Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Φιστικοβούτυρο. Ευεργετικό για την υγεία

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
mike07 Δημοσιευτηκε - 23/01/2021 : 10:04:25
Καλημέρα!

Το φυστικοβουτηρο συγκαταλέγεται στα τρόφιμα που περιέχει ουσίες οι οποίες είναι πολύ ευεργετικές για την υγεία, όπως πρωτεΐνη, καλή χοληστερόλη και φυτικές ίνες.

Εδω υπάρχει και ο σχετικός διατροφικός πίνακας.



https://www.iatropedia.gr/diatrofi/fystikovoutyro-ofeli-thermides-kai-diatrofiki-axia-alitheia-gia-ti-cholisterini-pinakes-vid/78216/

Μεταξύ όλων των άλλων, εχω βρει (και) το φυστικοβούτηρο ως αγαπημένο snack. Χρησιμοποώ του Χαίτογλου, αλλά σίγουρα θα ήθελα να δοκιμάδω κάτι καλυτερο. Είμαι πεποισμένος πως υπάρχουν πάρα πολλά εκεί έξω,σαφώς καλύτερα. Διάβασα πως καλό φυστικοβούτηρο είναι από την Αμμουδιά Σερρών.

Eσεις, το εχετε συμπεριελάβε στην καθημερινότητα σας; Φτιάχνεται δικό σας ή προτιμάτε κάποιο από την αγορά;

11   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Vslis Posted - 29/03/2021 : 10:19:57
thesalos καλημερα.

Ισως να βρεις φυστικια ανάλατα (με/χωρίς φλούδα) σε κατάστημα με βιολογικά.

______________________________
"Running allows me to set my mind free. Nothing seems impossible. Nothing unattainable." – Kara Goucher
thesalos Posted - 29/03/2021 : 08:54:05
με ενα καλο μουλτι φτιαχνω το δικο μου φυστικοβουτυρο,δεν μπορω να βρω ομως αναλατα χωρις φλουδι φυσστικια.
σε μισο κιλο φυσστικοβουτυρο εβαλα 150 γρ κουβερτουρα γαλακτος κ 50 γρ κουβερτουρα υγειας λιωμενα σε μπεν μαρι ,για να αντιμετωπισω τις ''υπογλυκαιμιες''.εγινε φανταστικο.
UnHaCkAbLe Posted - 26/03/2021 : 23:09:20
Συμφωνώ - και επαυξάνω - με τους δύο προλαλήσαντες. Εξαιρετικό το φυστικοβούτυρο της συγκεκριμένης εταιρίας και γενικά τα προιόντα της. Για όποιον αγαπάει τη γεύση του χαρουπιού, προτείνω τις δύο
"χαρουπόκρεμες" που έχουν, μια με φυστικοβούτυρο και μια με ταχίνι. Και αμα ξαναφάτε μερέντες και άλλα τέτοια περεμφερή ελάτε να μου πείτε!
catch-me-if-you-can Posted - 13/03/2021 : 21:02:02
Kiss The Earth.
Ότι καλύτερο έχω φάει. Ελληνικότατο προϊόν, κι αφού πρώτα είχα δοκιμάσει αρκετά "σάπια" εισαγώμενα τα οποία είχα χρυσοπληρώσει. Δεν το αλλάζω με τίποτα.

Ψάξτε το, κι όποιος το δοκιμάσει, είναι βέβαιο ότι θα επανέλθει εδώ και θα το συστήσει και σε άλλους!
vasilis dr Posted - 13/03/2021 : 18:49:05
Έχω δοκιμάσει πολλά φυστικοβούτηρα και κατέληξα με διαφορά σε αυτό της εταιρείας ''Από ΚΑΡυΔΙΑΣ'' λίγο έξω από την Κατερίνη.....100% από φιστίκι χωρίς τίποτε άλλο πρόσθετο και σε οικονομική συσκευασία των 3 Kgr...και η τιμή κελεπούρι....προσωπικά προτιμώ το active με 32% πρωτεΐνη.
thesalos Posted - 10/03/2021 : 08:49:59
καπια εισαγομενα που εχω δοκιμασει ειναι πολλη αθλια ,ιδιαιτερα αυτα του λιντλ με ενα σωρο προσσθετα μεσα.
λιγο καλυτερα οι ελληνικες φιρμες .το καλυτερο το εχω παρει απο την λαικη.τα τελευτεα χρονια αρκετοι παραγωγοι φταχνουν φφυυστικοβουτυρο απο δικα τους φυστικια,και το πουλαν στιςς λαικες . ουτε λαδια,ουτε αλατι,μονο ενα συστατικο φυστικη απο δικια τους καλιεργεια.οι περισοτεροι σου δινουν κ δοκιμαζεις,αν τους πεις οτι θελεις και 1 κιλό το παζαρευεις και σε χαμηλοτερη τιμη
UnHaCkAbLe Posted - 09/03/2021 : 22:48:46
quote:

Συμφωνω! Αληθεια μιας και το αναφερεις, τα φυστικα πως τα προτιμας; Αλλατισμένα ή σκέτα;Με αλατι δεν εχουν ωραια γευση.



Αν εννοείς το handmade, έχω δοκιμάσει να το φτιάξω και με αλατισμένα και με ανάλατα φυστίκια και θεωρώ αυτό το οποίο φτιάχνω με αλατισμένα, πιο νόστιμο...
Vslis Posted - 09/03/2021 : 22:26:48
quote:
Originally posted by UnHaCkAbLe

quote:
Originally posted by mike07

Καλημέρα!

Το φυστικοβουτηρο συγκαταλέγεται στα τρόφιμα που περιέχει ουσίες οι οποίες είναι πολύ ευεργετικές για την υγεία, όπως πρωτεΐνη, καλή χοληστερόλη και φυτικές ίνες.

Εδω υπάρχει και ο σχετικός διατροφικός πίνακας.



https://www.iatropedia.gr/diatrofi/fystikovoutyro-ofeli-thermides-kai-diatrofiki-axia-alitheia-gia-ti-cholisterini-pinakes-vid/78216/

Μεταξύ όλων των άλλων, εχω βρει (και) το φυστικοβούτηρο ως αγαπημένο snack. Χρησιμοποώ του Χαίτογλου, αλλά σίγουρα θα ήθελα να δοκιμάδω κάτι καλυτερο. Είμαι πεποισμένος πως υπάρχουν πάρα πολλά εκεί έξω,σαφώς καλύτερα. Διάβασα πως καλό φυστικοβούτηρο είναι από την Αμμουδιά Σερρών.

Eσεις, το εχετε συμπεριελάβε στην καθημερινότητα σας; Φτιάχνεται δικό σας ή προτιμάτε κάποιο από την αγορά;




Ο Χαίτογλου επιμένει να βάζει αυτό το πανάθλιο φοινικέλαιο στο φυστικοβούτυρο. Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να προτιμήσεις οποιοδήποτε φυστικοβούτυρο έχει φοινικέλαιο ή/και ζάχαρη.. Αυτό που λες από τις Σέρρες είναι εξαιρετικό αλλά υπάρχουν πλέον και αρκετά άλλα καλά Ελληνικά. Σε οποιαδήποτε περίπτωση το καλύτερο ειναι αυτό που μπορείς να φτιάξεις μόνος σου. Χρειάζεσαι μόνο φυστίκια και λίγο λάδι, ιδανικά φυστικέλεαιο Φιλική συμβουλή ωστόσο, αν το επιχειρήσεις, κάνε το μόνο αν έχεις ΠΟΛΥ καλό και δυνατό μπλέντερ ...



Συμφωνω! Αληθεια μιας και το αναφερεις, τα φυστικα πως τα προτιμας; Αλλατισμένα ή σκέτα;Με αλατι δεν εχουν ωραια γευση.

______________________________
"Running allows me to set my mind free. Nothing seems impossible. Nothing unattainable." – Kara Goucher
UnHaCkAbLe Posted - 09/03/2021 : 21:11:01
quote:
Originally posted by mike07

Καλημέρα!

Το φυστικοβουτηρο συγκαταλέγεται στα τρόφιμα που περιέχει ουσίες οι οποίες είναι πολύ ευεργετικές για την υγεία, όπως πρωτεΐνη, καλή χοληστερόλη και φυτικές ίνες.

Εδω υπάρχει και ο σχετικός διατροφικός πίνακας.



https://www.iatropedia.gr/diatrofi/fystikovoutyro-ofeli-thermides-kai-diatrofiki-axia-alitheia-gia-ti-cholisterini-pinakes-vid/78216/

Μεταξύ όλων των άλλων, εχω βρει (και) το φυστικοβούτηρο ως αγαπημένο snack. Χρησιμοποώ του Χαίτογλου, αλλά σίγουρα θα ήθελα να δοκιμάδω κάτι καλυτερο. Είμαι πεποισμένος πως υπάρχουν πάρα πολλά εκεί έξω,σαφώς καλύτερα. Διάβασα πως καλό φυστικοβούτηρο είναι από την Αμμουδιά Σερρών.

Eσεις, το εχετε συμπεριελάβε στην καθημερινότητα σας; Φτιάχνεται δικό σας ή προτιμάτε κάποιο από την αγορά;




Ο Χαίτογλου επιμένει να βάζει αυτό το πανάθλιο φοινικέλαιο στο φυστικοβούτυρο. Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να προτιμήσεις οποιοδήποτε φυστικοβούτυρο έχει φοινικέλαιο ή/και ζάχαρη.. Αυτό που λες από τις Σέρρες είναι εξαιρετικό αλλά υπάρχουν πλέον και αρκετά άλλα καλά Ελληνικά. Σε οποιαδήποτε περίπτωση το καλύτερο ειναι αυτό που μπορείς να φτιάξεις μόνος σου. Χρειάζεσαι μόνο φυστίκια και λίγο λάδι, ιδανικά φυστικέλεαιο Φιλική συμβουλή ωστόσο, αν το επιχειρήσεις, κάνε το μόνο αν έχεις ΠΟΛΥ καλό και δυνατό μπλέντερ ...
mike07 Posted - 23/01/2021 : 21:19:45
gargadua, ειπες κουβέντα. Διάβασα το αντίστοιχο θέμα για το ταχίνι. Προσωπικά είμαι fun και των δυο. :)
gargadua Posted - 23/01/2021 : 20:46:10
Ταχίνι.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000