Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Ποιο garmin fenix έχεις? Αξίζει τα λεφτά του?

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Kon Δημοσιευτηκε - 14/06/2020 : 18:03:19
Γειά χαρά σε όλους!
Ανοίγω αυτό το θέμα να πει όποιος θέλει τη γνώμη του από το garmin fenix που έχει και αν πραγματικά αξίζει τα λεφτά που κοστίζει.
Εγώ τρέχω με samsung gear s3 frontier και νομίζω ήρθε η ώρα να πάω σε κάτι πιο αθλητικό και με μεγαλύτερη αξιοπιστία στις μετρήσεις και ας είναι λιγότερο smart.Λοιπόν καλοβλέπω τα fenix(και σειρά 5 και σειρά 6) αλλά κολλάω λίγο στη τιμή τους.Είμαι σίγουρος ότι είναι ρολόγια με πολλές δυνατότητες τις οποίες πολύ πιθανόν να μη τις χρειαστώ αλλά ok είναι το μικρόβιο που έχει μπει μέσα μας και νομίζω όλοι εδώ μέσα καταλαβαίνετε τι ακριβώς λέω.
Ευχαριστώ και καλά τρεξίματα :-)
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Mikekan Posted - 15/07/2020 : 11:06:52
Νομίζω το μοναδικό μεινοέκτημα των Garmin είναι η έλλειψη ευκρίνιας στην οθόνη σε σχέση με ένα apple watch ας πούμε. Αλλά ή μπαταρία θα έχεις ή ευκρίνια και αυτό δεν νομίζω να αλλάξει μέσα στα επόμενα χρόνια.

========================================================================

Run, Eat, Sleep, Repeat.
akira Posted - 15/07/2020 : 10:59:42
Fenix 3HR το εχω 2 χρονια και με εχει καλυψει απολυτα με καθημερινη χρηση και το καλοκαιρι σχεδον καθε μερα στην θαλλασα, η μπαταρια του με εχει βγαλει σε αγωνα διαρκειας 10 ωρων αν και το ειχα σε power save και δεν εγραψε σωστα την αποσταση. Το gps ακριβεστατο αν και υπηρξαν γνωστοι μου οι οποιοι ειχαν θεμα με το gps που δεν εγραφε σωστα την αποσταση αλλα και καμια φορα με τους παλμους παρολο που ειχαν ζωνη, εγω που εχω και ζωνη απο παλμους δεν εχω κανενα θεμα. απο δυνατοτητες εχει σχεδον οτι εχουν και τα νεοτερα μοντελα και δεν τρωγομαι ακομα για αναβαθμιση

Τα λεμε στο τερματισμο
stavzzz Posted - 14/07/2020 : 11:22:35
Forerunner 935,πανέμορφο και κυρίως μεγάλη βοήθεια όταν αισθάνεσαι κουρασμένος.
Βγαίνει η προπόνηση σούπερ!
Είναι ρολόι που θέλεις να το φοράς πάντα.
Kimonas Posted - 14/07/2020 : 09:52:42
Καλημέρα

Fenix 3HR Titanium.
To έχω 3 χρόνια και το έχω " λιώσει " . Υπάρχουν ακόμα δυνατότητες που ανακαλύπτω.
Με " τρώει " να πάω στο 6 αλλά με καλύπτει πλήρως το 3 και " είναι πολλά τα λεφτά Άρη " ....:)
Θα σου πρότεινα να μην πας στο τελευταίο μοντέλο ότι και αν αγοράσεις, αλλά στο προηγούμενο γιατί η διαφορά στην τιμή είναι δυσανάλογη με την διαφορά στις δυνατότητες ανάμεσα στα 2 μοντέλα

hlias_3 Posted - 14/07/2020 : 08:08:54
Fenix 3HR από το Μάιο του 2015 με σχεδόν καθημερινή χρήση. Είμαι υπερευχαριστημένος και κατά τη γνώμη μου τα έχει βγάλει τα λεφτά του. Πριν ένα μήνα έσβησε η μπαταρία και πήγα στο service, πλήρωσα 146 € και σε 20 μέρες μου ήρθε η αντικατάσταση.
Άμα μου βγάλει κανά δυο χρόνια ακόμα θα τα έχω κάνει και αυτά απόσβεση.

Το μόνο πρόβλημα που έχει ( όχι μόνο το 3άρι αλλά και πολλά άλλα ρολόγια ) και δεν ξέρω αν έχει βρεθεί λύση στο Fenix 6 είναι με την κολύμβηση. Το οποίο βέβαια το γνωρίζουν και το παραδέχονται και οι ίδιοι οι άνθρωποι της Garmin, ( νομίζω μου είπαν στο service ότι στο 6άρι έχει λυθεί )
Προηγούμενο ρολόι το Suunto Quest με food POD. Δεν είχε ενσωματωμένο GPS, άπειρος και γω, τα λεφτά του δεν τα ΄βγαλε ....
Mikekan Posted - 17/06/2020 : 14:50:04
Eχω το Fenix 5 για δυο χρονια και νομιζω θα το εχω για ακομα μερικά χρόνια. Δεν μου λειπει τιποτα.

========================================================================

Run, Eat, Sleep, Repeat.
geopa Posted - 16/06/2020 : 22:07:14
Fenix 5 και να πω την αλήθεια μου ούτε το 30% των δυνατοτήτων του δεν έχω χρησιμοποιησει
Kon Posted - 16/06/2020 : 21:46:55
Από τη μια λοιπόν τρεχεις με τα πόδια και όχι με το ακριβό ρολόι και από την άλλη το ρολόι με τα προγράμματα και τα διαγράμματα ίσως σου δώσει κίνητρο να βγεις κ να βελτιωθεις.
Σκέφτεσαι δεν αξίζει να δώσεις σχεδόν ένα μισθό από την άλλη λες ένα πάθος έχω στην ουσία δεν αξίζω μια υπερβολη;Πάντως θα το πάρω το εχω δρομολογήσει απλα δεν ξέρω ακόμα ποιο μοντέλο.Ακουω γνώμες!
tromeus Posted - 16/06/2020 : 18:08:59
quote:
Originally posted by asxetos

και ομως: υπαρχει ενα πραγματακι που λεγεται mouse
χρησιμευει να πηγαινεις πανω στη σελιδα και να διαβαζεις προηγουμενα ποστς


Στραβομαρα asxetos. Δικιο εχεις. Ειμαστε και καποιας ηλικιας...
asxetos Posted - 16/06/2020 : 16:24:58
και ομως: υπαρχει ενα πραγματακι που λεγεται mouse
χρησιμευει να πηγαινεις πανω στη σελιδα και να διαβαζεις προηγουμενα ποστς
tromeus Posted - 16/06/2020 : 16:12:28
Ποιαν αποψη κατεθεσες asxetos? Δεν μας ειπες ποιο ρολοι εχεις ουτε αν αξιζει τα λεφτα του...

Ο gargadua μας ειπε εχει το 305 και το 25 και δεν χρειαζεται κατι παραπανω.

asxetos Posted - 16/06/2020 : 15:10:45
εγω προσωπικα δε ξοδευω μια περιουσια μιας και τα αγοραζω μτχ: παρατηρω οτι οσοι τα αγοραζουν ειτε εγκαταλειπουν την αθληση ειτε τους περασε η "καψα" οποτε τα ξεφορτωνονται.

Δεν εχω ακουσει απο μεσο δρομεα να αναφερει για δρασκελισμο γιατι απλα δε ξερουν τι ειναι και τη σημασια. Ο μεσος δρομεας θα τρεξει μαξ 5 χλμ ισως με βαβμακερα ρουχα μαζι με παρεα και με στοχο να τερματισει. Αλλο ο μεσος δρομεας που κοπανιεται στα σταδια και κανει διαλλειματικες (για να μη ξεχασουμε και αυτα...που βλεπουμε εκει εξω).

αλλα εδω δεν ειναι πεδιο να δει ο αναγνωστης πιος εχει τη μεγαλυερη.....αποψη αλλα να γραφτουνε και αλλες αποψεις. Οποτε εγω κατεθεσα τη δικη μου αποψη
gargadua Posted - 16/06/2020 : 12:46:35
Ναι, είναι κίνητρο...καταναλωτικό. Όπου μόδα και κατανάλωση.
Ναι, το μάτι χορταίνει.
Όχι για την προπονητική εικόνα του μέσου αθλούμενου. Προπονητικά στοιχεία χωρίς γνώσεις για ανάλυση είναι απλά νούμερα, πχ το μήκος δρασκελισμού. Κάνε μια έρευνα σε μέσους δρομείς να σου πουν τι είναι και που χρειάζεται!
Όχι δεν είναι εργομετρικό εργαλείο για τον προχωρημένο. Αυτός που επιδιώκει την βελτίωση κάνει εργομετρικό κανονικό.
Ναι δείχνει πιο πιασάρικη εικόνα για την προπόνηση αλλά δεν συμβάλει στην βελτίωση.
Τα ρολόγια δεν παρέχουν πληροφορίες εξατομικευμένης προπονητικής. Δεν χρειάζεται να πας ΤΕΦΑΑ για να το καταλάβεις.
Όχι δεν χρειάζεσαι 300-600€ για να προπονηθείς, την καταναλωτική μανία μόνο ικανοποιείς, εκεί ακριβώς που στοχεύουν και οι έρευνες που επικαλείσαι.
ΝΑΙ το ακριβό ρολόι θα μπορούσε να είναι ΕΡΓΑΛΕΙΟ εφόσον έχεις προπονητή για να βελτιώσει και να προσαρμόσει την προπόνησή σου. Σε άλλη περίπτωση θα πρέπει να ακούς τον κάθε "ειδήμονα-ημιμαθή" ή να περνάς ώρες στο διαδίκτυο(ωιμέ, πίσω στο 98!!!) μέχρι να βγάλεις άκρη με τις ενδείξεις...και αν!

Φυσικά και είναι δικαίωμα του καθενός να υποστηρίζει ή να αγοράζει ότι θέλει και δι΄αυτό μαχόμεθα!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
asxetos Posted - 16/06/2020 : 10:43:03
θα διαφωνησω με επιχειρηματα:

εχει αποδειχθει οτι αυτα τα γκατζετς (δεν ειναι μονο γκαρμιν ακομα και τα κινεζικα των 10-20 ευρ) παρεχουν κινητρο στο μεσο ατομο να αφησει το καναπε και να αθληθει.
Ταυτοχρονα το μεσο ατομο δεν εχει εξειδικευμενες γνωσες προπονητικης ή αθλησης: με αυτα τα γκατζετ μπορει ο καθενας με απλο τροπο να εχει μια γενικη εικονα για την ασκηση που εκανε (αντι να καθεται ειτε μετα τη προπονηση ειτε σπιτι με κομπιουτερακι να ασχοληθει βλεπε 1998 που πλεον ισως τον αποθαρρυνει).
Για το λιγο πιο προχωρημενο του προσφερει ενα μινι εργομετρικο μοντελο αφου επενδυοντας σε ενα καλο και ποιοτικο ρολοι εχει καλυτερη εικονα για τη προοδο του.

Θα μπορουσα να γραφω σελιδες αλλα δε θελω να γινω κουραστικος.
(εχουν γινει αποσο ξερω εγω ο ασχετος απειρες διπλωματικες στα ΤΕΦΑΑ για το θεμα)
gargadua Posted - 16/06/2020 : 07:54:44
Το σίγουρο αγαπητέ asxetos είναι ότι τα λαμπιόνια, τα έξυπνα γραφικά, η στυλάτη σχεδίαση και οι άχρηστες πληροφορίες δεν θα σε οδηγήσουν ποτέ σε καλύτερα αποτελέσματα.
Πηγαίνοντας σε προπονητή με χρονόμετρο του 1998 για 1 χρόνο(σε αντιπαραβολή με το κόστος ενός ακριβού ρολογιού), σίγουρα θα πετύχαινες πολύ περισσότερα απ΄ότι με τα gps του 2020. Άσε που οι γνώσεις τεχνικής που θα μάθαινες θα ήταν σαφώς ανώτερες, κάτι που δεν μπορεί να σου προσφέρει κανένα ρολόι από μόνο του.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000