Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Παπούτσια για πλατυποδία

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
IPLGR Δημοσιευτηκε - 04/05/2020 : 00:08:18
Καλησπέρα στο φόρουμ,

Καθώς ετοιμάζομαι για να μπορώ να τρέξω ημιμαραθώνιο (που δεν έχω τρέξει ποτέ), ξεκινάω σιγά σιγά να βλέπω λίγο περισσότερο το θέμα των πατουσών.

Αυτή την εβδομάδα πήγα σε ποδολόγο και παράγγειλα πάτους για να δω αν υπάρχει κάποια θετική διαφορά και μου επιβεβαίωσε πως έχω πλατυποδία, κάτι που το ήξερα φυσικά.

Προς το παρόν τρέχω με Asics Kayano 26 και Saucony ISO 5 με το 2ο να τρώει και τον περισσότερο φόρτο εργασίας ως πιο πρόσφατα αγορασμένο.

Υπάρχει κάποιος με το ίδιο θέμα με μένα; Έχετε να μου προτείνετε κάποιο παπούτσι που το βρήκατε καλό για πλατυποδία για να πάω να το δοκιμάσω όταν μπορέσω;
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Rigelian Posted - 20/08/2020 : 09:12:16
Δεν έχω πλατυποδία, έχω βλαισογωνία, πλέον με Kayano μόνο!
G. ASIMAS Posted - 19/08/2020 : 23:41:05
Τελικά παρήγγειλα τα Mizuno Wave Horizon 4... Την άλλη εβδομάδα θα τα έχω... Ελπίζω να ειναι εφαμιλα των cayano 23... Είχα αγοράσει 2 ζευγάρια και τα έλιωσα και τα 2...Για μένα τα καλύτερα cayano... Δοκίμασα τα 26 και νόμιζα ότι πάταγα σε ξύλο..

BAD WORKOUT IS NO WORKOUT
G. ASIMAS Posted - 05/08/2020 : 21:45:44
Σήμερα δοκίμασα τα Hoka arahi 4 τα Mizuno Wave horizon 4 καθώς τα Brooks adrenaline και τα Kayano 26....
Θα έλεγα ότι τα Kayano 26 είναι τα χειρότερα kayano με καλύτερο κατα τη γνώμη μου το 23... Πολύ σκληρά και άβολα... Ένιωθα σαν να έχουν πάτο από ξύλο.. Τα Brooks δεν μου κατσανε καθόλου καλά στο πόδι μου(έχω ελαφρύα πλατυποδια) τα Hoka απλά μου έμοιαζε πολύ δύσκολο να τα συνηθίσω και τέλος τα mizuno νομίζω ότι μου κατσανε ακριβώς όπως θα τα ήθελα...
Παρόλο που έχω δει πολλά reviews στο you tube από άτομα με πλατυποδια που εκθειαζουν τα 3 πρώτα εγώ δεν ένιωσα άνετα με κανένα από αυτά πάρα μόνο με τα Mizuno αν και δεν θεωρούνται και τόσο stability shoes.
Ποια είναι η γνώμη σας για αυτό το παπούτσι???
Κάνω κάποιο λάθος στην επιλογή μου???
Μήπως μετά από κάποια χλμ τρέξιμο τα άλλα μοντέλα ανταποκριθουν καλύτερα στις ανάγκες μου???
G. ASIMAS Posted - 02/08/2020 : 15:03:01
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι..
Κατ αρχήν υπάρχει μαγαζί με αθλητικά που να μπορέσω να βρω kayano wide?
Κι α δεν βρω κάτι εδώ μπορώ να παραγγείλω κάτι από το εξωτερικό???
Το νούμερο μου θα είναι το ίδιο σε normal εφαρμογή και σε wide?
G. ASIMAS Posted - 24/07/2020 : 21:58:54
Ελαφριά πλατυποδια κι εγώ...
Δεν μπορώ να περπατήσω όχι να τρέξω με τίποτε άλλο εκτως από Kayano... Τώρα φοράω τα Kayano 23 και είναι στα τελειώματα οπότε θα πάω στα 26.
Σκεφτομουν τελευταία να πάω σε γνωστό κατάστημα αθλητικων των βορείων προαστίων που σου κάνουν πελματογραφημα και μετά ανάλογα με το πάτημα σου προτείνουν και το ανάλογο παπούτσι... Να το κάνω???
Αξίζει???
Εχει δοκιμάσει κανείς???
samis Posted - 16/07/2020 : 16:14:35
ομοιοπαθής: πλατυποδία +χονδροπάθεια+μηνίσκο.. Αλλά με υπομονή τα πάντα γίνονται . Τρέχω με Asics nimbus με extra πάτους. το παπούτσι έχει βαρύνει , αλλά μέχρι Μαραθώνιο πάει καλά . Ναί , το 1ο είναι το βάρος μας. το παπούτσι είναι μία προσωπική ιστορία, κάτι που βρίσκω τέλειο , σε άλλους δεν πάει. γνώμη μου :κάπου με τις δοκιμές θα βρείς αυτό που σου ταιριάζει . ε, μην το αλλάξεις ! never
dazed Posted - 16/07/2020 : 11:14:44
τα βρήκα https://www.skroutz.gr/s/11042606/Under-Armour-Speedform-Gemini-3-1285652-005.html (85euro κάνουν εδώ, εγώ τα είχα πάρει από φυσικό κατάστημα).

Run forest run
dazed Posted - 16/07/2020 : 11:09:47
Έχω σχετικά έντονη πλατυποδία αλλά στο τρέξιμο δεν έχω αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα, συνήθως με προλαβαίνουν οι αστράγαλοι ή τα γόνατα. Υγιέστατος. Στο περπάτημα άλλη ιστορία.

Χρησιμοποιώ under armour τα τελευταία 2 χρόνια, δεν θυμάμαι μοντέλο, έκαναν περίπου 120 ευρώ

Run forest run
MARIOS2020 Posted - 24/05/2020 : 12:00:36
quote:
Originally posted by IPLGR

quote:
Originally posted by haf

Παθόν και εγώ με συνδυασμό βλαισοποδίας-πλατυποδίας...
στην αρχή νόμιζα ότι με support παπουτσια θα έλυνα το πρόβλημα μου.. μάταια όμως.. χωρίς αθλητικούς πάτους δεν μπορω να τρέξω και πάντα τους χρησιμοποιώ μαζι με support παπούτσια έπειτα από πολλές δόκιμες σε μαρκες.

Για τις προπονήσεις τρέχω με kayano 25 αφου παντα γίνονται σε βατο χωματόδρομο και σε αγώνες με ARAHI3




Αν κ έχω ξεκινήσει να δοκιμάζω άλλες μάρκες, τα καλύτερα ως τώρα ήταν τα παλιά Kayano προ 10ετίας




Συμφωνώ απόλυτα. Είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος από τα Kayano 20. Βγάζανε και πολλά χιλιόμετρα τότε. Το καλύτερο παπούτσι πάντως που έχω φορέσει ήταν το NIKE AIR ZOOM ODYSSEY...Εξαιρετικό, πολύ μαλακό, κράταγε πολύ και με διθυραμβικές κριτικές, αλλά βγήκαν μόνο 2 σειρές και ύστερα σταμάτησε. Μιλάμε για 6-7 χρόνια πίσω.
IPLGR Posted - 23/05/2020 : 20:04:17
quote:
Originally posted by haf

Παθόν και εγώ με συνδυασμό βλαισοποδίας-πλατυποδίας...
στην αρχή νόμιζα ότι με support παπουτσια θα έλυνα το πρόβλημα μου.. μάταια όμως.. χωρίς αθλητικούς πάτους δεν μπορω να τρέξω και πάντα τους χρησιμοποιώ μαζι με support παπούτσια έπειτα από πολλές δόκιμες σε μαρκες.

Για τις προπονήσεις τρέχω με kayano 25 αφου παντα γίνονται σε βατο χωματόδρομο και σε αγώνες με ARAHI3




Αν κ έχω ξεκινήσει να δοκιμάζω άλλες μάρκες, τα καλύτερα ως τώρα ήταν τα παλιά Kayano προ 10ετίας

IPLGR Posted - 23/05/2020 : 20:02:02
quote:
Originally posted by giokal

Για τα καλάμια σου, δες μήπως το πρόβλημα οφείλεται σε δυσκολία κάμψης στην άρθρωση του αστράγαλου. Τσέκαρε αν μπορείς να κάνεις βαθύ κάθισμα χωρίς να αναγκαστεις να σηκώσεις τις φτέρνες σου από το έδαφος. Αν όχι τότε το πρόβλημα σου είναι εκεί.



Μπορώ κανονικά οπότε αλλού ήταν το θέμα.
haf Posted - 22/05/2020 : 16:30:53
Παθόν και εγώ με συνδυασμό βλαισοποδίας-πλατυποδίας...
στην αρχή νόμιζα ότι με support παπουτσια θα έλυνα το πρόβλημα μου.. μάταια όμως.. χωρίς αθλητικούς πάτους δεν μπορω να τρέξω και πάντα τους χρησιμοποιώ μαζι με support παπούτσια έπειτα από πολλές δόκιμες σε μαρκες.

Για τις προπονήσεις τρέχω με kayano 25 αφου παντα γίνονται σε βατο χωματόδρομο και σε αγώνες με ARAHI3
giokal Posted - 14/05/2020 : 17:26:36
Για τα καλάμια σου, δες μήπως το πρόβλημα οφείλεται σε δυσκολία κάμψης στην άρθρωση του αστράγαλου. Τσέκαρε αν μπορείς να κάνεις βαθύ κάθισμα χωρίς να αναγκαστεις να σηκώσεις τις φτέρνες σου από το έδαφος. Αν όχι τότε το πρόβλημα σου είναι εκεί.
IPLGR Posted - 07/05/2020 : 23:36:08
Με τόσο απλό και ελαφρύ παπούτσι δεν είχα ξανατρέξει. Ήθελα να δοκιμάσω τι προτιμάει το πόδι, στήριξη ή έλειψη βάρους στο παπούτσι. Κ βλέπω να προτιμάει το πρώτο.
gargadua Posted - 07/05/2020 : 10:58:56
Μην πηγαίνεις στην άλλη άκρη. Ναι χρειάζεσαι προστασία(πχ χοντρόσολα) αλλά όχι και αλύγιστες γκουμούτσες για να τρέξεις. Ένας λόγος παραπάνω λόγω ιδιομορφίας της πατούσας. Μερικές φορές θέλουμε να πετύχουμε πολλά και γρήγορα. Συνήθως αποδεικνύεται λάθος.
Το ανυπόδητο, πχ στηρίζεται στην απλή λογική, "τρέχω μέχρι να νοιώσω πόνους. Αν δεν ξεπεράσω το σημείο αυτό χωρίς πόνους δεν συνεχίζω".
Βέβαια περί ορέξεως...

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000