Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Αγορά παπουτσιών από UK μετά το brexit

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
ousake Δημοσιευτηκε - 07/01/2021 : 15:57:55
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλες και όλους, με ωραίες διαδρομές!

Πήγα να παραγγείλω με τη νέα χρονιά ένα ζευγάρι παπούτσια από το αγγλικό sportsshoes και μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν θα πληρώσω (αγγλικό) φόρο VAT αλλά ότι μπορεί να υπάρχουν τελωνειακοί δασμοί στην Ελλάδα, αν κατάλαβα καλά. Ξέρει κανείς τι συμβαίνει από 1/1/21 με αγορές από Ηνωμένο Βασίλειο;

Και άλλη μια ερώτηση. Ξέρει κανείς άλλα αξιόπιστα και δοκιμασμένα σάιτ για παραγγελίες από άλλες ευρωπαϊκές χώρες (π.χ. Γαλλία, Γερμανία, Ισπανία, Ρουμανία κ.λπ.;)

Ευχαριστώ πολύ!
11   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
dpkouk Posted - 13/01/2021 : 02:02:11
https://www.iefimerida.gr/ellada/agores-bretania-teloneio-dasmoi-brexit-kai-ellada

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
MARIOS2020 Posted - 12/01/2021 : 21:47:18
quote:
Originally posted by npapad

Εχει παραγγειλει καποιος απο το peteblandsports ?
Ειναι αξιοπιστο?
( https://www.peteblandsports.co.uk/ )


Μιας και δεν απάντησε κάποιος πιο ειδήμων, εγώ το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι δεν νομίζω να έχει αναφερθεί ποτέ εδώ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι άριστο. Όσοι κάναμε αγορές από το ΗΒ, κάναμε κυρίως από τα εξής 3:
startditness.co.uk
sportsshoes.co.uk
wiggle.co.uk
npapad Posted - 12/01/2021 : 10:54:16
Εχει παραγγειλει καποιος απο το peteblandsports ?
Ειναι αξιοπιστο?
( https://www.peteblandsports.co.uk/ )
ousake Posted - 11/01/2021 : 13:21:47
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
MARIOS2020 Posted - 08/01/2021 : 00:08:49
quote:
Originally posted by Vicky

Το 21RUN μήπως λέτε;;

quote:
Originally posted by ousake

MARIOS2020, ευχαριστώ για την απάντηση. Ψάρωσα όταν είδα αυτά περί πιθανών δασμών στο sportsshoes

Αν θυμηθείς το γερμανικό πες μου σε παρακαλώ.

Έχεις δίκιο ότι σε πολλά ελληνικά σάιτ βρίσκεις πλέον ανταγωνιστικές τιμές, αλλά ειδικά σε γυναικεία μοντέλα είναι πολύ πιο δύσκολο να βρεις νούμερο και ποικιλία σε χρώματα.






Μπράβο ναι, αυτό!!!!! έσπασα το κεφάλι μου, προσπαθούσα να το βρώ και μέσω google τίποτα!!! Ευχαριστούμε πολύ!!!
Vicky Posted - 07/01/2021 : 23:36:30
Το 21RUN μήπως λέτε;;

quote:
Originally posted by ousake

MARIOS2020, ευχαριστώ για την απάντηση. Ψάρωσα όταν είδα αυτά περί πιθανών δασμών στο sportsshoes

Αν θυμηθείς το γερμανικό πες μου σε παρακαλώ.

Έχεις δίκιο ότι σε πολλά ελληνικά σάιτ βρίσκεις πλέον ανταγωνιστικές τιμές, αλλά ειδικά σε γυναικεία μοντέλα είναι πολύ πιο δύσκολο να βρεις νούμερο και ποικιλία σε χρώματα.


zoro Posted - 07/01/2021 : 20:51:57
quote:
Originally posted by ousake

MARIOS2020, ευχαριστώ για την απάντηση. Ψάρωσα όταν είδα αυτά περί πιθανών δασμών στο sportsshoes

Αν θυμηθείς το γερμανικό πες μου σε παρακαλώ.

Έχεις δίκιο ότι σε πολλά ελληνικά σάιτ βρίσκεις πλέον ανταγωνιστικές τιμές, αλλά ειδικά σε γυναικεία μοντέλα είναι πολύ πιο δύσκολο να βρεις νούμερο και ποικιλία σε χρώματα.



mrrunning αξιοπιστο ιταλικο
2mints Posted - 07/01/2021 : 20:31:38
Στις αγορές άνω των 25 λιρών αφαιρείται ο φόρος που συνήθως είναι 20%.
Στις αγορές μέχρι 22 ευρώ υπάρχει τελωνειακή ατέλεια η οποία θα καταργηθεί στις 1/7/2021.
Πάνω από αυτό το ποσό, τα προϊόντα που εισάγονται στην ΕΕ υπόκεινται σε χρεώσεις.
geopa Posted - 07/01/2021 : 18:56:39
Για αγορές προϊόντων από ΕΕ πληρώνουμε κανονικά ΦΠΑ που έχει η χώρα που αγοράζουμε. Για εκτός ΕΕ ανάλογα με τη νομοθεσία της κάθε χώρας μπορεί να επιβληθεί η όχι ΦΠΑ αλλά σίγουρα περνάει από τελωνείο και μπορεί να επιβληθούν δασμοί. Για Αγγλία δεν γνωρίζω
ousake Posted - 07/01/2021 : 17:19:05
MARIOS2020, ευχαριστώ για την απάντηση. Ψάρωσα όταν είδα αυτά περί πιθανών δασμών στο sportsshoes

Αν θυμηθείς το γερμανικό πες μου σε παρακαλώ.

Έχεις δίκιο ότι σε πολλά ελληνικά σάιτ βρίσκεις πλέον ανταγωνιστικές τιμές, αλλά ειδικά σε γυναικεία μοντέλα είναι πολύ πιο δύσκολο να βρεις νούμερο και ποικιλία σε χρώματα.
MARIOS2020 Posted - 07/01/2021 : 16:51:12
Η συμφωνία της ΕΕ με το ΗΒ προβλέπει να μην επιβαρύνονται τα προϊόντα με δασμούς.
Για άλλα σαιτ υπήρχε ένα πολύ καλό Γερμανικό αλλά έχει κολλήσει το μυαλό μου τώρα.
Είσαι σίγουρος όμως ότι σε συμφέρει η αγορά από το sportshoes? Παλιά αγόραζα και εγώ από εκεί συνέχεια, αλλά μετά προστέθηκαν πολλά μαγαζιά στο skroutz με πολύ καλές προσφορές και οι Ελληνικές αλυσίδες zackret και cosmos έγιναν πάρα πολύ ανταγωνιστικές, και τα τελευταία 3-4 χρόνια δεν αξίζει να αγοράσεις από εκεί.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000