην τελική ευθεία για το καλλιμάρμαρο, ήταν άλλη αίσθηση! Χρόνος 56' 05 ", μια χαρά για την ηλικία των 52... Βέβαια, για να γκρινιάξω λίγο, στο βασικό πακέτο φέτος δεν είχε τεχνικό μπλουζάκι (πέρυσι είχε) και όπως κάθε χρόνο, το endomondo βρίσκει την απόσταση 10,25 km... Το μετάλλιο το βρήκα όμορφο και την ιδέα για τα επόμενα χρόνια με τα γράμματα που θα σχηματίσουν τη λέξη ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ έξυπνη και εθιστική! Να είμαστε καλά να τρέχουμε κάθε χρόνο!
ilias137 Posted - 11/11/2019 : 10:11:31
10αρι λοιπον φετος μιας και εδω και 2 χρονια με ταλαιπωρει το ποδι μου και δεν κανω και πολλα πολλα προπονητικα.Σας ειχα ρωτησει για τη διαδρομη.Τελικα μου φανηκε πολυ νορμαλ.Γλυκιες ανηφορες και μετα το Ερρικος Ντυναν παρταρα εκανα.Το απολαυσα παρα παρα πολυ.Ετρεξε και η κοπελα μου για πρωτη φορα και ενθουσιαστηκε.Με μενα κοουτς για ενα μηνα προπονηθηκε.Πιστευω οτι ο χορος του τρεξιματος την κερδιζει και αυτο με γεμιζει με μεγαλη χαρα!Εκεινη τελειωσε την κουρσα σε 1.04.49 και εγω 44.38,1 λεπτο κατω απο την Πατρα πριν ενα μηνα.Βγαλαμε και τελειες φωτο..μαγεια!!Την αλλη μερα πηγαμε στο σταδιο και υποδεχθηκαμε τους φιλους μας..συγκινηθηκα μιας και 2 απ αυτους εγω τους εβαλα το μικροβιο του τρεξιματος.Για μενα αυτο ειναι το μεγαλυτερο κερδος που εχω καταφερει στο τρεξιμο.Να παρακινω ανθρωπους να ερχονται στο χορο.Υπεροχο διημερο,μοναδικα συναισθηματα!!Και του χρονου με υγεια!!
papako Posted - 10/11/2019 : 16:58:27
συγχαρητήρια.
φυσικά και παίρνει βελτίωση. είναι και δύσκολος αγώνας.
Αν θέλεις γράψου στο 10η του ΣΔΥΑ που γίνετε σε δυο Κυριακές στα μέρη σου και είναι φλατ διαδρομή.


________
Στέφανος
Portolanos Posted - 10/11/2019 : 13:55:51
Καλησπερα σε ολους!
Ονομαζομαι Γιαννης και μενω Γλυφαδα.
Ασχολουμαι με το ποδηλατο και τα brevets,αλλα απο τον Μαρτιο φετος ξεκινησα και τρεξιμο.
ΧΘες ολοκληρωσα το 10 αρι,με χρονο 56:29
Παιρνω σιγουρα βελτιωση,παρολο τα 46 μου χρονια,και τα 82 μου κιλα.
Θα τα λεμε....
ilias137 Posted - 03/11/2019 : 18:47:50
Ας κατέβω λοιπόν την Ηρώδου Αττικου με 3.50/χμ και ας μπω στο στάδιο αρχοντικά αφού πρώτα θα έχω συρθεί στις ανηφόρες. .
quote:
Originally posted by stageone

quote:
Originally posted by ilias137

Δεν ζω Αθήνα για να πάω στο 10αρι του ΣΔΥΑ. Ούτε μιλάω για κανένα φοβερό χρόνο. Απ τη στιγμή που δεν είμαι σε θέση να κάνω κάτω από 40.Τελικά όμως υπάρχει κάποιος που έχει τρέξει το 10αρι της κλασικής να μοιραστεί τις εμπειρίες του;;;

Με ρεκόρ διαδρομής στο 48, η εμπειρία μου είναι η εξής:

Το πρώτο κομμάτι είναι κατηφορικό και μαζί με τον ενθουσιασμό και την ένταση του κόσμου μπορείς να παρασυρθείς.
Ακολουθεί ένα δύσκολο κομμάτι με κορύφωση την ανηφορική διαδρομή μέχρι την αναστροφή στο Ερ. Ντινάν.
Ύστερα το πιο γρήγορο τμήμα με κατηφόρα και all in ρυθμό μέχρι τον τερματισμό.

Δεν είναι διαδρομή που προσφέρεται για ρεκόρ, αλλά το γρήγορο 2ο μισό το κάνει απολαυστικό.

stageone Posted - 03/11/2019 : 14:52:47
quote:
Originally posted by ilias137

Δεν ζω Αθήνα για να πάω στο 10αρι του ΣΔΥΑ. Ούτε μιλάω για κανένα φοβερό χρόνο. Απ τη στιγμή που δεν είμαι σε θέση να κάνω κάτω από 40.Τελικά όμως υπάρχει κάποιος που έχει τρέξει το 10αρι της κλασικής να μοιραστεί τις εμπειρίες του;;;

Με ρεκόρ διαδρομής στο 48, η εμπειρία μου είναι η εξής:

Το πρώτο κομμάτι είναι κατηφορικό και μαζί με τον ενθουσιασμό και την ένταση του κόσμου μπορείς να παρασυρθείς.
Ακολουθεί ένα δύσκολο κομμάτι με κορύφωση την ανηφορική διαδρομή μέχρι την αναστροφή στο Ερ. Ντινάν.
Ύστερα το πιο γρήγορο τμήμα με κατηφόρα και all in ρυθμό μέχρι τον τερματισμό.

Δεν είναι διαδρομή που προσφέρεται για ρεκόρ, αλλά το γρήγορο 2ο μισό το κάνει απολαυστικό.
ilias137 Posted - 02/11/2019 : 17:25:23
Βασικά και εγώ αυτό θα ήθελα. Στο δεύτερο μέρος να πάω κοντά στο 4.Ως τότε όμως με τι πας;;Για να βγει ίσως 43 τελικός χρόνος.
quote:
Originally posted by denvas

Θα έλεγα ότι το πιο δύσκολο κομμάτι είναι από το Μέγαρο Μουσικής έως τη Λεωφ.Αλεξάνδρας, και ειδικά το τέλος του κομματιού. Βέβαια όταν μιλάμε για κάποιον που κάνει under 40, ενώ εγώ είμαι στο 43, το δύσκολο και το εύκολο είναι σχετικά!!! Εμένα στόχος είναι να φτάσω στην αναστροφή (Ντινάν/5.8κμ) γρήγορα μεν άνετα δε, ώστε στην κατηφόρα να μπορώ να πιάσω ρυθμό κοντά στο 4.

denvas Posted - 02/11/2019 : 11:44:31
Θα έλεγα ότι το πιο δύσκολο κομμάτι είναι από το Μέγαρο Μουσικής έως τη Λεωφ.Αλεξάνδρας, και ειδικά το τέλος του κομματιού. Βέβαια όταν μιλάμε για κάποιον που κάνει under 40, ενώ εγώ είμαι στο 43, το δύσκολο και το εύκολο είναι σχετικά!!! Εμένα στόχος είναι να φτάσω στην αναστροφή (Ντινάν/5.8κμ) γρήγορα μεν άνετα δε, ώστε στην κατηφόρα να μπορώ να πιάσω ρυθμό κοντά στο 4.
mikesf Posted - 01/11/2019 : 22:58:39
Μετά την αναστροφή στο Ντύναν σπάσε τα κοντέρ.
ilias137 Posted - 01/11/2019 : 19:43:06
Δεν ζω Αθήνα για να πάω στο 10αρι του ΣΔΥΑ. Ούτε μιλάω για κανένα φοβερό χρόνο. Απ τη στιγμή που δεν είμαι σε θέση να κάνω κάτω από 40.Τελικά όμως υπάρχει κάποιος που έχει τρέξει το 10αρι της κλασικής να μοιραστεί τις εμπειρίες του;;;

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000