Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Σύγκριση απόδοσης

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
dargyropoulos Δημοσιευτηκε - 06/01/2020 : 17:41:00
Καλησπέρα

Κάνω το εξής πείραμα στην προπόνησή μου.
Φοράω ένα Garmin 220 και κρατάω στο αριστερό χέρι το κινητό με την ανάλογη εφαρμογή για τρέξιμο. Πιο συχνά χρησιμοποιώ την εφαρμογή της Nike. Πρακτικά, το κινητό είναι σχεδόν πάνω από το ρολόι, ότι πιο κοντινό σε απόσταση μπορώ να πετύχω.

Βλέπω πως η απόκλιση στην απόσταση είναι σχετικά σημαντική. Συνήθως τρέχω σε κυκλική διαδρομή σε τοπικό γήπεδο, όταν η εφαρμογή του κινητού έλεγε 5 χλμ το ρολόι έλεγε 5,45 χλμ. Είναι λογικό; μπορεί να γίνει κάποια διόρθωση;

Ευχαριστώ
9   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
tromeus Posted - 11/01/2020 : 13:21:08
quote:
Originally posted by dargyropoulos

Δεν το ήξερα, βέβαια δεν είμαι και κανένας σούπερ γρήγορος!!!


Ειναι αληθες. Με 1 Hz (μια μετρηση ανα δευτερολεπτο) συχνοτητα ανανεωσεως στιγματος που υποστηριζουν τα chipset των ρολογιων και των κινητων, ας υποθεσουμε οτι καποιος τρεχει με ταχυτητα 3 m/s (μετρα το δευτερολεπτο η 10,8 χιλιομετρα ανα ωρα) σε μια ευθεια των 100 μετρων.
Παντα υποθετικα εστω οτι σε καθε σημειο της διαδρομης η θεση του και το στιγμα που υπολογιζει το GPS συμπιπτουν. Σε 33 δευτερολεπτα ( περιοδους μετρησεων ) το GPS θα υπολογισει 33 x 3 = 99 μετρα, η 34 x 3 = 102 μετρα με μια μετρηση παραπανω.
Τωρα ας παρουμε εναν αλλο δρομεα που τρεχει με ταχυτητα 5 m/s (μετρα το δευτερολεπτο η 18 χιλιομετρα ανα ωρα) σε μια ευθεια των 100 μετρων. Τωρα ναι μεν το GPS θα υπολογισει σωστα 20 x 5 = 100 μετρα σε 20 περιοδους μετρησεων, αλλα με μια μετρηση παραπανω στην αναστροφη ας πουμε, βγαινει στις 21 x 5 = 105 μετρα ( 105 - 102 = 3 μετρα παραπανω απο τον αργο δρομεα ).
Μεσα σε εναν στιβο με πολλες αναστροφες ( κλειστες στροφες ), μπορεις να δεις πως αυτα τα λαθη σωρευονται. Βεβαιως υπαρχουν αλγοριθμοι σε καθε εφαρμογη που διορθωνουν τετοια λαθη αλλα μια αποκλιση απο 2,5% εως 10% παντα θα υπαρχει.


dargyropoulos Posted - 11/01/2020 : 09:31:55
Δεν το ήξερα, βέβαια δεν είμαι και κανένας σούπερ γρήγορος!!!
gbakas Posted - 08/01/2020 : 13:05:49
Ενας παράγοντας που πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου είναι και η ταχύτητα που τρέχεις μέσα στο γήπεδο.
Όσο γρηγορότερα τόσο μεγαλύτερη η απόκλιση από την πραγματική απόσταση. !!
dargyropoulos Posted - 07/01/2020 : 20:35:04
τις 2 επόμενες φορές θα προσπαθήσω να τρέξω στο 1ο καιτο τελευταίο (6ο) κουλουάρ για να κάνω την σύγκριση στις αποστάσεις!!!
Deorum Posted - 07/01/2020 : 09:34:52
quote:
Originally posted by dargyropoulos

Στα 5 χλμ κάνω κάτι λιγότερο από 12 γύρους, σύμφωνα με το ρολόι. Σύμφωνα με την ανάλυση, οι 10 γύροι είναι 4,22 χλμ. δηλαδή 422 μέτρα ανά γύρο, κοντά σε αυτό που μου λες. Στο επόμενο πέρασμα το ρολόι μου λέει 4,65 και η εφαρμογή πως έχω ήδη φτάσει τα 5 χλμ...
Σε έναν αγώνα που έτρεξα τον Σεπτέμβριο, 21 χλμ το ρολόι δυστυχώς έμεινε από μπαταρία (δική μου αμέλεια να την φορτίσω το προηγούμενο βράδυ) και η εφαρμογή που έδειξε 27 χλμ που αποκλείεται να έκανα όσο ζιγκ ζαγκ και να έκανα... Έφτασα μάλιστα να ανταλλάσσω μηνύματα με την Nike και να μου λένε πες μας πόσα χλμ έκανες και σε τι χρόνο για να το "φτιάξουμε"!!!



Όταν είσαι σε γήπεδο δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην εμπιστευτείς το γήπεδο το ίδιο και να παρακάμψεις εντελώς ρολόγια-κινητά-gps.

Γενικά μιλώντας στο γήπεδο οι αποκλίσεις είναι... ότι ναναι. Θα έλεγα είναι πολύ περισσότερο από 100-150μ στα 10χλμ. 100μ-150μ στα 10χλμ είναι συνήθως σε έναν κανονικό αγώνα δρόμου που δεν έχει 25 κλειστές κυκλικές στροφές.

Πάντως μεταξύ κινητού-ρολογιού, θα εμπιστευόμουν το ρολόι.
dargyropoulos Posted - 06/01/2020 : 22:18:40
Στα 5 χλμ κάνω κάτι λιγότερο από 12 γύρους, σύμφωνα με το ρολόι. Σύμφωνα με την ανάλυση, οι 10 γύροι είναι 4,22 χλμ. δηλαδή 422 μέτρα ανά γύρο, κοντά σε αυτό που μου λες. Στο επόμενο πέρασμα το ρολόι μου λέει 4,65 και η εφαρμογή πως έχω ήδη φτάσει τα 5 χλμ...
Σε έναν αγώνα που έτρεξα τον Σεπτέμβριο, 21 χλμ το ρολόι δυστυχώς έμεινε από μπαταρία (δική μου αμέλεια να την φορτίσω το προηγούμενο βράδυ) και η εφαρμογή που έδειξε 27 χλμ που αποκλείεται να έκανα όσο ζιγκ ζαγκ και να έκανα... Έφτασα μάλιστα να ανταλλάσσω μηνύματα με την Nike και να μου λένε πες μας πόσα χλμ έκανες και σε τι χρόνο για να το "φτιάξουμε"!!!
papako Posted - 06/01/2020 : 21:53:54
τα καινούρια κινητά έχουν καλό GPS.
Ο Χολαργός, το νταμάρι δηλαδή, με τον καινούριο στίβο είναι 400ρης. Οπότε μπορείς την επόμενη φορά να κάνεις 5 χλμ στην εσωτερική και να δεις πιο από τα δυο κάνει το σωστό μέτρημα.

Γενικά να περιμένεις λάθη στον στίβο αλλά όχι πάνω από 100/150 μετρά στα 10.000
Σε ένα κανονικό στίβο ο κάθε διάδρομος είναι μεγαλύτερος από τον εσωτερικό του κατά 7,5 μετρά. Κανε τους υπολογισμούς σου πριν ξεκινήσεις και να προσπαθείς να μην αλλάζεις διάδρομο.

________
Στέφανος
dargyropoulos Posted - 06/01/2020 : 21:36:38
Πιο συχνά πάω στον Χολαργό και τρέχω μεταξύ μεσαίου και εξωτερικού κουλουάρ. Νομίζω πως η ένδειξη του ρολογιού είναι πιο ακριβής πάντως.
Έχεις κάποιο hint;
tromeus Posted - 06/01/2020 : 20:07:32
Μεσα σε γηπεδο ολες οι δορυφορικες μετρησεις αποστασεων αποτυγχανουν. Αυτο γινεται γιατι οι στροφες ειναι πολυ κλειστες και οι ευθειες πολυ βραχεις. Ως συνεπεια θα υπαρχει αποκλιση απο το σημειο που καταγραφει ο δορυφορος την δεδομενη χρονικη στιγμη και το σημειο που πραγματικα βρισκεσαι, ακομη και στην μεγιστη ρυθμιση ανανεωσεως του στιγματος και μαλιστα στην τεθλασμενη.
Μπορεις να μου πεις σε ποιο γηπεδο τρεχεις και σε ποιο κουλουαρ ακριβως?

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000