Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Σύλληψη Παναγιώτη Παπαβασιλείου

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Kostasxalarosxiastos Δημοσιευτηκε - 17/02/2020 : 10:00:02
ΟΣΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ ΕΝΔΙΑΦΈΡΟΝΤΑΙ ΘΑ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΗΘΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΤΟΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ.ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ Η ΛΑΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΔΡΟΜΕΩΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΑΥΤΗ.

AVE, SALVE,XAΙΡΕ, ΣΠΟΛΛΑΤΗ, ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΣ!
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Kostasxalarosxiastos Posted - 21/02/2020 : 13:02:10
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΩΣ ΛΑΟΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΜΑΣ ΧΑΛΙΑ!!!

AVE, SALVE,XAΙΡΕ, ΣΠΟΛΛΑΤΗ, ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΣ!
Deorum Posted - 21/02/2020 : 11:13:45
quote:
Originally posted by Deorum

Θα σας το έκανα Συριζαικό τώρα, αλλά έχε χάρη. Δεν είναι ο πρώτος διοργανωτής που πριν ή μετά τον αγώνα, έδινε εξηγήσεις στο αστυνομικό τμήμα. Ίσως είναι ο πρώτος που ακούτε εσείς.



.... αυτό πάει και στην παραπάνω φρέσκια είδηση... Χρόνια τώρα γίνονται αυτά. Σε πολύ χειρότερο βαθμό, όχι απλά δια της απουσίας, αλλά με ενεργές καταγγελίες και μηνύσεις από άλλες επίσημες ομοσπονδίες.
Deorum Posted - 21/02/2020 : 09:47:32
https://www.protothema.gr/sports/article/977091/apisteuto-ki-omos-alithino-katigoroumenoi-se-dikastirio-gia-agona-ragbi-sti-larisa/

Δείτε και αυτό.
Όταν σας λέω για Τρίαθλο, είναι η ίδια ομοσπονδία (η ΕΟΜΟΠ) που κηνυγάει και όσους παίζουν RUGBY!

Και σημειώστε πως στην περίπτωση του RUGBY δεν έχουμε να κάνουμε με κλείσιμο δρόμων, ή χρήση κάποιου παράνομα δημόσιου χώρου.
ΑΠΛΑ ΕΠΑΙΞΑΝ ΜΠΑΛΙΤΣΑ! χωρίς την άδεια τους.
SKOTEINOS Posted - 20/02/2020 : 17:08:55
Και μην γελάσει κανείς για το χαρτάκι που γράφει ΦΠΑ, κάτω από την επιστολή της Περιφέρειας!!!!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
Deorum Posted - 20/02/2020 : 17:01:38
Βοηθώντας τον φίλο "SKOTEINO"
ποστάρω για λογαριασμό του τα σχετικά.



SKOTEINOS Posted - 20/02/2020 : 16:49:06
Και μάλιστα ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΩ ΕΔΩ ΤΟ ΘΕΜΑ...ΑΡΜΟΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΔΙΝΕ ΑΔΕΙΑ ΣΤΟΝ κο ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΗΤΑΝ Η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΠΕΛΟΠΟΝΝΉΣΟΥ!!!!
ένα απο τα προαιρετικά χαρτιά που ζητάει - το πιο δύσκολο, είναι η άδεια του ΣΕΓΑΣ!!!
Ο ΣΕΓΑΣ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ ΤΑ 15,5χλμ. το πήγαινε στην Περιφέρεια, και η Περιφέρεια θα του απάνταγε , ΄΄οτι μιας και δεν υπάρχει θεσμοθετημένο όργανο που να σου δώσει άδεια για τέτοιου είδους αγώνα, ΟΚ είναι σαν να την πήρες΄΄
Αυτή θα ήταν η απάντηση και θα σας ανεβάσω σε λίγο την απάντηση που είχα πάρει εγώ τότε για τους ΑΘΑΝΑΤΟΥΣ!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
SKOTEINOS Posted - 20/02/2020 : 16:35:40
Ε είναι αυτό ακριβώς που έκανα εγώ με τους ΑΘΑΝΑΤΟΥΣ!
Ήταν απλά τα πράγματα!
Μία επιστολή στον ΣΕΓΑΣ για την άδεια του αγώνα - ο ΣΕΓΑΣ απαντάει, δεν υπόκειται στις δικές μου διατάξεις, το δίνεις στην Αστυνομία και η Αστυνομία το έπαιζε Πόντιος Πιλάτος και ΄΄ένιπτε τας χείρας της΄΄....οπότε ούτε γάτα, ούτε ζημιά, ούτε αυτόφωρα, ούτε τίποτα, και θα ήμασταν όλοι εντάξει τώρα!!!!

Αλλά πραγματικά....ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ....

Βλέπω κάποιους ΄΄μεγαλοκαρχαρίες΄΄ παλιούς γραφικούς του χώρου στα facebook, να φωνάζουν, να ουρλιάζουν....να το παίζουν υποστηρικτες και θιασώτες του χώρου κλπ.κλπ.κλπ....ΟΚ όλα αυτά...ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΑΝ ΕΥΚΟΛΑ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΜΟΛΙΣ ΧΡΟΝΙΑ, ΕΔΙΝΑΝ ΕΝΤΟΛΕΣ ΚΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΑΝ ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΤΟΥΣ, ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ.....ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ Ο κος ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΤΑΧΑ ΜΟΥ ΚΆΠΟΙΟ ΧΑΤΗΡΑΚΙ!!!!!!

Τα ξεχάσαμε αυτα;;;και τώρα για να ΄΄πολεμήσουμε τον κακό Δρακουμέλ(ΣΕΓΑΣ), το παίζουμε ΤΣΕ ΓΚΕΒΑΡΑ, ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΗ;;;;

Και τώρα ξαφνικά λειτουργούν ως οι δικηγόροι του!!!!

Μήπως τελικά ο ΄΄ΣΕΓΑΣ΄΄ , είναι μέσα στο ΄΄σπίτι μας΄΄;;;;

ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ Η ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ, ΤΗΣ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑΣ, ΤΗΝ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ.....Συνεχίζεται!!!!!


Συγγνώμη...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΩ!
Και οι λίγοι ΄΄αυλικοί΄΄ που τους έχουν μείνει ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΟΥΝ!

Ο συγκεκριμένος ΤΟΤΕ Πρόεδρος για 2-3 χρόνια, ΓΙΑ ΙΔΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕ ΣΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΤΟΥ, ΝΑ ΒΆΛΕΙ ΠΟΥΛΜΑΝ....και μετά από απαίτηση δικιά μου, και κανα δυο ακόμα , ξαναέβαλε ο Σύλλογος πούλμαν για να κατέβει!!!!


Αεί σιχτίρ....τα είπα.....

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
Deorum Posted - 20/02/2020 : 16:04:44
http://www.runningnews.gr/item.php?id=44910

Διαβάστε προσεκτικά την επιστολή.
Δεν έφαγε ποτέ πόρτα από τον ΣΕΓΑΣ ο κος. Παπαβασιλείου.
Deorum Posted - 20/02/2020 : 13:26:30
quote:
Originally posted by SKOTEINOS

Στέφανε...όπως τα είπες!!!!

Εγώ με τον ΔΡΟΜΟ ΤΩΝ ΑΘΑΝΑΤΩΝ που μας πέρασε, αποφάσισα ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ!!!!

Μάζεψα από 10 διαφορετικές υπηρεσίες τα χαρτιά που μου ζήτησαν...περνάει ο ΄΄...μημένος΄΄ και από 3 νομούς!!!!
τα μάζεψα, τα υπέβαλα στον ΣΕΓΑΣ, μου απάντησαν ότι είμαστε αναρμόδιοι για υπεραπόσταση, τα έστειλα στην Αστυνομία και μου είπαν είσαι ΟΚ, προχώρα!!!Ειδικά αφού δεν κλέινεις δρόμους!
Μάλιστα έφτασα μέχρι τον ΔΙΟΙΚΗΤΗ ΠΕΛΟΠΟΝΝΉΣΟΥ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ!!!!
Ήθελα το παράδειγμα μου, να γίνει μπούσουλας και να βοήθαγα και άλλους παρόμοιους αγώνες, για το πώς θα κινηθούν ανάλογα!!!!

Κοιτάχτε....και ας παρεξηγηθώ από τους διάφορους γραφικούς ΄΄επαναστατες του μώλου΄΄...το πράγμα είναι κάπου στην μέση!!!
Σίγουρα θέλει κάπως κοντρολάρισμα και ρεγουλάρισμα!
Και στον ΣΕΓΑΣ μέσα λένε, ότι ο εν λόγω νόμος έχει σκοτεινά σημεία και πρέπει να επανεξεταστει - δεν το αρνούνται!!!!
Απλά πρέπει να βρεθεί ένας εύκολος τρόπος να γίνει αυτό!
Εγώ θεωρώ στην περίπτωση του κου Παπαβασιλείου, ότι η τοπική αστυνομία ΈΚΑΝΕ ΚΑΚΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ - ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ, υπάρχει αποδεδειγμένα ΄΄σφίξιμο΄΄!
Αυτά από εμένα!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015



Αυτό ακριβώς.
Το πράγμα είναι μπερδεμένο!
Και αν δεν έχεις τα κουράγια του Σκοτεινού, ή κάνα δικηγόρο γάτα από πίσω να σε κατευθύνει... 80 χρονών άνθρωπος, την πατάς γιατί οι διαδικασίες έχουν γίνει ΒΑΣΑΝΟ.
Το πρόβλημα είναι στο νόμο, που έχει ασάφειες μεγάλες και σκοτεινά σημεία.
Ξαναλέω δεν θέλω αν βγάλω λάδι τον ΣΕΓΑΣ ή τον κάθε ΣΕΓΑΣ, οι οποίοι σε άλλους χρόνικες στιγμές έχουν τις ευθύνες τους, αλλά εδώ , άμεσα τουλάχιστον, δεν είναι τόσο απλό το πράγμα.
Deorum Posted - 20/02/2020 : 12:28:44
Δεν το λέει. Απλά το περιμένουν όλοι. Και αν το λέει, δεν ξέρεις σε τι βαθμό το λέει.
αντίθετα υπογράφουν όλοι μια υπεύθυνη δήλωση που είναι πολύ συγκεκριμένη και γράφει ότι τρέχεις με δική σου ευθύνη, ειδικά σε θέματα της ατομικής σου υγείας.
Δεν έχει να κάνει μόνο με το τρέξιμο αυτό.
Rigelian Posted - 20/02/2020 : 12:25:24
"Αν όμως τρέχεις σε αγώνα, ξαφνικά η ζωή σου είναι υπό την προστασία της διοργάνωσης. "
Ναι, διότι η διοργάνωση στο λέει και υποχρεούται να το κάνει. Ξέρεις από την αρχή ότι αν τρέχεις μόνος παίρνεις τα ρίσκα σου ενώ αν τρέχεις σε αγώνα υπάρχει (θεωρητικά, τουλάχιστον) κάποια μεγαλύτερη "προστασία".
Deorum Posted - 20/02/2020 : 11:21:00
Παιδιά ακόμα και το θέμα της ευθύνης ή της ασφάλειας είναι εντελώς υπερβολικό.
Βλέπω αγώνα, μιλάμε για ένα 10άρι εντός πόλης, και σκάνε μύτη, 2 ασθενοφόρα, καμιά 30ριά άτομα του ερυθρού σταυρού, πάνοπλα, ειδοποιούνται τα κατά τόπους νοσοκομεία...

Εντάξει δεν πάμε στον πόλεμο, δλδ έλεος.
Απλά στην Ελλάδα όλοι θέλουν να έχουν τον ποπό τους καλυμμένο. Η έννοια της ατομικής ευθύνης δεν υπάρχει όπως σε άλλες χώρες. Άλλος είναι υποχρεωμένος να σε προστατεύσει, να σε σώσει κτλ. Εσύ (ο δρομέας, ο ορειβάτης, ο κολυμβητής κτλ) δεν φταις ποτέ!. ο άλλος που δεν σε έσωσε φταίει. Έστω και αν είναι κάτι μοιραίο (βλ. καρδιακό επεισόδιο) που δυστυχώς η μοίρα σου επιφύλασσε. Έχουμε και νωπές ακόμες τις μνήμες του φίλου μας του Νικατς...
Όταν τρέχεις μόνος σου με τις παρέες σου είναι καλά. Αν όμως τρέχεις σε αγώνα, ξαφνικά η ζωή σου είναι υπό την προστασία της διοργάνωσης. Λες και είμαστε μικρά παιδιά.

Άλλο η έννοια της βαριάς αμέλειας (πχ σε έβαλα να περάσεις πάνω από μια γέφυρα που ήταν έτοιμη να πέσει = άρα παγίδα), ή υπήρχε προειδοποίηση για πλημμύρες και σε έβαλα να πας από το ποτάμι, και άλλο δεν σου είχα standby ελικόπτερο να σε σώσει επειδή εσύ (χωρίς εγώ να φταίω σε τίποτα) έπαθες πχ ανακοπή.
Υπογράφεις μια υπεύθυνη δήλωση και βγαίνεις να κάνεις ένα τρέξιμο. Τα άλλα είναι απλά να βρισκόμαστε σε δουλειά, αφορμές για να σε υποχρεώνουν να εξαρτάσαι από καμιά 10ριά φορείς επιπλέον.
SKOTEINOS Posted - 20/02/2020 : 11:16:38
Στέφανε...όπως τα είπες!!!!

Εγώ με τον ΔΡΟΜΟ ΤΩΝ ΑΘΑΝΑΤΩΝ που μας πέρασε, αποφάσισα ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ!!!!

Μάζεψα από 10 διαφορετικές υπηρεσίες τα χαρτιά που μου ζήτησαν...περνάει ο ΄΄...μημένος΄΄ και από 3 νομούς!!!!
τα μάζεψα, τα υπέβαλα στον ΣΕΓΑΣ, μου απάντησαν ότι είμαστε αναρμόδιοι για υπεραπόσταση, τα έστειλα στην Αστυνομία και μου είπαν είσαι ΟΚ, προχώρα!!!Ειδικά αφού δεν κλέινεις δρόμους!
Μάλιστα έφτασα μέχρι τον ΔΙΟΙΚΗΤΗ ΠΕΛΟΠΟΝΝΉΣΟΥ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ!!!!
Ήθελα το παράδειγμα μου, να γίνει μπούσουλας και να βοήθαγα και άλλους παρόμοιους αγώνες, για το πώς θα κινηθούν ανάλογα!!!!

Κοιτάχτε....και ας παρεξηγηθώ από τους διάφορους γραφικούς ΄΄επαναστατες του μώλου΄΄...το πράγμα είναι κάπου στην μέση!!!
Σίγουρα θέλει κάπως κοντρολάρισμα και ρεγουλάρισμα!
Και στον ΣΕΓΑΣ μέσα λένε, ότι ο εν λόγω νόμος έχει σκοτεινά σημεία και πρέπει να επανεξεταστει - δεν το αρνούνται!!!!
Απλά πρέπει να βρεθεί ένας εύκολος τρόπος να γίνει αυτό!
Εγώ θεωρώ στην περίπτωση του κου Παπαβασιλείου, ότι η τοπική αστυνομία ΈΚΑΝΕ ΚΑΚΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ - ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ, υπάρχει αποδεδειγμένα ΄΄σφίξιμο΄΄!
Αυτά από εμένα!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
papako Posted - 20/02/2020 : 10:42:04
Για να δώσει ο ΣΕΓΑΣ το ok, πρέπει ο αγώνας να διοργανώνεται/"ανήκει" από εγγεγραμμένο σε αυτόν αθλητικό σύλλογο. Από εκεί ξεκινάνε όλα και εκεί σταματάνε τα περισσότερα.

Το μεγάλο κόστος και η γραφειοκρατία νομίζω οτι περνάει σε δεύτερη μοίρα.

Προσωπικά νομίζω ότι φτάνει να δώσει την έγκριση/υποστήριξη ο Δήμος ή η περιφέρεια.

________
Στέφανος
gargadua Posted - 20/02/2020 : 07:06:24
Καλά τα γράφεις. Έριξα 1 ματιά για τα "πρέπει" ενός αγώνα στην σελίδα του ΣΕΓΑΣ. Πολύ γραφειοκρατία, λυπάμαι τους διοργανωτές!
Η αλήθεια είναι ότι δεν βρήκα κάτι παράλογο, το αντίθετο θα έλεγα. Βέβαια αυτά όταν έχεις να κάνεις με επίσημο αγώνα, τώρα για κάτι αγώνες τοπικούς που θέλουν να ενισχύσουν την αθλητική δραστηριότητα δεν καταλαβαίνω γιατί εμπλέκετε. Έχω παράδειγμα τοπικού 5αριου όπου θέλανε οι σύλλογοι(ανακοινώθηκε) και όχι ο αντιπρόσωπος του ΣΕΓΑΣ γιατί είχε επίσης παρόμοιο αγώνα σε άλλη διαδρομή, 2 μήνες μετά! Ακόμα και για τα μέτρα ασφαλείας σε αγώνες βλέπω αρκετούς εθελοντές παρά αστυνόμους και έτσι θα έπρεπε να΄ναι για να ασχοληθούν και αυτοί με κάτι σοβαρότερο. Και όταν λέμε να συνδράμει εννοούμε να σου υποδείξει τα σημεία προσοχής που θα έχει εθελοντές και τα ανάλογα βοηθήματα.
Δυστυχώς ζούμε σε 1 χώρα που αγνοούμε το δάσος.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000